jan7113 jan7113 komentáře u knih

Projekt Babylon Projekt Babylon Andreas Wilhelm

Tak nevím, mám z toho takové dost rozporuplné pocity. Téma celkem zajímavé, ale tři čtvrtiny knihy se téměř nic neděje. Sáhodlouhé výklady historie, úvahy, rozbory, nuda. Ke konci se to trochu dramatizuje, ale víc než na tři hvězdy to nevidím. A jestli budu pokračovat v dalších dílech? To si sakra rozmyslím.
Mimochodem, korektor by za svou prasácky odvedenou práci zasloužil vyhazov.

09.09.2023

Prokletý Dilvish Prokletý Dilvish Roger Zelazny

Jedná se vlastně o samostatné povídky, kterými se prolíná Dilvishovo pátrání po čarodějovi Jelerakovi. Celkem sympatická fantasy, jen nechápu ty výrazy jako "silná", "úderná", nebo dokonce "neředěná", které se vyskytují v popisech knihy.

25.06.2023 4 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Po zklamání z Výchovy dívek v Čechách mě tato kniha překvapila pro změnu příjemně. Viewegh je sice "starej prasák", ale tady to nevadilo. Povídky jsou příjemné - vtipné i dojemné, v některých je dokonce zkombinováno obojí (a ta kombinace je citlivá, nerušivá). Zajímavý je ve dvou povídkách pohled na stejnou situaci očima muže a ženy. Povídky zabývající se poruchou paměti jsou docela drsné. Zvlášť když autor vycházel z vlastních prožitků. Půjdu asi proti většině, ale mně se kniha líbila.

18.06.2023 4 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Tak nějak jsem asi čekal, že se dozvím něco o těch tvorech, kteří veškeré to šílenství způsobují, ale ono prd, velebnosti. Autor si také mohl odpustit pasáže odehrávající se v hlavě hysterické a až patologicky paranoidní Malorie. Jinak to není tak zlé...

15.04.2023 4 z 5

Skleněný pavouk Skleněný pavouk Jean-Pierre Garen (p)

Parádní oddechovka. Jako ostatně všechny příběhy s Markem Stonem. Tentokrát Mark s androidem Rayem objeví na odlehlé zdánlivě pusté planetě myslící živé tvory tvořené křemíkem. Proč ne, vždyť je to sci-fi! A sci-fi dobrodružná a akční.
Moc se mi zamlouvá přístup k vesmírným pirátům - žádné vyjednávání, rovnou dvě salvy po šesti raketách a je vymalováno. Možná trocha inspirace pro dnešní přesluníčkovaný svět.

03.04.2023 4 z 5

Zaslíbené město - Zrození golema Zaslíbené město - Zrození golema Karel Štorkán

Čekal jsem, že to bude o Golemovi. Místo toho jsem dostal několik příběhů několika postav, z nichž byl Golem tou nejbezvýznamnější. Stvořen byl v předposlední kapitole a v té poslední měl doslova epizodní roli. Jednotlivé příběhy se prolínají a nejsou nezajímavé ani nudné. Ale nějaké tajemno se tedy rozhodně nekoná.

21.03.2023 4 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak tohle je pro mě příjemné překvapení. Některé povídky úsměvné, některé k zamyšlení, některé ujeté. Ale všechny se příjemně čtou. Čtenářská výzva zase jednou splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak ignoroval, a to by asi byla škoda.

05.02.2023 4 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Další příjemná jednohubka se "vzbouřenou bezpečnostní jednotkou" v hlavní roli. Seriálový maniak tentokrát zachraňuje doktorku Mensahovou ze zajetí. V příběhu opět není nouze o hackování bezpečnostních kamer a systémů, komunikaci s tranzitními roboty, ale na řadu přijde i ostrý boj na život a na smrt (i když někteří roboti to můžou vnímat jinak).
Za mě tedy spokojenost.

29.01.2023 4 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Dokonalá křížová výprava, ke které došlo tak trochu nechtěně a která nakonec přinesla zabrání desítek planet v jakési odlehlé části vesmíru. Knížka by v podstatě mohla sloužit jako učebnice strategie pro budoucí generály. Jak je vidět, i bez technologií (jen samozřejmě s otevřenou myslí) je možné pomocí blafování a obratné diplomacie dosáhnout úspěchu a porazit mnohem vyspělejšího protivníka.

27.12.2022 4 z 5

Červená Kobra Červená Kobra Rob Sinclair

Výborná akční záležitost. Má to napětí, má to spád. Když se do čtení ponoříte, stránky letí po desítkách a rázem jste na konci. Bohužel (jak se u mě stalo dobrým zvykem) jsem četl nejdřív druhý díl, tak už se dál nemám na co těšit, v češtině totiž další pokračování nevyšlo. A jak to tak vypadá, tak ani nevyjde. Takže kniha 80 %, vydavatelství 0 % (za ty nevydané díly).

12.11.2022 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Nenáročné, čtivé, svižné - stejně jako první díl. Ale na rozdíl od něj i zábavné. Takže určitě posun k lepšímu. Třetí díl už na polici vyčkává...

25.10.2022 4 z 5

Královská štvanice Královská štvanice Jan Bauer

Tak tohle je taková středověká okružní jízda po českých hradech s pravidelnou sexuální vložkou. V neposlední řadě tady probíhá i "vyšetřování" vraždy. Na to, jak je příběh jednoduchý, je kniha překvapivě čtivá a i celkový dojem z ní mám slušný.

08.10.2022 4 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Celý příběh je vlastně nepřetržitou řadou zajetí a osvobozování zajatců. Hlavní hrdinové svému zajetí jdou mnohdy vydatně vstříc. Zvláště titulní hrdina Martin je přímo na pár facek. Klidně se nechme od Indiánů zajmout, vždyť on nás Olda s Vinnetouem přijedou zachránit. Nemají totiž zrovna na práci nic lepšího než zachraňovat nezodpovědné machry. Příjemné jsou popisy přírodních úkazů Yellowstonského národního parku.
Bohužel (pro mě) jsem knihu měl číst, když mi bylo deset a ne teď v padesáti. Vnímal bych ji i po těch letech určitě příznivěji.

02.10.2022 3 z 5

Čtvrtý jezdec Apokalypsy Čtvrtý jezdec Apokalypsy Hana Parkánová-Whitton

Ale jo, není to špatný.
Je to sice trochu pohádka (zvlášť ten závěr), té historie (navíc stále se opakující) je tam taky víc než dost, ale nějaké to napětí kniha má a čte se dobře. A co si přát víc?

09.08.2022 3 z 5

Astronef Merkur Astronef Merkur Jean-Pierre Garen (p)

Mark Stone a jeho androidí přítel Ray měli tentokrát namále. Ale to by nebyli oni, aby se z toho nedostali. Navíc svůj pobyt na planetě Tarak završí (jak jinak) v náruči krásných žen. Vše je tedy tak, jak má být, a já už se těším na další dobrodružství s kapitánem S.D.P.P.

13.04.2022 4 z 5

Persona Persona Maxime Girardeau

Autor by si měl ujasnit, co chce vlastně psát - jestli detektivní thriller nebo politickou agitku. Jeho zoufalství ze zvolení D. Trumpa je až trapné a s dějem navíc nesouvisí. Z celého románu přímo čiší levicovost a vše podtrhuje konec, kde je de facto ospravedlněno mučení a vraždy, neboť obětmi byli přece ti "zlí".

25.12.2021 1 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

Byť se v celé knize téměř nic neděje a příběh vlastně není ani tak příběhem, jako spíš popisem maloměsta, jeho obyvatel a jejich vztahů a charakterů, musím uznat, že se jedná o zdařilý počin. Krásný bohatý jazyk a lehký humor čtení velmi zpříjemňují.

17.05.2024 4 z 5

Svatyně ledu Svatyně ledu Georges Jean Arnaud

S dovolením bych rád použil pouze poslední větu z komentáře kolegy Thorira, která vystihuje naprosto vše: "Stejně čtivé a vzrušující jako předchozí díl."

10.01.2024 4 z 5

Dva Robinsoni Dva Robinsoni Jules Verne

Pohádka o tak trochu zrežírované hře na trosečníky. Zápletka byla jasná prakticky od začátku, byť ne hlavním dvěma hrdinům. Kniha nepřináší nic nového, ale na druhou stranu je třeba říct, že se nečte špatně. Zdaleka nepatří k tomu nejlepšímu, co pan Verne napsal, ale i tak má na svou existenci právo.

25.12.2023 3 z 5

V labyrintu času V labyrintu času Jean-Pierre Garen (p)

Příběhů Marka Stonea (i když jsou si podobné jako vejce vejci) není nikdy dost. No uznejte, není to paráda na pár dní si z přetechnizované budoucnosti odskočit do středověku, stát se tam králem, zachránit království a ještě stihnout obšťastnit všechny pěkné holky?
Jen mě trochu mrzí (kromě obvyklé přehršle hrubek), že díl, který tomuhle dějově předchází, nese o mnoho vyšší pořadové číslo a je v tom tedy malinko zmatek.

10.12.2023 4 z 5