JajaCZ JajaCZ komentáře u knih

Najjasnejší súmrak Najjasnejší súmrak Aly Martinez

Pokračovanie knihy sa nieslo v podobnom duchu ako prvý diel. Autorka sa nikam neposunula a opäť sme dostali ľahko čitateľný príbeh, s nelogickým chovaním postav a brakovým predvídateľným happyend zakončením. Nie, nechcem knihu zhadzovať, myslím, že pre mnohé ženy to bude skvelá oddychovka, ktorá chytí za srdce. I takú literatúru potrebujeme, ale... vážne sa vám ten typ humoru v knihe zdal vtipný alebo ako mne trápny? :)

22.03.2020 2 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Rozhodne chválim autorský počin Kateřiny Šardickej. Čítanie ma do poslednej chvíle bavilo, i keď som mala nejaké výhrady k naivite deju alebo konaniu postáv. Napr. "neviem čo budem robiť, nemám plán, ale vymyslím ho, až tam budem" Myslím, že táto kniha je pre mladších fajn vstupom do troška iného žánru ako je fantasy a romantika, ktorá sa masívne pre mladších vydáva.

22.03.2020 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Bohužiaľ ma Maas touto knihou, týmto začiatkom série, dosť sklamala. Vedela som, že píše pre mladších, ale príbeh bol miestami doslova primitívny .(Sklenený trůn síce bol ľahšie čítanie, ale mala som z neho úplne iný dojem) Feyre bola nevyrovnaná a po príchode na dvor sa správala ako husa. Amaranthine úlohy a vygradovanie príbehu boli úsmevné. Nechápala som, prečo sa Feyre nenaučila čítať, keď sa na dvore o to pokúšala. Kniha sa každopádne číta ľahko a svižne a určite sa bude väčšine páčiť. Do pokračovania pôjdem, keďže verím, že dokáže napraviť to, čo pohnojila. I napriek tomu, že mám výhrady, príbeh nie je zlý a zaujíma ma, ako to celé dopadne.

27.02.2020 3 z 5

Najtemnejší úsvit Najtemnejší úsvit Aly Martinez

Vzhľadom na to, aké má kniha hodnotenie, som čakala poriadnu pecku a dostala ťažko uveriteľný príbeh :( . Správanie sa dospelých ľudí by som prirovnala skôr k správaniu násťročných. Vtip a humor, ktorým hlavní hrdinovia sršali bol skôr trápny, než vtipný alebo milý. Vzťah sa nevyvíjal postupne, ale vypukol za pár hodín. Čtivosť knihe uprieť nemožno, ale takmer od začiatku tušíte, aký koniec a rozuzlenie vás čaká. Pokračovanie si určite prečítam, ak sa mi ju podarí požičať, ale za kúpu rozhodne nestojí.

03.01.2020 3 z 5

Muslimská pomsta Muslimská pomsta Iva Karlíková

Muslimská pomsta je neplánovaným pokračovaním Muslimského pekla, ktoré napísala ako svoj životný príbeh a "varovanie" češka Iva Karlíková.
Ak ste prvý diel čítali, pokračujte v čítaní príspevku...
Keďže som prvý diel zblajzla ako malinu behom dňa a nedávno zistila, že existuje pokračovanie, ihneď som si ho zarezervovala v knihovne.
Neodradili ma ani negatívne hodnotenia.☺️
A dobré som urobila.
I keď si väčšina z konania hlavnej hrdinky isto klepe na čelo, ja som ju tak troška chápala a videla sa v nej. Nedávame niekedy opakovane šancu ľuďom, ktorí nám ublížili a nezaslúžia si ju?
Ale teraz k deju.
Druhá kniha: Iva sa vracia do Bosny ako tlmočníčka pre české vojenské jednotky a narazí na Senada, ktorý po zistení, že je v znova Bosne, začne s presvedčovaním o tom, že sa zmenil, že ich stále miluje a prosí o druhú šancu.
Rozum našepkáva Ive niečo iné ako srdce a tak sa dostáva znova do problémov, kedy prichádza definitívne vytriezvenie. Podarí sa Ive nadobro odpútať sa od Senada?
Dočítate sa v knihe....
Je ťažko hodnotiť túto knihu. Z hľadiska literárneho sa nejedná o žiadny skvost, ktorý si budete opatrovať v poličke a budú ho dediť ešte deti vašich detí. Ale ako príklad odvahy, sily, lásky, slabosti z lásky a zaslepenia, je táto kniha skvelá. Jednoduchý a priamy štýl písania vo vás budí dojem, že sa vám vyspovedala kamarátka a tak bude kniha pre vás ľahko stráviteľná.
Čítanie odporúčam všetkým ženám, ktoré majú radi skutočné príbehy.
Autorku veľmi obdivujem a držím jej v živote prsty.

17.11.2019 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Keď som si v anotácii prečítala, že to bude s tématikou LGBT, s ktorou sa v poslednej dobe roztrhlo vrece, dosť ma to znechutilo. Nechápte ma zle, LGBT mi nevadí, nemám nič proti, ale hnusí sa mi ryžovanie autorov na tom, čo je práve IN. (Ako sa kedysi nepísalo o ničom inom ako o upíroch). Keď som v buse cestou do práce dočítala knihu, na mobile som si z nudy otvorila tento komiks.
Je kreslený čiernobielo, ale to nevadí. I čistým lineartom sa dá nakresliť pôsobivý príbeh.
Kým som docestovala do práce, tak som bola stiahnutá do deja a usmievala som sa.☺️ Príbeh je naozaj roztomilý, zamilovaný (žiadna komiksová spodobenina Dej mi své jméno). Hlavným hrdinom je Charlie, o ktorom všetci vedia, že je gay a Nick - hráč ragby. Náhodné stretnutie v škole pri spoločnej hodine započne ich priateľstvo, ktoré možno prerastie i v niečo viac...Za mňa super a teším sa na ďalší diel :)

17.11.2019 5 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Knihu som dočítala včera a i dnes mám problém popísať svoje pocity z nej.
Tým, ako je kniha písaná a vzhľadom na jej obsah neviem, či ju zaradiť pre čítanie pre deti alebo dospelých.
Keďže sa v nej spojujú dva na prvý pohľad nespojiteľné svety - svet hračiek, z ktorého pochádza bábika(panenka) Karolína a svet reálny (v časoch 2.svetovej vojny). Asi to bude zlatá stredná cesta YA.

Karolína prichádza do sveta ľudí na želanie človeka - bábkara (Loutkář) Cyryla Brzezicka. Vyplňuje jeho osamelý život a robí mu spoločnosť. Krakov v období pred 2.svetovou vojnou je plný napätia. Cyryl sa zoznamuje so zákazníkom - židom Josefom a jeho dcérou Rénou, pre ktorú k narodeninám vyrobí domček pre bábiky. Ich vzťah sa i vďaka Karolíne utuží a stanú sa veľkými priateľmi. V ťažkých časoch sa snaží Cyryl svojím priateľom pomôcť, čo ho dostáva do problémov. O tom si ale prečítajte sami.

Kniha má ponurú atmosféru, cítite tam tú ťažobu vojnového obdobia, trápi vás zachádzanie so židmi, ktorí sú umiestnení do Krakovského getta a neskôr deportovaní do Osvienčimu. Je pripomienkou, i varovaním, aby sme nedovolili, aby sa čokoľvek podobné niekedy opakovalo.

17.11.2019 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Keďže som túto knihu miesto čítania, počúvala, bude môj názor ovplyvnený i audioknižným spracovaním.
Od prvého momentu má príbeh zaujal. Po pár vetách bola moja pozornosť plne upútaná. Hlasový prejav je vynikajúci, príjemný a zrozumiteľný.
Hlavné postavy vyšetrovateľov si zamilujete. Popri riešení prípadu odkrývajú i svoje osobné príbehy a démonov, ktorí ich strašia.
Myslím, že sa jedná o detektívku/thriller, ktorej snahou nie je šokovať, ako to poznáme napríklad z kníh Chrisa Cartera.
Dej plynie pomaly, nečaká nás žiadna jazda ako na horskej dráhe. Ale i napriek tomu je veľmi pútavý a chcete čítať a počúvať ďalej.
Nejaké muchy by sa určite našli, ale verím tomu, že ich s kľudným svedomím odpustíte :)

22.10.2019 4 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Kniha je naozaj veľmi čtivá. Autorka má krásny jednoduchý štýl písania a to, že sa inšpirovala
skutočným cirkusovým príbehom a preplietla ho so svojou fikciou , knihu robí ešte pútavejšou. Bude
vás mraziť, budete napnutí, možno si i poplačete.

13.10.2019 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Neal nemohol urobiť lepšie, ako si k písaniu knihy prizvať svojho syna. Musím uznať, že táto kniha z pera dua Neal Shusterman a Jarrod Shusterman, je najvydarenejšou. Vadilo mi, že Neal vždy nadhodí zaujímavú tému, skvelo ju rozpracuje, ale nikdy vydarene nezakončí. Na otázky, ktoré čitateľovi v hlave, pri čítaní vznikajú, neodpovie alebo ho odbije pár vetami. Tu sa tejto chybe úspešne vyhýba a i keď by som mala pár rýpavých výhrad, musím uznať, že som sa bavila, že som bola chvíľami napnutá a čakala som ako to skončí. Koniec by sa dal pojať i inak, ale chápem, že z príbehu nechceli autori robiť horor, ale len nejaké varovanie. ktpré súdúfam, väčšina vezme k srdcu a zamyslí sa nad tým, ako by mohli prírode pomôcť, aby nás nemusela za našu hlúposť vytrestať. Keďže sa chystá i filmovú spracovanie, budem ho netrpezlivo očakávať, aby som ho porovnala s knižnou predlohou. tak na čo čakáte, šup do čítania :)

10.10.2019 4 z 5

Poslední velký den Poslední velký den Tammy Robinson

Väčšina čitateľov si určite po prečítaní tejto knihy povie, že sa nejedná o žiaden literárny skvost, prekypujúci kvetnatým jazykom a zamotaným komplikovaným dejom. Myslím, že toto dielko sa ním ani nesnaží byť. I keď spracováva ťažkú tému, v predvídateľnom príbehu, Ava ma nútila premýšľať o svojom vlastnom živote, o tom ako mrháme svojím drahocenným časom, o tom, ako si jednotlivé okamihy dostatočne nevychutnávame a raz by sme to mohli ľutovať. Kniha je čtivá, takže ju zlupnete ako malinu za niekoľko večerov, možno si i poplačete, ale garantujem, že sa aspoň raz zamyslíte.

22.09.2019 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

POZOR SPOILER!

S touto knihou som mala veľmi zložitý vzťah. V jednu chvíľu ma bavila, ďalšiu nie.
Autorka má schopnosť vytvoriť skvelú atmosféru, ktorá vás vtiahne, ale nekonečnými popismi vás z nej vytrháva. Osobne ma to čarovanie Agnieszky vôbec nepresvedčilo, nezaujímalo a nudilo. Hlavná hrdinka dookola čary šepkala a spievala, ovplývala neuveriteľnou čarovnou silou, o ktorej pred pár týždňami nemala ani tušenia a vlastne nebolo pre ňu vôbec náročné túto moc ovládať. Myslím, že problém tohto príbehu je v tempe a časovaní. Máte pocit, že Agnieszka si schopnosti čarovať vycucala z prstu. Najprv si zaklínadlá listuje v knihe, a o pár strán ďalej už jej tých 5 naučených stačí k ovládnutiu sveta i zničeniu Hvozdu, je schopnejšia a silnejšia ako ostatní, rokmi ostrieľaní, čarodejníci. Na dvoch riadkoch je zajatá srdcestromom, aby hneď z neho vyšla. Všetky situácie útočenia Hvozdu nepôsobia náročne alebo nebezpečne, keďže ich hrdinovia zdolávajú s ľahkosťou. Stíhnu si ešte odskočiť na čaj alebo si pospať. Vzápätí už niekam cestujú, chystajú ďalšiu akciu bez rozmyslu a oddychu. Však nejako to dopadne. Absurdita celého príbehu, kedy som mala pocit, že autorka sama nevedela kam príbeh smeruje, ako ho vyrieši a zakončí, ma naozaj vytáčala. Ako i podivný milostný vzťah Draka i Agnieszky, ktorý sa vlastne nijako nevyvinul. Každopádne knihu nezatracujem a myslím, že si určite nájde svojich čitateľov. Možno som len nemala správnu náladu a zamrzelo ma, že sľubne vybudovaný začiatok tak nešťastne pokazila.

19.09.2019 3 z 5

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Bujo je skvelý koncept, no táto kniha sa mi zdá zbytočne rozťahaná. Informácie by sa určite dali zhrnúť, spolu s príbehmi, do polovičnej dĺžky. V knihách o osobnom rozvoji mi vadí, že sú hlavné myšlienky pochované pod kopu zbytočných omáčok, takže sa strácate v tom, čo je hlavné. Síce autor praktikuje stručné a výstižné záznamy a poznámky, no pri tejto knihe rozhodne netroškaril. Každopádne knihu rozhodne odporúčam ľuďom, ktorí Bujo nepoznajú, majú veľa úloh, povinností a myšlienok, o ktorých nemajú prehľad a klasické diáre im nevyhovujú. Možno si konečne všetko zorganizujete a ešte si u toho oddýchnete a budete mať i radosť.

18.09.2019 3 z 5

Zima Zima Hubertus Rufledt

Sľubné pokračovanie prvého dielu. Po dočítaní som ihneď siahla po 3ke. Páči sa mi, že sa dej príliš nezamotáva. Krásna oddychovka. Odporúčam.

Podzim Podzim Hubertus Rufledt

Milé prekvapenie či už v podobe dejového rozvoja alebo grafického spracovania :) Odporúčam. Komiks určite nie je pre deti :)

Jaro Jaro Hubertus Rufledt

Príbeh a kresba ma naozaj oslovili :) Kniha nie je zbytočne naťahovaná do xy dielov. Teším sa na finále :)

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Hlavná dejová línia tejto knihy je naozaj silná a myslím, že tie vedľajšie sú tým pádom zbytočné, tak ako i záver knihy, ktorý je prekombinovaný. Nebolo nutné na konci hrať čitateľovi na city, pretože to sa dialo celú knihu. Počas čítania som musela nad situáciou neustále premýšľať a nemohla nájsť jedinú a tú správnu odpoveď. Jodi rozhodne vie, ako z čítania knihy urobiť nezabudnuteľnú záležitosť.

30.08.2019 4 z 5

Stop prokrastinaci Stop prokrastinaci Leo Babauta

Oproti knihe Síla jednoduchosti, je táto kniha naozaj stále o tom istom a nebavila ma. V skratke: 1. Vyberte si úlohu, 2. Vypnite internet, 3. Upracte si stôl, 4. Pracujte kým nebudete s úlohou hotoví. Myslím, že je citeľné to, že autor knihu napísal za jeden jediný deň. Škoda, prokrastinovala som 1,5hod s knihou, ktorá mi nič nepriniesla.

18.06.2019 2 z 5

Síla jednoduchosti Síla jednoduchosti Leo Babauta

Myslím, že kniha obsahuje užitočné rady, ako si zjednodušiť život vo všetkých oblastiach a dosiahnúť naše ciele. Či už ide o prácu, cvičenie, domácnosť, stravu, trávenie času na soc.sieťach, vždy môžeme niečo vylepšiť alebo zjednodušiť. Samozrejme by sa dala kniha zhrnúť do pár viet, ale možno práve omieľanie toho istého dookola, v nás tieto myšlienky viac zakorení a my ich konečne začneme realizovať a tým pádom žiť náš vysnívaný život :) Odporúčam knihu počúvať ako audioknihu napríklad pri upratovaní alebo nenáročnej činnosti.

18.06.2019 5 z 5

Daj mi tvoje meno Daj mi tvoje meno André Aciman

Táto kniha bola pre mňa utrpenie. Nemyslím si, že takto niekto zmýšľa. Naozaj mi nevadí láska ľudí rovnakého pohlavia, ale určité "prejavy" lásky boli naozaj úchylné.

03.06.2019 1 z 5