inikori inikori komentáře u knih

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Kniha mne sice úplně nepohltila, ale určitě ovlivnila. Četba této knížky rozhodně není ztracený čas.

20.10.2014 4 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Kniha o mém nejoblíbenějším králi z celé epopeje. Nejsem historik, ani literární vědec, ale mám rád české dějiny a příběhy, které mají co říct a s touto knihou (i celou epopejí) jsem velmi spokojen.

24.08.2014 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Klasické vtipné Čapkovo dílo. Ovšem kdyby se vymazaly všechny (latinské) názvy rostlin, které mi nic neříkají, byla by knížka tak o třetinu kratší.
Čtenáři, které zahradničení vůbec nezajímá, si mohou jednu hvězdičku ubrat. Zahrádkáři, kteří stejně jako Čapek nepěstují zeleninu, ale ujíždějí si na okrasných květinách si mohou dát plných 5*.

17.02.2014 4 z 5

Desatero domácí ekologie Desatero domácí ekologie Aleš Máchal

Jasná, přehledná příručka, jak zachránit strom a nezabít bobra.

20.10.2013 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

"Jen si představte, paní, ona byla líná ujít čtyři bloky a takhle dopadla, dočista jí to utrhlo hlavu." "Vinu za nastalou situaci nesla pražská radnice v čele s Koukalem, dále pak vláda, politické strany a vůbec celý systém, ovládaný bolševiky, kteří dovedli stát k poměrům za bolševiků nevídaných." - komentáře jak z internetových diskuzí, které v době vzniku knihy ještě skoro nebyly.
Doufám, že bychom se s kolapsem vyrovnali lidštěji, než v knize, ale moc tomu nevěřím.

02.07.2013 4 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

Vcelku příjemná knížka s pár dobrými nápady (viz valda).

06.04.2013 3 z 5

Páni temnot Páni temnot Joe Dever

Série Magnakai Gamebook mne dokázala plně vtáhnout a ještě dnes, cca 13let poté, si vybavuji některé momenty i s příslušným napětím, které je provázelo.

09.01.2013

Závislé vztahy Závislé vztahy Heinz-Peter Röhr

Klasická Röhrova kniha o poruše osobnosti. Hodí se do každé psychologické knihovny i jako biblioterapeutická pomůcka.

09.09.2012 4 z 5

Smrt jménem závislost Smrt jménem závislost Josef Vondrka

Prostě pravdivá knížka o drogách od chlápka, co se z nich dokázal nakonec vyhrabat. Oceňuji, že půlka textu je věnovaná cestě ven. Pohled do terapeutické komunity je podle mne zajímavější a přitažlivější než do světa feťáků. Taky je fajn, že se odehrává v českém prostředí - i když to se za ta léta taky proměnilo. Ale pořád je bližší než Johnovo Memento.

16.07.2012 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

To, co jsem od knihy očekával, jsem našel až v předposlední kapitole. Přesto jsem vděčný za zprostředkování starého i novějšího učení, se kterým jsem se dosud neseznámil a které je velmi podnětné. Po přečtení se cítím být obohacen. 276 korun, které jsem za knihu dal, vnímám jako investici, ne jako spotřebu. Určitě zůstane v mé knihovně (pokud mi ji vrátí ti, kterým ji půjčím:) ).

15.05.2012 4 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Válka z pohledu vojáka v první linii, poddůstojníka, důstojníka i generála. Komplexně vylíčená operace. Té knize nic nechybí. Vůbec mi nevadilo, že je tak tlustá. Její čtení zasáhne vše od amygdaly po neokortex. Silná kniha, silný zážitek.

06.03.2012 5 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Tahle kniha asi nebyla napsaná pro mne. Buď jsem na ni ještě nedozrál, nebo jsem na ni už příliš zfotrovatěl. Topil jsem se v záplavě slov, které leckdy v prvním řádu nedávaly smysl. Unavovaly mne neustálé zabíhavé pasáže, nad kterými se možná jiní čtenáři rozplývají a nechávají naplno proudit svoji fantazii. Ale myslím, že na Druhé město nikdy nezapomenu, sice mne trochu minulo, ale i tak zasáhlo. Třeba budu jednou mít potřebu se k němu znovu vrátit. Teď jsem ale rád, žë už ho mám za sebou:)

08.11.2011 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Dokonalost sama. Neuvěřitelně otevřené a pravdivé dílo, navždy živé, nadčasové. Humbert si na nic nehraje, jde se svými myšlenkami a prožitky na trh a to je dobře. Díky Nabokove, žes nechal Humberta takhle veřejně promluvit. Paradoxní je, že ačkoliv Dolores si Humbertem dělala od první chvíle co chtěla, tíha zodpovědnosti zůstává pouze na něm. Je sice také obětí, ale ne Lolity, nýbrž sebe sama. Hokejovou terminologií: Hráč je vždy zodpovědný za svoji hůl. To je důležité poselství pro všechny, kdož se vymlouvají a odmítají nést zodpovědnost za své činy.

25.10.2011 5 z 5

Možná nejvtipnější kniha, co jsem kdy četl. Není to tak intelektuální jako třeba Hlava XXII, ale absurditou si to nezadá:)

20.10.2011 5 z 5

Nejtěžší zápas Dominika Skořepy Nejtěžší zápas Dominika Skořepy Pavel Petr

Dominik je borec, jeho příběh úžasný. Samotné zpracování čitelné.

17.12.2016 3 z 5

Když se rojí smrt Když se rojí smrt Jarmila Pospíšilová

Čtivá detektivka. Autorka píše úsporným - řekl bych novinářským - způsobem, aby bylo řečeno vše, co je důležité a nic navíc. Na ukrácení dlouhé chvíle skvělé.

17.12.2016 3 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Určitě inspirativní, motivující a svým způsobem uklidňující. Bohužel spousta opakujícího se tlachání. Tipuju, že autor nerad škrtá, co už jednou napíše :)

20.11.2016 3 z 5

Vývoj resilience v dětství a dospělosti Vývoj resilience v dětství a dospělosti Iva Šolcová

prostě taková srovnávací studie

13.11.2016 3 z 5

Vnitřní nazírání: Nová věda osobní transformace Vnitřní nazírání: Nová věda osobní transformace Daniel J. Siegel

Kniha, která mi přesně sedla v ten správný čas. Relativně jednoduchou techniku, blízkou východním meditacím autor používá (a rozvíjí dle potřeby) pro terapii širokého spektra psychických potíží: deprese, potlačené prožívání (z různých důvodů), postraumatická stresová porucha, nejistý attachement, obsedantně kompulzivní porucha, využívá ji i při párové terapii. Proces změny popisuje i z hlediska změny samotného mozku.

28.09.2016 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

První Murakami, který mne neštval :)

17.09.2016 3 z 5