ikkaku ikkaku komentáře u knih

Ve stínu bohů Ve stínu bohů Rachel Dunne

Osobně mám trochu rozpolcený názor. Na jednu stranu mi byly příjemné postavy a jejich vykreslení - a vlastně i vývoj během knihy...
Na stranu druhou celý svět kolem nich se zdá být plochý, jakoby se v něm za posledních tisíc let nestalo nic jiného než to, co přímo souvisí s dějem. Jiné státy? Hranice? Politika? Nic.
Co ale oceňuji je vykreslení obou stran konfliktu tak, že ani jedna není zlá - a ani jedna není dobrá. Možná ve dvojce se to ještě změní, ale zatím jsou obě plus mínus "záporné", každá po svém.

22.01.2018 4 z 5

Dračí křídlo Dračí křídlo Tracy Hickman

Trochu kostrbatý a zdlouhavý úvod představující spoustu hrdinů a originální, ne úplně snadno pochopitelný svět může odradit, ale byla by to škoda.
Podle mého názoru nejlepší fantasy od Tolkiena (a ano, včetně Písně ledu a ohně)

22.01.2018 5 z 5

Město zatracených Město zatracených David Guymer

Bezkonkurenčně nejhorší knížka o Gotrekovi. A to jakože NAPROSTO bezkonkurenčně nejhorší

22.01.2018 1 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Nemůžu si pomoct, ale celou dobu jsem měl pocit, že Lawrence si přečetl Mechanický pomeranč... a pak ho napadlo "jaký by asi byl, kdyby to byla fantasy?"
No, dobrý. Další díly se mi líbily víc, hlavně asi protože byly propracovanější a že v nich chybělo těch pár ne úplně logických berliček, které několikrát autor použil k posunu děje v jedničce, ale stejně - za mě dobrý :)

22.01.2018

Červená sestra Červená sestra Mark Lawrence

Na jednu stranu je to celé strašně přímočaré, autor si neváhá hrát s "deus ex machina" situacemi v jednom kuse a celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že čtu dívčí fantasy pro náctileté slečny.
Na druhou stranu mě to k mému překvapení celou dobu bavilo.

Jakože... Není to Jorg a Abeth nedosahuje propracovanosti a temnoty jeho postapo světa. Ale pokud od toho nebudete čekat dalšího trnového prince, knížku si užijete.

23.08.2019 4 z 5

Kosti světa Kosti světa Rachel Dunne

Z téhle knihy mám trošku rozporuplné pocity. Úspěšně zničila moji nejoblíbenější postavu z jedničky (Scal), jejíž duševní vývoj mi prostě nedává smysl. Současně celý děj působí jako most mezi úvodem a finále, jehož úkolem je primárně rozestavit jednotlivé postavy představené v jedničce na místa, kde je potřeba je mít do trojky.
Na druhou stranu svět už není tak plochý jako v prvním díle. Většina postav se moc pěkně vyvíjí (Joros především, většinu doby jsem si nebyl jistý, jestli mu fandím nebo ho nenávidím) a celkově se myslím celkem podařilo udržet to, co jsem na jedničce cenil nejvíc - ani jedna strana konfliktu není vysloveně dobrá nebo vysloveně zlá, obě jsou tak nějak v právu a obě dělají pěkné hajzloviny, aby dosáhly svého.

Navíc se v knize postupně prezentuje pěkných pár "malých" zápletek a nápadů, které mě přesvědčily, že se mám těšit na trojku a na to, jak to celé nakonec dopadne.

20.06.2019 4 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Vím, že si lidé stěžují na pointu s Mrtvým králem, ale pokud jste četli pozorně, tak celá pointa byla "otevřená" už ve dvojce :)
Osobně mě trochu mrzí "finální finále" s kolem, jinak jsem si knížku maximálně užil

22.01.2018