iceVS iceVS komentáře u knih

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Superstřelba do vlastních řad.
Mám pocit, že půlku z těch aktérů znám :-)

Boží je to.

17.10.2022 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Můj milovaný František Nepil... Milovala jsem jeho krátká vyprávění v rozhlase.

Tentokrát mě jeho sugestivní dílko uvedlo do stavu, kdy jsem v takřka smrtelných vedrech měla potřebu zahradničit a budovat alespoň na balkoně.

Poučení - ač Nepil, tak nakažlivý :-D

18.08.2022 5 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

Dabi je děsnej kecálista, navíc neuvěřitelně neohroženej...
Zápletka je dost překombinovaná, kulky nepřátel příliš pomalé.
Přesto mu padne do života i do náruče filmová star.
Klišé jako kráva.
Akorát že mě to bavilo :-D

21.07.2022 5 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Po letech letoucích znova...
Vlastně úplně nedokážu pochopit, proč mám McBaina tak ráda, jeho knihy jsou plné opakovaného násilí na ženách, na nemohoucích, na zvířatech... přesně všechno, co je pro mě nepřijatelné... a stejně ho hltám jak kdysi v patnácti :-)

08.06.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tady nejde ohodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Skvěle, přímo mistrně, napsáno. Je zjevné, že si autorka dala obrovskou práci s přípravou, v knize je neuvěřitelné množství historických, geografických i odborných údajů. Nemluvě o skvělém užití prolínajících se jazyků a nářečí.
Jenže... Nejspíš si s klidným srdcem nechám ujít plánovaný třetí díl. Už teď je předvídatelné, že se všem stanou ty nejhorší možné věci. Všichni zase budou ukrutně trpět. Přiznám se, že jsem se v průběhu čtení stala lhostejnou k osudům těch bezúsměvných, setrvale nasraných lidí.
Kniha je zkrátka brilantní, a to nejde neocenit. Jenže vím s jistotou, že už nikdy ji nebudu číst znova; natož že by snad měla patřit mezi ty knihy, které beru s radostí a potěšením znovu a znovu do ruky a s chutí se do nich začítám klidně popáté, podesáté...
Co je lepším měřítkem pro knihu? Hvězdičky nebo chuť přečíst si ji znovu?

21.02.2021 5 z 5

Máma milovala Gabčíka Máma milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Strhující, nádherné, dojímavé, tragické, kruté, obdivuhodné...
Věděla jsem, že to nebude lehké čtení, ale chvílemi se mi nechtělo číst dál. Obdivuji autorku, její dílo je precizní a dokonalé. Muselo být velmi těžké napsat tuto knihu a ještě mnohem těžší se od té vší bolesti pak oprostit.
Je neuvěřitelné, co všechno dokázali lidé pro svoji vlast obětovat. Tahle kniha je opravdu lepší než 97 % jiných.

13.07.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha plná informací o vlčím životě. Dokáží se postarat o své staré či nemocné druhy. Dokáží spolupracovat s krkavci. Milují doteky. Mají různé povahy, od klaďasů, přes svůdce, až po poťouchlíky. Častěji má hlavní slovo v rodině ona.
Mě tahle knížka hrozně moc bavila :-)

20.09.2019 5 z 5

Kniha je poutavá. Na zelené mužíky nevěřím, tady spíš úřadovali ti rudí. Za vším hledej člověka.

31.03.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nejlepší kniha této autorky.

04.05.2018 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Vyrostla jsem na Přidalově překladu. Po třiceti letech jsem usoudila, že chci znát i Eisnera. Ale mám pocit, že Přidal je mi mnohem bližší a srozumitelnější. Pro mě je to jedna z nejúžasnějších knih.

04.05.2018 5 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Celou dobu jsem přemýšlela, kdo je víc "pod vlivem"... Jestli já nebo autoři.
A v podstatě jsem se celou dobu bavila. Směsice Červeného trpaslíka, Sheldona, Mrazíka a Baby Jagy. Zavařený chytrý mozky. A kupodivu i jakés takés rozzuzlení, to jsem ani nečekala.
Prostě jak je v knize řečeno: "Před přečtením spalte" :-D

12.01.2024 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Prostě skvělý.
Autorka výborně pracuje s dějem i postavami, popravdě zejména se čtenáři. Tak dokonale odvedla mou pozornost a pohrála si s mou touhou nutně vědět jak je to dál, že jsem takřka do poslední stránky nechápala, proč "Páté jablko". Přitom zpětně to bylo jasný.
Fakt výborný.

16.07.2023 5 z 5

Přísně střežené tajemství Přísně střežené tajemství Jeffrey Archer

Absolutně návykové. A jako všechny autorovy knihy - otevřu a nepustím dokud nedočtu...
Nepochybuju (a oceňuju), že té absolutní čtivosti pomáhá i výborný překlad. Pro mě jsou hrdinové této série tak reální, jako bych svůj čas skutečně v jejich přítomnosti trávila.
Chci další díl :-)

30.04.2023 5 z 5

Kruté reálie poutavě popsané citlivým přístupem.
Zdůrazněná fakta by asi měla být připomínána ještě častěji, lidi by si třeba uvědomili, že žijeme v naprostém luxusu.

19.04.2023 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Jsou dny v životě lidským... kdy je asi nejlepší varianta strávit ho s Forrestem :-)

Ale je to marný, film je o chlup lepší :-)

14.07.2022 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Naprosto skvělé čtení, sama jsem nečekala, že by mě tak bavil příběh patnáctileté holky.
Je to poutavé a četla jsem, dokud jsem nedočetla.
Hvězdička dolů je za:
- prapodivnou a patologickou fascinaci zvracením (zvracel tam každý na každé stránce)
- za větu "Renda ji políbil zpět" (z tohoto obratu se mi chtělo zvracet taky :-D)
- za legíny v roce 1982

Ale jinak fakt hodně dobrý.

24.06.2022 4 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Přála jsem si aby se Eileen nic nestalo, ale věděla jsem, že to neklapne.
Meyerova paruka by asi vtipněji vyzněla ve filmu, ale i tak jsem se bavila.
Je mi jasný, že o prázdninách nebudu mít co číst, když už teď sahám do letních zásob :-)

05.06.2022 5 z 5

Knihu jsem vzala do ruky spíš ze zvědavosti. A dočetla na jeden zátah. Bavil mě formát i styl, je zde spousta fotomateriálu, takže postavy rázem dramaticky ožívají, máte k nim bližší vztah než pouze k jménům.
Je to velmi autentické, ošklivé, potvrzující, že člověk člověku vlkem...

06.05.2022 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Víc než o dějinách střední Evropy mi to přijde jako Kniha mrtvých a jejich skutky, na něž se už dávno zapomnělo. Tak poutavé, tak úžasné, jako bonus tolik informací. A tolik vzpomínek, zasutých tak hluboko, že už jsem o nich ani nevěděla. Cesty vlakem do HK, liberecká vývěska Společnosti přátel žehu...
Věta ze začátku knihy o tom, že po bitvě bylo tolik mrtvých, že je zem nedokázala strávit a vyplivuje je dodnes, ta mě naprosto uchvátila. Něco tak dokonalého by z mé hlavy nikdy nevzešlo.
Jsem uchvácená i dojatá. Dokonalost sama. Hvězdiček deset.

13.11.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Teda taková kampááááň...
Řadím se k těm, u kterých nastává přímá úměra v počtu informací X naštvání, nevolnost, znechucení.
Myslím, že je propastný rozdíl mezi spisovatelem a novinářem, ale Jaroslav Kmenta je geniální a obé dokonale skloubil. A dojem z díla ještě znásobil neuvěřitelnou pílí a informovaností.
Od jisté se doby se raději neptám na politické názory, tu a tam chci mít ty lidi ráda...

11.08.2021 5 z 5