hypnos hypnos komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Popisek knihy je zavádějící, nepravdivý. "Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací." V roce 1958 nešlo o žádné oblíbené téma, Aldiss tímhle románem téma v celé popkultuře prakticky otevřel.

06.03.2024

Duna Duna Frank Herbert

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, jak dějem a jeho spletitostí, tak vykreslením postav, a především propracovaností a originalitou světa, ve kterém se odehrává. Čím je Pán prstenů pro fantasy, tím je Duna pro sci-fi. Proto jí musím dát své první hodnocení zde, přestože jsem ji potřetí dočetl před circa čtyřmi lety (a určitě to nebylo naposledy). Porpvé jsem ji četl, když jsem byl v jalovém věku puberty, a byl jsem z ní naprosto unešen, ačkoliv v té době mi její čtení přišlo místy dost obtížné, a říkal jsem si tak, že až budu starší, zkušenější a vyzrálejší, porozumím tomu lépe. A to se s dalšími přečteními popravdě nestalo - sledujeme tu tolik dějových zvratů, intrik, myšlenkových pochodů a popisů náležitostí světa, který je i v rámci sci-fi žánru prakticky ve všem naprosto nový, že v tom může mít pěknej gulášek i čtenář starší a sečtělejší, než je pisatel tohoto blábolu. Kniha byla považovaná za nezfilmovatelnou, ale jenom do té doby, než podle ní natočil docela zajímavý film David Lynch (kostýmy a všechny ty serepetičky v něm jsou úžasný), a posléze si s látkou solidně poradil i můj oblíbenec Denis Villeneuve, ale přiznejme si - tady se žádný film nemůže rovnat originálu, protože nedokáže příběh a vše okolo podat tak poutavě, jak to dokázala kniha. Jak by také mohl, když na to má nějkaé dvě hodiny (+- drobné), kdežto kniha Vám vše vypráví na nějkaých šesti stech stranách. V případě Duny bych se nebál použít slovo opus ani v případě, kdyby Herbert nenapsal pokračování. Až člověk žasne, jak někdo něco tak spletitého, ale zároveň dokonalého, dokáže vůbec vymyslet..

15.05.2023

Srdce temnoty Srdce temnoty Joseph Conrad

velke diky panu ffc za jeho apokalypsu, bot bez tohoto filmu bych asi nikdy nezjistil, ze existuje nejake srdce temnoty. a to by byla velka skoda. jak je conradovym dobrym zvykem, i toto dilo neni lehke na precteni. ale je uzasne, jak dokazal budovat atmosferu zmaru, hruzy a beznadeje

13.09.2014 5 z 5

Playboy. Antologie sci-fi povídek Playboy. Antologie sci-fi povídek * antologie

paradni vyber. vzpominam, kdyz jsem knihu cetl, ze nekdo zahledl prebal knihy a myslel si, ze ctu porno :)

13.09.2014 5 z 5

Mistr písní Mistr písní Orson Scott Card

detsky hrdina, ktery zpiva pisne? co to ma jako ksakru bejt? po precteni jsem se ale nemohl ubranit prirovani k dune, tak moc me to chytlo

13.09.2014 4 z 5