Hypatia1010 Hypatia1010 komentáře u knih

Beznadějný osud Beznadějný osud Susanna Kearsley

Tato kniha mě nadchla. Prolínání dvou dějových linek mi obvykle moc nesedí, ale tentokrát to bylo naprosto v pohodě. Příběh je na tom vlastně postavený a navíc mu to dodalo náboj. Oboum hrdinkám jsem moc fandila. Od autorky jsem přečetla i další knihy, ale tahle je za mne zatím jedna z jejích nejlepších.

03.08.2022 5 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

(SPOILER) Příjemný a celkem poutavý příběh. Začátek byl malinko utahaný a nezáživný, ale brzy se to změnilo a pak už jsem si četbu docela užívala. Kniha vypráví příběh mladé herečky Tess, která skrývá děsivé tajemství z minulosti a univerzitního novináře Colea, který je poznamenaný tlakem a očekáváními vlastní rodiny. Cole přijme úkol napsat novinový portrét Tess, aby rodině dokázal, že je schopným a dobrým novinářem. Jenže do hry vstupují city a Coleův záměr značně zkomplikují.
Oba hlavní hrdiny jsem si oblíbila a fandila jsem jejich rozvíjejícímu se vztahu. Ocenila jsem Coleovo rozhodnutí vzdát se článku o Tess, když si uvědomil, že Tess zjevně skrývá traumatizující tajemství, ale jeho sílící láska k ní mu brání, aby její tajemství odhalil světu. Tess zase projevila velkou sílu osobnosti a odhodlání vypořádat se s minulostí, když se její tajemství přece jen provalilo. Maličko mi vadilo, že jsem se nedočkala potvrzení totožnosti osoby, která Tessino tajemství světu odhalila.
Celkově mohu říct, že bych dílo hodnotila 3,5 hvězdami. Zaujalo mě totiž o něco málo méně než titul, který jsem četla bezprostředně před tímto - "Někdo nový" od Laury Kneidl. Navíc mě dost rozčilovalo nadužívání slova "perplex", navíc v kontextu mladých studentů kolem dvacítky (tohle slovo používala moje babička).

18.04.2023 4 z 5

Nevěsta Bílého lva Nevěsta Bílého lva Tina St. John

Nevím proč, ale tato kniha mě zas tak moc nenadchla. Přestože obvykle historické romance hltám, tentokrát jsem se nějak nemohla začíst. Přitom příběh není špatný, vlastně je i docela napínavý a hrdinové byli také celkem v pohodě. Takže romantika jak má být, přesto mi tam něco prostě nesedělo. Zhruba druhá polovina knihy se mi už četla o něco snadněji a docela jsem si ji i užívala.
Ale Isabele a Griffinovi jsem fandila od samého začátku a těšila se na jejich šťastný konec. Rozuzlení nebylo nijak zvlášť překvapivé, akorát mi připadalo zvláštní, že Sebastian zůstal dědicem titulu i majetku, přestože byl vlastně mladším synem. Ale to už je věc autorky, jak si to pro sebe zdůvodnila.

14.02.2023 3 z 5

Krajina s jednorožcem Krajina s jednorožcem Luisa Nováková

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Abych pravdu řekla, nejsem si jistá, jak bych měla toto dílo hodnotit. Zanechalo ve mně poněkud rozporuplné pocity. Musím ocenit úžasně barvité popisy krajiny, protože ty se opravdu povedly. Ale postavy mi moc nesedly, připadaly mi příliš nevyzrálé až plytké, charakterově mělké. Nehledě na to, že dílo v podstatě pokrývá několik různých (někdy až neslučitelných) žánrů, což je občas docela rozptylující a náročné. Na druhou stranu, moc se mi líbily básně-písně, které příběh pěkně dotváří.

01.02.2023 3 z 5

Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě Templáři, zednáři a další tajné společnosti v Čechách a ve světě Jan A. Novák

Ačkoliv se v podstatě jedná o souhrn informací a hypotéz, z nichž většina už někdy někde zazněla, hodnotím kladně styl, jakým je kniha napsaná, neboť se mi to četlo velmi dobře. Také mě potěšilo, že mi autor potvrdil některé mé dřívější domněnky a přesvědčení.
Přestože se nejedná o převratné dílo, které by aspirovalo na převratný průlom v nahlížení na problematiku templářů, svobodných zednářů a dalších tajných společností, může čtenáře přimět k zamyšlení nad některými aspekty nebo souvislostmi.

26.01.2023 3 z 5

Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

Předem jsem věděla, že se asi nebude jednat zrovna o optimistické čtení. Dílo jsem si vybrala kvůli výzvě. Perla je sice fiktivní postava, ale autor jí dokázal vdechnout autenticitu, takže čtenář může mít dojem, že hrdinka je skutečná sedmnáctiletá dívka, která se jen snaží přežít a zachovat si naději v prostředí a čase, jenž zrovna nepřejí naději ani úctě a cti k sobě natož k druhým.
Kniha mi však příliš nesedla. Nedokázala jsem se s dívčinými myšlenkami a pohnutkami ztotožnit. Vlastně jsem tak docela nevěřila, že by tak hlubokomyslně dokázala uvažovat sedmnáctiletá dívka, ač okolnostmi nucena předčasně vyspět. Na druhou stranu mě fascinovala její chuť do života a odhodlání udržet si naději. Některé pasáže mi připadaly nesrozumitelné a musela jsem si je přečíst znovu, někdy i vícekrát. Také časté přeskakování v čase mezi minulostí a přítomností mě dost rozptylovalo.
Ale ve své podstatě má dílo hlavně za úkol ponoukat čtenáře k zamyšlení a docílit tak toho, aby se na toto nešťastné období dějin nikdy nezapomnělo. A aby si z takových děl, jako je Nemilovaná, vzali lidé snad i nějaké ponaučení.

18.01.2023

Důvody pro manželství Důvody pro manželství Stephanie Laurens (p)

Historická romance, která příjemně ukrátí čas a celkem potěší. Jak už tady zaznělo, na sérii Cynsterovi to sice nemá, ale nebylo to špatné, pokud preferujete tento žánr. Autorka opět až zbytečně často používá rozvláčné popisy a tentokrát chyběla i pořádná akce a napětí, na které jsem u autorky z předchozích knih zvyklá, ale jako oddechové čtení je to fajn.
Že ve vztazích občas vázne komunikace, to je jasná věc, ale v této knize to bylo jako v začarovaném kruhu. Ani jeden z hlavních hrdinů si nechtěl zadat, a proto své city tajili málem až do poslední chvíle. Občas díky tomu docházelo k až absurdním situacím, které mi připadaly dost přitažené za vlasy.
Ale jako celek hodnotím dílo kladně. Dostala jsem od něho přesně to, co jsem od něj očekávala - příjemný relax a možnost "vypnout".

11.01.2023 4 z 5

Zlatá jehla aneb Dobrodružství mezi světy Zlatá jehla aneb Dobrodružství mezi světy Julia Golding

Předčítala jsem to synovi a oběma se nám příběh hodně líbil. Námět je zajímavý, děj má náboj i spád a dostatek akce i zvratů. Jedná se o fantasy pro starší děti a teenagery, takže jsem dopředu žádná velká očekávání neměla. Ale nebyla jsem knihou vůbec zklamaná. Samozřejmě se nejedná o všeobecně "profláknutý" titul, a určitě má určité rezervy, ale celkově bych knihu dětem ke čtení doporučila.

10.10.2022 4 z 5

Carnac a další megalitická místa v jižní Bretani Carnac a další megalitická místa v jižní Bretani Crowhurst Howard

Titul jsem si vybrala na základě doporučení. Celkem srozumitelně napsaná knížka pro laiky. Já mám akorát problém s čísly a těch je v svazku dost a dost. Nicméně jsem se dozvěděla i několik nových informací. Není to nijak obsáhlé dílo, vlastně přesně naopak, ale i tak splnilo má očekávání. Za mě by se tématu mohl autor klidně věnovat obsáhlejším dílem a také bych více ocenila barevné ilustrační fotografie.

Zámek Rackrent Zámek Rackrent Maria Edgeworth

Je to slabá knížečka, která se dá celkem rychle přečíst. Ironizující popis charakterů postav i celkově tehdejší společnosti a situace v Irsku oživují příběh, který je vlastně takovým vhledem do komplikované doby, jež v Irsku v době autorčina života panovala. Pravda ovšem je, že Panství na ostrově je určitě zdařilejším dílem a lépe vykreslujícím postavení irské šlechty pod britskou vládou.
Příběh zámku Rackrent a jeho majitelů je vyprávěn z pohledu chudého, nicméně věrného a oddaného sloužícího. Docela mě potěšilo, že dokázal na konci realisticky zhodnotit charakter svého syna, který se vybarvil jako prospěchářský, ambiciózní a bezcharakterní lump.

Vysněná kavárna na zámku Vysněná kavárna na zámku Caroline Roberts

Milý, příjemný příběh oživený zajímavými recepty. Ellie mě moc nezaujala, charakterově mi připadala trochu nevýrazná, taková nemastná-neslaná. Navíc byla opravdu hodně naivní a nepraktická. Je vážně s podivem, že s její nepraktičností a nezkušeností dokázala nakonec kavárnu rozběhnout a vybudovat si přátelské vztahy s personálem, který ji zpočátku hází klacky pod nohy. Překvapivě se do ní zamiluje takový v podstatě dokonalý chlap.
Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Jako oddechovka celkem dobrý.

Poslední velký den Poslední velký den Tammy Robinson

Od začátku mi bylo jasné, že tentokrát se happy endu nedočkám. Nicméně mě zaujala anotace, proto jsem se pro knihu rozhodla. Myslím, že navzdory smutnému tématu, které autorka zpracovala, je to velice citlivě napsaný příběh. Kniha se mi moc líbila, i přestože jsem si u ní, já citlivka, pořádně poplakala. A už se těším na další knihu od této autorky. Na Avě jsem oceňovala, že se rozhodla bojovat za svůj největší sen přes nepřízeň osudu. Sice z toho málem sešlo, když Jamese přiměla, aby přijal pracovní nabídku a na ni nebral ohledy, dokonce se s ním kvůli tomu rozešla, ale James si nakonec uvědomil, že raději stráví s Avou těch posledních pár měsíců, které ji zbývají a pomůže jí splnit její sen.

03.08.2022 5 z 5

U všech čertů U všech čertů Jiří Kahoun

Musím dát za pravdu uživateli efka.saf. Četla jsem ji synovi, když byl malý. A ne jen jednou. Když ji po mně chtěl číst po třetí během půl roku, vzbouřila jsem se a nakonec jsme se dohodli na kompromisu (ještě pár let po sobě jsem mu ji musela číst alespoň v předvánočním čase). Byl z ní prostě nadšený, ovšem musela jsem měnit hlas (každý čert měl svůj) a občas to bylo poněkud namáhavé pro mé hlasivky. A jak už poukázala efka.saf, jako uspávanka to vůbec nefungovalo.

01.08.2022 5 z 5