Hor89 Hor89 komentáře u knih

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

I přes to že jsem nebyl z prvního dílu úplně nadšený, půjčil jsem si i druhý díl série. Román je skoro po všech stránkách o něco lepší než první díl - jen povedených hlášek hlavního hrdiny je o trochu méně než v jedničce. Vyšetřování tentokrát dvou případů je celkem povedené, kniha se dobře čte a postavy nejsou špatné. Celkově bych knihu hodnotil jako zatím nejlepší v sérii.

18.12.2022 4 z 5

Stráže! Stráže! (limitovaná sběratelská edice) Stráže! Stráže! (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

První setkání s městkou hlídkou ve fantasy "detektivce". Karotka, Elánius a Noby se okamžitě katapultovali mezi moje nejoblíbenější zeměplošské postavy. Zmínit musím i obchodníka Kolíka Aťsepicnu, protože každá scénka s ním je naprosto skvělá. Příběh je výborný, ikdyž je hodně rychle jasné kdo je pachatel. Kniha zaslouženě patří mezi moje nejoblíbenější Pratchettovky.

09.12.2022 5 z 5

Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Lehké fantastično (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Lehké fantastično navazuje přímo na konec Barvy kouzel a je o stupeň lepší - tentokrát jde o plnohodnotný román. V rámci tvorby T. Pratchetta jde o takový zlatý střed. Stejně jako u předchozí knihy je škoda, že se spoustu vedlejších postav v dalších dílech už neobjeví - hlavně mágové (kromě Knihovníka a Mrakoplaše) se v prvních dílech střídají jako ponožky.

07.12.2022 4 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

V poslední hrdinovi má vetší či menší roli spoustu Zeměplošských postav, od bohů, přes mágy, městskou hlídku, patricije až po barbara Cohena a jeho hordu. Na rozdíl od ilustrovaného Erika je kniha ve větším formátu, a tak výborné ilustrace Paula Kidbyho ještě více vyniknou. Kniha je hodně vtipná, příběh je dobrý a napínavý, celkově pět hvězd.

10.02.2024 5 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Kniha lehce navazuje na Otce prasátek (Smrť a Zuzana) a Malé bohy (Lu-Tze a mnichové historie). Děj je jeden z nejlepších - je zajímavý, napínavý a promyšlený. Další plus má kniha za skvělé cameo Stařenky Oggové. Jen mi přišlo, že na úkor příběhu, ubylo humoru. A Smrť bohužel moc prostoru nedostal. I přesto jde o nadprůměrnou Zeměplochu - celkové hodnocení čtyři a půl hvězdy.

22.12.2023 5 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Podle mě je Kuchařka Stařenky Oggové nejlepší doprovodná kniha Zeměplošské série. Velká část receptů se překvapivě dá uvařit. Ilustrace Paula Kidbyho jsou výborné. V první polovině knihy jsou recepty a ve druhé společenské chování podle stařenky Oggové. Kniha je hodně vtipná - nejlepší část je trpasličí kuchyně.

03.11.2023 5 z 5

Arkwright integral Arkwright integral Bryan Talbot

První část knihy zabírá komiksový román Dobrodružství Luthera Arkwrighta - příběh působí zezačátku hodně zmateně, ale děj postupně začne dávat smysl a závěr je výborný. Černobílá kresba míchá různé styly - některé části se mi hodně líbily, další už moc ne.
Druhou část knihy zabírá komiks Srdce Impéria - příbeh je sice jednodušší, ale napínavý, a konec je opět skvělý. Kresba je tentokrát v jednotném barevném stylu. Knihu doplňuje přes sto stran zajímavých bonusů.

11.09.2023 5 z 5

Poslední kontinent (limitovaná sběratelská edice) Poslední kontinent (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Dvacátý druhý díl Zeměplochy navazuje přímo na konec Zajímavých časů a obsahuje dvě samostatné dějové linky. V první Mrakoplaš putuje po kontinentu XXXX, který vůbec, ale vůbec nepřipomíná Austrálii. Ve druhé se mágové z Neviditelné univerzity dostanou na opuštěný tropický ostrov. Příběh není špatný a kniha je plná vtipných scének, nejvíc se mi líbila parodie na Mad Maxe a Knihovníkova chřipka. Po Zajímavých časech jde o nejlepší knihu s Mrakoplašem.

03.07.2023 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Výborný dobrodružný román pro trochu náročnější čtenáře fantasy. Zasazení a děj je na fanstasy poměry poměrně originální - kniha se skoro celá odehrává ve městě Camorr, které je inspirováno středověkými Benátkami. Děj je komornější a přeskakuje z přítomnosti do minulosti. Kniha se výborně čte a její svět je propracovaný. Příběh je napínavý a postavy uvěřitelné. Pochválit musím i skvělý překlad Romana Tilcera.

31.03.2023 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí díl Písně ledu a ohně - pokud bych hodnotil jen druhou polovinu šlo by (prozatím) o nejlepší román z celé série - bohužel první polovina knihy má pár nudnějších kapitol. Kdyby autor autor první půlku trochu proškrtal, knize by to prospělo. Román se i přes obří rozsah skvěle čte, a překladatel Petr Kotrle (nakl.Argo) odvedl výbornou práci.

28.02.2023 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Watchmeni jsou můj neoblíbenější komiks od Alana Moora, a zároveň jeden ze tří nejlepších komiksů jaký jsem kdy četl. Kresba Dava Gibbonse je výborná, ale to nejlepší na komiksu je příběh a atmosféra studené války. Děj je propracovaný a napínavý. Hlavní postavy a dialogy jsou skvěle napsané - moje neoblíbenější postavy jsou Dan/Sůva II a Adrian/Ozymandias.

10.02.2023 5 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Druhý díl fantasy/historické trilogie. Podle mě jde o nejlepší díl - je velice čtivý, středověký svět propracovaný, děj napínavý a Reynevana, Samsona a hlavně Šarleje jsem si hodně oblíbil. Autor text doplnil spoustou latinských citátů a slovíček, jejich (částečný) překlad je na konci knihy společně s dalšími poznámkami. Oceňuji i část knihy odehrávající se v husitské Praze.

29.01.2023 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Sapkowského návrat k Zaklínači po více než deseti letech. Teoreticky jde o román, prakticky o sbírku na sebe navazujících povídek, které autor rozdělil a pozpřehazoval. Což bohužel zapříčinilo, že příběh úplně nedrží pohromadě. Ale i tak jsem se u knihy hodně bavil, Geralt je pořád Geralt, kniha má plno výborných a zapamatovatelných částí, a pochválit musím i překlad s korekturou. Celkově čtyři a půl hvězdy.

21.01.2023

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Knihu jsem si půjčil v knihovně hlavně kvůli zajimavému přebalu a lákavě znějící zápletce - policejní čaroděj vyšetřuje zločiny v současném Londýně. Po přečtení knihy nadšení opadlo - kniha se dobře čte, hlavní postavy jsou celkem propracované a hlášky hlavního hrdiny se občas povedou. Ale hlavní příběh mi přišel zbytečně překombinovaný a záporak nebyl moc povedený.

18.12.2022 3 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Druhý díl Písně ledu a ohně - G.R.R. Martin je výborný vypravěč, takže je román, i přes velký počet stran, hodně čtivý. Postavy jsou skvěle napsané, svět propracovaný a příběh je napínavý s velkým množstvím dějových zvratů. Nejvíc mě bavily kapitoly Aryi, Jona, Tyriona a Davose. Překlad od Arga (Dominika Křesťanová) je opět o něco lepší než původní od Talpressu.

16.12.2022 5 z 5

Zajímavé časy (limitovaná sběratelská edice) Zajímavé časy (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Sedmnáctá zeměplošská kniha ve která má hlavní roli Mrakoplaš, Zavazadlo a barbar Cohen se svou hordou. Po předchozích Mrakoplašových knihách (Erik a Magický prazdroj), kde mi přišlo že se Mrakoplašovy hlášky trochu opakují, mně kniha příjemně překvapila - skvěle sem se u ní bavil a hodnotím ji jako nejlepší knihu s Mrakoplašem a jednu z nejlepších zeměploch.

12.12.2022 5 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Trochu zvláští kniha na pomezí fantasy a hororu. Čte se velice dobře, tajemno z knihy přímo sálá a hlavní postavy jsou dobře napsané. Jde o takovou dospělejší verzi Koraliny. Překlad Viktora Janiše je povedený. Kniha samotná je na čtyři hvězdy ale jednu přidávám za krásné ilustrované vydání (Elise Hurst) od nakladatelství Argo.

10.12.2022 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Jeden z nejlepších životopisů (ne-li vůbec nejlepší) jaký jsem kdy četl. Kniha velice podrobně popisuje život a dobu husitského vojevůdce, a je doplněna velice rozsáhlou obrazovou a poznámkou přílohou (cca 300 stran). I přes velký počet stran se kniha čte velice dobře. Vyzdvihnout musím i samotné zpracování knihy nakladatelstvím Paseka.

09.12.2022 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

29. zeměplocha je po stránce příběhu jedna z nejlepších Pratchettovek - ne-li vůbec nejlepší. Zápletka s cestou v čase je výborná a děj je napínavý až do konce. Mladší verze známých postav jsou skvělé, Ankh-Morpork před vládou Vetinariho zajímavý, a velké plus za obálku inspirovanou jedním z mých nejoblíbenějších obrazů. Jen humoru ubylo na úkor děje a atmosféry.

16.05.2024 5 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Komiks jsem kupoval hlavně ze zvědavosti kvůli autorovi Keanu Reevesovi. Cca čtvrtinu knihu tvoří galerie obálek - a většina se mi líbila víc než obálka CZ verze. Příběh je hrozně jednoduchý a až moc akční. Kresba komiks nezachránila, je v ní až moc krve a brutality, na úkor propracovanosti a přehlednosti akčích (i neakčních) scén.

29.01.2024 1 z 5