Hor89 Hor89 komentáře u knih

Velká siouxská válka Velká siouxská válka Josef Opatrný

Kniha čtivě a přehledně popisuje nejznámější konflikt tzv. Indiánských válek, včetně proslulé bitvy u Little Bighornu. Velké plus má kniha za snahu autora podat příčiny konfliktu z pohledu obou stran. Škoda jen velkého množství chyb a překlepů, které v textu zůstaly. Myslím že by si kniha (respektive celá série) zasloužila trochu pečlivější korektury.

27.12.2022 4 z 5

Skandál v Belgrávii (2. část) Skandál v Belgrávii (2. část) Mark Gatiss

Převedení jednoho z mých nejoblíbenějších seriálů do manga verze. Přestože jsem byl zezačátku ohledně manga série hodně skeptický (mangu normálně příliš nemusím), tak jí musím po přečtení ohodnotit pěti hvezdičkami. Detailní a přehladná kresba a k tomu scénář vycházející (téměř jedna ku jedné) ze čtvrtého dílu seriálu. Škoda jen rozdělení na dvě části.

27.12.2022 5 z 5

Mýval Rocket Mýval Rocket Mike Mignola

Protože mám rád kresbu Mika Mignoly sehnal jsem si i tento komiks, kde nakreslil závěřečný čtyřsešitový komiks - kresba je ještě málo Hellboyovská ale i tak se mi líbila, scénář byl také překvapivě povedený a vtipný. Druhý komiks kde se Rocket seznámí s Hulkem je také docela dobrý, jen úvodní komiks mně nezaujal ani černobílou kresbou ani dějem.

23.12.2022 3 z 5

Avengers Avengers Stan Lee

Kniha obsahuje dva komiksy - úvodní Příchod Avengers z roku 1963 byl, i přes dobu vzniku, docela povedený. Ale většinu knihy zabírá pětisešitový komiks Ultron nespoutaný - kresba je docela dobrá, děj je ale až zbytečně rychlý a tím zabíjí veškerou atmosféru, kterou příběh mohl mít. Na konci knihy je docela zajímavě shrnuta historie Avengers.

23.12.2022 3 z 5

Tažení za přeludem - Napoleon, Alexandr I. a válka s Ruskem roku 1807 Tažení za přeludem - Napoleon, Alexandr I. a válka s Ruskem roku 1807 Jiří Kovařík

Další velice dobře napsaná kniha p. Kovaříka z Napoleonských válek. Kniha velice podrobně a čtivě popisuje tzv. Polské tažení roku 1806-1807 vrcholící bitvou u Friedlandu. Kniha je doplněna spoustou obrazového materiálu a vzpomínkami účastníků tažení. Škoda jen že se autor nepustil rovnou do duologie, a do knihy nezahrnul i předchozí Pruské tažení.

22.12.2022 4 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Knihy a komiksy od Neila Gaimana mám hodně rád, ale Černá orchidej patří bohužel k těm méně povedeným. Scénář má sice pár dobrých nápadů, ale přišlo mi že úplně nedrží pohromadě a závěr šel do ztracena. Menší plus má příběh za Batmanovo cameo. Kresba Dave McKeana má kolísavou kvalitu - některé části jsou nádherné, další už tolik ne. Celkově dvě a půl hvězdy.

22.12.2022 2 z 5

Na Bělehrad! – Rakousko turecká válka 1716–1718 Na Bělehrad! – Rakousko turecká válka 1716–1718 Luboš Taraba

Podrobně a velmi čtivě napsaná kniha zaměřující se na tažení Evžena Savojského proti Osmanské říši v tzv. šesté Rakousko-turecké válce. Kniha začíná přípravami obou stran na válku a přes bitvu u Petrovaradínu a dobytí Temešváru, se dostává k tažení na Bělěhrad. Kniha volně navazuje na další autorovu knihu: Rozum proti víře: Velká turecká válka 1683–1699.

22.12.2022 5 z 5

Rozum proti víře: Velká turecká válka 1683–1699 Rozum proti víře: Velká turecká válka 1683–1699 Luboš Taraba

Velice čtivě a podrobně napsaná kniha začínající Druhým obléháním Vídně a končící Karlovickým mírem po bitvě u Zenty. Knize bych vytkl jen pár chyb a překlepů v textu - korektury v edici Polozapomenuté války bohužel nepatří k nejpečlivějším. Na knihu volně navazuje další autorova kniha: Na Bělehrad! – Rakousko turecká válka 1716–1718.

22.12.2022 5 z 5

Velká hra Velká hra Steven Moffat

Převedení jednoho z mých nejoblíbenějších seriálů do manga verze. Přestože jsem byl zezačátku ohledně manga série hodně skeptický (mangu normálně příliš nemusím), tak jí musím po přečtení ohodnotit pěti hvezdičkami. Detailní a přehladná kresba a k tomu scénář vycházející (téměř jedna ku jedné) ze třetího dílu seriálu.

20.12.2022 5 z 5

Slepý bankéř Slepý bankéř Steven Moffat

Převedení jednoho z mých nejoblíbenějších seriálů do manga verze. Přestože jsem byl zezačátku ohledně manga série hodně skeptický (mangu normálně příliš nemusím), tak jí musím po přečtení ohodnotit pěti hvezdičkami. Detailní a přehladná kresba a k tomu scénář vycházející (téměř jedna ku jedné) ze druhého dílu seriálu.

20.12.2022 5 z 5

Záludné léto Záludné léto Ben Aaronovitch

Pátý a pro mně nejhorší díl série. V románu je spoustu zbytečných popisů, děj je strašně natahovaný a přitom závěr knihy je jen na pár stránkách, včetně nepovedeného deus ex machina. Jediné co knihu trochu zachraňuje je hlavní hrdina a jeho občas povedené komentáře. Kdyby autor knihu výrazně zkrátil, mohla by z ní být docela dobrá novela.

19.12.2022 1 z 5

Napoleon na Dunaji: Aspern a Wagram – první Napoleonova porážka a poslední vítězné tažení 1809 Napoleon na Dunaji: Aspern a Wagram – první Napoleonova porážka a poslední vítězné tažení 1809 Jiří Kovařík

Velice čtivě napsaná kniha od mého oblíbeného autora historické literatury. Je jen trochu škoda, že kniha není většího rozsahu a neobsahuje celé Napoleonovo tažení roku 1809. V knize jsou velice podrobně popsány bitvy u Aspernu a Wagramu, ale začátek tažení, vedlejší bojiště a závěr s bitvou u Znojma je pouze stručně shrnut.

19.12.2022 4 z 5

V zájmu všeho křesťanstva: Bitva u Lepanta 1571 V zájmu všeho křesťanstva: Bitva u Lepanta 1571 Luboš Taraba

Čtivě a přehledně napsaná kniha mapující námořní kampaň vrcholící bitvou u Lepanta. Knihu dějově předchází další autorova kniha - Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565. Jediné větší mínus vidím v pár překlepech a chybách v textu - korektury bohužel nebyly nejpečlivější. Také mi trochu chybí podrobnější mapy pohybu flotil.

18.12.2022 5 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Po dvou předchozích docela povedených dílech je třetí kniha série bohužel výrazně horší. Román se dobře čte, exkurze po Londýně je zábavná, postavy nejsou špatné a hlavní hrdina má občas povedené komentáře. Ale zápletka mi přišla zbytečně natahovaná a v některých místech i nudná. Kniha by asi lépe fungovala jako kratší novela než plnohodnotný román.

18.12.2022 2 z 5

Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Ludvík XIV. - Život, doba a války krále Slunce Jiří Kovařík

Výborný životopis pravděpodobně nejznámějšího krále Francie Ludvíka XIV. Kniha je napsaná velice čtivě, velký prostor dostávají i všechny války které Ludvík XIV. vedl (a že jich bylo...). Po přečtení knihy jsem si na Ludvíka XVI. hodně poupravil názor. Velké plus za okénka na koncích kapitol se zajímavostmi, poznámkami a dodatky k hlavnímu textu.

Soumrak rytířstva Soumrak rytířstva Jiří Kovařík

Poslední kniha rytířské série (volně na ni navazují Bitvy a osudy válečníků). Kniha je velice čtivá a autor do knihy vybral zajímavé postavy a bitvy. První půlka knihy se zabývá hlavně Anglickou válkou růží, druhá převážně válkami v Itálii. Nejzajímavější kapitoly jsou miniživotopisy Pierra Bayarda a hraběte Warwicka, pád Granady a bitvy Františka I. Čteno a hodnoceno druhé rozšířené vydání od Akcentu.

Čas stoleté války Čas stoleté války Jiří Kovařík

Třetí kniha rytířské série - tentokrát je z velké části věnována Stoleté válce, ale dojde i na Souboj třiceti, bitvu u Nikopole a hlavně na bitvu u Grunwaldu. Podle mně jde o nejlepší knihu ze série (o fous před druhým dílem). Jediné mínus je že se do knihy vůbec nedostaly Husitské války. Čteno a hodnoceno druhé rozšířené vydání od Akcentu.

Vize budoucnosti Vize budoucnosti Timothy Zahn

Dokončení románu Přízrak minulosti - děj začíná přesně tam kde první díl skončil. Román je čtivý, postavy dobře napsané, jediné drobné mínusy jsou mnichové Aing-Tii, kteří se mi úplně do Star Wars nehodí, a závěr knihy který mohl být trochu temnější. Společně s prvním dílem patří kniha mezi mé nejoblíbenější Star Wars romány. Celkové hodnocení - čtyři a půl hvězdy.

Přízrak minulosti Přízrak minulosti Timothy Zahn

Jeden z prvních Star Wars románů který jsem přečetl (poprvé v roce 2005), a od té doby stále patří k mým nejoblíbenějším (společně s druhým dílem). Kniha je napsána velice čtivě, má zajimavé postavy a děj rychle odsýpá. Malé plus má kniha (respektive nakladatelství Egmont) za druhé vydání ve větším formátu. Celkové hodnocení - čtyři a půl hvězdy.

Války v krajkách (1709–1748) Války v krajkách (1709–1748) Jiří Kovařík

Po předchozím výborném díle je sedmý díl série o trochu horší. Hlavní mínus je dvojí líčení bitvy u Fontenoy - nejdřív stručněji v životopisu maršála se Saxe a pak znovu v samostatné kapitole, a bohužel ani jedno není úplně ideální. Nejzajímavější kapitoly jsou miniživotopis admirála Tordenskjolda, prohra u Chotusic, tažení Karla XII, a bitva u Mollwitz.

15.12.2022 4 z 5