hoopoo hoopoo komentáře u knih

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Tak úplný háelpéčko to nebylo, ale celkem pobavilo. Hlavně jak příběh přeskakoval mezi třemi hlavními postavami a čtenář mohl jen hádat, jak se jejich osudy protnou. Určitě zkusím i další knížky od autora.

24.07.2023 4 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Re Akkütlix, dočteno. A teď si počkat pár měsíců a vrhnout se na poslední dvě knihy a posledních pár set stránek tohoto velkolepého díla.
Vilma Kadlečková se do toho opravdu opřela a místo pěti knih tu je už šesté pokračování.
U velkých sérií knížek se mi (bohužel často) stává, že se časem velmi zklamu, příběh se posune úplně jinam a jem se divím, kam se to dostalo. Ne tak u Mycelia. Je zde vidět 20 let psaní, domýšlení příběhů. Líbí se mi střídání postav, ději to prospívá.
A pořád si myslím, že by stálo za to přeložit to do angličtiny a najít tak světové publikum.
Už se těším na finále.

19.12.2021 5 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Re Akkütlix, hotovo, přes 3700 stránek přečteno a dle mého to stálo za to.
U velkých více-dílných serií mám někdy problém, že první díly mají nějakou novou inovaci, zajímavý prvek, ale ve finále se děj odstěhuje úplně jinam a dočítám to pouze ze setrvačnosti. (dle mého např. Setkání s Rámou, Planety smrti.. a bohužel i další). V Myceliu se toto dle mého nestalo. Od prvního dílu tu máme skupinu postav, kolem kterých se celý děj odehrává. Všechny knihy postupně budují příběh až do samotného konce.
Zde se konečně utká Lucas Hildebrandt a jeho věčný protivník, učitel, manwar~lu Aš~šád z Fomalhivy.
Kdybyste měli na výběr, naučit se levitaci nebo teleportaci, co byste si vybrali? Nebo až se přiblíží vlna hvězdovlády - wëtrëigaës, co si budete přát? A nezapomeňte, že na přání je nejhorší to, že se opravdu můžou splnit.
Nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu. Osmý díl dle mého úspěšně odkryl mnohé a brilantně tak dokončil celou serii. Ano stojí to za to :)

10.06.2022 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Co napsat a neprozradit děj? Asi nic moc. Představte si prostě bandu lidiček z neznámého důvodu žijící v pozdemním obydlí.
Některé vychytávky příběhu šly trochu očekávat, ale stejně mě děj několikrát silně překvapil.
Kniha bavila až do konce a děj mě pěkně mě strhl.

21.08.2014 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Pekny, ctivy roman, dost ruznorodych postav. Jen ten konec byl nejak moc narychlo, jakoby se cekalo na pokracovani, nebo rovnou dve. Tema by si to zaslouzilo, jak pokracovani, tak prequel, co vedlo k takoveto situaci. Co ten Danvar? Jak vzniknil? Jak to bylo dale? Chtel bych pokracovani.

14.03.2022 5 z 5

Literární předloha k úspěšnému seriálu Černobyl z produkce HBO.
Syrové výpovědi obyvatel z okolí Černobylu. Velmi smutné, reálné a až k neuvěření. Spousta činů odůvodněná prostým: "to se muselo", tak se to prostě neřešilo a dělalo se.

17.01.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Za mě ano, super kniha. Hlavně když mi došlo, že můžu putování Arťoma sledovat na na mapě metra, tak mě to bavilo neskutečně.
Trochu se mi nezdál ten závěr, ale třeba se to zlepší v Metro2034. I tak 5*

03.12.2017 5 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Tak tahle knizecka me velice prijemne prekvapika. Vtipny pribeh o kolabujicim vztahu dvou mladych lidi,kteri dosli k tomu, ze se uz nemiluji. Jen nevi, co ted s tim.
Knizka je velice lehce ctiva, velmi vtipna a zabavna -napr scena v utulku, ci temer jakakoli situace ze skoly.
A musim rict,ze i poucna- sacek od caje nechavam odkapavat ve drezu uplne stejne, jako Alice a asi je to pro nekoho jineho stresujici, stehne jako pro Davida.
Doporucuji si precist :)

10.04.2017 5 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

Jak okomentovat sedmý díl z osmidílné série a nespoilovat?
Hlavní děj se točí nejvíce kolem podivného vztahu mezi Lucasem Hildebrantem a Aš~šádem z Fomalhiwy, pokračující Lucasův tréning a ve finále se dozvíme taky trochu z Aš~šádovy historie. Vedle toho se Země chystá na příchod Hvězdovládců, ať to ve finále bude kdokoli. Celé se to chystá (doufejme k velkolepému) zakončení celé série.
Co mě potěšilo, že paní Kadlečková splnila slib o rozdělení sedmého a osmého dílu, že budou rozděleny přesně napůl. Takže ano, kniha končí rozepsanou větou a dokonce rozděleným slovem. Pokračování v osmičce :)
A co si říkám již delší dobu, bylo by zajímavé, kdyby se serie přeložila třeba do angličtiny, že by razantně tak mohl stoupnout počet potencionálních čtenářů.

16.05.2022 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Motlitba za Owena Meanyho patří k těm lepším dílům Johna Irvinga. život zláštní chlapce Owena, kolem kterého se celý příběh točí, je popisován očima jeho kamaráda. Klasické mnohavrstvé Irvingovo dílo, u kterého se pobavíte, potěšíte, popřemýšlíte o smyslu živaota a duchovnu.

18.02.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Temná vize světa, kde vlastnictví knih je trestné a stíhané. Hlavní postava - požárník, který knížky ničí, se o nich začte a začne přemýšlet. Společnost to ale nepřijme.
Doufejme že tato vize se nenaplní..

Mimo provoz Mimo provoz Adam Chromý

Knížka mě nenadchla jako Reviem za Pluto děj se trochu vlekl, ale i tak mě vytříbený slovní humor autora několikrát donutil k hlasitému smíchu.
Hlavní hrdinka příběhu je Sylvie Ostrčilová, televizní hlasatelka, která se stala moderní dobou v televizi nepotřebná. Z galantní dámy, která kdysi určovala módní styl, se nyní stala řadová paní docházející na úřad práce, kde k lepší pracovní nabídce jí nepomůžou ani dvě ceny Týtý.

04.06.2018 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Kniha se dobře četla. Autor je relativně ukecaný a snaží se popsat celou scénu, takže se dozvíme o pohnutkách spousty lidí, kteří se mihnou příběhem (až mě to bohužel dovedlo k přeskakování, čemuž se snažím vyhýbat). Autor zajímavě koketuje s vysvětlením cestování v čase. Poněkolikáté si řeknu - aha, tak takto se cestuje časem a až o pár stránek dál se ukáže, že to je vše klam a že to funguje jinak.
A celkově? Nekteré události mi přišly čistě k vytvoření vazeb mezi příběhy a bly zbyteční. Záver téměř ve stylu deus ex machina mě moc neoslovil. ***

15.04.2014 3 z 5

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Pěkně se to četlo, popis zvyků na cizím ostrově, záhada s bájným stromem. Poprvé jsem četl jako náctiletý a několikrát jsem se ke knížce vrátil.

27.02.2013 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Klasika od Johna Irvinga. Krásný příběh s typickými odbočkami Irvinga popisuje život jednoho sirotka, který se rozhodne vydat do světa a poprat se se světem.

17.02.2013 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

Krásná space opera. Pěkný příběh o mocné inteligenci, která si "hraje" se hvězami a lidské kolonii, kteří jsou v jeho dosahu. Pro studenty: oprášíte si zde základy astrofyziky :)

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Stále jsem čekal, kdy mě ta kniha začne bavit. Nestalo se ani po přečtení 3/4 knihy. Nedočteno, knihy se zbavuji. Takovej hnus mi nesmí do knihovny.

22.02.2022 odpad!

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

Tak tato knížka překvapila a musím říct, že velmi příjemně. Děj příjemně plynul, pěkně vymyšlený příběh a hlavní postavy. Jako na prvotinu opravdu dobrý.
Určitě se těším na pokračování.

12.05.2021 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Pěkná kvalitní space-opera jak má být. Pěkný příběh, kde jsou hlavními postavami trochu chlastající pojicejní detektiv Miller a Holden, takový ten pravý odpadlík, který si jede podle svých správných pravidel. Děj pěkně odsýpá a najednou byl konec knížky. No tak hurá splašit další díl.

20.02.2016 5 z 5

Afrika snů a skutečnosti 1 Afrika snů a skutečnosti 1 Jiří Hanzelka

První díl z cest pánů Hanzelky a Zikmunda po Africe. První co si musí čtenář uvědomit je doba, kdy cestovali a kdy kniha vyšla. Cesta započala v roce 1947, tj. pouhé 2 roky po 2. svétové válce a kniha porvé vyšla 1952. Tj. je zde aspoň ze začátků hodně politických komentářů, takové ty národohospodářské situace, vykořisťování koloniálních států svými přímořskými správci a podobně.
Cca první půlka knihy (cesta z Čech přes Evprovu, do Maroka a přejezd do Egypta) byla téměř bez osobních informací, prostě popis zemí a jejch historie. Jakoby tam ani ti dva necestovali.
Teprve po příjezdu do Egyptu v půlce knihy se konečně dočteme osobní zprávy, např. nocování na vrcholku pyramidy, nebo problémy s cestou od Asuánu na jih. To jsem si konečně užíval (pro mě ten pravý) cestopis - takové ty osobní informace stylu: tady jsme jeli, měli tyhle problémy a takhle je řešili. Jsem zvědav na další díly.
Pozn. Dávam jen 3 hvězdičky, politiky tu bylo fakt moc, u dalších dílů se uvidí.

17.01.2016 3 z 5