Holmann Holmann komentáře u knih

Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Klasická čínská medicína - Základy teorie I. Vladimír Ando

Vše od tohoto autora k TČM patří ke světové špičce. Skutečný zájemce o čínskou medicínu v jeho sérii klasické čínské mediciny I.-V. zde najde skoro vše z teorie.
Zároveň s farmakologií povinná četba ke studiu TČM. Autor čerpá s originálních čínských textů. Poklona a poděkování autorovi.
PS jen je škoda že jeho překlad Nan-Ťingu se asi odložil na neurčito!!

22.10.2017 5 z 5

Čínská filosofie - Pohled z dějin Čínská filosofie - Pohled z dějin Oldřich Král

Velmi dobře napsaný úvod do čínské filosofie i pro člověka těchto věcí neznalého. Vřele doporučuji. Hlavně oceňuji uvádění hlavních hesel/jmen/slov uvedených i ve znacích pro další studium a orientaci.
Česká sinologie je opravdu na vysoké úrovni! Díky autorovi za tuto knihu.

22.10.2017 5 z 5

Vratislav II. (I.) První český král Vratislav II. Vratislav II. (I.) První český král Vratislav II. Vratislav Vaníček

Autor se opravdu pokusil, dle mého mínění úspěšně, o hlubší sondu do středověké společnosti a myšlení. Příjemně nový pohled na církevní dějiny a hlubší zasazení do celoevropského-světového rámce. Řekl bych se patří do vlny co boří staré pseudo-národní mýty a komunistickou propagandu, kterým se říkalo a někdy ještě stále říká věda historická. Příjemné čtení k danému tématu s mnoha novými informacemi a náhledy/výklady.

26.09.2017 5 z 5

Kronika Kronika Dětmar z Merseburku

Přijemný překlad a dobře zpracovaná kniha jak autorem tak vydavatelem a překladatelem. Další z více povedených kusů nakladatelství Argo. Díky za to.

30.08.2017 5 z 5

Vnitřní Egypt aneb Deset ran duše Vnitřní Egypt aneb Deset ran duše Annick de Souzenelle

Nee tak hluboké jako Symbolismus lidského těla, ale hluboce přesahující jiné autory.

16.08.2017 5 z 5

Filokalia – Duchovní texty křesťanského Východu Filokalia – Duchovní texty křesťanského Východu neznámý - neuveden

Příjemný úvod do tohoto tématu. Nevím nakolik tato kniha trpí víceúrovňovým překladem, ale jako základní zpřístupnění tématu by to mělo stačit. Škoda že se nevydá v češtině všech pět svazků. Dnešní doba toto potřebuje jako sůl :-)

28.06.2017 4 z 5

Konstantinopol 626. Poslední bitva antiky Konstantinopol 626. Poslední bitva antiky Martin Hurbanič

Přijemně osvěžující, nový pohled na Byzanc a její okolí v 7.stol. Využívá jak psaných tak i archeologických zdrojů a autor neopomíjí i názory jiných odborníků. Rozhodně doporučuji.
Jediný mínus měkká vazba a kvalita papíru.

02.12.2016 5 z 5

Věrní Přemyslovci a barbarští Čechové Věrní Přemyslovci a barbarští Čechové Jakub Razim

Tak toto je opravdu poklad k danému tématu. Vědecky zpracovaná kniha pracující s evropskými zdroji a světe div se ono to nádherně vychází. Některé pasáže jsou náročnější na čtení, ale ty informace které obsahují za to opravdu stojí.
Osobně bych uvítal více knih na toto téma. Pohled na české dějiny národních obrozenců již prostě neobstojí pod tíhou nových argumentů.
Toto je velmi cenný kousek v mé knihovně!

29.04.2022 5 z 5

Vratislav: První král Čechů Vratislav: První král Čechů Lukáš Reitinger

Obsáhlá, vědeckých kvalit, ale i laické čtivosti dosahující kniha o ne úplně známém prvním králi Čechů. Jeho osobě i době se hluboce věnuje autor z různých úhlů pohledu. Kniha působí velmi solidním a mohutným dojmem a jakmile čtenář přijme hru autora tak na něj postupně vykukuje spletitá, chvílemi až chaotická, ale o to plastičtější mozaika. Mozaika nazvaná Vratislav první král Čechů!
Mohu jen doporučit.

28.05.2021 5 z 5

České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí David Kalhous

Obsahově dobrá kniha, souhrn nový a revize starých poznatků, jen jsem nemohl se začíst do textu - informací z něj pramenících. Nedařilo se mi při těch mnoha odbočkách, udržet obraz těch přemyslovských Čech.
Každopádně cenný střípek do mozaiky našich dějin Evropy a díky za něj.

07.05.2021 4 z 5

Ludmila: Kněžna a světice Ludmila: Kněžna a světice kolektiv autorů

Zatím se skvěle jevící publikace na krásné téma. Vnímám zde silný crossover přes literární, archeologický, zdrojový i kulturní přístup k obsáhnutí daného tématu. Včetně nových pohledů, revizí a případně i potvrzení starších výzkumů. Více takových děl od nových tváří, aby se mám dále rozvíjela vnitřní diskuze k naší historii.

Celkově mě tento přístup k evropské, středoevropské a československé historii v širších souvislostech upřímně baví. Rozbíjení stereotypů 19. i 20. století o Slovanech bojujících s Germány o přežití, zlá temná církev tupící duše prostinkých pohanů, třídní boje apod. bude opravdu trvat dlouho a laická veřejnost si je stále nese v sobě.

Důstojná kniha k osobě sv. Ludmily a našich dějinám.

03.03.2021 5 z 5

Nebeský žebřík Nebeský žebřík Ióannés Klimakos

Poctivě udělaná kniha s mnoha zajímavými postřehy a výklady. Více takových prací o tohoto zajímavého nakladatelství.
Díky za ni.

22.06.2020 5 z 5

Parsifal Parsifal Tomáš Vondrovic

Naprosto nečekané pohlazení a úžasná četba dětem před spaním a to i pro mě. Od autora si toho asi pořídím více.
V záplavě dnešních pseudo-pohádek s naprostým nedostatkem archetypů, poezie i hravého humoru natož okřeněné nadčasovou moudrostí - velmi milé překvapení.

28.08.2019 5 z 5

Čechy a jejich svatí Čechy a jejich svatí Petr Piťha

Děkuji za toto dílo. Stud mi nedovolí vůbec hodnotit.

30.07.2019 5 z 5

Občan uvažuje cestou k volbám Občan uvažuje cestou k volbám Petr Piťha

Trefně, svěže a vůbec ryze napsané!
Obzvláště v době politického úpadku a ztráty orientace skoro povinné čtení. Díky za to.

30.07.2019 5 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Důstojná publikace k tématu, snad v některých místech až moc chudá na data a informace. Ovšem nová grafika hradů a hmotových rekonstrukcí se mi líbila.

02.05.2019 5 z 5

České země za posledních Přemyslovců I. České země za posledních Přemyslovců I. Robert Antonín

Viz předchozí komentáře. Není co dodat snad si jen dovolím: Projekce historických studií, ale i kultury do současnosti (viz filmové šílenství; literatura a pc hry) a autorovi zmínky do psychologicko-antropologickému přesahu naznačené v knize... no je to koncert.
Jen tak dále a čekám na 2. díl.

24.04.2019 5 z 5

České země za posledních Přemyslovců České země za posledních Přemyslovců Zdeněk Bígl

Tak tato kniha a další z řady Albatrosu i díky krásným ilustracím ve mě vzbudila a prohloubila mou lásku a zájem k historii.

Takhle bych si představoval učebnice na ZŠ.

24.04.2019 5 z 5

Rytíři renesančních Čech ve válkách Rytíři renesančních Čech ve válkách Václav Bůžek

Nebylo to tak špatné, jak by mohlo být, ale nebylo to tak dobré, jak by mohlo být.
Jakož to zájemce o renesanční bojové technicky a styly mi zde chybělo mnoho informací. Autor hodně vařil ze stejné polívky/pytlíku čaje, ale zase byla to první taková práce a docela dobrá sonda do dobového myšlení/kultury. Ale celkově do bylo dobré. Snad příští podobná publikace půjde víc do detailů.

07.03.2019

Vody Siloe Vody Siloe Thomas Merton

Popravdě jsem od knihy čekal něco jiného (to je ale můj problém), ale jinak velmi zajímavé čtení. Hodně podmětných myšlenek pro dnešní dobu. Od autora si určitě přečtu něco dalšího.

23.05.2018 4 z 5