hlina hlina komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Knížka mě vtáhla jako už dlouho žádná. O šachách něco málo vím, protože je hrají syn a manžel, já je neumím. Šachové partie jsou popisovány docela podrobně. Přesto jsem se nenudila. Právě naopak. O šachy v tomto příběhu až tak moc nejde, jde o osůbku, která je už odmala na vše sama. Je až neuvěřitelné, jakou má v sobě vůli.

19.02.2023 4 z 5

Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Rhys Thomas

Podle obálky jsem čekala něco úplně jiného. Rozjezd byl pomalejší, ale pak mě to vtáhlo.
Je to milé a dojemné čtení, místy vtipné, ale čím dál více smutné. Myslím, že je to jedna z těch knížek, u které je velmi důležité, zda ji člověk poslouchá (či čte) ve dvaceti a nebo v padesáti. S životními zkušenostmi budete příběh vnímat s větším nadhledem a budete ochotni přehlédnout některá klišé.

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Byla jsem zklamaná, protože jsem čekala něco hlubšího. Přišlo mi, že autor klouzal po povrchu. Hlavní postava /vypravěč mi byl velmi nesympatický. Chyběly mi emoce. Byl to příběh o vztazích, ale vůbec se mě nedotkl. Moc pěkné byly popisy hor, ale postavy tam v těch chvílích byly tak nějak navíc.

Kluk spolkne vesmír Kluk spolkne vesmír Trent Dalton

Trvá velmi dlouho, než pomine pocit, že knížku odložíte nedočtenou. Autor nezvykle dlouho buduje prostředí a postavy. Ale pak se to zlomí a odkryje se vám příběh obyčejného kluka z obyčejně-neobyčejné rodiny.

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Magický realismus a Kodaň - spojení, kterému jsem moc nevěřila, ale jen malou chvíli mi trvalo, než jsem si na jednotlivé postavy rodinné ságy zvykla, ale rychle mi přirostly k srdci.
Autorka a překladatel použili nádherný poetický jazyk plný krásných přirovnání a metafor. Poslouchalo se to tak lehce, i když život se jednotlivými postavami nemazlil.
Celkový dojem z knihy umocňuje i klidný přednes interpretky. Přesto a nebo právě proto se k příběhu určitě vrátím i v písemné podobě.

19.02.2023 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Nedokázala jsem se zaposlouchat, musela jsem se opakovaně vracet. Bylo to zdlouhavé, děj se vlekl. Ale přitom jsem ji nedokázala nedoposlouchat, protože postavy byly vykresleny zajímavě, v podstatě jsem byla zvědavá, ale... Nebyla to detektivka, ale jen popis toho, jak se před více než sto lety postupovalo při chytání sériového vraha.

Nadace Nadace Isaac Asimov

Přistoupila jsem k tomu jako ke kultovnímu dílu sci-fi, ale byla jsem nemile překvapená. Je to tím, že dílo tak rychle zestárlo, nebo tím, že námětem je spíše politika?

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Myslím, že autorka má skvělou fantazii, ve které se ale posluchač ztrácí. Autorka používá svůj slovník pro technologie, zvyky, božstva..., ale mně příliš dlouho trvalo, než jsem si jednotlivé termíny zapamatovala (některé během prvního dílu vůbec), a proto se pro mě knížka stala velmi nepřehlednou.
Až příliš je znát, že je autorkou žena, myslím, že muži jednají jinak, než postavy vytvořené autorkou.

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Člověk v téhle době potřebuje takové knížky. Ač o válce, je plná naděje.
Nikdo by se neměl vzdávat svých odhodlání. A taky přátelství a pomoc druhých a druhým jsou nezbytné.

22.03.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Námět není originální, konec je předvídatelný, ale přesto knížka stojí za to.
V podstatě nenáročná, přitom poměrně chytrá a hlavně pozitivní, i když to tak zpočátku nevypadá. Samozřejmě se dá toto téma pojmout mnohem hlouběji, ale to určitě nebyl záměr autora. Takhle je totiž knížka stravitelná pro mnohem větší okruh čtenářů.
" Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš"
"Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít."

21.03.2022 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Není to lehké ani veselé čtení. Ale nelituji, že jsem se staříkem Winterbergem a panem Krausem prožila nějaký čas.
Kniha byla mistrně vystavěna.
Ať se vydáte kamkoli; nejdále, kam to jde, před sebou samým nikdy neutečete.

"Lidská hloupost se nedá překolejit, tak snadno jako Alpy."

02.03.2022 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Přečetla jsem 5 kapitol a víc nedám. Pro mě je to naprostá ztráta času.
Málokdy nedočítám knížku, každé se snažím dát šanci, ale tentokrát to opravdu nejde.
Nesedí mi styl psaní, vadí mi použitý slovník, iritují mě postavy...

18.01.2021

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Tady mám hodnotit knihu, ne film, ne příběh člověka.
Od začátku jsem věděla, že je to jen přepis scénáře, takže to pro mě není plnohodnotná kniha, proto nemůžu dát víc.

17.01.2021 3 z 5

V rytmu valčíku V rytmu valčíku Susanna Kubelka

Obsahově zajímavé, ale literárně nic moc. Tři hvězdičky dávám jen díky vloženým textům jiných autorům.

04.01.2021 3 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Možná je děj předvídatelný, možná jsou to klišé, možná je to dobře promyšlená hra na city... Ale na mě to zafungovalo. Možná je to tím, co se kolem nás děje, nebo snad tím předvánočním časem... Netuším a je mi to vlastně jedno. Krásně jsem si početla.

10.12.2020 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Měla jsem příliš velká očekávání.
Vadil mi styl vypravování a vlastně mi ani nebyly sympatické hlavní hrdinky. Ale chvílemi mě to začalo zajímat. Možná se pustím do dalšího dílu, ale určitě ne hned.

09.12.2020 3 z 5

Ukradený polibek Ukradený polibek L. J. Shen

Začátek mě vtáhl, ale postupně se z toho stala klasická červená knihovna. I tak hodnotím jako dobré čtení na dovolenou.

07.07.2020 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tak to byla jízda! Vůbec jsem se nemohla odtrhnout a musela číst a číst, dokud jsem nebyla na konci.

18.06.2020 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Čtvrtá hvězdička je za konec. Jinak mi děj přišel předvídatelný a dialogy neumělé, možná je to překladem.

02.01.2020 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Je to moje první autorčina kniha. Nečekejte žádné hluboké myšlenky, ale je to moc hezká pohádka, kterou jsem si v předvánočním čase užila. Vždyť pohádky nejsou jen pro děti.
Navíc moc ráda peču, takže jsem vše viděla v zářivých barvách.

04.12.2019 5 z 5