Hadati Hadati komentáře u knih

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Golan Trevize hledá odpověď na otázku, která může naprosto změnit celé lidstvo. Přestože je přesvědčen, že zná tu správnou odpověď, chce si být naprosto jistý, neboť jeho rozhodnutí bude mít vliv na osud celého lidstva. Proto se rozhodne nalézt bájnou planetu Zemi, jednu jedinou planetu z miliónů lidmi obývaných, ze které by podle legend měli lidé původně pocházet.

09.02.2016 4 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

Nadace přežila kritická období a je na cestě k vytvoření nové velké Říše. Přestože jsou lidé z Nadace pevně utrvzeni v názoru, že Druhá Nadace byla zničena, existuje několik pochybovačů. Hlavní hrdina této knihy, Golan Trevize, je vyslán, aby po ní pátral, ale nakonec objeví zvláštní svět, který byl dosud Nadaci zcela skryt. Vzhledem k unikátní mysli Golana Trevizeho je požádán obyvately tohoto světa, aby vyřešil otázku, která může celé lidstvo naprosto změnit.

09.02.2016 4 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Mutant Mezek se snaží najít Druhou Nadaci, která by měla skrytě ovlivňovat běh lidského vesmíru, a to včetně První Nadace. Druhá Nadace je totiž jedinou silou, která dokáže Mezkovi odolávat a snad ho i porazit. Občané První Nadace považují Druhou Nadaci jen za mýtus. Jen hrstka je přesvědčena o její existenci, a ti věří, že je Druhá Nadace ovládá jako loutky. S takovou představou se však nechtějí smířit, neboť díky svému pocitu nadřazenosti, s ohledem na jejich značný technologický náskok před zbytkem vesmíru, je jim proti srsti, aby byli kýmkoliv manipulováni. Proto, stejně jako Mezek, pátrají po místě, kde se Druhá Nadace ukrývá, aby ji zničili. Stejně jako v předchozí knize Nadace a Říše, je děj o Mezkovi tou nejslabší částí celé série.

09.02.2016 3 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Dochází k pomalému pádu Říše, kterou Hari Seldon vypočítal díky své psychohistorii. Nadace začíná prospívat, takže si jí povšimne i hroutící se zbytky této Říše. Kniha je rozdělena na dvě části.
V první části knihy můžeme sledovat konečné střetnutí mezi rozvýjející se Nadací a upadající Říší. V druhé části knihy se objeví lidský mutant s mocnými zvláštními schopnostmi, který ohrozí plán Hariho Seldona, neboť jeho psychohistorie nedokázala počítat s něčím tak nepředvídatelným jako je telepat, který dokáže ovládat svou myslí celé planety. Proti tomuto mutantovi se rozhodnou bojovat hrdinové z Nadace, aby tak zachránili budoucnost podle Hariho Seldona. Rozhodnou se tohoto mutanta najít a postavit se mu. Příběh o tomto mutantovi má otevřený konec, který pokračuje v třetí knize o Nadaci – Druhá Nadace. Tento příběh je nejslabší částí celé série Nadace.

09.02.2016 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Přestože tato kniha vyšla poprvé v roce 1951, stále se řadí mezi to nejlepší sci-fi. Kniha sestává ze sbírky povídek, které jsou seřazeny chronologicky a děj u jednotlivých povídek značně přeskakuje v čase. V první povídce se tak seznámíme s Hari Seldonem, geniálním matematikem, který vytvořil nový vědní obor psychohistorii. Díky této vědě zjistí, že lidstvo v budoucnosti čeká dlouhá doba temna a proto vytvoří Nadaci, která má za cíl, aby tato doba temna trvala co nejkratší dobu a poté vznikla stabilní říše lidstva. V dalších povídkách se pak posunujeme k důležitým mezníkům historie Nadace, která má být zárodkem nové říše. Protože se jedná o povídky, ve kterých se střídají hrdinové, je těžké se s nimi dostatečně seznámit, protože než si na ně zvyknete, zmizí v minulosti.

09.02.2016 5 z 5

Star Wars omnibus: Letopisy rytířů Jedi. Kniha druhá Star Wars omnibus: Letopisy rytířů Jedi. Kniha druhá Kevin J. Anderson

Kresba nevypadá tak špatně, i když oproti omnibusům z jiných světů je to slabší, a detailnost chybí. Příběh byl ale pro mě značným zklamáním. A vůbec nejde o to, že se příběh odehrává stovky let před filmovými Star Wars. Příběh je zkrátka nemastný, neslaný. Jediové jsou tak naivní, že nechápete, jak mohl jejich řád přežít deset let, natož tisíciletí. Chápu, že síla je jen jiné slovo pro magii, ale tady se to už dost přehání v moci některých jednotlivců... A nejen, že tu nenarazíte na žádnou známou postavu, což je vzhledem k tomu, v jaké době se to odehrává, pochopitelné, ale prakticky zde nenarazíte ani na žádnou známou rasu. Star Wars mám rád, ale nejsem zarytý fanoušek a tohle mě opravdu zklamalo.

30.10.2015 2 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Tato humorná sci-fi je souborem povídek, které mají jako hlavního jmenovatele kosmického obchodníka a pilota Tufa, dobráckého sarkastického obra, který má sice rád lidstvo, ale od jednotlivých jedinců si raději udržuje odstup. Ten po krvavé úvodní zápletce získá k užívání kolosální genetickou loď, která, přestože je již tisíc let stará, je stále funkční a propůjčuje svému uživateli téměř božské schopnosti, alespoň co se týče stvoření života, ať už se jedná o bakterie, hmyz nebo zvířata. Tuf je naštěstí svou povahou absolutní samaritán, který více hledí na blaho lidstva než na své vlastní. Putuje tak se svým nově nabitým majetkem do různých lidmi obývaných hvězdných soustav a schopnosti své genetické lodi využívá k pomoci lidem v nouzi. Tato pomoc však často končí jinak, než si zadavatelé jeho služeb, většinou vládní činitelé celých planet, představují. Tuf jim totiž neposkytuje to, co žádají, ale to, co skutečně potřebují.

Pokud jste po této knize sáhli jen proto, že chcete další krvák od G. R. R. Martina ve stylu Hry o trůny, tak ji zase odložte. První příběh je sice dosti krvavý, kdy už od počátku tušíte, že bude mnoho mrtvých, stejně jako když se na obrazovce televize objeví Ripleyová a dá se do křížku s vetřelcem, a spíše jen čekáte, která z postav knihy vydrží nejdéle, ale tím krvavé scény končí, i když o akci není nouze. Pokud jste však pro tuto knihu sáhli, protože jste si chtěli užít humornou zábavu, tak vřele do toho.

23.10.2015