Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Pod šepkajúcimi dverami Pod šepkajúcimi dverami TJ Klune (p)

Dočítal som to, i keď som bol miestami dosť netrpezlivý, s komentárom predo mnou sa dá do istej miery súhlasiť... Kniha o živote, láske, trpezlivosti, nádeji, tolerancii, smrti... O ďalšie knihy tohto tak trochu premotivovaného autora asi záujem nemám...

12.12.2023 3 z 5

Viera, nádej a masaker Viera, nádej a masaker Nick Cave

Predchádzajúci komentár to zhŕňa v celku výstižne. Dialóg o podstatných a hlbokých veciach. Na môj vkus možno až príliš hlbokých. Nick nad všetkým možno až príliš špiritizuje, v niektorých momentoch mi to už šlo na sústavu. No nič, to je jeho problém. Čakal som viac o hudbe. V jeho súkromí sa vŕtať nepotrebujem a nechápem ani potrebu niektorých ľudí verejne sa obnažovať v citlivých citových oblastiach, ale čo už, každý sme nejaký.

04.12.2023 3 z 5

Chlapci z Nickelu Chlapci z Nickelu Colson Whitehead

Celkom sa mi to páčilo, je to o traume afroameričanov....ponuré čítanie s prekvapivou pointou....

30.11.2023 4 z 5

Hlbina Hlbina Jozef Karika

Nuž, dobré čítanie to veru bolo. Tá stiesnená pochmúrna atmosféra zobrazená úplne presvedčivo, celkom som to cítil, akoby som tam bol. Súhlasím s názorom, že trištvrte knihy spanilá jazda, potom sa to stalo trochu divoké a psychedelické, ale beriem, ak to chcel Jozef mať takto, nech to teda tak má. Rozhodne lepšie ako Smršť.

27.11.2023 4 z 5

Legenda Rolling Stones Legenda Rolling Stones Lesley-Ann Jones

Hurá, opäť prvý komentár. Knihu som zaregistroval v obchodoch, ale nekúpil som si ju. Keď som na ňu natrafil v miestnej knižnici, okamžite som po nej siahol. Myslel som si, že to bude len také povrchné klebetné písanie plné pikošiek. Samozrejme, aj tie tam sú, a hojne, autorka hudobníkov nešetrí a poriadne ich povykrúca, často to nie je lichotivé čítanie. Hlavný spevák ani ostatní z toho nevychádzajú v práve lichotivom svetle, hm... Čo už, nikto nie je dokonalý. Ostane tu po nich každopádne kopa dobrej hudby, to nie je málo. Howgh!!!

22.11.2023 5 z 5

Charlie byl vždy v pohodě Charlie byl vždy v pohodě Paul Sexton

Hurá, dávam prvý komentár, za ktorý bude tuším viac bodov, síce to nič neznamená, len viac bodov, hm...Dobre, nie som tak celkom skalným fanúšikom RS, ale postava ich bubeníka, aj ich basáka mi bola veľmi sympatická a dozvedieť sa o nich niečo viac som vždy chcel, takže keď som túto knihu objavil, tak som dlho neváhal a povedal si - sem s ňou. Dozvedel som sa z nej mnoho zaujímavých informácií, svetlá reflektorov sa totiž viac zameriavali na pardálov v popredí a rytmika bola pekne disciplinovane v úzadí, ale o to spoľahlivejšia. Dosť už teda, dobrá kniha. Píšte ďalšie komentáre.

19.11.2023 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Že ide o najslabší diel zo série, s tým rozhodne hlboko nesúhlasím. Mne sa páčil. Klasický dobrodružný príbeh. Uvítal by som aj niečo ďalšie iba o Jarošovi. Najviac sa mi páčila hláška, keď Ondro Repa vykrikoval, že zabije každého, kto sa Mileny dotkol, vtedy si Jaroš pomyslel, že v tom prípade by sa obyvateľstvo Trnavy značne preriedilo, hihi... Za mňa plný počet....

14.11.2023 5 z 5

Chyť zajaca Chyť zajaca Lana Bastašić

Tak som si to teda prečítal, keďže na knihu boli dobré ohlasy, vyskytla sa vo verejnej knižnici, nuž že preverím. Šlo to bez väčších problémov, traumy z minulosti, konfrontované so súčasnosťou, dve odcudzené dávne kamarátky z detstva, mierne pošahaná roud muvi za bratom jednej z nich, koniec do stratena, ale zrejmý... prezrádzať nebudem...teda aspoň podľa mňa je Arminov osud zrejmý, ale možno sa mýlim...čo už.... Úprimne, príliš neobľubujem takýto štýl písania, som konzervatívny idiot a mám rád skôr klasickejšie písanie....

14.11.2023 4 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

Áno, buchla je to teda riadna, ale o to lepšie, riadne buchle ja rád, hehe... Užíval som si to, napriek rozsahu vyše tisíc strán som to zdolal vcelku rýchlo. Páčilo sa mi to, hodnotiť, ktoré predchádzajúce časti boli horšie či lepšie nemienim, táto je skrátka trochu iná. Iskrenie medzi Robin a Strikom pokračuje. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Hor sa nadol!!!

09.11.2023 5 z 5

Transport do Samarkandu Transport do Samarkandu Guzel Jachina

Príbeh sa odohráva v októbri a novembri 1923. O čom kniha je, si môže každý kto chce prečítať v anotácii. Drsný príbeh, svedectvo o šialenej dobe, v ktorej vzniku má prsty šialený súdruh Lenin a jeho taktiež šialení fanatickí komplici, aktéri tohto obludného experimentu menom Sovietsky zväz. Za totality by takáto kniha zaručene nevyšla, ak áno, autorka skončí v pracovnom tábore na Sibíri.

24.10.2023 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Skvelý post - apo príbeh. Koniec sveta po dopade meteoritov, zápas o prežitie a putovanie, a iné. Úžasná kniha. Výborne napísaná, neprvoplánová a hlboká.

18.10.2023 5 z 5

Darebáci a blázni Darebáci a blázni M. L. Rio

Ja som z toho zas až tak nadšený nebol. Napísané je to dobre. Až na to množstvo preklepov, čítal som slovenský preklad. Prekladateľ si možno mohol dať väčšiu prácu a redaktor asi ešte väčšiu. To množstvo "som" ma miestami parádne iritovalo. V jednej vete ho použiť štyrikrát, to je na mňa príliš, hlavne keď sa to dalo urobiť inak. Na porovnávaní s Donnou Tart niečo je, ale jej knihy sú pri všetkej úcte iná liga. Avizovaný šokujúci záver ma akosi obišiel, navyše bol pre mňa ťažko uveriteľný, ale čert to ber, ide o literatúru, neverím, že by sa hlavný hrdina k tomu uchýlil v skutočnom živote. Ďalej sa o tom nebudem rozpisovať, lebo by som prezrádzal pointu, a to nechcem. Aj toho Šejkspíra už bolo na mňa moc, ale moja vina, som skrátka arogantný primitív.

14.10.2023 3 z 5

Tunel 29 Tunel 29 Helena Merriman

Otrasné svedectvo o praktikách Stasi a zločinoch komunizmu. Plus dokument o kopaní tunela na slobodu.

11.10.2023 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Príbeh z jesene 1913, odohrávajúci sa v liečebni tuberkulózy v mestečku Gorbersdorf. Trochu to pripomína Čarovný vrch od Manna. Množstvo mizogýnskych narážok, mačistického mudrovania a ku koncu dôjde aj na nadprirodzené prvky.

06.10.2023 5 z 5

Zlatý pavilon Zlatý pavilon Jukio Mišima

Konečne to mám za sebou. Priznám sa, v polovičke som mal chuť vzdať to, tie nekonečné nudné opisy a divné úvahy, moje nervy... Inak príbeh oprostený od všetkých tých omáčok okolo dobrý. Celkom to vystihol jeden z predchádzajúcich komentátorov, že keď naďabil na nejakú zložitejšiu vetu, ktorú nepochopil, prečítal si ju znovu, pomaly a pozorne, ale napriek tomu z toho nebol múdrejší. Súhlasím s ním, tiež som to mal rovnako. Veľmi zvláštny spôsob autorovho uvažovania. Však posledný samuraj, hm... Inak písať teda určite vedel, ale pre mňa rozhodne nie. Mišima, už nikdy více, raděj katanou do palice, hehe....

01.10.2023 3 z 5

Blumentálske blues Blumentálske blues Tomáš Berka

Podnetná kniha, v podstate ide o Berkove memoáre. Páčilo sa mi to a mnohé som sa dozvedel. Na margo predchádzajúceho komentára o Frešovom Sidemanovi, mne vôbec nepripadal arogantný a netuším, čím mohol na autora komentára zapôsobiť takým dojmom.

27.09.2023 5 z 5

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

Film som videl prvý, zapôsobil na mňa silno a knihu som si chcel prečítať už dávno, aby som mohol porovnávať a hlavne potvrdiť pravidlo, že kniha je takmer vždy lepšia ako film, i keď je pravda, že obe tieto médiá pracujú s rozdielnymi výrazovými prostriedkami. V prípade Klubu bitkárov som na vážkach. Kniha dobrá, ale dávam prednosť filmu.

20.09.2023 4 z 5

Moc temnoty Moc temnoty Valdimar Ásmundsson

Kniha je v podstate niečo medzi prepisom a adaptáciou Drakulu od Stokera, sú tam zhodné postavy s mierne zmenenými menami, niektoré sú pridané, niektoré chýbajú. Druhá časť je oveľa skratkovitejšia, skôr len taká sinopsia. Krátka kniha, taká takmer jednohubka.

16.09.2023 3 z 5

Paříž: Katakomby Paříž: Katakomby Jeremy Bates

Celkom dobré, príjemne som sa rozrušil. V závere napínavé ako guma v trenkách, prípadne ako podprsenka.

13.09.2023 4 z 5

Fedor Frešo Komplet Fedor Frešo Komplet Viktor Frešo

Hurá, dávam prvý komentár. Knihu Sideman mám, odkedy vyšla, dokonca s venovaním a podpisom samotného veľkého Fedora. A keď sa zjavilo toto dielo s názvom Komplet, musel som ho mať. Famózny človek, famózny basgitarista, teraz už nespochybniteľná legenda. Kniha je skvelá. Dávam plný počet.

11.09.2023 5 z 5