FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

V druhém komiksu se čtenářům dostává do ruky příběh, který nejspíš důvěrně znají z Bouřkové sezóny, čili vlastně dostanete grafickou adaptaci s několika menšími změnami v příběhu, což trochu zamrzí, čekal jsem, že si opět přečtu nový, originální příběh ze světa Zaklínače.
Styl kresby po prvním díle nepřekvapí, stejně tak pojetí vzhledu Geralta (nad kterým se spousta lidí vztekne, ale mně sedí). Některé kresby jsou opravdu výjimečně povedené, jiné jsou zjednodušené, jako už to bylo v prvním díle.
Občas jsem se musel při čtení vrátit, kvůli zvláštní návaznosti jednotlivých okýnek, přijde mi, jako když si chtěli autoři ulehčit přechody mezi jednotlivými pasážemi a tak to vzali zkratkou, která ovšem komiksu škodí.
Bohužel v tomhle díle chybí "nahlédnutí za oponu" ve stylu minulého, kde bylo alespoň vidět několik návrhů stránek a obálky, zde autoři umístili jen pár artworků (a to navíc z her) a to pro mě přidanou hodnotu příliš nemá. Jinak ale hodnotím opět kladně.

30.06.2020 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Na to, že není příběh od Sapkowského, se drží vyprávění v duchu knížek, což mě příjemně překvapilo.
Určitě je ale ve scénáři cítit, že se snažili Zaklínače představit i lidem, kteří do styku s touto knižní/herní/seriálovou ságou ještě nepřišli do styku a tak tu Geralt během boje zároveň vysvětluje jednotlivá znamení a je značně poznat, že míň "máchá mečem" a celkově je o něco víc "užvaněnější".
Po vizuální stránce je komiks správně potemnělý, což odpovídá nádechu příběhu, postavy a příšery jsou zpracovány skvěle.
Autor ilustrací používá při kresbě postav v dálce až přílišné zjednodušování, ale mimo to je to opravdu pastva pro oči, hrobice je opravdu ohavná a ačkoliv dle komentářů má spousta čtenářů jiný názor, mně Geraltův vzhled nijak nevadil, navíc mi připomínal jiné ztvárnění - od Jany Komárkové z knížek v českém vydání.
Způsob pojetí humoru v komiksu mi sedl a určité erotické scény jsou vyvedeny citlivě, nijak extra explicitně (což mi připomnělo opět knížky, kde často byly zmíněny dost kulantně, nijak vulgárně). Vazba i papír jsou kvalitní, potěší také pár bonusových stránek se skicami a krátkým popisem (jen mě zarazilo, že kresby odkazují na konkrétní strany, ale ty číslované nejsou), celkově jsem tedy spokojený.

22.06.2020 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

(SPOILER) Přiznám se, že na můj vkus měla knížka pomalý rozjezd a nebyl jsem si jistý, jestli bude tak úplně pro mě, i když mi připadal hodně zajímavý koncept příběhu (tímto zdravím Míšu, která mi o knížce vyprávěla), tak když se do příběhu začaly promítat hlasy, jiných osobností hlavní hrdinky, zdálo se mi to jako autorova laciná výplň toho, jak naplnit těch skoro 300 (!) stran. Ale jak se člověk dostává příběhem dál, pochopí, jak velký smysl má koncept upozaděných myšlenkových hlasů. Velmi naturalisticky popsané scény otcovi přílišné náklonnosti a řezání se střepem byly opravdu silné a vůbec bych se nedivil, kdyby někdo knížku odložil právě během jedné z těchto částí a dál už nepokračoval. A když jsem se dostal do fáze příběhu, kde se Jessie úspěšně dostane z pout a viděl jsem, že mi zbývá do konce knížky ještě nějakých 70 stran, divil jsem se, co si pan King ještě mohl nachystat. Ale nebyl jsem zklamán! Některé zvraty dokážou prostě hodně překvapit. Nebýt toho prvotního nevtažení do děje, dal bych plný počet.

04.05.2024 4 z 5

Azimut: Kniha druhá Azimut: Kniha druhá Wilf

Nevidím do výrobního procesu vydavatelství, proč nebyla vydána celá série sešitů v jedné knize nebo proč je druhá kniha tištěná v jiné tiskárně a tím pádem má i jiný papír (v první knize byl matnější, zde je lesklejší a "klouzavější"). Vím pouze to, že jsem si příběh jako celek užil, že jsem žasl nad fantaskní tvorbou autorů a kochal se živým světem a zapeklitými zákruty příběhu. Celé rozuzlení je sice slabší, ale to mi nezkazí dojem jednoho z nejoriginálnějšího komiksového světa poslední doby. A kdyby snad měla někdy vzniknout nějaká adaptace, ať je to prosím kreslený seriál, který svět prozkoumá ještě do větší hloubky.

30.07.2022 4 z 5

Asterix a Gótové Asterix a Gótové René Goscinny

Já se bavil. Sice jsem neměl záchvaty smíchu jako Obelix alias Obelus, ale celý díl je prošpikovaný příjemnými vtípky a neméně povedený je i český překlad. Místy se jazyk gótů nečte úplně bezproblémově, ale není to nic zásadního. Oproti Zlatému srpu jsem četl verzi, kde byly barvy naštěstí "normální". Za mě celkově rozhodně spokojenost.

12.03.2022 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Myslím si, že můžeme poděkovat úspěchu seriálu Dámský gambit za to, že vyšla tato kniha, po přečtení mě upřímně překvapilo, že se jedná o první české vydání! Nutno říct, že filmové zpracování jsem neviděl, mám jen o něm matné povědomí, ale když jsem viděl, že vychází knižní předloha, která má a zároveň nemá filmovou přebal (jak já jen nemám filmové přebaly rád!) dal jsem tomu šanci. A jak jsem byl příjemně překvapen. Skvěle se to čte, do toho ladí grafické provedení, příběh dobře graduje a délka je opravdu dostačující (stran je sice 192, ale jsou písmena jsou větší, pár stran navíc "sežere" právě to grafické provedení), za jeden večer to hravě dočtete. Z děje vlastně ani moc psát nechci, čím méně člověk ví, tím lépe. Proto mě možná trochu zarazilo, že v předmluvě se do značné míry shrnuje a tím tedy i vyzrazuje příběh, takže jsem ji raději přeskočil. Přijde mi až skoro neuvěřitelné, jak je kniha relevantní i v dnešní době, kdybych nevěděl, že je to téměř 60 let starý příběh, nepoznal bych to. Klobouk dolu před autorem, knihu po přečtení hned řadím mezi oblíbené (a to i přes tu jednu nervy drásající scénu u FBI). A že jsem si nechal předmluvu až na konec, pak jsem se teprve dozvěděl, jak moc autobiografických prvků do knihy autor vložil. Opravdu mohu doporučit a už se těším, až se podívám na filmové zpracování.

24.11.2021 5 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Bohužel nejslabší přírůstek v této povedené sérii. Příběh je plochý podobně jako kresba samotná. Prvních pár stránek má přitom správný zaklínačský nádech a atmosféru, dokonce se v tomto díle objeví i Marigold, což mě potěšilo.
Bohužel co se příběh přenese do jiných krajin, ztrácí se atmosféra a příběh spadne do zvláštního klišé, kresba do zvláštně prázdných panelů a detailních záběrů na grimasy hrdinů.
Nechci tím říct, že autorka kreslí špatně, ale spíš by její kresba seděla víc do nějakého teen fantasy komiksu pro mladé dívky, protože tahle zvláštní uhlazenost světu Zaklínače nesluší. Pro mladší, Zaklínačem nepolíbené čtenáře by to mohl být alespoň zajímavý start do tohoto světa, ale ostatním nemá vlastně co nabídnout.
Nerad dávám čemukoliv ze světa Zaklínače tak malé hodnocení, ale tohle se opravdu nepovedlo a po Prokletí vran je zklamání ještě větší. Snad se po vlně popularity seriálového ztvárnění dočkáme nějaké nového, drsnějšího komiksového ztvárnění. Snad.

11.07.2020 2 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

(SPOILER) Silný námět rozpadu společnosti, který je navíc opředený velkou záhadou, proč a jak Island ztratil kontakt s okolním světem. Tahle záhada a postupné servírování střípků celkového obrazu vás vtáhne do děje, prvních 80 stran opravdu hltáte, prolínání s Hladovem působí možná pro někoho lehce zmatečně, ale zkušený čtenář už zpočátku pozná, o co se jedná.

V dalších částech kniha stále dobře odsýpá, prvotní napětí vyprchává a nahrazuje ho pocit sklíčenosti nad tím, že to určitě dobře nedopadne a myšlenky na to, proč průběh událostí připomíná v lecčem korona-virovou krizi. Ke konci mi přišlo směřování k závěru knihy uspěchané, určitě si příběh zasloužil ještě víc rozvést, s koncem samotným jsem víceméně spokojený byl.
Je to trochu jiné postapo, než člověk běžně čte a člověk si musí zvyknout na všechna ta islandská jména, ale určitě můžu knihu doporučit, zvlášť teď po pandemii, některé souvislosti jsou až děsivé. Jsem zvědavý, zda vyjde v češtině i autorčin další román, Slovo Boží.

SPOILER: Jak už jsem zmínil, pasáže z Hladovu mi přišli povedené, servírované správně pomálu k dotvoření atmosféry, takže člověk jen tuší, že příběh zřejmě nedopadne úplně optimisticky, ale ačkoliv autorka neříká, o kom vypráví, je brzo jasné, že se jedná o Hjaltiho, což zřejmě nebyl záměr, když se jméno odhalí až na straně 221... Hodně čtenářů si stěžuje, že není vysvětleno, co se doopravdy stalo, ale vzhledem k tomu, že se jedná o příběh očima Islanďanů, určitě to nepovažuji za chybu, spíš naopak.

19.06.2020 4 z 5

Svět, který stvořil Jones Svět, který stvořil Jones Philip K. Dick

(SPOILER) Představte si, že se narodíte jako geneticky upravený mutant, který je přizpůsoben pro jiný než pozemský život a vaším cílem je osídlit Venuši, jenže vám tento účel vaší existence nikdo nesdělí. Představte si, že znáte každý den dopředu vlastní budoucnost a vašeho bezprostředního okolí. Že budete prožívat okmažiky svého života dvakrát a to včetně vlastní smrti, kdy v předstihu okusíte chlad postupného rozkladu. A teď si představte...že si nemusíte nic z toho představovat, protože tohle vše (a víc) si za vás v tomto díle představil Philip K. Dick. Spousta zajímavých myšlenek, děj co běží dobře kupředu (místy i dozadu) a až na pár ušlápnutí v tempu je to podařené dílo, bavilo mě to víc než o rok mladší Oko na nebi. Za sebe dávám 4,5/5.

03.03.2024 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

(SPOILER) Příběh, který žije lehce ve stínu slavnějšího díla v sérii, Mlčení jehňátek, nebo je to alespoň můj pocit. Musím ale konstatovat, že na to, že jsem viděl (novější) filmovou adaptaci a stejně tak i tu seriálovou, pořád byl příběh neskutečně napínavý, čtenář se jen nese na střípcích, co vyšetřování odhaluje a přesto, že během postupu příběhu víte, kdo je vrahem a jak si oběti vybírá, neubírá to na napětí, jak se kolem něho smyčka utahuje a to hlavně díky Grahamovi. Oceňuji, že je tu Dolarhyde vykreslen do hloubky, včetně jeho minulosti a jeho proměna je vskutku děsivá.

10.02.2024

Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Bartosz Sztybor

Krvavá nálož, kde je společným tématem důvěra. Pocitově to bylo, jako by se příběh Criminal přesunul do kyberpunkové budoucnosti. A to je rozhodně pochvala! Nabušení gauneři, nevyřízené účty, město, co si vás zavolá zpátky...je to stará dobrá písnička, která vždy dobře vtáhne do děje a funguje skvěle. I když místy přehnaně. Servítky si nebere ani kresba, která je řádně barevně dotažená a krvavá, jak se na zasazení patří. Za mě 4,5/5.

30.01.2024 4 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Za mě dostatečně napínavé, příběh je už je takový klasický, Geralt plní zakázky, něco se podělá a snaží se to spravedlivě vyřešit, aby se neunáhlil. Do toho svérázný Marigold, který místy fušuje do řemesla mistru Trubadixovi...v této sérii kvalita kresby různě kolísá, tady je naštěstí velmi zdařilá, příběh dostatečně "šedý", naskytne se tu pár překvapení, za mě jenom spokojenost.

30.01.2024 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

(SPOILER) Příjemný humor, u kterého si sice nepotrháte bránici při hlasitém chechtání, ale rozhodně to není nuda! Dějové linky rozhodně lepší a zajímavější než od Morta alias "předchozí knihy v sérii." Smrť se sice znovu vydává na jakýsi odpočinek a zkoumání lidských zákonitostí, mezitím se tvoří dějová linka toho, co nastává, když nekoná svou práci a do toho nám tu pobíhají zárodky nových měst. A potrhlí mágové tomu dávají korunu. Přišlo mi zajímavé, že příběh má určité podobné prvky příběhu s knihou Pohyblivé obrázky ve smyslu, že obyvatele ohrožuje nenápadná hrozba (zde nejprve zábavná těžítka), která postupně nabývá do ohrožujících rozměrů.

01.11.2023 4 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Chápu, že je Lovecraft legenda, ale největším mistrem byl v kratších formátech a jeho delší, rozvleklé a opakující se texty mi vůbec nesedí, ale chápu, že právě kvůli tomu ho naopak spousta lidí vyhledává. Musím vyzdvihnout Slavnost, Stín z hlubin času a Volání Cthulhu jako to nejlepší z této sbírky, zbytek u mě sklouzl k průměru, ke kterému mám výhrady a V horách šílenství si už znovu přečíst nechci.

14.05.2023 3 z 5

Noční rozhodnutí Noční rozhodnutí Ed Brubaker

(SPOILER) Přijde mi, že je na tomto omnibusu znát, že byl dělaný s touhou udělat spoustu věcí jinak, než v dílech předešlých (a vlastně je to tak řečeno v úvodu). Ne všechno na mě fungovalo na sto procent a celkově považuji třetí Criminal za nejslabší. Nejvíc musím vyzdvihnout Smrtící ruce, vhled do minulosti Teega a Traye Lawlesse, propletený komiksovým sešitem, se mi líbil o vlkodlačí chlup lépe než Divošský meč. Ve vícero směrech je neveselý, ze stránek atmosféra a nálada přímo dýchá. Tak trochu navazující Noční rozhodnutí nám opět ukazuje, jak se dokážou problémy krásně nabalit, jako sněhová koule. A nejbarevnější Mý hrdinové byli vždycky feťáci zase ukazuje jiný směr, který mi vůbec nevadil, protože byl celistvý a měl hloubku. Překvapivé je pak propojení se starými hrdiny a rozuzlení, které je patřičně doplněno černou stránkou, která na vás zakřičí, jako temná znělka při velkém odhalení ve filmu nebo seriálu. A je to patřičné, autoři si dali hodně záležet, aby pravou identitu hlavní postavy nechali co nejdéle utajenou. Zbylé části knihy mě tolik neoslovily, v součtu by bylo moje hodnocení 3,5/5.

17.11.2022 3 z 5

To je Wub, kapitáne! To je Wub, kapitáne! Philip K. Dick

Poprvé se mi stalo, že některé Dickovi povídky šly mimo mě (Vrrgové a Stavitel). Naopak sbírce nejvíc vévodí Dělo, Proměnná, Lebka a Výplata. To jsou určitě kousky, které mohu bez zaváhání vyzdvihnout. Spousta povídek má společný prvek - jsou od nějaké části předvídatelné v tom, kam celkový děj povede nebo jaké bude vyústění situace, přesto je však zábavné je číst, protože Dick psal velice čtivě a dokázal udržet příběh i tak napínavý. Výplata je přesný opak v předvídatelnosti, tam je z celé situace čtenář zmatený podobně jako hlavní hrdina a nedokáže odhadnout, kam ho vyžádané předměty dál v příběhu zavedou. Celkově je to rozhodně pozoruhodný vhled do rané tvorby autora a jednotlivé povídky jsem hodnotil v částech díla.

11.10.2022 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

(SPOILER) Chápu ne až tak nadšené hodnocení, kniha přeci jen nenabídne velkolepý a uspokojivý konec, celý příběh je jen takovým vhledem do osudu různorodých lidí v alternativní verzi našeho světa. Autor přestavuje několik postav, mezi jejichž příběhy obratně přeskakuje, čtenář je tak stále ve střehu a orientace v ději kvůli tomu nijak netrpí. Detailní popisy Knihy proměn mě ze začátku spíš otravovaly a zdržovaly, později jsou už tyto části příjemnější. Ke konci knihy nastává velké filozofčino, jedno velké odhalení a pak rychlé zakončení. Přesto mě však knihou předložené otázky a náčrty více či méně možné historie vtáhly a nebýt některých rušivých, děj zpomalujících částí, hodnotil bych snad i mnohem lépe.

28.08.2022 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Moje první seznámení s autorem. Samozřejmě, že jsem již některé filmové adaptace viděl, od autora jsem ale ještě nic nečetl a když jsem tuto sbírku povídek objevil v bazaru za 30 korun (i když s nehezkou filmovou obálkou) rozhodl jsem se, že se do toho pustím.
Svazku určitě vévodí tři povídky. První Zapamatujeme si to za vás se slevou / Total Recall (*5), asi jediný povídka s humornými prvky a nejen proto stojí za to. Druhá série (*5) má skvěle vybudovaný a odvyprávěný příběh, plný dávky paranoii, i když předvídatelnost ke konci příběhu lehce zamrzí. Elektrický mravenec (*5) je geniální kousek. Děrné pásky sice zastaraly, filozofické otázky ovšem nikoliv. Menšinová zpráva / Minority Report (*4) je samozřejmě takovým pomyslným středobodem celého svazku, na pár stránkách autor odvypráví svižný, napínavý příběh plný zvratů a podezírání. Povedené včetně rozuzlení, na plný počet to ale není. Být tak Měňavkou (*3) je vcelku tragikomický příběh, získává ode mě tři panožky nahoru. Z povídky Víra našich otců (*3) mám smíšené pocity, ta paranoia spojená s autoritářským režimem vypadala na velice zajímavou kombinaci, ale druhá část s večírkem a pak celkové zakončení ve mně zanechává dojem, že z toho mohlo být mnohem víc. Válečná hra (*2) mě vůbec nepřesvědčila. Když obrátíte Monopoly naruby, zasejete nenápadně do mladých myslí rozvracečské myšlenky? A poslední Tak pravil mrtvý (*2) mě do určité části bavila, pak to začalo být nezáživné, natahované a konec tomu vůbec nepomohl. Velká škoda, už jen koncept zmrtvýchvstání stál za to.
Kdybych to vzal průměrem, vychází mi celkové hodnocení *3,6, což je asi odpovídající, pocitově ty opravdu povedené povídky převálcují ty méně povedené a jak je ostatně psáno v doslovu, Philip K. Dick napsal 46 románů v kvalitě od podprůměrných až po téměř geniální a stejný pocit mám i z tohoto povídkového výběru.

18.03.2022 4 z 5

Asterix gladiátorem Asterix gladiátorem René Goscinny

"Ti Římani jsou blázni!" Mimořádně povedený díl, příběh krásně žene absurdita únosu barda, kterého by nikdo nezachraňoval, ale když jsou únosci Římani, jde hned o hrdost. Velice se mi v tomto díle líbí humor, několikrát jsem se musel smát nahlas, vtípky totiž pěkně navazují a často se ve své podstatě opakují, ovšem nejsou repetitivní. Mohl bych tu z té spousty povedených vtipů nějaké vypsat, ale to bych tu zanechal neúprosně dlouhý komentář. :) Určitě jsem Asterixe gladiátorem nečetl naposledy.

07.07.2021 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

(SPOILER) Nejdelší knížka od Bukowského, kterou jsem četl. Chinaski se představuje v jiném světle, už dávno nepracuje a tak si užívá života po svém. Ženské mu neustále ze života odchází a přichází a neexistuje snad žádná, které by odolal a která by odolala jemu. Bohužel zhruba v půlce knihy to začne být lehce repetitivní, ale člověk ani tak nemůže přestat číst, nevím, zda je to surovostí jeho počínání nebo všeobecným prasáctvím. Z jeho knížek na mě vždy dýchá jakási upřímnost. Bukowskému tak velký rozsah knihy nesedí, ale přesto baví, hlavně počáteční přetahování o bustu s Lydií, její žárlivé záchvaty a vyvádění. Později má Chinaski mladší a mladší ženy, které mu nikdy dlouho nevydrží, většinou obecným omrzením, často jeho přímou vinou. Občas ho litujete, občas mu to přejete, často ho vlastně nechápete, ale i tak ho musíte mít rádi. Škoda, že příběh nepůsobí ucelenějším dojmem jako kniha Na poště, nejedná se o knížku, kterou byste měli začínat, pokud chcete zjistit, co na tom Bukowském vlastně je. Knihu si užijí ti, kteří četli ranější knihy a vědí, čím si Chinaski už prošel.

24.06.2021 4 z 5