fénix56 Online fénix56 komentáře u knih

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Adina Mandlová rozhodně nebyla výkvět všech ctností. Proplouvá životem s heslem "carpe diem". Nesnáší nudu a k lepšímu životu využívá své přitažlivosti pro muže. No a když už se ji přestanou hodit, odkopne je.

Protože se pohybuje i mezi nacistickými pohlaváry, upadne v podezření, že je milenkou K. H. Franka. Adina to popírá, ale přesto na to po válce doplatí. Je pravděpodobné, že za tím je opravdu tehdejší bulvár. Ale když se Adina trochu otřepe, zase si jede po své linii. Další svatby, další milenci nebo manželé, další domovy po celé Evropě.

Rozhodně to nebyla nudná biografie. Kromě podrobného líčení pestrého života Adiny jsme se občas dozvěděli i střípky ze života jiných herců a hereček té doby.

14.12.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

První třetina knihy, kde se seznamujeme s městečkem a jeho obyvateli perfektní. I poslední třetina, i když ten konec byl trochu jako z holywoodského filmu. Uprostřed se to ale trochu vleklo, např. mne nebavily popisy rybářských technik. A některé linie příběhu se nakonec úplně nevyřešily. Nebo mi unikly...

Nicméně četlo se to dobře. A teď, v zářijových skoro třiceti stupních, mne povídání o Islandu ochladilo. Neobvyklý hrdina, netradiční detektivka, drsná, ale krásná severská příroda.

13.09.2023 4 z 5

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Třetí díl opět dostal spád. Petr ze Sioraku odcestuje do Paříže, kde chce požádat o milost za zabití soka v souboji. Ovšem ocitne se v jiném souboji, souboji mezi králem Karlem, jeho bratrem Jindřichem. A vlastně i jejich matkou Kateřinou Medicejskou a vévodou Guisem. A v momentě, kdy mu fandí jeden, znepřátelí si druhého.

A blíží se svatba princezny Margot a Jindřicha Navarského, která má budit dojem usmíření katolíků a hugenotů. Nic není dál od pravdy. Z historie víme, jak bartolomějská noc dopadla. Perfektní ukázka toho, jak dovedou manipulátoři dostat dav tam, kam chtějí. Naštěstí Petr vyvázne se zdravou kůží, takže se můžu pustit do čtení čtvrtého dílu...

05.06.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Nejdříve vichřice a pak se dlouho vlastně nic neděje. Nebo se děje úplně všechno. Takhle by to asi shrnul pan Backman.

V této obsáhlé knize nejde ani tak o děj, jako o lidské povahy. Backman všechny rozebere na šroubečky. Od začátku jsem věděla, že to bude přesně takové a stejně jsem to všechno spolkla i s navijákem. Backmanovy knížky čtu ráda, přestože vím, že jede stejným stylem, se svými zajetými klišé.

27.04.2023 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Milá knížka o britské rodince na ostrově Korfu. Neuspěchaná pohoda, slunce, moře, rozmanitá fauna. A svérázná, ale přitom soudržná rodina. Vzdáleně mi to připomnělo knihu Marcela Pagnola Jak voní tymián.

01.08.2022 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Taková další varianta Oveho, ale Ove se mi líbil o hodně víc. Mám pocit, že se Backman ve svých knihách drží často stejného schématu. Z bručouna se časem vyklube člověk se zlatým srdcem. Z drsného fracka zastánce slabých. A jediný zlý bývá nějaký podnikatel, co na tom, že jen provinčního charakteru.
Přesto se mi knížka docela líbila, hlavně v momentech, kdy se Britt-Marie chová jako slon v porcelánu (úřad práce) nebo kdy se v retrospektivách pomalu odhaluje její bývalý život. Ale při její obsedantně kompulzivní poruše mi připadá za vlasy přitažené její krmení krysy. Ledaže by ji předtím vydrhla jedlou sodou....

29.05.2022 3 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Další kniha od M. Pagnola, která patří k mým top zážitkům. Příběh se odehrává v Provence, v nádherné přírodě, pro kterou je ovšem veledůležitá voda. Zde se nastěhuje hrbatý Jean se svou rodinou a snaží se tu farmařit. Vrhá se do toho s velkým nadšením, ovšem jeho entuziasmus dostává na frak. Kromě nevypočitatelné přírody musí bojovat i s nepřejícností až nenávistí sousedů. Vše spěje k dramatickému konci. Ovšem nečekala jsem, že tu největší sketu budu nakonec litovat....

25.04.2022 5 z 5

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Tak touto knihou mne paní Ivanka Devátá moc pobavila. Byla jsem v lázních jen jednou a musím konstatovat, že jsem tam zažila podobné panoptikum lidí, o jakém jsem četla v této knize. Jen já bych o nich nedovedla psát tak vtipně a s takovou obrovskou slovní zásobou, jako paní Ivanka.

21.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Přestože mám knížky paní Mornštajnové ráda, tady dávám menší počet hvězdiček. Ne že by kniha byla špatně napsaná, naopak. Jen jsem se špatně vypořádávala s tématem. Ta knížka ve mně vyvolávala nedobré vzpomínky. A neodvažovala jsem se ani domýšlet, co kdyby to vše dopadlo jako v knize.

15.11.2021 3 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Přestože kniha byla hlavně o neradostném dětství, byla napsána s notnou dávkou humoru. Asi to bylo nutné k přežití. Jak autor ve svém autobiografickém románu píše: "Horší než bídné dětství je bídné irské dětství, a ještě horší je bídné irské katolické dětství".

18.04.2021 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kniha vypráví skutečný příběh autorky, která se přestěhovala se svým manželem Bobem do hor na severozápadě USA, kde si založili slepičí farmu. Betty, zvyklá na život v civilizaci, musela najednou žít v místech, kde nebyla ani elektřina ani vodovod, starat se o tisíce slepic, malou dcerku a manžela, který jí rozhodně nepomáhal a jen ji podceňoval. K nejbližším sousedům je to hodně hodin chůze, navíc jsou všichni zdejší lidé velmi svérázní.
Betty má však velký dar, smysl pro humor, s pomocí kterého vše zvládá a ještě o tom dovede zábavně psát.

04.06.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Když jsem si přečetla začátek knihy, myslela jsem, že budu číst humoristický román. Občas se však objevila věta, která nasvědčovala, že se z toho vyvine spíše drama. A taky že vyvinulo. Vše nasvědčovalo tomu, že introvertní podivínka Eleanor zažila něco hrůzného, což je příčinou její neobvyklé povahy.
Knížku jsem četla jedním dechem, zvědavá, jestli se s traumatem z dětství dovede Eleanor vypořádat a držela jsem jí při tom palce....

06.02.2020 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Poslední dobou jsem četla spíše historické knížky, ale na knihy Petry Soukupové jsem četla příznivé recenze, tak jsem se pustila do čtení této knihy a nelituji. Není to jednoduché čtení. Myslím v tom smyslu, že jsem neměla dobrý pocit, když matka svého rozmazelného syna uklidí k babičce, aby měla čas pro sebe a ještě to omlouvá tím, že je to tak nejlepší pro všechny. Babička nebude sama a synovi u ní bude dobře. Ale syn to bere jako máminu zradu a babička musí kromě výchovy nezvedeného vnuka zvládat ještě své zdravotní problémy. Kniha je psána formou střídavých monologů všech tří hlavních protagonistů a přesto, že je rozmazlený Viktor nakonec "napraven", nekončí vše happy endem. Výborně napsaná kniha, rozhodně vyzkouším další knihy této autorky.

02.11.2019 5 z 5

Já, Iulia Já, Iulia Santiago Posteguillo

Podrobný popis vzestupu syrské dívky na císařský trůn. Přiznám se, že Iulii Domnu jsem do přečtení této knihy nezaregistrovala. Přitom to byla možná nejmocnější žena na římském císařském trůnu.

Po smrti šíleného císaře Commoda se na trůnu krátkodobě vystřídají dva senátoři Petrinax a Iulianus. A pak začne válka mezi třemi správci, správcem Panonie Septimusem Severem, který je manželem Iulie, správcem Sýrie Nigerem a správcem Británie Albinusem. Vítězně z ní vyjde Severus, možná hlavně díky tomu, že mu radí Iulie. Nejdříve mu to vadí, ale když pozná že její strategie je úspěšná, začne ji naslouchat. Velkou roli hraje i to, že se oba navzájem velmi milují, což je záležitost u římských manželů velmi nezvyklá...

A když se Iulii splní sen o vybudování impéria, má ještě další sen, pokračování dynastie.

Potěšily mne doplňující poznámky od spisovatele, protože román je opravdu obsáhlý a podrobný, takže jsem se občas v množství postav trochu ztrácela. A některé pasáže, hlavně popisy bitev, byly až moc podrobné.

15.02.2024 5 z 5

Horoucí láska Horoucí láska Robert Merle

Další díl o Petrovi ze Sioraku zachycuje konec období vlády Jindřicha z Valois, kterého Petr zbožňoval, a nástup Jindřicha Navarského na trůn. K tomu má Petr určité výhrady, hlavně co se vojáckého chování a vzhledu týče, ale nakonec si jej také oblíbí.

Zemí pořád zmítají boje mezi hugenoty a katolíky, dojde i na hladomor. Některé scény působí až apokalypticky.

Zajímavá je i část románu, kde Petr ze Sioraku netuší, kdo je vlastně jeho manželka. A samozřejmě, i jako ženatému a už trochu zestárlému muži mu nechybí chuť neustále laškovat se ženami, ať už z jakékoliv společenské vrstvy.

12.09.2023 5 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Druhý díl mne zpočátku neupoutal tolik, jako první díl. Vše se točilo hlavně kolem Petrova studia. Ano, bylo to zajímavé, ale bylo toho moc. A samozřejmě je hodně místa věnováno jeho slabosti pro něžné pohlaví....

Rozjelo se to až v druhé polovině knihy, kde Petr ze Sioraku jen tak tak vyvázne ze spárů církve pro podezření z čarodějnictví. Rovněž jedna z jeho spousty "lásek" dopadne špatně. A mezitím bují další a další roztržky mezi katolíky a hugenoty.

Skutečným historickým postavám je v tomto díle věnováno minimum prostoru, což mi trochu chybělo. Ale vše je psáno květnatým archaickým stylem, klobouk dolů před překladatelem.

21.05.2023 4 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Román, ze kterého jsem se hodně dozvěděla z období občanské války, války Sever proti Jihu. Občas jsem se sice trochu ztrácela v reáliích a vojenských osobnostech konfliktu, ale to je můj problém. Jinak jsou zde popsány důsledky onoho konfliktu. Kromě mrtvých vojáků i civilistů na obou stranách, zničená města, spálená úroda, hladovějící a nemocní lidé...

Hlavní postavou je Scarlett, dcera z bohaté jižanské rodiny. Ze začátku mne Scarlett neskutečně prudila. Tolik negativních vlastností... Sobecká, vypočítavá, protivná.... atd. Ale život s ní neskutečně zatočí. Samozřejmě hlavně "díky" válce. Jinak by asi zůstala celý život tou sebestřednou, povýšenou osobou. Postupně jsem jí začala fandit. Mám totiž ráda silné osobnosti, které vzdorují nepříznivým okolnostem, ne ty ufňukané. A Scarlett silná byla. Nezměnila se až tak, že by se z vlka stal beránek, možná nejvíc mi vadil její chladný vztah k vlastnímu dítěti, ale už nemyslela jen na sebe a snažila se pomáhat i ostatním. Dokonce včetně své sokyně v lásce.

Román se četl dobře, jen bych trochu zkrátila některé rozvláčné hovory...

22.02.2023 5 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Tak trochu hra o trůny po čínsku. Mladá dívka Jehonala se dostane do harému císaře a z konkubíny nižšího stupně se dere pomocí intrik až na trůn, na kterém se udrží několik desítek let, ať už jako regentka nebo přímo císařovna jménem Cch´-si.

Čína v období její vlády rozhodně nevzkvétala. Vládla korupce, lidé trpěli hladem, docházelo k válečným konfliktům. Kontroverzní je i její pohled na Západní státy: jsou to barbaři. Vypadá to, jako by se vše odehrávalo ve středověku, ale přitom jde o konec 19. století....

16.02.2023 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Přestože u knížek s historickou tématikou čtu raději o osudech skutečných než fiktivních osob, četla se mi kniha celkem dobře. Skutečných historických postav zde bylo opravdu málo, víceméně jen střídavě král Štěpán, královna Maud a pak Jindřich II. a Thomas Becket. Ale život šlechty, církve i obyčejných lidí byl popsán celkem věrohodně. Každou tuto skupinu reprezentuje jeden ukázkový záporák: šlechtic William, biskup Walleran a stavitel Alfred.

A proti nim ti kladní, i když taky mají spoustu chyb: Jack, Aliena, Tom, Ellen, Philip... Jejich osudy se propojují se stavbou katedrály v městečku Kingsbridge. Moc mne nebavily důkladné popisy různých stavebních postupů, dále některé násilné nebo erotické scény byly na můj vkus moc detailní, ale celkově knihu hodnotím kladně.

09.02.2023 4 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Kdo očekává romantický děj, jako byl ve filmu, bude zklamán. Romantiky tam bylo minimálně. Zato kniha obsahovala překrásné popisy africké přírody a rovněž poukazuje na mentalitu různých afrických kmenů. Pravděpodobně by to někdo v dnešní době označil jako nekorektní, ale myslím, že je Karen Blixenová popsala věrně, se všemi plusy, ale i mínusy. A taky se snažila domorodcům pomáhat a zároveň respektovat jejich zvyklosti.

Nejvíce se mi líbila první třetina knihy (popisy přírody) a pak závěr (loučení s farmou a blízkými lidmi). Moc mne nebavila prostřední, "filozofická" část.

Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Vilmou Cibulkovou a byl to rozhodně větší zážitek než když jsem tuto knihu kdysi četla.

27.01.2023 4 z 5