faba faba komentáře u knih

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Trošilinku (ale jen trošilinku) předvídatelná kniha, se kterou nevím jak naložit. Ano, čte se jedním dechem, ale podle mě nedosahuje kvalitu knih Nechtění a Sedmikrásky (ty jsem bohužel poslouchal jako audio), tak jsem je zde nehodnotil (proč? není tu kolonka :-) ).
Spíš mě v té knize zaujalo téma života v Izraeli. Ten život tam asi opravdu není jednoduchý a lidé na obou stranách jsou v neustálém napětí (asi - poslední závorky :-) ). Toto jsem si uvědomil i po zhlédnutí seriálu Our boys. Ale to už je pro jiné stránky.

25.06.2021 3 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Mě to tedy slabší nepřipadlo... Možná jsem na i v ní, ale stb konspirace, asi nejsou jen tak volně ložené a něco na nich bylo, je a bude... Každý věří svým novinám a zprávám, a hlavě... Ale zpět ke knize. Od toho to tady je.
Trochu mi vadilo, ale jen trochu, že se tu prolínal příběh ponožkového vraha a příběh Mucholapky, který navazuje na Mouchu. Jak to bylo (jestli bylo), ví možná jen autor (prý kriminalista) a sám vrah, který sedí. Jen si myslím, že amnestie byla blbost. Kolik se kvůli nim zmařilo životů a peněz?

17.09.2020 3 z 5

Básničky pro Dominičku Básničky pro Dominičku Jiří Fabian

Děda napsal knížku pro svou druhou vnučku. První už knížku dostala, také od dědy, pohádky. Tyto byly vydány jen pro radost.
Druhá kniha, po rozvaze, bude kniha básniček, rozhodl se děda. Vznikaly chaoticky. Na procházce s první vnučkou, cestou do práce (i dědové dnes chodí do práce, což dříve nebylo), v noci, když nemohl spát (díky práci), po toulkách v přírodě a tak všelijak. Chaoticky. Postupně se básničky a říkanky hromadily. Děda je dával číst nejprve v rodině, kolegům v práci... Básničky a říkadla, která primárně byla určena pro vnučku, a která z nich ještě moc rozumu neměla, se hlavně četla první vnučce, která je poté znala i zpaměti. Množily se názory, aby básně vydal knižně a oficiálně. Skutečnou knihu, která by byla na prodej. Děda se bránil, nechtěl na tom vydělávat. Kdo by si to koupil, takové rýmy? Nakonec podlehl svodům. Ješita. Něco po něm zůstane... Vydal knihu, a pár výtisků si koupili, kolegové v práci, známí, rodina, něco rozdal. Nevydělává, to se podaří dnes málokomu, ale má radost, že se to někomu i líbí. Proto děda napsal tento komentář. Kdo také jiný, že?

27.02.2020

Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme – a jak dál? František Koukolík

Začnu citací z knihy na straně 12.
„Byl bych rád, kdyby tuhle knížku četli mladí lidé, učitelé, všichni, komu není osud českého národa lhostejný."
Za sebe musím říci, že tak učiním ještě jednou! A to brzy. Knihu jsem četl dlouho. Ono to není, jednoduché čtení. Např. kapitola 3: Projev Reinharda Heydricha. (Tady člověk vůbec nechápe, co to bylo za dobu a svět.) Dále kapitoly o psychopatech, vzdělání, náboženství, ale i o optimismu, smyslu českých dějin, imigraci... To je jen výčet mých „nej".
Osou knihy je vždy úvaha, jestliže - pak. Začíná tím každá kapitola.
Vybrané příklady:
Kapitola 5: Jestliže si příslušníci jakéhokoli národa (a jeho státu) nejsou dobře vědomi své identity, pak ohrožují svou existenci.
Kapitola 10: Jestliže národ (a jeho stát) dostatečně nepečuje o výchovu k rodičovství, jestliže dostatečně nepodporuje rodiny s dětmi, jestliže své děti nechrání, pak ohrožuje svou existenci.
Kapitola 12: Jestliže národ (a jeho stát) nerozvíjí všechny druhy a úrovně tvořivosti ve všech sociálních vrstvách, a to generaci za generací, jestliže o ně nepečuje, poškozuje se.
Atd., atd., atd.
Za mě je to kniha, která rozhodně patří k přečtení.
Já ji tímto DOPORUČUJI!
A pane doktore, DĚKUJI VÁM!
Edit: A zapomněl jsem se pochlubit :-) . Mám knihu podepsanou autorem. Měl na Colours of Ostrava přednášky, tak jsem se osmělil... :-) Tak že, ještě jednou děkuji, pane doktore.

28.01.2020 5 z 5

Liga výjimečných Liga výjimečných Alan Moore

Skvělý komiks! Děkuji kolegovi, že mi půjčil oba díly na vánoce. Trochu jsem ze začátku tápal ve dvou postavách, ale díky netu... Před filmem mě varoval, tak si ho nechám ujít.

25.12.2019 5 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Ano je to stále čtivé, ač šestý díl... Připadalo mi, že jsou tam „narážky" na současnou situaci?

26.03.2019 4 z 5

Provokatér Provokatér Karin Fossum

Pro čtenáře, kteří nemají rádi u detektivek otevřený konec, tak ať to raději nečtou. Ono to dopadne, ale ne jak by si čtenář přál. Po předchozí autorčině knize - Indická nevěsta - opět úžasně čtivá kniha a řekl bych, dle mého, dosti drsná. To co provádí neomalený teenager je opravdu dechberoucí. Jedna z nej knih co jsem letos četl.

10.11.2017 4 z 5

Volný pád Volný pád Nicolai Lilin

Válka je vůl a z pera N. Lilina to platí dvojnásob. Knihu jsem nemohl přečíst na jeden zátah. Dvakrát jsem četbu přerušil a začal číst jinou knihu. Popisování války a krutostí jedné i druhé strany je jen pro hodně silnou povahu. Je to zkrátka na jednu knihu a na jednoho čtenáře až moc velké a kruté sousto...

10.11.2017 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Nový Larsson to samozřejmě není, ale jinak by se ta kniha tak dobře neprodávala. Aspoň ze startu...
Žádné duchaplnosti jsem od toho nečekal. Dobře se to četlo a to mi stačí.

03.07.2011 3 z 5

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík.
Reportážně - dokumentární, a až analytický, popis chystaného převratu v africkém státě. Když by člověk podle toho postupoval, možná by mu to vyšlo :-)
Pěkně sesumírovaný popis co a jak udělat, co zařídit, čemu se vyvarovat, koho obvolat a kde sehnat peníze.
Kniha, kde je minimum přímé řeči, je typickým dílem Frederika Forsytha.
Zaujala mě část, kdy vysvětluje jak vzniká a funguje válka. Pravda, pravda a nic než pravda.

17.05.2024 3 z 5

Kletba rodu Cajthamlů Kletba rodu Cajthamlů Jaroslav Velinský

Tak jsem to dočetl a můžu říci, že to byla slabší kniha tohoto mého oblíbeného autora. Bylo to takové divné, až divoké a ten konec... A navíc jsem se tam ani jednou nezasmál. :-(

03.01.2022 3 z 5

Hesla mladých svišťů Hesla mladých svišťů Erazim Kohák

Nehodnotím, protože jsem to nedočetl. Možná někdy jindy. Není to můj šálek...

10.04.2021

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Mám od této autorky odposlouchány dvě knihy, Černá díra a DNA. A to bylo super! Hlavně Černá díra.
Moc jsem se těšil na tuto sérii. A opět jako už několikrát, jsem byl zklamán. Já se zkrátka nesmím na nic těšit :-)
Děj rozvleklý, postavy, no raději nekomentuji a příběh nic moc. Tak že nevím zdali si přečtu další díly série o Tóře Gudmundsdóttirové.
Ještě k překladu: Jestli v cizích knihách (ale i ve filmech) zazní, „Do prčic" (i když s malým p) jsem znechucen. Vždyť to pomalu neví nikdo kde to je u nás, a což potom na Islandu. Nemůžu si pomoc, ale já bych klidně použil jiné slovo na p... Což jsem udělal, když jsem se k té části knihy pročetl. Co to je! Jak můžu přeložit něco, co v islandštině neexistuje.
Ale to jen tak na okraj. Ale už je to ve mě uloženo a kniha je tím pádem o * horší.
Škoda peněz... .

21.10.2020 1 z 5

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

Tak to byla šílenost od A do Z! Válka světů, Hyde a jeho vyřizování účtů, M + Q a jejich sex, Nemo a odchod ze scény... A konec? Q na lavičce v Hyde parku :-) KOMICS se vším všudy.

28.12.2019 5 z 5