Eslem Eslem komentáře u knih

Mlok 2011 Mlok 2011 * antologie

Tento ročník Ceny Karla Čapka mě zklamal (nehodnotím novelu - zatím jsem se k ní nedostala). Z mikropovídek se trošku děsivě povedla Penze, z kratších ani delších mě žádná nijak zvlášť nezaujala.

25.03.2013 2 z 5

Nakažení Nakažení Petra Neomillnerová

"Nemám strach, strach má mě, celou." Příběhy Moire mě přitahují trošku proti mé vůli, netradičním pojetím hrdinky a hlavně jazykem. Na vulgarity si nepotrpím, ale většinou je spláchne hned dojem z následující věty a nakonec s celkem dokonale splynou. Nějak podobně se to zahraje i ve chvílích, kdy už začínám kroutit hlavou nad Moiřiným širokánským srdcem a ještě pár dalšími extra chlapy. 70 %

24.03.2013

Stín v Zrcadle 1 Stín v Zrcadle 1 Ian Irvine

Po této knize jsem sáhla zaujata obálkou. Darwinův citát v úvodu naznačuje, jakým směrem se, byť klikatě, bude (v originálu) tetralogie Pohled ze Zrcadla ubírat. V češtině vyšel první díl, ve dvou porcích. Oba hlavní hrdinové mi moc do noty nepadli a pozdější vývoj (včetně vygradování) přelouskaný v angličtině místy trpěl překombinovaností nebo mi prostě neseděl, přesto mě kniha opředla zvláštním kouzlem, které nezesláblo ani po letech.

14.03.2013 5 z 5

Rudovlasá - Cesta čarodějky Rudovlasá - Cesta čarodějky Petra Neomillnerová

Prostředí povídek si mé sympatie nezískalo (jakožto odchovance epické fantasy vlastně ani nemohlo), u postav se dostavovaly zvolna, v závěsu tomu, jak umrouskaná čarodějka „stárla a mocněla“. Moire není žádná laciná akční hrdinka, ale ženská, které stojí za to nahlížet do hlavy, a nejen jejím prostřednictvím autorka ukazuje, že to s jazykem opravdu umí (lit.). Zábavnou změnou po všech těch nadsamcích je i Moiřin uťápnutý (hlavní) partner Desmond.

14.03.2013 4 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Paoliniho svět jistě pohltil spoustu jeho nadšení a práce a dá se v něm najít nemálo variací na to, co si mnozí přečtou nebo zkouknou rádi, ale pro mě je to zkrátka příliš Christopher/Eragonstředné. Nevadilo by v případě, že by si tato postava uměla získat sympatie, jenže se jí to moc nedaří.

14.03.2013 2 z 5

Minotaurus Minotaurus Michaela Burdová

Celá série se čte hladce a odsýpá; protože ale nejsem z kategorie, pro kterou je primárně určena, je to dáno spíš benevolencí v rámci oblíbeného žánru a nekomplikovaností textu než poctivou zásluhou autorky. Ta se snaží ukousnout si zbytečně velké sousto a místo aby se smířila s tím, že holt píše pro velmi mladé slečny, jimž servíruje oblíbená klišé docela uspokojivě, snaží se násilně a neuměle rozšířit čtenářskou základnu hromadami spadaných hlav, hektolitry krve a rádoby dospěláckými moudry. Lepší by asi bylo počkat a nechat svůj styl přirozeně zrát. Pár dobrých nápadů v tetralogii je, i když by si většinou zasloužily lepší zpracování. Ostatně celý její svět volá po větší propracovanosti, ideálně na úkor přeplácanosti. Nebo aby se ho alespoň držela. Bůh, andělé ani neandrtálci v něm přece nejsou definováni a nač se k nim tedy odvolávat. Je povzbudivé, že si Fragment vzal pod křídla mladou českou autorku, i když finální úpravy asi neměly přežít výrazy jako na prázdno a na oko, které do těch očí přímo kopou a to docela pravidelně.
Závěrem: do knihovničky proč ne, ale někam poblíž Eragona, daleko od Nekonečného příběhu.

08.03.2013 3 z 5