Enti Enti komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Kriminální objev. Americká drsná detektivní škola ve své plné kráse. Robert Hunter je prototypem amerického poldy, ztroskotance, který se nebojí rány rozdávat i dostávat, navíc nadprůměrně inteligentní. Dvojitý kříž je symbolem, který nachází detektivové vytetovaný na těle obětí sériového vraha. Závěr je možná maličko teatrální, a vzhledem k pachateli pro mě těžko uvěřitelný. Ale čte se dobře a o to u oddychové literatury jde.

04.05.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

O další stupeň vyšší míra brutality spáchaných zločinů, až se bojíte, co přijde v dalším díle.

01.07.2022 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Každý má svého hrdinu. I psychiatrická léčebna a její pacienti. Stačí aby se k nim přidal jeden člověk se svobodnou duší a rázem je vše jinak. Jenže aby osvobodil ty, kteří o to stojí, musí obětovat sám sebe. Neskutečně lidské, optimistické a přitom smutné vyprávění o souboji člověka s úřední a lékařskou mašinérií.

02.05.2016 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Fascinací historií, obzvláště starou Prahou uhranutý Miloš Urban, mě v románu z doby asanace židovského Josefova nezklamal. Atmosféra Prahy konce 19. století je vystavěná úžasně, příběh uvěřitelný a logicky zapadající. Hrabě Arco i přes své (nebo díky nim) neřestí sympatický hlavní hrdina. Moje Urbanova nejoblíbenější....

11.09.2022 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Velice čtivá historická beletrie, poutavý vhled polského novináře do moderních českých dějin. Od Bati až po Helenu Vondráčkovou (fakt!) a "pokračovatele" Jana Palacha.

18.12.2020 5 z 5

Jistě, pane ministře 2 Jistě, pane ministře 2 Jonathan Lynn

Nadčasový humoristický román ze zákulisí (nejen) britské politiky. Jim Hacker pokračuje jako ministr a blíží se jeho postup na nejvyšší vládní místo.

27.01.2020 5 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Miloše Urbana mám přečteného téměř celého a "naučil" jsem se, že v jeho románech nejde ani tak o děj, jako o atmosféru a chování postav v často absurdních situacích, do kterých je dostane autorova fantazie. V tomto mě Kar nezklamal, takže jej řadím mezi ty lepší Urbanovy tituly. Pokud hledáte Urbana s příběhem, doporučuji Praga Piccola.

15.12.2019

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jednoznačně kniha, kterou by měl přečíst každý. Poutavě sepsaný příběh soudu s nevinným mladým černochem z dob, kdy soudy nebyly ani zdaleka spravedlivé, z pohledu malé školačky, dcery obhájce.

11.12.2016 5 z 5

Analytik Analytik John Katzenbach

Asi se dám na čtení thrillerů. Analytik je příběhem pomsty chystané řadu let, nenávisti kvůli křivdě z dětství a důmyslných hrátek s obětmi. Kniha několika zvratů, která má nicméně očekávané rozuzlení. Pachatele asi vytušíte docela brzy, ale to Analytikovi neškodí.

05.03.2016 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Jedinečný "týnovský" jazyk může být pro řadu čtenářů překážkou, ale řada slov se dá pochopit z kontextu, nebo podle původu. Poté už je to jedna velká jízda malého Alexka a jeho kamarádů, následně spoluvězňů, lékařů a "happy-endu" v podobě dospění a pochopení věčného sporu generací. Zásadní kniha anglické literatury.

24.10.2020 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Harry Hole řeší první případ v Norsku. Po předchozích "výletech za vraždami" do Austrálie a Thajska se tentokrát setká s přízrakem v podobě bývalého frontového vojáka. Zajímavá exkurze do nacistické minulosti Norska, po detektivní stránce slabší. Harry získá nového kolegu Halvorsena a hlavně pozná svou femme fatale Ráchel.

01.12.2019 4 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Klasický Bukowski - ženy, chlast a koníčky, tentokrát opepřeno službou vlasti v uniformě poštovního úředníka, který v pracovní době naráží na... no ano, na ženy, alkohol a dostihy.

05.03.2016 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Velmi dobře napsaný životopis asi největší (a taky nejkontroverznější) postavy historie IT průmyslu. Dlouhé, ale velmi čtivé.
Popisuje Jobs jako nesnesitelného vizionáře, jeho kladné i záporné stránky osobního a pracovního života. Především jeho "oblast zkreslené reality", jeho umíněnost a často až překvapivé reakce na dění kolem něj (přítelkyně, první dcera, spolupracovníci).
Není to jen životopis Jobse, ale i historie Silicon Valley, v knize je spousta slavných osobností (Gates, Hewlett, Packard...).

06.01.2016 5 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Rychlejší tempo posledních kapitol novelce Miloše Urbana svědčí. Pro milovníky fotografování o hvězdu až dvě více, jinak vcelku povedený, i když běžný příběh dvou mladých lidí, kteří pro lásku k řemeslu málem přijdou o to nejcennější. Happy-end se nakonec ... ;-)

25.10.2020 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

V sérii Harry Hole pro mě první opravdová detektivka se zajímavou zápletkou a velmi dobře vykreslenou postavou geniálního padoucha Raskola. K Halvorsenovi přibude nová kolegyně Beáta Lonnová a dále se rozvíjí Harryho vztah s Rachel. Škoda, že záporná postava policisty Waalera je autorem odhalená a jen čekáme, kdy jej Harry "dostane".

25.12.2019 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

V druhém díle série s Harrym Holem se Nesbo opět vydal daleko z rodného Norska, tentokrát do Bangkoku. A po australských reáliích prvního dílu se dozvíme něco málo o fungování thajské policie, prostituce i korupcí zničeného (skutečného) dopravního projektu BERTS. Harry opět málem přijde o život, ale nakonec docela snadno čtenářem odhadnutelného vraha dopadne a potrestá.

22.11.2019 4 z 5

Zaprodanec Zaprodanec Paul Beatty

Ano, odkazů na osobnosti nejen z amerických reálií jsou v románu stovky a vysvětlivky na konci se nechce číst, ale dílo je to ve své podstatě geniální a příběh za všemi těmi jmény zajímavý. Aneb jak se vymezit proti přetrvávající segregací? No přece segregací.

16.09.2022 4 z 5

Tři příběhy Tři příběhy Umberto Eco

Krásné a milé příběhy o tom, jak by měl svět vypadat, ale nikdy takový nebude. Ale třeba se pletu. Zvládnete přečíst za hodinu, zamyšlení nad poselstvím tří příběhů vydrží déle. Vhodné i pro čtení větším dětem, i díky zajímavým ilustracím.

25.04.2021 4 z 5

Protivný sníh Protivný sníh Antoni Morell

Ne, není to žádné čtenářovo mučení, ale kniha k hlubokému zamyšlení nad střetem generací, staré a nové doby, toho, co si máme vzít z moudrosti našich předků. V novele popisované andorské reálie jsou velmi specifické a samozřejmě je nemůžeme zcela převzít i k nám. Hlavní hrdina Eugeni musel asi sám zestárnout, aby pochopil myšlenkové pochody a poselství jeho babičky.

25.04.2021 4 z 5

Armagedon aneb Jak skončil boj s ďáblem Armagedon aneb Jak skončil boj s ďáblem Kurt Vonnegut Jr.

Přiznávám, že se jednalo o moje první setkání se slavným protiválečným autorem a věřím, že ne poslední. Soubor povídek s jedinou, válečnou tématikou, ale přesto tak rozdílný a vtipně napsaný. Skvělá povídka z vybombardovaných Drážďan o tom, že ať jsi německý dozorce, nebo americký zajatec, nejvíc se těšíš na to, čím si po válce nacpeš žaludek. No a nejlepší byl autorův univerzitní projev, ten musel naživo pobavit neskutečně.

14.02.2021 4 z 5