engelmar Online engelmar komentáře u knih

Únorová tragédie Únorová tragédie Hubert Ripka

Hodně zajímavá kniha a rád jsem si přečetl, další pohled na únorový puč z pohledu přímého účastníka. Některé pohledy se například od pohledu Prokopa Drtiny lišily, například Ripka vůbec nezmiňuje nutnost sehnat 13. demisi, aby vláda musela padnout. Uvažovalo se například o Janu Masarykovi, jeho role tam ale nebyla zmíněna. Líbilo se mi, že v té knize Ripka na nikoho neútočil, nikomu nic nevyčítal, snažil se být maximálně autentický a věcný. Trochu mě překvapil jeho pohled na to, že přejít do otevřeného útoku byla jediná možnost, jak s režimem bojovat, moc se nezamýšlel, jestli se třeba někde nestala nějaká chyba, něco se dalo udělat lépe, ale samozřejmě je to pohled člověka, který tu demisi inicioval, tak k tomu nevidí výhrady.

Kniha rozhodně stála za to a určitě ji doporučuji.

14.03.2023 4 z 5

Povolání Cashela Byrona Povolání Cashela Byrona George Bernard Shaw

Četl jsem jiný překlad Cashel Byrron profesionál z roku 1908, od knihy jsem čekal malinko víc, první polovina knihy byla vyloženě nudná, trampoty Lýdie, Alice Cashela a obou bratránků uhánějící ch své sestřenice. V druhé půlce se děj trochu rozjel, ale pořád mi ty postavy přišly dost jednoduché, málo propracované a vesměs nesympatické, asi bych čekal od nobelisty víc, přece jen se asi jedná o jeho rané dílo, kde se sám ještě učil psát.

17.10.2022 2 z 5

Emancipantky II. Emancipantky II. Bolesław Prus (p)

Poměrně čtivý rozsáhlý román popisující emancipaci žen. Trochu to na mě působilo, že je to trochu neuchopené, první část mpenzionátu paní latterové by v podstatě mohl být samostatná kniha. Zbytek knihy popisující osudy Madi Břeské popisovaly její krásu a snahu o emancipaci, v podstatě mi byla Maďa velmi sympatická, jen jsem se s ní ne vždy byl schopen ztotožnit, taková zmatená existence, která neví co che, malinko se v tomto světě ztrácí a úplně ho nezvládá. Taky mi ten závěr knihy přišel takový neurčitě riozpačitý. Jinak zajímavý vhled do tehdejší doby a problémy lidí, zajímavé je jak spousta věcí o kterých nemám páru co je je tam bráno jako samozřejmost a jiné věci, které jsou dnes samozřejmost (např. slovo raut), v té době nebylo a je tam popisováno dopodrobna, co to vlastně je.

25.08.2022 3 z 5

Závod o bílý kontinent Závod o bílý kontinent Alan Gurney

Kniha mě trochu zklamala z hlediska toho, že jsem od ní čekal podstatně víc, název je podle mě zavádějící, myslel jsem, že se bude jednat o polárnické soupeření shackletona, scotta či amundsena o dobití jižního pólu, toto zde prakticky nebylo vůbec, místo toho tam byly různé historie plachetnic, velrybářství, či výpravy okolo Austrálie, které neměly nic společného s Antarktidou. Bylo tam spousta zajímavých inormací, ale trochu zmatečně poskládané, asi jako když nějaký starý pán vypravuje vzpomíná, skáče z tématu na téma, že jsem měl někdy problém poznat, jestli se mluví, ještě o tomto, nebo někom jiném, jestli se jedná o tuto událost, nebo už nějakou jinou, což je škoda, dalo se z toho vytěžit daleko víc.

23.01.2022 2 z 5

Občan Tom Paine / Povídky z americké revoluce Občan Tom Paine / Povídky z americké revoluce Howard Fast

Velice zajímavá kniha o revolucionáři Thomasovi Painovi, jehož příběh jsem neznal, tak alespoň to pro mě bylo překvapivé.

Díky ní jsem se dozvěděl spoustu zajímavých perliček z té doby a autor to dle mého názoru dobře popsal.

Moc ale nechápu, jak tato kniha mohla v padesátých letech vyjít, autor sice komunista, ale takový naivní a idealistický, než ten Stalinský demagogický, Taky se od komunismu po odhalení zločinů Stalinismu a potlačení Maďarského povstání odklonil. Kniha ale popisuje i Francouzskou revoluci včetně toho, jak sama revoluce může být zlá a likvidovat své vlastní revolucionáře, což se přesně dělo ve východním bloku.

Proto mě překvapuje, že v padesátých letech mohl vyjít takovýto celkem kvalitní kousek a ne jen budovatelské braky, jen proto, že to psal Americký komunista a to stačilo k vydání, ať už napsal cokoliv.

17.12.2021 3 z 5

Objevil jsem Katyň: Unikátní zpověď Čecha, který sloužil u Wehrmachtu Objevil jsem Katyň: Unikátní zpověď Čecha, který sloužil u Wehrmachtu Jan Gomola

Docela zajímavý pohled, projít si válku s řadovým vojákem, který se dostal na docela zajímavá místa, tím že byl ve speciální jednotce.

Trochu ale přemýšlím, jak člověk čte z jiných zdrojů, co za zvěrstva naoáchali Němci, při obsazování Ruska, tak o tomto se autor vůbec nezmiňuje, přemýšlím, jestli se to u něj v jednotce jednoduše nedělo, nebo to autor po letech zapomněl,, či taktně zamlčel, místy mi to přišlo, že ta válka byla taková hra Hitlera a Stalina a obyčejní lidi a vojáci byli v podstatě všichni kamarádi a když se náhodou potkali, tak si všichni pomáhali.

08.11.2021 3 z 5

Pohár císařovny Sisi Pohár císařovny Sisi Jiří Slavíček

Mám moc rád knihy pana Slavíčka, pro jejich laskavost a takovou lidskost, tady mě to malinko zklamalo, myslel jsem si, že to bude mít trochu detektivní žánr, kde bývalý policista Karel Zach vyřeší záhadu zmizelého poháru, ale působilo to na mě, jako trochu vlezlý sklerotický důchodce, který se vyptává stále na to samé, ani nevím kolikrát tam bylo řečeno, že císařovna byla krásná, že už jí ale bylo nad 50, že se nechtěla zobrazovat, že se chtěla vyrovnat se smrtí svého syna, nebo že řecký předčítač Christomanus měl hrb. Tato skleróza se projevila i u Kertésze, kde nevím, jestli už byl taky senilní, nebo jen blahosklonný ke Karlovi, ale častokrát ukončoval jeho zvídavé otázky tím, že musí něco neodkladného řešit, tak možná spíš ta blahosklonnost. Stejně tak se v románu stávalo, že různé věci byly v různých částech pojmenované jinak. Jednou se opili s se Slováky ze Zvolena, na jiném místě knihy byli ze Žiliny. Kromě toho hodně překlepů a gramatických chyb, jako kdyby tam nikdo neudělal korekturu, nebo jen velmi nedbale. Laskavost a vlídnost a takový poklid jsem tam samozřejmě našel, úplně mě láká oblast Bardejova někdy navštívit, toto mě ale dost rušilo.

04.06.2021 2 z 5

Oblouk Oblouk Jiří Stránský

Mě zaualo to téma perzekuovaných lidí dvacátého století, kde Stránský popsal prostředí, které důvěrně poznal. Minus trochu bylo, že už se to ke konci dost pateticky motalo na místě, vadily mi některé chyby, jako třeba kdy zemřel Edvard Beneš a také jak stále zdůrazňoval jednovaječnost Anežky a Vojty, podle mě jednovaječná dvojčata mohou být pouze dva kluci, nebo dvě holky, kluk a holka musí být vždy dvojvaječná. Taky mik tam nevyhovovalo to intermezzo uprostřed knihy, kde autor vystoupil z románu, popsal, co už napsal a co ještě chce napsat a zase vplul do románu.

20.11.2020 3 z 5

Záhada na Mojžíšově hoře Záhada na Mojžíšově hoře Jiří Slavíček

Kniha mě dost zklamala, že neměla žádnou pointu, kniha byla moc čtivá, ke konci jsem to už chroupal dost narychlo a najednou konec návrat z dovolené a žádný závěr.

02.03.2020 1 z 5

Jediná cesta Jediná cesta Josef Věromír Pleva

Dávám dva body, jen pro vhled, aby si čtenář udělal obrázek, jak se tenkrát psalo, jinak naprostý odpad.

Děj knihy je v podstatě o tom, jak byl zemědělec tak hloupý, že nevstoupil do družstva, jak se mu to vymstilo, jak se všem dobře dařilo a on chudák byl na všechno sám, ještě tam byl ten kapitalistický záškodník farář, který ho v tom podporoval, naštěstí včas prozřel a do družstva vsoupil a Ti hodní družstevníci ho vzali mezi sebe.

28.02.2020 1 z 5

Československo můj osud: Svazek 2 / Kniha 1 Československo můj osud: Svazek 2 / Kniha 1 Prokop Drtina

Přečet jsem všechny čtyry svazky československa můj osud a jsem moc rád, jsem se si mohl rozšířit obror, jak událostí Mnichova 1938, tak komunistického puče 1948 očima přímého účastníka.

28.02.2020 4 z 5