Elapheg Elapheg komentáře u knih

Pobřeží v plamenech Pobřeží v plamenech Wilbur Smith

Příběh o lásce prožívané v údobí první světové války mezi Centaine a mladých Michaelem Courtneym. Plány do budoucnosti o společném životě mezi Centaine a Michaelem zhatí bolestné ztráty na poli první světové války i těch nejbližších z rodinného kruhu. Opět zde můžeme nalézt postavy Seana Courtneye, který v předchozím díle - Ptačí vodopády zemřel. Naštěstí Michael ovšem stačí zanechat v lůně Centaine pokračovatele rodu. Nastávající matka se plaví k Africkému kontinentu, aby dítě porodila v zemi, kde se Michael narodil a vyrůstal. Netuší však, že loď, na které se k Africe plaví ztroskotá a ona bude muset bojovat o přežití své i přežití svého potomka rozličnými způsoby. Naštěstí zde na své pouti potká křovácký pár H´ani a O´wu, kteří jí budou průvodci v rozličných způsobech přežití v africké divočině a kteří jí i budou učiteli ve smyslu chápání skutečných životních hodnot v africké divočině a náhledů na krásy a poklady Afriky. Wilbur zde popisuje mistrovsky způsoby přežití v africké divočině a rozvíjí vztahy mezi Centaine a jejími zachránci v opravdové pouto. Centaine ovšem touží rovněž po shledání s bílými lidmi, což se jí podaří, opět zde nachází lásku, ale musí opět prožít velkou osobní ztrátu. Naštěstí Centaine se nevzdává nejen kvůli sobě a pak i znovu nalezené rodině, ale především chce zajistit důstojný život pro svého potomka a naštěstí se jí to daří. Četl jsem už hodně knih od Wilbura Smithe, ale v této knize najdete lásku i ztráty milovaných, nové naděje a životní objevy, nová shledání i loučení nejen na evropském, ale i na africkém kontinentě spojených opět s popisem krásné divoké Afriky. Láska z pera tohoto autora není žádnou červenou knihovnou a děj knihy upoutá čtenáře od záčátku až do konce knihy, jedno kde se právě nacházíte, všude se něco děje. Velmi také oceňuji, že privilegium přežít není dáno každému oblíbenci v knize z pera autora, čímž příběh nabírá na reálnosti a rovněž na kráse. Za mě pět hvězdiček.

11.10.2016 5 z 5

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetl, některé části knihy mě i trochu nudily. Vydržte ale a čtěte do konce, stojí to za to. :-) Všechny postavy jsou zde brilantně vykresleny, ale krom vykreslení charakterů hlavních hrdinů - oblíbenců dávám Wilburovi jedničku za vykreslení padoucha Dirka Courtneye. Takhle nějak si představuji krutého člověka bez svědomí, majícího vysokou inteligenci, kterou používá jen k vlastnímu prospěchu a obohacení. Kniha naštěstí není jen happy end, kde klaďas vždy přežívá a všechno překoná, což ději dodává jen na reálnosti, nicméně to mu právě přidává na kráse. Wilbur zde i mistrovsky popisuje divočinu Afriky a její krásy i nástrahy. Velké plus v této knize má Wilbur opět za mistrovské líčení detailů. Umí Vás jak romanticky naladit, nechybí zde láska, krásně popsat scény z divočiny, tak si čtenáře udrží i detailním popisem všech nástrah, které zde na hlavní hrdiny v knize čekají a kterými si projdete i Vy se všemi postavami. Přeji mnoho příjemných chvil s touto knihou, která si Vaši pozornost jistě právem zaslouží. :-)

18.08.2016 5 z 5

Hromobití Hromobití Wilbur Smith

Tento druhý díl ságy Seana a Garrycka se mi líbil méně něž díl první, Na život a na smrt, nebo také prvotina pod jiným názvem ( Když loví lev ), ale rozhodně se mi kniha Hromobití jako celkově také líbila. Kniha Hromobití je také dost emotivní a napínavá, člověk prožívá další osudy, radosti i strasti Seana a Garrycka i s jejich rodinami, lásku i nenávist, vzestupy i pády, lidskou slabost i lidskou sílu a líbí se mi, že člověk do poslední stránky neví, jak to vše vlastně dopadne. Jako obvykle je Wilbur Smith mistrem detailu a to jak v popisování při válce Búrů s Angličany, tak hloubkou popisu charakterů jednotlivých postav a zakoutí jejich myslí. Takže Wilbure ani tentokrát jsi mě nezklamal a těším se na další díl Ptačí vodopády. :-) Doporučuji ostatním si knihu Hromobití přečíst. :-)

14.06.2016 4 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Wilbur Smith

Čas strávený četbou této knihy není ztracený. Kniha by opravdu mohla být rozdělena na dva díly. Některé dějové části Wilbur trochu rychle přefrčí. Jsem zvyklý z jiných jeho knih, že děj dopodrobna rozebírá a mnohdy z pohledu mnoha postav najednou. Ale i tato kniha je jednou z perel autora. Děj této knihy rovněž neztrácí na napínavosti oproti jiným knihám ( např. Dravec, Monzun, Modrý horizont ) a je velmi poutavý. Některé z hlavních postav této knihy nás průběhem této knihy také opustí, trochu smutně, ale tak to už v životě bývá a i tímto si kniha získává na kráse. Těším se na další pokračování a sice díl Hromobití. Všem vřele doporučuji si tuto knihu přečíst.

30.05.2016 5 z 5

Tajemství přírody Tajemství přírody kolektiv autorů

Opravdu krásná kniha s krásnými fotografiemi a obrazy, odbornými komentáři, která se věnuje přírodě jako celku. Vše je systematicky řazeno. Opravdu doporučuji.

04.05.2016 5 z 5

Krůček od vrcholu Krůček od vrcholu Libor Minařík

Knihu jsem četl v roce 1996 a Libor Minářík zde udával mnohé dobré rady, jak s amatérskou kulturistikou a nárůstem svalové hmoty začít. Je to jinak jeho pěkná životní biografie, stejně jako je v knize popis mnoha kulturistů, se kterými se osobně na své životní cestě setkal. Je psaná čtivě. Kladně hodnotím.

04.05.2016 4 z 5