EasyReads EasyReads komentáře u knih

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Audiokniha v angličtině:
Celý příběh je taková romantická pohádka. Z anotace jsem byla trochu nesvá, protože představa převyprávění Krásky a zvířete mě zrovna nelákala, ale kniha se začne postupně ubírat jiným směrem a ke konci už má se svou inspirací pramálo společného. Kniha se mi natolik líbila, že není mnoho věcí, které bych jí vytkla. Maas často opakuje a používá stejné obraty a výrazy dokola, což mi trochu lezlo na nervy, ale jsem ochotná jí to odpustit (minimálně v 1. díle).

Maličko mě zmátl celý koncept 'za trest tě vezmu pryč od tvé příšerné rodiny, která tě jen šikanuje a dám ti ubytování v luxusním sídle s all inclusive a dvěma fešnými týpky'. Nebylo mi úplně jasné, jestli Tamlin chápe význam slova trest. Příběh je ale vyprávěný velmi poutavě a zápletka mě bavila obrovsky. Skoro se stydím, jak moc jsem si tuto knihu užila a lituji, že jsem ji neobjevila dřív.

02.10.2021 5 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Audiokniha v angličtině:
Zajímalo mě, jestli bude kniha stejně katastrofální jako nedávno natočený film, u kterého jsem měla chuť tlouct hlavou o stěnu při každé třetí scéně, ale kupodivu to tak hrozné nebylo.

Někdo knihu popisuje jako polskou variaci Padesáti odstínů šedi, s čímž by se asi dalo celkem i souhlasit, protože určité podobnosti tam skutečně jsou. 365 dní je ale jejich temnější verzí. Je to příběh typu 'princ a Popelka' s hromadou klišé a nahoty, kde namísto prince máme sicilský kriminální živel a místo Popelky zlatokopku, co si ráda přihne.

Laura je samozřejmě fyzicky naprosto dokonalá, sexy a žádný muž, který ji spatří, z ní nemůže spustit oči, čehož ona využívá a plazí se po kde kom, jen aby donutila Massima žárlit. Bohužel je i hodně povrchní a stačí, když před ní Massimo zamává kreditní kartou, koupí jí šaty od YSL a boty od Laboutin a má chlapec z půlky vyhráno. Nelze přehlédnout Lauřin velmi pozitivní vztah k šampaňskému, zhruba tři čtvrtě knihy je zmaštěná jak papír od sekaný.

Zajímavé je, že i když Massimo často zdůrazňuje (asi aby sám sobě dokázal, jaký je gentleman), že se Laury bez jejího souhlasu ani nedotkne, neustále tento svůj slib porušuje. Navíc v průběhu knihy udělá hned několik věcí, které jsou dle mého názoru neodpustitelné a velmi znepokojivé. Na druhou stranu oproti filmovému Massimovi byl ten knižní přece jen zajímavější, jeho city se zdály uvěřitelnější a nepůsobí jen jako vysvalený barbar bez mozku.

I když to není žádný skvost, v porovnání s filmem kniha daleko lépe vysvětluje, co a proč se děje, scény na sebe logicky navazují a celý příběh tak působí daleko uceleněji a smysluplněji.

02.10.2021 3 z 5