draka draka komentáře u knih

Stručná mluvnice angličtiny Stručná mluvnice angličtiny Libuše Bubeníková

Ruku v ruce s „Angličtinou pro samouky“ a kazetami s výslovností jsem se s pomocí této mluvnice prokousával k ovládnutí jazyka, který se tehdy ve škole neučil.

Anglicko-český slovník Anglicko-český slovník Jan Caha

Slovník jsem si koupil, abych si mohl přeložit názvy skladeb na „elpíčkách“ rockových skupin.

04.08.2020 5 z 5

Dějiny vojenského umění Dějiny vojenského umění kolektiv autorů

Kniha má co říct zájemcům o hlubší poznání zachycující válečné umění, strategii boje, výzbroje, organizaci armád, výcvik a výchovu až po taktiku vedení boje od nestarších dob lidstva až po 2.světovou válku. Knihu zpracoval kolektiv katedry válečných dějin Vojenské akademie tankových vojsk SSSR. Je doplněna nákresy a mapkami.

Vaříme pro malé děti Vaříme pro malé děti Vera Borisovna Kiseleva

Po otevření příručky mě zaujal první odstavec předmluvy, poté mě zvědavost nedala a přečet jsem ji až do konce. Vařit podle ní jsem zatím nevyzkoušel, podobné recepty známe a najdeme i v jiných publikacích.
Předmluva:
„V Sovětském svazu byly vytvořeny skvělé podmínky pro vývoj a výchovu dětí. Komunistická strana a sovětská vláda se neustále starají, aby vzrůstal hmotný blahobyt sovětské rodiny, a zejména, aby se zvyšovalo množství rozmanitých a hodnotných potravinářských výrobků.
Sovětské zákonodárství zajišťuje každé pracující matce možnost kojit v pracovní době; matky, které mají mnoho dětí, dostávají každoročně značné peněžní podpory. Všechny děti jsou pod pravidelným dozorem dětského lékaře. Věda o výživě dětí opírající se o význačné práce velikého ruského fysiologa I. P. Pavlova, slouží lidu. Všechno to umožňuje sovětské matce co nejlépe uspořádat výživu dětí.“

Josif Vissarionovič Džugašvili se staral o budoucnost národa.

03.08.2020 4 z 5

Chlebíčky Chlebíčky Zuzana Brousková

Útlý sešitek, který je v kuchyni na polici, obsahuje 100 receptů na obložené chlebíčky. Veku nebo bagetu sice doma nemáme každý den, ale chléb vždycky. Potom už jen improvizace s fantazii, co na něj. Nejraději mám však klasiku: veka, vlašák, šunka, okurka, vejce, paprika a navrch nastrouhaný sýr.

03.08.2020 4 z 5

Ružomberok Ružomberok František Šlachta

Publikace s nádhernými s fotografiemi, které mně oslovují. Krásné město a milé vzpomínky.

02.08.2020 5 z 5

Kuchařka - Mikrovlnná trouba pro začátečníky Kuchařka - Mikrovlnná trouba pro začátečníky Jarmila Mandžuková

I když v „mikrovlnce“ nevařím, přečetl jsem si ji se zájmem pro inspiraci.

02.08.2020 5 z 5

Zeleninová mísa Zeleninová mísa kolektiv autorů

Palec nahoru za komentář čtenářce 8130. Je to útlá knížečka, kterou mám po mamince dodnes, a ta nám z ní vařila, jak říkala: zdravě (Což jsem neřešil.), chutně (Všechno se snědlo.) a levně (Abych si mohl koupit další knížku ?). Škoda, že hospodyňky v té doby neznaly cukíny.

Jak hnojit na zahrádce Jak hnojit na zahrádce Jan Baier

Když jsme si koupili zahradu, byl jsem hladový po informacích, jak a co pěstovat, abychom měli co největší úrodu, a k tomu patří i nezbytné hnojení a přihnojování. Byl jsem překvapený kolik druhů hnojiv existuje a jaká je to vlastně chemie. Pro mě, jako začátečníka, se zdála příručka dost složitá a příliš vědecká. Nicméně, splnila svůj účel.

01.08.2020 4 z 5

Údržba a opravy automobilů Škoda 440, 445, 450, Octavia, Octavia Super, Octavia Touring Sport, Octavia Touring Sport 120 Údržba a opravy automobilů Škoda 440, 445, 450, Octavia, Octavia Super, Octavia Touring Sport, Octavia Touring Sport 120 Jaroslav Andrt

Knihu jsem si pořídil z důvodu servisu a oprav na vozidle rodičů manželky.
Velmi dobře zpracovaná a plná užitečných rad a informací. Výborná pomůcka pro všechny opraváře vozidel.

Osobní automobily Škoda Osobní automobily Škoda Z. Mauermann

První osobní vozidlo, se kterým jsem se najezdil trošku víc kilometrů. Vlastnili ho rodiče mé budoucí ženy. Dokonce jsem s ním odvážel manželku do porodnice. Celé jsem ho opravil a dal nový lak.
Výborné, spolehlivé, nenáročné auto. Jezdilo s ním více členů rodiny a nikdo se o něj nechtěl starat. Nakonec ho tchán prodal.
Příručka jsem dostal od jednoho bývalého majitele Felicie, a z počátku dobře posloužila.
Následně na to, jsem si ještě koupil jinou, z roku 1974, která by se již dala nazvat „Dílenskou příručkou“.

30.07.2020 5 z 5

Učebnice řidiče motocyklu a skútru Učebnice řidiče motocyklu a skútru Václav Raboch

(SPOILER) Učebnici mám po otci. Z mého pohledu je v ní pro běžného řidiče, i na tehdejší dobu, docela dost technických údajů o funkci i údržbě. Jsou zde i rady pro správnou techniku a bezpečnou jízdu.
Zaujalo mě: „Pro jízdu potřebujeme především jasný mozek, který správně uvažuje, a který koordinuje vnímané skutečnosti, rozváží jejich vliv na budoucí situaci vozidla a dá rozhodnutí o akci.“
Zdá se jenom mně, že se na silnici často setkávám s nejasnými mozky ?

30.07.2020 5 z 5

Elektrická zařízení osobních automobilů Elektrická zařízení osobních automobilů Pavel Kubín

Další z několika tehdy „nepostradatelných“ knih, které mám ve skříňce nad ponkem v dílně. Hodně mě tehdy zajímalo odrušení vozidel, z důvodu montáže autorádií a jejich nerušený poslech. V knize jsem si, mimo jiné, cenil i několik elektrických schéma zahraničních osobních vozidel.

30.07.2020

Automobily a spotřeba paliva Automobily a spotřeba paliva Alexander Gondžár

Pro mě jedna z osudová publikací, díky kterým jsem přešel do jiného profesního oboru. Od té doby jsem se několik let zaměřoval na problematiku paliva pro naftové motory a olejů a maziv silničních vozidel.

Česká krajina Česká krajina Blanka Stehlíková

Útlá, malá knížečka, pohlednicového formátu, jenž nám představuje české malíře a jedno z jejich děl. Knížečka je hezká, a jako bezplatná prémie mohla nebo může oslovit a probudit zájem o toto umění.

30.07.2020 4 z 5

ABC účetnictví ABC účetnictví Ladislav Beneš

Opravdu dobrá, názorná příručka vydaná sice ještě v době hluboké normalizace. Ale základy účetnictví se prakticky nemění, aktiva-pasiva, má dáti-dal, rozvaha-výsledovka, … . Je toho hodně, co musí znát účetní. Náročný obor, vyžadující si neustálé reagování na dílčí změny, vzdělávání a doplňování si vědomostí na kurzech a seminářích.
Dnes to platí dvojnásob. Práci účetního, u větších firem ekonomického úseku, může potom následně „ohodnotit“ i Finanční úřad. Z příručky jsem i později čerpal informace, jak při dalším studiu, tak i v praxi.

Příjem rozhlasu a televize Příjem rozhlasu a televize Milan Český

Aby se poslech rozhlasu a sledování televize mohlo v těch časech stát takřka jediným spojením s okolním světem, musela být možnost „chytat signál“, cizích vysílačů. A díky autorovy, za tuto i dalším publikacím, se mi to podařilo.

30.07.2020 5 z 5

Opravy, zkoušení a seřizování motorových vozidel Opravy, zkoušení a seřizování motorových vozidel Ivo Bernard

Zapálenému automechanikovi, jenž se stále pídil po informacích z oboru, nemohla tato příručka chybět. Rád jsem si v ní pročítal a poznané se snažil používat v praxi.

29.07.2020 5 z 5

Antény pro příjem rozhlasu a televize Antény pro příjem rozhlasu a televize Milan Český

Když jsem se vrátil ze základní vojenské služby, pídil jsem se po knize, o stavbě antén, protože nám tehdy šel jenom program ČT 1. ČT 2 začínala vysílat, ale v okolí nebyl blízký vysílač. Tuhle knihu jsem hledal, výborná. Celou jsem si ji nastudoval a vyráběl podle ní antény na dálkový příjem telky a antény pro rádiový stereo příjem WKV. Stavěl jsem nejvíce hlavně antény na naší ČT 2, ORF I a II. Vzpomínám si, že byly nedostupné koaxiální kabely. Vyráběly je v tehdejším Kablo Bratislava a známý mně je odsud vozil. Moc hezká práce – koníček. A pak si s kamarády povídat o tom, co zrovna dávali na Vídni.
Dnes by tomu vnoučata ani nevěřili, kdybych jim na půdě neukázal ještě zavěšenou anténu.

28.07.2020 5 z 5

Sedmý den nebyla neděle Sedmý den nebyla neděle Jan Moravec

Románovou formou zajímavé a čtivé vylíčení událostí srpna 1968, ale s mnoha ověřenými historickými fakty. Rozhodně doporučuji.
Prázdniny jsem jako vždy trávil u babičky. Ráno 21.srpna nás se sestřenicí vzbudil hukot letadel a babička, se kterou jsme museli jít do místní malé samoobsluhy Jednoty nakoupit. Prý bude válka a musíme si opatřit mouku, cukr a další potraviny do zásoby. Nebyli jsme sami i ostatní sousedé během chvilky prodejnu vykoupili. Jako dnes vidím ty prázdné regály.
Potom jsme doma celou dobu jenom tiše poslouchali rádio. Babička se občas pokřižovala, říkala, že se za všechny modlí. Zažila obě předchozí války. První jako dítě a druhou jako matka šesti dětí.
Odpoledne přijela máma a odvezla mě domů, prý mě chce mít u sebe. Venku jsme s kamarády probírali, co bude a nebude. Chodit k silnici kudy projížděly kolony aut a tanky jsme nesměli. Nástup do 8.třídy byl takový zvláštní, divný. A pak jsme začali opět oslovovat místo paní učitelko, soudružko učitelko.

26.07.2020 5 z 5