Dr_Quinnova Dr_Quinnova komentáře u knih

Malej NY Malej NY Přemysl Krejčík

Kniha Malej NY je thriller o českým hip hopu, což samo o sobě zní dostatečně šíleně na to, aby to čtenáře zaujalo. V knize lze očekávat opravdu cokoliv. To, co v ní najdete, je ale příjemný překvapení. Především jde totiž o stroj času, který čtenáře hodí na začátek let 2000 a tam ho usadí hluboko do měkkýho gauče nostalgie. Pro starší fanoušky rapu je to jednoznačně příjemnej výlet do doby mládí, pro ostatní zajímavá sonda do určitý specifický doby, kdy se v našich končinách formoval dneska už mainstreamovej hudební styl. Všichni volači po starejch časech a undergroundu by měli zbystřit, tahle knížka by jim rozhodně neměla uniknout, ani chybět v knihovně.

Thrillerová část příběhu funguje a čte se velmi dobře. Krátké kapitoly, ne zrovna spisovná řeč, prošpikovaná vulgarismy, dává textu příjemný odpich. Kniha začíná momentem, kdy hlavní hrdina, někdejší rapper z fiktivní kapely Skylla, sedí u terapeuta v ordinaci. Vrací se zpátky do let, kde to všechno začalo - jak rap, tak jeho problémy. Odvíjí se příběh, který odstartuje sms od jeho kamaráda, tou dobou už ale dávno mrtvého. Postupně se do děje začíná přimíchávat i smrt první přítelkyně a objevují se další postavy, které by za tou záhadou mohly stát. Čtenář skutečně do poslední chvíle neví, kdo je pachatel a taky neví, jestli hlavní hrdina náhodou nezakuká taky, protože vstupování do nebezpečných situací mu jde dobře.

Mezi celkem napínavým aktuálním dějem, detektivníma dedukcema a sezeníma na terapii, se prolínají flashbaky do minulosti. Ty mají nejednou charakter zábavný historky podlitý litrama alkoholu, gramama trávy a hlavně rapovým beatem. Kniha se vrací do doby, kdy ulice byly vyostřený bojiště, na kterém mezi sebou bojovali i rappeři, pankáči a náckové. Ty roky, kdy jsi za XXL mikinu a rovnej kšilt mohl dostat od plešky přes hubu, jsou už dávno pryč, ale je rozhodně důležitý na tu dobu pamatovat.

Kniha je doplněná track listem, což je od autora výborné vodítko pro čtenáře. Co jinýho má taky tu moc, navodit atmosféru specifický doby, než právě hudba? Každá kapitola má svůj track v podtitulu a nějakým způsobem je na něj v textu odkázáno. Dlouholetýmu fanouškovi naskakují skladby v hlavě samy, kdo je nezná, může se alespoň něco přiučit. (Přiznejte se, kdy jste si naposled pustili Dizzastarr, někdejší Jižní Pionýry, Supercroo, nebo Indyho & Wiche?) “Edukativní” složku knihy doplňují i vysvětlení určitých pojmů a zvyků, které s rapem neodmyslitelně souvisí. I na tom je velmi dobře vidět, jak moc se za posledních 20 let změnilo. Chainy, baggy jeans a rovný kšilty už v ulicích ani na pódiích v klubech skoro nevidíme. Naštěstí ale pořád vznikají díla, který tuhle dobu udržují živou, kterým Malej NY bezpochyby je.

01.12.2019 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Jak už tady někdo zmínil, nonfiction literaturu je těžké posuzovat. Zmíním se tedy jen o tom, že kniha je velmi dobře napsaná, jakoby neobsahovala ani slovo navíc. I přesto vyvolává velmi silné emoce, které u mně hraničily až s fyzickou nevolností. Stejně tak, jako muselo být strašně důležité pro autorku toto dílo dokončit a publikovat, pro společnost je důležité ji číst, nechat působit a vyvolávat emoce. Je tam spousta nepochopitelných věcí, jako postava otce, postoj matky a samozřejmě celá osobnost samotného predátora. Neuvěřitelné, jaké věci jsou ve společnosti tolerovány, než na ně někdo upozorní a rozpoutá se bolestivá společenská diskuze.

30.05.2021 4 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Měla jsem pocit, jako bych četla nekonečné souvětí o zmaru našich životů, našich těl, světa kolem nás, města, marketingu a všeho, co nás obklopuje. Přesto je to tak krásně napsané, že ačkoliv mě moc nebraly ani postavy, ani jejich osudy, ta slova a ty obraty mě naprosto pohltily.

,,Milostný život našeho století je snad ještě smutnější než turismus."

14.12.2020 3 z 5

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

Určitě je to první kniha tohoto žánru ("thriller pro ženy" :D) kterou jsem kdy četla. Přečteno bez očekávání, což je bezpochyby klíčem k o to větší radosti, když se kniha povede. Účel oddychovky rozhodně splnila. Ba co víc - a to je asi nejdůležitější aspekt knihy - hlavní hrdinka mi byla hned sympatická a v každým momentu jsem jí držela palce. Tak trochu Líza Simpsonová, která se umí prát, jezdí po nocích na motorce, má svůj obchod s knihama a pomáhá týraným ženám. Trochu žije ve společnosti a trochu mimo ni. Kniha byla i celkem napínavě napsaná, četla jsem jí i za chůze, což považuji za jistý ukazatel kvality.

24.08.2020 4 z 5