Dominika76 Dominika76 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Od knihy som vďaka recenziám mala vysoké očakávania ale kniha ich ešte predčila. Úprimne nemám slov. Kniha popisuje diktatúru v najabsurdnejších rozmeroch. Život ľudí v tomto systéme, ktorí ho chcú nejakým spôsobom zvládnuť. No neexistuje žiadna nádej... Plus príbeh lásky knihu okorenil a mne osobne pomohol sa lepšie vžiť do príbehu. Myšlienky na konci knihy o zriadení toho koho milujeme ma prinútili premýšľať aj nad svojím životom, ľudskosťou....

24.10.2021 5 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

Kniha dočítaná a som plná emócií. Musím povedať, že druhá polovica knihy Dve veže mi trochu pokazila chuť, no táto kniha to oveľa zlepšila. Tak krásne napísané a premyslené príbehy a postavy je niečo, čo čitateľa chytí za srdce. Z knihy si odnášam nádej a vedomie o tom, že každý sa musí snažiť v rámci svojich možností a veriť, že ľuďom po sebe zanechá lepší svet. Ďalej z knihy čerpám nádej, že sa podobne ako Faramir vyrovnám s osudom, pričom zároveň budem dúfať v to najlepšie. Dodatky ku knihe sú super, pri príbehu o Aragornovi a Arwen mi dokonca vyšla aj slza.

"Možno nám ostáva iba zopár dní, kým padne na nás svet tma, a ak príde, dúfam, že jej budem čeliť vyrovane." - Faramir

19.08.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Veľmi veľmi zaujímavá kniha. Film som už videla dávnejšie, no kniha je omnoho lepšia. Na jednej strane verím Igorovmu rozprávaniu. Štýl akým bola kniha napísaná ma nútil prežívať to s ním a začať veriť neuveriteľným veciam. Na druhú stranu, keď sa hlbšie zamyslím o čo tu ide, príde mi to ako absurdita prvej triedy... som ako Dávid na začiatku knihy a nemôžem si takto rozbiť moju realitu

Dimenzionalna trhlina na Slovensku mi pripadá ako hoax. Ale ako sa píše v knihe, dávaj si pozor na to, čomu neveríš a preto pohorie Tribeč určite nenavštívim.

30.07.2022 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Kniha má prekvapila. Naozaj som nečakala, že ma takáto kniha môže až tak očariť. Tolkien je ozaj majster pera a aj keď sa zamýšľam tejto knihe nie je čo vytknúť. Dokonalo vymyslený príbeh, zaujímavé postavy, popis miest vďaka ktorému som si všetko vedela detailne predstaviť. Po Hobitovi plánujem prečítať aj trilógiu Pána prsteňov, tak dúfam, že sa mi bude rovnako páčiť.

27.03.2022 5 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

"Mnohí z tých, čo žijú, by si zasluhovali smrť. A mnohí z tých, čo zomreli, by si zaslúžili žiť. - Gandalf
"Touto cestou treba ísť, ale bude nesmierne ťažká. Sila ani múdrosť nás na nej ďaleko nezavedú. O túto úlohu sa môže pokúsiť slabý s rovnakou nádejou ako silný. No taký je neraz charakter činov, ktoré krútia kolesami sveta - konajú ich malé ruky, lebo musia, kým oči veľkých sú upreté inde." - Elrond
" Toje ruky budú ovplývať zlatom, no jednalo zlato nebude mať nad tebou moc." - Galadriel
"Nebol by som však šiel, keby som vedel, aké nebezpečné je svetlo a radosť. Najhorší bol pre mňa úder z toho lúčenia, hoci by som ešte dnes v noci mal prestúpiť pred Temného pána." - Gimli

Prvá časť Pána prsteňov ma ohromila podobne ako Hobit. Je to majstrovské dielo, ktoré nikdy nevyjde z módy. Myšlienky priateľstva, boja dobra nad zlom, túžbe po moci a sebaobetovania budú aktuálne stále. Vďaka skvelému opisu autora Stredozem takmer vidím na vlastné oči. Počas čítania knihy, som stále otvárala mapu aby som videla, koľko cesty už má spoločenstvo za sebou, kam idú a ako rýchlo im cesta ubieha. Chcela by som ešte vypichnúť, ako dobre sa vyvíja postava Froda. Na začiatku knihu ma mierne iritoval, no na konci knihy ke z neho pravý hrdina.

23.05.2022 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Kniha je krátka, dá sa prečítať na 1-2 posedenia. Príbeh zvieracej farmy, kde sa zvieratá vzburia proti ľuďom a následne si panujú sami čitateľa privádza zamýšľať sa nad našimi ľudskými revolúciami.

23.11.2021 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

(SPOILER) Tak toto bola naozaj krásna kniha. Prvých 100 strán sa mi to trochu ťahalo. V nich bolo opísané Janine detstvo a neraz som pri tom, čo musela prežívať uronila slzu. Po tom, čo dôjde do Thornfieldu sa začína romantika a čítanie ide samo. V časti, keď po neúspešnej svadbe uteká od pána Rochestera, som bola na Janu nahnevaná a mala som chuť knihu vyhodiť von oknom. Bo našťastie som to neurobila a koniec je viacmenej šťastný, čo ulahodilo mojej duši.

Kniha mi priniesla aj námety na zamyslenie. Práve vtedy keď Jana utiekla od svojej lásky, len pre mravné, náboženské a ľudské zákony. Štvalo ma to nehorázne a ja byť na jej mieste, už som v južnom Francúzku. Nuž, to hovorí aj o inej sile charakteru a samozrejme aj o inej dobe.

Ako som už spomínala, kniha má očarila. Aj sa mi už s pánom Rochesterom snívalo, prežívala som to, plakala. Odporúčam knihu všetkým romantikom. Tí, čo sú práve na začiatku vzťahu sa budú vedieť dokonale do Jany vcítiť. Tí, ktorí už sú vo vzťahu dlhšie si pripomenú prvotnú zamilovanosť. A tí, ktorí ešte na svoju lásku čakajú sa budú môcť zasnívať a predstaviť si seba na jej mieste.

18.11.2021 5 z 5

Predtým ako som ťa poznala Predtým ako som ťa poznala Jojo Moyes

"Vedomosti nám dávajú moc." - Will
Z tejto knihy si beriem, že každý svoje trápenie prežíva inak a chce sa s ním inak vysporiadať. Je dôležité byť empatický a rešpektovať rozhodnutia iných a ich osobnú slobodu.
Kniha sa mi naozaj páčila, bol to neobyčajný romantický príbeh a aj slzičku som vyronila.

24.04.2022 4 z 5

Pýcha a predsudok Pýcha a predsudok Jane Austen

Knihu som prečítala jedným dychom a naozaj ma uchvátila. Z knihy si okrem dobrého pocitu a romantickej nálady beriem poučenie, že niekedy sa pre pýchu oberame o šťastie a, že nie je dobré mať predsudky len kvôli pýche. Odporúčam všetkým romantickom.

05.11.2021 5 z 5

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Kniha je emočne silná, krátka a skvelo sa číta. Naozaj ide o dielo výnimočné, ktoré otvorilo brány romantizmu. Knihu odporúčam každému, kto je alebo bol zaľúbený bez ohľadu na to, či išlo o šťastnú alebo nešťastnú lásku. Odporúčam prečítať aj druhú, časť knihy, čiže študijný materiál o živote a pôsobení autora.

08.10.2021 5 z 5

Kaviareň v Kodani Kaviareň v Kodani Julie Caplin

(SPOILER) "Pocit súdržnosti vzniká, keď sa spojíte s ostatnými a prestanete ich súdiť. V Dánsku sa ľudia nesnažia byť stredobodom pozornosti. Nikto nie je dôležitejší než ostatní." - Eva

Hneď zo začiatku knihy som ocenila to, že hlavná hrdinka bola úspešná a budovala kariéru. Čo sa teda na konci pokazilo a mňa to teda sklamalo. Veľmi sa mi páčil opis Kodane (čo ju na mojom wish travel liste posunulo oveľa vyššie) a hygge. Tešiť sa z malých vecí, z priateľov, rodiny a nestresovať sa, keď to nie je nevyhnutné je niečo, čo by som aj ja mohla aplikovať do svojho života. Trochu mi však chýbalo viac romantiky, tej tam bolo na môj vkus na romantickú knihu málo. Tým pádom, by táto kniha mohla vyhovovať aj ľuďom, ktorí nechcú úplne presladené knihy.

14.02.2022 3 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Kniha je napísaná naozaj pútavo a myslím, že ju môžem odporučiť väčším aj menším fanušíkom realizmu. Zaujímavá je aj z psychologického hľadiska, keď sa dozvedáme ako každú postavu ovplyvňovali traumy z detstva a ťažké životné podmienky. Miestami bolo pre mňa ťažké nájsť si postavu, ktorej by som bola fanúšikom.

18.09.2021 4 z 5

Z neba spadli tri jablká Z neba spadli tri jablká Narine Abgarjan

Myslím, že táto kniha by mohla pomôcť, človeku, ktorý je práve v ťažkej chvíli. Sama si z nej beriem, že šťastie a láska nás môže stretnúť v chvíli, keď to čakáme najmenej.
Páči sa mi, že kniha je protipólom aktuálneho konzumného sveta, keďže v dedinke, žijú najmä z toho, čo si sami vypestujú a sú spokojní a tým čo majú. Šťastie pre nich neznamená mať veľké domy, luxusné zariadenie a prepychové šaty, ale láska od muža/ženy, priateľstvo a dobré vzťahy v komunite. Samotný záver knihy, to, ako dávajú spať malú Voske je ukážkou toho, ako málo nám môže stačiť k skutočnému šťastiu. ️

15.10.2022 4 z 5

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Ťažko sa mi píšu dojmy z tejto knihy. Mám pocit, že vo svojich 24 rokoch som možno na ňu ešte nedozrela... Musím uznať, že ide o majstrovské dielo. To ako Tolstoj dokázal písať je úchvatné. Jeho popis postáv, činnosti, vzťahov a pocitov vykresľuje knihu tak živo, že som sa dokonale vedela vcítiť do postáv. Cítila som uspokojenie z kosenie lúky s Levinom, odpor ku Kareninovi s Annou a zároveň som sa vcítila do jeho dobrej duše a bezutešnej situácie. Viac ako dejová línia Anny ma zaujali Levin s Kitty, ktorých som vedela lepšie prežiť a stali sa mojimi miláčikmi v tejto knihe.
Musím však aj povedať, že kniha je naozaj dlhá a ak by sa niektoré oblasti skrátili, môj pôžitok pri jej čítaní by bol nepochybne vyšší.

18.01.2022 4 z 5

Sviňa Sviňa Arpád Soltész

Krajina pod Drobnými veľhorami plná špiny a mafiánov. Súcítim s autorom knihy a všetkými novynármi, ktorí niečo vedia, no nemajú na to papier a nemôžu to oficiálne dokázať. Je mi zle, že existujú ľudia o akých sa v knihe píše. Je mi zle, že robia také veci legálne abv pohode im to prechádza(lo). Uberá jednu hviezdičku, lebo miestami sa bolo ťažšie zorientovať v časovej línii.

01.09.2022 4 z 5

Romeo a Júlia Romeo a Júlia William Shakespeare

Od knihy som čakala viac. Láska na prvý pohľad a na druhy deň svadba je na úrovni princeznej z rozprávky. Sexisticke vtipky nič moc a nenašla som ani veľa ľúbostných replík, ktoré by ma chytili za srdce.

14.11.2022 3 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Druhá časť trilógie Pána prsteňov ma bavila menej ako jej predchádzajúca časť. Vzťahuje sa to najmä na dejovú líniu Froda a Sama, ktorá má teochu nudila a miestami som sa do čítania musela nútiť. Napriek tomu, je to stále skvelo napísaná kniha a teším sa na tretiu časť.

13.07.2022 4 z 5

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Chimamanda Ngozi Adichie

Feminist(k)a - človek, ktorý verí v spoločenskú, politickú a ekonomickú rovnosť oboch pohlaví
"Kultúra netvorí ľudí. Ľudia tvoria kultúru."

Veľmi pekne napísaná esej o tom, čo je feminizmus a prečo je potrebný. Je všeobecná a ľuďom, čo sa v problematike trochu vyznajú neprinesie veľa nového. No je skvelým prvým čítaním o feminizme pre ľudí, ktorí hovoria o feminizme ako o niečom zlom, ako o rakovine... Vďaka svojej krátkosti by ju mohli zvládnuť aj jednoduchší jedinci, takže ak máte niekoho takého v okolí, môžete odporúčať.

23.05.2022 5 z 5

Klub nerozbitných detí Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková

Kniha hovorí o siedmich bodoch podľa ktorých môžeme vychovať nerozbitné deti. Každá kapitola hovorí o jednej oblasti a v každej je rozhovor s rodičom/odborníkom na danú problematiku. Myslím, že je to skvelá kniha, ktorá nás prípade môže nasmerovať na podrobnejšie štúdium oblastí, ktoré nás záujmu viac.

Špeciálnu pochvalu by som dala autorke za rozhovory, kde robí diablovho advokáta. Otázky podáva presne tak, aby ich odpovedajúci musel čo najlepšie vysvetliť a obhájiť dôležitosť svojej oblasti.

12.03.2022 4 z 5

Harry Potter a prekliate dieťa Harry Potter a prekliate dieťa Jack Thorne

(SPOILER) Z knihy mám zmiešané pocity. Na jednej strane bolo fajn sa po rokoch vrátiť do HP sveta, no na druhej nebolo to, to práve orechové. Zápletka sa mi veľmi nepáčila. Syn Harryho Pottera z trucu takmer zničí svet.... Wtf... Hermiona ako ministerka mágie ma neoslovila (a pritom v klasických HP to je tak dobrá postava). Z Harryho, ktorý bol vždy dobrý priateľ a človek sa stáva naozaj otrasný rodič... Sú zle napísaní, alebo sa mohli hlavní hrdinovia natoľko zmeniť ako ľudia?
Páčila sa mi však postava Scorpiusa, celkom fajn boli aj Ginny a Ron. Užila som si aj záver knihy, keď už boli v 81 roku. Bolo to možno práve preto, že som si nemusela vkuse ťukať na čelo, aký je ten Albus idiot.

01.02.2022 3 z 5