Ďobi-1968 Ďobi-1968 komentáře u knih

Smutný příběh o tom jak pracovali komunistické soudy. Je pravdou že jsme nenáviděli Rusáky a mysleli jsme že jsou tu dočasně na věčné časy. Když přijeli Vojska Varšavská smlouvy na pomoc proti potlačení kontrarevoluce která tu nebyla, ležel jsem jako dvouměsíční mimino v nemocnici se zápalem středního ucha. Mamka myslela že bude válka, tak mě v vzala domů na revers. V devadesátých létech jsme byly s první dcerou na propichnutí uši kvůli naušnicim. Byla tam s náma i babička a sestřička s mamkou vzpomínali na první den okupace a chaoz v nemocnici i státě.Po revoluci jme očekávali většina že budeme neutrální stát a pomohli jsme rozkladu vojsk Varšavské smlouvy.
Dnes se nám po našich ulicích prohánějí opět cizí vojska, doufám že tu nebude vojenská základna. NATO se roztáhlo až k Ruským hranicím což není mírové jednáni. Uvidíme jak dlouho to Rusko vydrží,doufám že naše země se nestane bojiště těch kteří nepoznali válku a utrpení.

12.12.2023 5 z 5

Průvodce králičí norou Průvodce králičí norou Jan Tománek

Kniha která je pravdivá o dnešní světové situaci se vším všudy. Hlavně pravdivá a hovoří mi z duše.
Dobře jsi to napsal PRAŽÁKU

08.11.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká kriminálka s těžkým a hlavně do poloviny knihy nezáživným dějem.

29.08.2023 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Moc pěkné a hlavně zavislácké čtení.Kniha mě pohltila i když jsem vraha vycítil na čtyricáte straně. Žil jsem v hornické rodině,takže jsem zažil spoustu veselých,smutných a hlavně divokých zážitků v rodině i okolí Za socialismu jsme v osumdesátkách měli barevné televize z CCCP. Západ - Irsko mě překvapil,některé rodiny neměli tv.

17.11.2021 5 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Karika nezklame. Od socialismu po kapitalismus, skvěle napsaná pravda. Každý režim jednou padne,ale kabátníci zůstávají v senátu,parlamentu i na hradě 2023.
Bohužel není už koho volit,kdo se dostane k moci tak už neslibuji co slíbili a státni dluh roste a roste. Pokud se nebude šetřit od vrchu až dolů, tak místo korun budeme dostával na výplatu žaludy nebo kaštany

27.03.2023 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Dobrá krimoška až na tu propagaci uprchlíků a LGBTQ+
Evropa je maličká a neni v našich silách zachránit a uživit miliardy uprchlíků z celého světa. Z rodného listu zmizelo jméno otce a matky.To jsou jen začátky konce naší civilizace kterou stovky let budovali naší dědové.

25.10.2021 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Dobrá kniha. Vraha jsem podezíral na 90%.

19.02.2021 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Četl jsem staré vydání , taťka ji měl v šuplíku. Za totáče erotické foto.Smích

10.01.2021 5 z 5

Čarodějnické procesy na Jesenicku Čarodějnické procesy na Jesenicku Michaela Neubauerová

Doporučuji film kladivo na čarodějnice.

10.01.2021 5 z 5

Zvoník z Cukmantlu: Dvacet pozapomenutých osobností předválečných Jeseníků Zvoník z Cukmantlu: Dvacet pozapomenutých osobností předválečných Jeseníků Matěj Matela

Od srpna 1989 jezdím do Zlatých Hor. Jeseníky a okolí je naše srdeční záležitost. Škoda že až poslední roky se začínají oběvovat knihy o lidech tohoto chudého kraje z kterého mladí po slavném sametu houfně utíkali do Brna a Prahy za lepším výdělkem. Můj otec taky odešel z ekologicky čistého Rusinského Kalinova na šachtu. Bohužel i já jsem 34 let v dole a tak jsem rád když často navštívím kraj s nejčistejším vzduchem v České republice.
Při procházkách jsem vždy myslel jak těžce se muselo odcházet místním Němcům z tak nádherného kraje. Bohužel rozpoutali pro ČechoSlováky sedmi leté peklo,tak museli nést zodpovědnost. 3 500 000 Němcům volilo Henlajnovce. Prezident Beneš věděl s nimi byly stoleté problémy.

05.02.2023 5 z 5

Klíč k Morgenlandu Klíč k Morgenlandu Pavel Šuba

Nádherná kniha pro nás milovníky Jesenicka a jeho historie. Všichni sudetští Němci nebyli tak zlý. Bohužel ,válečný mlynek je semlel všechny až na pár tisíc potřebných pro chod hospodářství a průmyslu. Moc pěkný příběh,akurát trochu ochuzeny. Zřejmě šlo na prvním místě o českonemecké přátelstvi v dnešní době.Odsun byl krutý,ale šestiletá genocida českého a slovanskeho obyvatelstva evropy neměla období v dějinách lidstva.

22.11.2022 5 z 5

Moc dobře se kniha četla. Poslední roky čtu příběhy Němců i Čechoslovaku z okoli Jesenícka : Zlaté Hory atd.

16.10.2022 5 z 5

Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Jeseníky: Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti Ivan Fíla

Milujeme tento kraj.Naše děti jezdili na prázdniny do Zlatých Hor.Pro ně je to srdcovka.Já tu přijel poprvé v srpnu 1989,je tu stále spousta krásných míst k objevování a ta příroda no nádhera. Konečně se začali vydávat knihy o Jesenicku a o osudech obyvatel : Němců,Čechů,Slováků,Rusínu a Řeků.

12.09.2022 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Zajímavý a hlavně smutný příběh židovské rodiny od první republiky,Německého fašismu,komunistického poválečného režimu až po okupaci vojsky Varšavské Smlouvy.Holokaust je hodně rozepsán i v jiných knihách. Rusové tu jsou snad největší zlo.Museli udržet všechny státy pohromadě,jinak by se východní blok rozpadl.
To samé provedli Američané CIA v Chile. Rozdíl byl v tom že narozdíl od Sovětů v Chyle bylo zavražděno tisíce lidí včetně demokraticky zvoleného prezidenta Aliendeho a mučení civilistů bylo snad horší jak za ss.

16.01.2022 5 z 5

Čti Jeseníky (obrazová publikace) Čti Jeseníky (obrazová publikace) kolektiv autorů

Žijeme v blízkosti beskyd, ale Jeseníky to je naše srdeční záležitost. V roce 1989 jsem je poprvé navštívil díky tomu že tam žila moje budoucí manželka.Jako pětiletý jsem se naučil zabírat houby ve Slovenských beskydech a karpatech. V devíti letech jsem vstoupil do turistického oddílu mládeže,skautského typů.Takže přírodu a hory jsem miloval už od malička.Škoda že v 89 roce nebyli informace ,internet a průvodce o jeseníkách. Díky tomu že tchýně pracovala v dětské ozdravovně jsem se dozvěděl o ruzných zajímavostech o tomto kraji. Rejvíz jsme znali pouze jako mechové jezírko kde chodí procesí lidí,ale už se asi neví že je tam spousta jiných zajímavostí. Zkrátka je stále co oběvovat v těchto nádherných a hlavně nepřelidněných horách.

Jediné co mě štve je to že kvůli kovidu jsme museli zrušit už několik krát ubytování.
Naposledy ve Velkých Losinach.

27.12.2021 5 z 5

Andělina země Andělina země Frank McCourt

(SPOILER) Přál jsem si aby Frenk byl lepší jak jeho otec. Ožrala. Naši tatové byly také ožralci , ale horníci kteří vydělala spoustu peněz. Naštěstí jsme se měly dobře.Jenže nejde žít životem v manželství kde manželka preferuje bohatství a snobské večírky v USA. Irové jsou skromný národ kdysi pod porobou Anglánu , my pod Germány a Slováci pod Maďary. Frenky jste borec.

30.01.2021 5 z 5

Jano Jano Fraňo Kráľ

Četl jsem ji jako povinnou četbu na Slovenské ZDŠ ve Slezsku. Smutná ale pěkná.

19.01.2021 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Začátek trochu nezáživný. Jinak pěkná ,romantická rodinná kniha. Čtení pro něžné pohlaví ????

17.01.2021

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Čtení pro děti, do dnes vzpomínám.

10.01.2021 3 z 5

Před sebou neutečeš Před sebou neutečeš John Boyne

Smutná generace. Kniha která se čte se zvýšeným tepem.Autorovi se povedla.
V 10 letech jsme byly z občanským výborem v na exkurzi v Osvětimi. Zabloudil jsem tam v jednom baráku.Dodnes si to pamatuji i jména vyškrabána nehty na parametrech.

13.02.2024 5 z 5