Dep8 Dep8 komentáře u knih

GOGO - Kluk z internetu GOGO - Kluk z internetu Daniel Štrauch

Co musím pochválit v první řadě, je grafika. Ilustrace v knize jsou pastva pro oči.
Co se týče obsahové stránky, příběh kluka, který začínal od nuly a stal se známým a oblíbeným, mě zaujal. V určitých pasážích mi ho bylo až líto (omlouvání se odběratelům za to, že spolupracuje s některou společností, obhajování se, proč to dělá,..). Je vidět, že je upřímný. Možná až moc? - Těm, co závidí a nepřejí, je stejně zbytečné cokoli vysvětlovat. Jindy jsem obdivovala jeho trpělivost, nadšení, nevzdávání se..

Kniha je fajn nejen pro jeho fanoušky, ale také pro lidi, kteří jsou úplně mimo dění. Vlastně by si ji mohl přečíst každý, aby viděl, jak nejistá a trnitá je cesta za tím, co doopravdy chceme. Čím blíže jsme pomyslnému cíli, tím více práce naše cesta vyžaduje... A pořád přicházejí nové a nové překážky, dokud nepřijde konec, nikoliv cíl. Vždycky je co zdokonalovat a zlepšovat, stát se ještě lepším nebo se na vrcholu vůbec udržet. A tohle se zdaleka netýká jen internetové slávy.

21.05.2016 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Co se mi líbilo: Celá kniha psaná formou deníků, a to hned několika lidí. Použití starých lidových pověstí o upírech a jejich zničení. Na tehdejší dobu pokrokové myšlení Miny Harkerové (hlavně v první půlce románu).
Co se mi nelíbilo: Idealistické vykreslení puritánské Anglie (jak všichni muži bezmezně milují čistou a odvážnou Minu, položili by za ni život, Mina se svým manželem se v knize maximálně chytnou za ruce), v druhé půlce knihy opravdu hodně křesťanství (Van Helsing se ze začátku zdál jako chytrý a bystrý chlapík, jakýsi prototyp moderního vědce své doby, ale postupně vyplývá na povrch, jak moc je věřící, a jak moc se tím nechává ovlivňovat, Mina už v druhé půlce nemá žádnou vůli, všechno svěřuje do rukou božích). Tyhle věci se mi v knize nelíbily, ale na druhou stranu je chápu, když přihlédnu k době, ve které byla kniha napsána a k povaze pana Stokera. Co mi ale vadilo víc bylo, že přes půlku knihy se chystají na zabití upíra a cestují přes půl světa a my jako čtenáři známe každý detail jejich plánu, a pak Draculu zabijí za stránku a půl. Takový konec bych opravdu nečekala, nehledě na to, že předchozí pasáže o jejich velkých plánech byly už někdy zdlouhavé až nudné. Přesto je to ale hororová klasika a jsem ráda, že jsem si ji přečetla, jen už je Dracula poněkud vzdálen dnešnímu čtenáři.

29.04.2016 3 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Nemůžu říct, že bych se s hlavním hrdinou přímo ztotožňovala, ovšem líbí se mi syrová absence citů a bezohlednost při využívání hloupoučkých žen, ozdob vyšší společnosti, v cestě k vytouženému cíli. Výstižný název Miláček - s cynickým úsměvem na rtu.

14.03.2016 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Příběh o nekonečném hledání, nalézání a ztrácení. Útěk před realitou k iluzím. Imagination is the only weapon in the war against reality... Paní Bovaryová je ve skutečnosti částí každé z nás. Každá sníme o tom jediném vysněném z románů, přesně tak jako ona. Smutný konec, Charlesova obětavá a až ňoumovská láska je nádherná, Ema ale chtěla víc. Nádherně napsáno.

19.12.2015 4 z 5

Pád domu Usherů Pád domu Usherů Edgar Allan Poe

Výborně napsaná povídka s geniálně promyšlenými vnitřními souvislostmi. Zpracovávala jsem ji v souvislosti se srovnávnávací interpretací ve škole, takže jsem se na ni soustředila opravdu podrobně a zkoumala každý její detail. A těch detailů je tam vskutku obrovské množství, některé se zdají být naprosto nenápadné a lehce přehlédnutelné, ale celkově tvoří fascinující atmosféru příběhu, který je svou ponurostí a malomyslností propleten od první do poslední věty. Pokud si představujete Zánik domu Usherů (chcete-li Pád domu Usherů) jako nějakou obyčejnou hororovou historku, ve které se prolévají litry krve a hlavní postavy volají do prostorů: "Je tam někdo?", tak Vás zklamu - tato povídka je kvalitní dílo a něco takového očekávat od velikána Poa je samo o sobě hřích. Není to příběh určen pro jedno čtení...

12.06.2015

Psí život Psí život Thomas Brezina

Ach, ta krásná léta dospívání - toto pro mě byla klasika. :)))

03.01.2013 4 z 5

Kočičí mumie Kočičí mumie Jacqueline Wilson

Zajímavá a pěkná kniha. :)

Will - Srdce Kondrakaru Will - Srdce Kondrakaru Lene Kaaberbøl

V dětství jsem milovala Witch. Četla jsem komixy, knihy a dívala na seriál. Je to taková má dětská láska!
P.S.: Will byla má nejoblíbenější! :)

Bouře Větromoru Bouře Větromoru Cecilie Eken

V dětství jsem milovala Witch. Četla jsem komixy, knihy a dívala na seriál. Je to taková má dětská láska.

01.01.2013 5 z 5

Půlnoční přízrak Půlnoční přízrak Robert Lawrence Stine

Protože jsem od tohoto autora přečetla mnoho knížek čekala jsem zase nějaký hrůzostrašný konec. Docela jsem se nasmála když knížka skončila slovy ,,Co budeme dělat?" ,,Co asi. Jde se na oříšky!!" Kdo četl, určitě ví, o čem mluvím. :D
Jinak je to super kniha.

01.01.2013 5 z 5

Pomsta červené mumie Pomsta červené mumie Thomas Brezina

Jeho knihy jsou prostě úžasné... co víc k tomu říct.

01.01.2013 4 z 5

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

No, nemám co k té knížce dodat. Jediný co můžu říct je, že se povedla.

14.12.2012 5 z 5

Tajemství Tajemství Jacqueline Wilson

Jeden z nejnapínavějších příběhů od Jacqueline Wilson. Hltala jsem každičké slovo a hlavním hrdinkám jsem velice fandila.

14.12.2012 4 z 5

Králova přízeň Králova přízeň Philippa Gregory

Tak tato kniha pro mě byla nečekaným překvapením. Půjčila jsem si ji proto, že jsem měla v plánu zhlédnout stejnojmenný film a chtěla jsem předtím znát literární předlohu. Autorka si s příběhem poradila velice dobře (a aby také ne, když má doktorát z anglické literatury 17. století). Kniha je napsána skvěle a dá se přečíst jedním dechem. A vůbec nevadí, že čtenář ví, jak to s Annou Boleynovou nakonec dopadlo; v příběhu je spousta dalších zajímavostí.

14.12.2012 5 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Tahle kniha se asi většině mladým líbit nemůže. Ale je hezká, nesložitá, příběh dvou mladých lidí, nijak zvlášť niterně popsané postavy. Puškin navíc zřejmě dost věrohodně popisuje historickou linku té doby (hlavní postavu si vymyslí, ale inspiruje se kronikou jedné rodiny). Po Pugačovovi navíc sám fyzicky pátral. Na to, že je kniha z 19. století se i v dnešní době čte poměrně hezky (jsou i mnohem horší). Na dnešní vkus protkaný mnohdy fantazijními knihami, niternými a perfektními popisy vnitřního životu postav, však může (a zřejmě bude) příliš úsporná.

22.09.2016 4 z 5

Ruka na zrcadle - Skutečný příběh o životě po smrti Ruka na zrcadle - Skutečný příběh o životě po smrti Janis Heaphy Durham

Začátek byl výborný. Příběh Janis mě zajímal, hned jsem se začetla. Postupem času to začalo ztrácet na kvalitě. Děj se neustále opakoval, rozhovory s vědci mě nudily. Možná to bylo tím, že se nezajímám o tato témata. Na existenci posmrtného života jsem nevěřila a ani Ruka na zrcadle mě k tomu nepřiměla.

15.04.2016 3 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Je znát, že se jedná o Čapkovu prvotinu. Čte se to dobře, hra je vtipná, svižná. Je to jakási krásná oslava mládí. Samozřejmě se tu najde hlubší myšlenka, jako ve všem od Čapka.
Nevím, jestli tahle hra má vyloženě nějaké chyby či nedostatky, prostě mě asi jen nezaujala tak, jako jeho ostatní díla. Každopádně rozhodně není na škodu si to přečíst, má to co do sebe a má to čtenářovi rozhodně co předat, postavám se dá smát, dá se jich litovat, dá se do nich vcítit, dají se posílat někam. Stojí to za přečtení.

20.03.2016 3 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Wolker se může zdát místy přecitlivělý, pobožný apod., ale vytvořil sbírku, na kterou je nutno se dívat s respektem, protože si to zaslouží. Wolker je jiný, ale je nutné ho brát takového, jaký je.

27.02.2016 3 z 5

Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Český jazyk pro 1. ročník středních odborných škol Vlastimil Styblík

Celkem lehká učebnice, ta se musí líbit každýmu. :D

04.01.2013 4 z 5

Správná pětka jede tábořit Správná pětka jede tábořit Enid Blyton

Četla jsem v dětství všechny díly, co jen se daly vyšťourat v naší městské knihovně, prokládané Stopami hrůzy, Tajnou sedmou a Dívkami v sedlech. Dneska už s jistotou nevím, které díly to byly, ale každý z nich byl skvělou dětskou detektivkou.