david8843 david8843 komentáře u knih

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Přestávám číst v 1/5. Doufal jsem v "příběh lobotomie", ale ona je to naivní romanťárna a kýč jak bič.
Ústřední hrdinka zkoušená osudem už v lásku nevěří, dokud se na první pohled nezamiluje do arogantního pohledného cápka, víceméně chodícího stereotypu. Nechybí tomu motýli v břiše a všechen ten patos okolo. Ten cápek náhodou přijde s lobotomií, ale to vlastně není podstatné. Prim hrají pocity a emoce hlavní hrdinky. Všechno to zajímavé bádání a medicínský pokrok se odehrává pouze někde v pozadí. Občas se o tom plká, málokdy se něco ukáže.
Když jsem při zběžném prolistování zjistil, že mě čeká jen víc toho samého, rozhodl jsem se dál neztrácet svůj čas.

23.01.2024

Popravčí Popravčí Chris Carter

Carter se drží pevně toho, co se mu podařilo v prvním díle. Jakkoliv je ale šablona kvalitní, tak tomu chybí nějaký posun, invence nebo vývoj postav. Třebaže se Popravčí čte dobře, je to jen epizodní příběh s nulovým přesahem.

06.07.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Dobře čtivé, plné gore a přitažlivého body horroru. Původně jsem očekávál prvoplánové béčko, ale Mrtvola kupodivu nabízí přesah a zamyšlení. Autorka se vyhnula očekávaným pokusům o konfrontování dystopie, namísto toho se soustředí na konkrétní lidské osudy. Stává se z toho intimní vhled do světa, kterému nedokážeme (nebo se možná štítíme) porozumět. Závěrečná ťafka ho krásně ukotvuje a roztáčí myšlenková kola. Nakonec nevadí, že některé otázky zůstávají nezodpovězené, převládá okouzlení knižní alternativní realitou.

01.11.2022 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Chytrý a šťavnatý úvod dává tušit něčemu výjimečnému. Potom ale spadne řetěz a přijde to, co očividně Dan Simmons umí. Vleklé natahování plné přebujelé popisnosti. To stejné se totiž děje i u jiné autorovi knihy, Terroru. Naneštěstí v případě Dětí noci ta omáčka ústí v neskutečně absurdní a naivně bombastický závěr. Festival otáčení očí v sloup.

Je k vzteku, jak kniha nevyužívá ten úžasný vědecký background, který tak dlouho buduje. Stejně tak nedávají smysl nadprůměrně inteligentní hlavní postavy, které se opakovaně vrhají do nebezpečí bez plánu a rozmyslu jak lumíci ze skály.

Za první polovinu bych dal skoro absolutní hodnocení, ale jako celek...

19.10.2022 3 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Lore má Hussar vymyšlený parádně. Nejednou jsem si při čtení vybavil Dunu, což je velká poklona. Tady ale bohužel to dobré končí.

Nejvíc mě mrzí absolutní absence zápletky. Děj ubíhá odnikud nikam a chybí nosný zvrat a rozřešení. Většinu knihy je to vlastně jen deníček dospívající slečny, o románu se mluvit nedá. Ústřední postava Gammah je další zklamání. Místo hrdiny, dle anotace "ženy, která se svými odvážnými činy zapsala do historie", dostáváme jen nudnou citově vyprahlou (skoro neprojevuje emoce, vše je popsáno zbytečně věcně) kulisu, která má minimální vliv na příběh, a když už trochu jo, tak dělá samý kraviny. I vývoj její postavy je minimální a celou knihu zůstává skoro stejně tupá a naivní jako na začátku. Neodnáší si nic ani z těch pár prvoplánových zvratů, které by snad měly její postavu formovat.

Díky tomu nemá ani popisovaná historie kultury Talů šanci čtenáře zasáhnout. Všechno je až moc vzdálené, cizí, a autorova neschopnost popsat emoce postav celek ještě víc vzdaluje. K tomu jdou všechny ty smyšlené výrazy občas až do zbytečných extrémů a já tak musel třeba pořád vzpomínání na rozdíl mezi slovy Tol a Tu (jednotky času).

Knihu jsme se donutil dočíst jen kvůli vazbě na karetní hru. Druhý díl vynechávám.

13.10.2021 1 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Tímhle jsem asi se sbírkami povídek "lovecraftových následovníku" začal i skončil. Chápu, že Howardův styl není snadno opakovatelný, ale že na jeho dílo většina děl odkazuje jen tak bokem a často jsou atmosféricky úplně mimo je pro takovouhle sbírku neodpustitelné. Nejvíc mě ale rozběsňuje to, jak se skoro všichni autoři snaží finální pointu zahrát moderně někam do ztracena a nechat čtenáře domyslet si konec. To už je úplně v rozporu s tím, jak HPL svoje řemeslo dělal.

08.07.2021 2 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Když porovnám s trilogií "Vzpomínka na zemi", tak se stále jedná o dost kvalitní sci-fi založené na moderní vědě (i když znásilněné), ale něco tomu prostě chybí. Postavy nejsou nijak výjimečně zajímavé, ke knižnímu světu si člověk neudělá pouto a celé je to prostě trochu plitké. Přesto přečtení nelituji, utíkalo to dobře.

31.01.2021 3 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Zpočátku si autor až moc ujíždí na květnatých popisech banalit, až jsem myslel, že knihu odložím. Naštěstí po pár stránkách nastoupí klasičtější styl vyprávění, do kterého jsem se už začetl.

To co začínán jako velmi příjemný thriller vygraduje až do nefalšovaného sci-fi a filozofických úvah o vědomí a lidskosti. Byl jsem překvapený, kam až mě děj zavedl, a kolikrát mě dokázal překvapit. Frank Schätzing má očividně velký dar slova a je skvělé, když ho dokáže využít na správném místě. Především popisy myšlenkových pochodů umělé inteligence mě hrozně bavily.

Byla to moje první kniha od Schätzinga, ale asi nebude poslední.

13.11.2020 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Forma rozhovorů knize hodně ubírá. Vše je díky tomu vykresleno tak nějak povrchněji, než jsem zvyklý (postavy, svět, motivace, ...). Za celou knihu se toho příliš nestane a spíš slouží k tomu, aby se člověk mohl sžít s postavami před o něco lepším druhým dílem. Myšlenka knihy je zajímavá a lákavá, ale ne na 350 stran.

05.12.2019 3 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Je to příjemné čtení, odsýpá, ale ani třetí díl téhle série ve mně nezůstane kdovíjak dlouho obtisknutý.

10.02.2020 3 z 5

Rybář Rybář John Langan

Tak trochu Lovecraft z Lidlu. Všechny suroviny tam jsou, akorát ne ve vrcholné formě. Monstra a skutky tak hrůzné, že se vymykají lidskému chápání, nejsou popsané dost působivě, abych si z nich sedl na zadek. Temná magie překračuje hranu horroru a cachtá se ve vodách fantasy a skoro soubojích čarodějů. Navíc je to podivně napsané. Nikoliv komplexně a náročně, jen divně. Často se lítá v ději sem a tam, nejdřív se popíše konec, pak začátek, následuje střed a pak se pokračuje v začátku. K tomu neintuitivní střídání časů, za které asi může 13 let psaní, během nichž se autorův styl zákonitě vyvíjel.

Přes to všechno je Rybář v dnešní době, kdy se za horor považují pohádky od Darcy Coates, nadprůměrná a vybočující kniha. Sice mi z ní nespadla čelist, ale nelituji.

08.03.2023 3 z 5

Diaspora Diaspora Greg Egan

Slyšel jsem, že je mainstream sci-fi, potom hard sci-fi a nakonec Greg Egan. A asi na tom něco bude.

Autor buduje komplexní uvěřitelný svět založený na současném vědeckém poznání. Přitom odpovídá na otázky, které by vás zprvu ani nenapadly položit. O lidské povaze, vlivu nesmrtelnosti, našem místě ve vesmíru… A mnohá další témata pouze otevírá a nabízí čtenáři k vlastnímu přežvykování.

Kniha je věcná, nebojí se složitých konceptů a jejich popisů. Provokuje vaši logiku a nutí k zamyšlení. A přestože mě trochu zklamal závěr (sice silný, ale zasloužil by větší péči), tak za myšlenky, které se mi zakously do hlavy, si zasluhuje absolutní hodnocení.

09.08.2022 5 z 5

Hra na mlčení Hra na mlčení Greg Iles

Příjemné čtení splňující co od thrilleru člověk očekává. Možná trochu pomalejší úvod vynahrazuje závěr, od kterého se nedá odlepit. Trochu to kazí jen místy neuvěřitelně tupý hlavní hrdina a jeho sázení na štěstí.

18.03.2022 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Od prvního dílu se žádné překvapení nekoná. Stále podobně plytký béčkový příběh, který se ale vlastně skvěle čte a na těch pár chvil zabaví.

22.08.2021 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Moje třetí kniha od Brandona a oproti sérii Skyward docela zklamání. Ačkoliv autor jede stále podle podobných not, tak tady chybí jaksi tah na branku. Kniha se až téměř do samého konce neúnosně vleče a postavy a svět jsou popsány plitce a samy o sobě netáhnou (třeba inkvizitoři vůbec na čtenáře nepouští hrůzu, i když by asi měli). Po celou dobu jde ale vidět, že si Brandon staví základy pro nějaká velká odhalení, která, jak je mu zvykem, samozřejmě nakonec přijdou a jsou tak skvělá, jak se čeká (i když často i docela tušená). Závěr je ten hlavní důvod, proč jsem přetrpěl všechny ty úmorné pasáže o šlechtě a další nádivku, a možná díky němu sáhnu i po pokračování.

15.03.2021 3 z 5