Daorien Daorien komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Jo kdyby mi na základní škole tehdy někdo řekl, že se mám podívat dál za ty tři slepené kousky veršů z různé části básně a přečíst si ji radši celou, byl bych se ji tenkrát učil zpaměti mnohem raději, už jenom kvůli tomu, že bych věděl jak to pokračuje a neměl bych k ní snad až do teď takový odpor, který pramenil snad jenom z nevědomosti a falešného obrazu utvořeném především dogmatickým pedagogem :)

15.01.2020 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Trilogie se četla super, snad až vyjma táhlejšího druhého dílu.

Jediné co bych trilogii vytknul, je nesoudržnost prostředí povrchu. V prvním díle je povrch nebezpečné místo plné všudypřítomných zmutovaných lidožravých bestií, jak na zemi, tak ve vzduchu, či v budovách a ve třetím díle už o nich není ani zmínka a povrch se hemží opancéřovanými vozidly a speciálními jednotkami. Souboj mezi předválečným člověkem a adaptující se přírodou tak ustupuje do pozadí a místo toho nastupuje klišé souboje člověka proti člověku a část atmosféry neznáma povrchu tím hodně trpí.

07.08.2018 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

"jedno z vrcholných děl žánru bizzaro fiction" slibuje anotace knihy o své první povídce. No, dejme tomu, ale zřejmě jenom díky neobvyklému prostředí, ve kterém se děj odehrává. Porno v srpnu mi přišlo o dost koncepčně zajímavější. Fantastické orgie zase obsahově bizarnější a pokud bych je měl seřadit sestupně podle sympatičnosti tak rozhodně 2 - 3 - 1.

Celkově mi ale povídky připadají jako příběh fanouška magických fantasy světů a her na hrdiny, který sleduje příliš mnoho japonských seriálů, má excesivní zásobu kresleného porna v počítači, který zrovna do sebe v pokročilé hodině v baru lije svůj dvanáctý drink a vypráví svým přátelům o svém prvním sexu, který se odehrál ne později než v uplynulých 24 hodinách - což teda z hlediska žánru bizzaro je asi velice správně :)

17.02.2020 3 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

No. Tohle byl zase pro jednou docela horečnatý výplod.

Mělo to myšlenku, nebo spíš snažilo se ji to mít, bohužel tahle potenciální myšlenka omráčila děj, který se v poslední třetině knihy probral a začal se s myšlenkou rvát. Výsledek byl, no řekněme sporný.

Navzdory všemu tomu mišmaši je to příjemná knížka na odreagování, pokud je člověk příznivcem trochy toho ultranásilí. Překlady jmen postav jsou velmi sympatické a stejně jako u jistých barvitě vyjádřených scén jsem se několikrát uchechtl.

Hodnotím dvěma ze tří sester.

08.03.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Já nevím ...

Nevím jakým způsobem tohle dílo hodnotit. Jako horor spíš ne, vzhledem k tomu, že autor má tendenci odhalit co se stane několik kapitol dopředu. Napětí z toho, co se stane se tak mění v očekávání, kdy už se to konečně stane.

Jako psychologický román s prvky mysticismu by to bylo nejspíš vhodnější. Celá kniha je vlastně o tom, co se hlavní postavě odehrává v hlavě a jak na něj působí příkoří a radosti, kterými si jeho rodina prochází. Z tohoto pohledu bych hodnotil knihu o jednu úroveň lépe, než z pohledu hororu.

Co se týče čtivosti tak je to taková horská dráha, pomalu vás to táhne nahoru, pak rychlý sešup a zase pomalu nahoru s konečnou zastávkou v epilogu, který mě upřímně řečeno ačkoliv je to jenom pár řádků naprosto nadchnul a dodává celému příběhu velmi ponurou záhadnou tečku.

23.05.2020 4 z 5