dani.kral dani.kral komentáře u knih

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Překvapila mě řada kladných komentářů této hrůzy. Knihu jsem sice dočetl, ale byla to ztráta času. Děj knihy ani v jednom případě nepřinutí čtenáře obávat se o osud vyšetřovatele Krauze. Kniha je psána většinou přímou řečí, asi umělecký záměr. Proč ale mluvil i vypravěč jazykem podobným policistům, jsem nepochopil. Většina postav, až na duchovní jsou stejné ploché postavy a mluví stejným jazykem kanálníků čtvrté cenové kategorie, čestné výjimky jsou jen postavy dvou duchovních a jednoho estébáka. A právě ten estébák je popsán nejplastiočtěji. Všichni chlastají jako Dánové, což mi velmi připomínalo Nesbova detektiva Harry Hola, takže nic originálního. Zápletku s pokladem Templářů jsem s drobnými obměnami četl už nejméně stokrát, kniha končí do nanicovata, takže čtenář neví proč byla napsána. Přes všechny výhrady k současné policii málokdo uvěří, že policisté jsou takoví burani a hlupáci, jak je nechává promlouvat ctěný autor. Možná můj negativní soud ovlivnil už začátek, kde autor líčí přerod bývalého policisty komunisty na poctivého demokrata odhodlaného sloužit spravedlnost. Připadalo mi to jako vlastní vyrovnání s minulostí a obhajoba estébáků (Canis).

22.04.2016

Bez svědomí Bez svědomí Petr Cerman

Asi se mi dostala do ruky opravená kniha, nebo jiné vydání. V každém případě ale souhlasím, že se jedná o mimořádně dobře napsanou knihu plnou napětí s neotřelým námětem, kterou jsem přečetl jedním dechem. Ve srovnání se slavným Dominikem Dánem je mnohem lépe psaná, včetně propracovaných hlavních postav, včetně konečné zápletky. Asi tak bych si představoval vyrovnání s minulostí. Určitě by stála za větší pozornost kritiků. Nečetl jsem s výjimkou těch amatérských ani jednu. Snad tomu napomohlo, že se v ní mnozí lidé mohli celkem snadno poznat.

22.04.2016