Daft Daft komentáře u knih

Solaris Solaris Stanisław Lem

"Člověk si - navzdory všemu zdání - neklade cíle. Vnucuje mu je doba, v níž se narodil, může jim sloužit anebo se proti nim bouřit, ale předmět té služby nebo vzpoury je mu dán zvenčí. Aby zakusil naprostou svobodu v hledání cílů, musel by být sám, a to není možné, protože člověk, který není vychován mezi lidmi, se nemůže stát člověkem. "

"Každý z nás ví, že je hmotnou bytostí, která je podřízena fyziologickým a fyzikálním zákonům, a že síla třeba všech našich citů dohromady se proti těmto zákonům nemůže postavit, může je nanejvýš nenávidět. Odvěká víra zamilovaných a básníků v sílu lásky, která je silnější než smrt, ono „finis vitae sed non amoris“, které nás pronásleduje už celé věky - je lež. Ale ta lež je jenom zbytečná, nikoli směšná. "

02.10.2012 4 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Další z mnoha knih, která dává svým filmovým verzím pěkně na zadek. Spielberg ja žabař, co natočil rodinný film, který si z knihy vzal jen a pouze lehce zfilmovatelné části - akční scény a hlavně děti, po kterých jdou (pro efekt dvakrát větší než ve skutečnosti, neuvěřitelně inteligentní, s nekonečným apetitem) velociraptoři.
Film je dobrý, na svou dobu s neuvěřitelnými CGI efekty, ale na knihu nemá.
A Malcolm je největší frajer ze všech a jeho aplikace teorie chaosu jsou prostě parádní.

02.10.2012 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

"Podívejte Pane Prezidente odpověděl Plukovník já jsem přesvědčenej že dva největší nepřátelé každýho Američana jsou hloupost a netečnost a tadyhle Vojín Gump je živej důkaz že i takovej hendikep se dá překonat. Vojín Gump je náš člověk…
Pan Prezident se zatvářil tak nějak zmateně a votočil se ke mně. Co mi to tu vykládá chtěl vědět. Něco o hlouposti a netečnosti že?
Já nevim ale je mi to úplně jedno odpověděl jsem."

31.07.2012 3 z 5

Ze začátku mě odbočky do minulosti neskutečně iritovaly, protože zdánlivě odbočovaly od hlavní linky a zpomalovaly tempo čtení. Ke konci knížky mě už ani nezajímal osud v přítomnosti, neskutečný slepenec podivuhodých náhod a příhod (slon!), zato pohnutá staříkova minulost ano - vystavěná na formuli Forresta Gumpa - u všeho zásadního byl a nevědomky vše ovlivnil do dnešního stavu :)

27.08.2015 3 z 5

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Erekce ejakulace exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství, pouze v jiném (aktuálnějším) překladu.

20.11.2012

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Bukowy eskapády při hledání práce za 2. sv. války, kdy v USA zůstali jen lempli s modrou knížkou a spousta dobrých pichen, o které se neměl kdo náležitě postarat. S ženskýma a chlastem mu to ale jde o dost líp než v několika desítkách mizerných prací, které vystřídá...
Nabízí se otázka, proč z toho ve filmu zůstalo tak málo?

" Později v noci, když jsme si povídali, jsem spadl z pohovky. Ležel jsem na zemi a díval se nahoru na ty nádherné nohy. "Kočičko, já jsem génius," řekl jsem. "ale nikdo kromě mě to neví."
Koukla se na mě dolů. "Vstaň z tý podlahy, ty pitomče, a přines mi něco k pití."
Přinesl jsem jí panáka a stočil se do klubíčka vedle ní. Připadal jsem si fakt jako vůl. Později jsme si lehli do postele. Bylo zhasnuto a já na ni vlezl. Dvakrát nebo třikrát jsem zasunul a pak jsem se zastavil.
"Ty, jak se vlastně jmenuješ?"
"Doprčic, není to jedno?" odpověděla. "

08.12.2012 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

"Ozvala se moje kocovina. Vodka a pivo. Za to se platí. Občas jsem přemýšlel o svých ledvinách, ale mé ledviny se nikdy neozvaly, nikdy neřekly: "Přestaň pít, zabíjíš nás a my zabijeme tebe!" Kdyby naše ledviny mohly mluvit, nepotřebovali bychom protialkoholní léčebny."

Hodně jiný Bukowski, který mi nesedl. Příběh o detektivovi, co vyšetřuje šílené případy a např. jeden večer sedí v baru se Smrtkou a Mimozemšťankou po boku, to už je slušně ujeté i na brakovou literaturu...

04.11.2012 2 z 5

Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Erekce, Ejakulace, Exhibice a jiné příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Bukowského sebrané povídky mají hodně kolísavou úroveň od geniálních až po nudné a nezajímavé. Jako celek tato knížka nedosahuje kvalit jeho jiných próz.

"Díval se na spící dítě, na Tinu, byl to zázrak, jak spala a žila navzdory tomu okolnímu peklu. I pro něho to bylo peklo, ale taky to vězelo v prosté a zásadní skutečností, že nedokázal vystát tu ženskou. A nebylo to jen v ženských jako takových; existovalo pár žen, které by snesl, a spousta z nich k němu byla taky nespravedlivá - dávaly mu pěkně zabrat; ale dítě - proč to jsou děti, které nakonec vždycky dostanou na prdel? Necelý metr vysoká, bez zaměstnání, bez pasu, bez šance. Začínáme je zabíjet v té chvíli, kdy vylezou z kundy. Staráme se o jejich růst a strkáme je přímo do té druhé díry. Naklonil se a políbil spící dcerku, ale skoro stydlivě."

02.10.2012 3 z 5