DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Vůl v chryzantémách Vůl v chryzantémách Saki (p)

Zvláštní - tak bych asi jedním slovem označila Sakiho povídky. Autor dokáže objevit méně lichotivé stránky lidské povahy, své hrdiny dostat do neobvyklých situací a sledovat jejich
počínání. Ze souboru celkem 25 povídek se mi nejvíce líbily tyto: Mlčenlivost Lady Anne, Šero, Čaj, Myš, Slepá skvrna, Štvanec osudu, Kanec.

15.05.2016 3 z 5

Tartany a bílé útesy Tartany a bílé útesy Dušan Rovenský

Před svou první cestou do Skotska jsem si tuto knížku přečetla s velkým zájmem. Bohužel je na ní znát "zub času" a myslím, že mnohé postřehy už dnes nejsou aktuální. Ve své době jistě splnila svůj účel, dnes bych dala přednost aktuálnějších cestopisům ze Skotska.

13.04.2016

Doktor na pokladnu Doktor na pokladnu Giuseppe D'Agata

Zajímavé, humorné dílo, ukazující, že začínající lékaři to nemají v žádné zemi jednoduché.
Nenáročná četba, která by asi mohla oslovit mladé lékaře, kteří také začínají svou praxi -
i když autor žil v jiné zemi a jiné době, možná, že některé postřehy autora jsou aktuální dodnes.
I když je už znát, že dílo bylo napsáno v šedesátých letech, jako "oddechovou" četbu mohu doporučit.

09.04.2016 3 z 5

Tanec na konci léta Tanec na konci léta Brian Friel

Hru jsem viděla na několika českých scénách (za nejlepší považuji inscenaci Divadla na Vinohradech v r. 1993). Také se mi líbit film v anglickém znění (Dancing at Lughnasa).
Dojemný příběh pěti dospělých sester na irském venkově (děj se odehrává v hrabství Donegal na severozápadě Irska ve třicátých letech 20. století). Každá z pěti povahově rozdílných sester má své každodenní starosti i své nenaplněné sny. Není pro ně snadné žít spolu, ale nemohou dost dobře být ani jedna bez druhé. Určitě hra k zamyšlení o tom, co vlastně od života očekáváme, nakolik si za svůj osud můžeme sami, zdali jsme v životě zodpovědni jen sami za sebe nebo i za své blízké.
Asi nejlepší hra od irského dramatika přelomu 20./21. století. Určitě doporučuji.

29.03.2016 5 z 5

Thajská kuchyně Thajská kuchyně kolektiv autorů

Obálka je stejná jako u slovenského vydání - viz. Thajská kuchyně

29.03.2016