ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Koralina Koralina Neil Gaiman

Hororová novela pre deti.
Aj takto by sa dal opísať príbeh o obyčajnom dievčati s neobyčajným menom.

Autor na to, že je mu pohodlnejšie hlavne v komiksovom žánri dokázal perfektne podať nekomfortnú a tiesnivú atmosféru, ktorou je celý príbeh nasiaknutý.
Ako dieťa by ma tento príbeh pravdepodobne vydesil k smrti. Dnes ma len donútil, aby som ho nečítal pred spánkom.

Tak či onak je to perfektná jednohubka, ktorej čítaním nič nepokazíte.
Veľmi rád porovnávam knihy s ich filmovou adaptáciou (ak nastane prípad, že som film zhliadol skôr než prečítal knihu).

Knižná verzia príbehu je v podstate tak trochu ochudobnená oproti filmu, kde sú pridané postavy a ich motívy, aby ten pustý svet niekto aj zaplnil.
Preto môže knižná verzia príbehu pre čitateľov znieť pustejšie než Pištoľníkov stredsvet. Najviac ma, ale mrzí absencia Wibeyho Loveta, vďaka ktorému je film omnoho viac objektívnejší a dáva novú iskru upozadenému príbehu rodiny Lovet, na ktorých kniha v podstate kašle.

Čo, ale samozrejme nemusí byť hneď na škodu. I keď je kniha one girl show dokázala zaujať natoľko, že si Koralína ako jediný hlavný charakter postačí aj sám.

Musím samozrejme spomenúť aj typický fakt, že sú scény dejovo nekonzistentné. Pri pozeraní filmu máte pocit, že sa všetko deje až moc lineárne, ale v knihe je to až moc chaotické.

VERDIKT:
Koralína je vernou predlohou inak lepšej filmovej adaptácie, ktorá ju dopĺňa tam, kde si to film pokazil.

A menšie upozornenie pre arachnofobikov.
Je tu veľa metafor na pavúkov

...AŽ MOC...

24.10.2020 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Už zo začiatku musím povedať, že kniha má v sebe väčší potenciál ako sa na prvý pohľad zdá. Zároveň má viac dejových dier ako ementál i príbeh miestami na to aký má byť komplexný je dosť jednoduchý.

To, ale nič nemení na tom, že na svoj nízky vek (15 rokov) dokázal Christopher Paoilini napísať komplexné fantasy určené jeho vlastnej vekovej cieľovke o dračích jazdcoch, čo mi už samo o sebe príde zaujímavé. I keď to má naozaj veľa múch (ako napríklad parazitné slová typu ale, že ,alebo, i keď, a tak - hlavne v Slovenskom vydaní, ale aj v niektorých českých) Chris si dokázal nájsť dieru na trhu a písať o bájnych bytostiach, ktoré boli do tej doby z pohľadu fantasy brané za negatívne a nežiadúce zvery. Touto sériou sa celá fantasy základňa otriasla a s ňou prišiel nový pod žáner (skôr pod žánre) - Young Teen a Young Adult.

Vo výsledku je Eragon napínavé a veľkolepé fantasy o mladom chalanovi, ktorý rozumie drakom, slúži i ako zaujímavá odbočka od hlavného smeru fantasy. Autoritu, povesť a kvalitu tohoto diela podkopáva iba fakt, že bol autor limitovaný len svojím vekom a fantáziou. Ak ste začínajúci čitateľ a chcete sa nejako dostať do High-Fantasy žánru a nesadli vám iné tituly ako LoTR séria či Harry Potter, Eragonom nič nepokazíte. Ak ste starší čitateľ (starší ako 20 rokov) potom výber knihy dobre zvážte a popremýšľajte akú veľkú máte toleranciu voči autorovému typu písania...Inak ukážková prvotina.

02.04.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

/Trošku sa zahrám na diablovho advokáta/

Jozef Karika dokázal napísať jedinú Slovenskú knihu, ktorú som s radosťou dočítal. Za to mu patrí všetka česť. Ale nie nadlho.
I keď dokázal spraviť pútavý príbeh plný úprimných a sympatických postáv podarilo sa mu sprasiť niečo iné. A to je uveriteľnosť príbehu.

Knihu napísal v dobe keď už dávno vyplynulo na povrch, že originálne reportáže českého novinára menom Howadoor boli nielenže fake, ale aj takmer celé vymyslené, čo predávaniu príbehu vôbec nepomáha. Kniha je postavená na logike, že všetko je z Howadoorových článkov pravdivé.
Fajn to beriem. Kniha trvala asi dlhšie na napísanie (a keď sa od toho odprostím stále je to vynikajúca kniha) no problém je s tým zbytkom (ako je napríklad dôvod, prečo sa po vydaní filmovej Trhliny neozval Igor keď mal byť "skutočný", čo môže byť aj dôvod, prečo sa vlastne o mýte začína mlčať).
Kniha vám podsúva racionálne vysvetlenie iracionálnej situácie, čo sa zdá absurdné, ale vyvoláva to vo vás túžbu si to vysvetliť po svojom a spraviť si na to vlastný názor. A to odporúčam každému čítateľovi tejto knihy.
Ak túto knihu čítate je len na vás či budete Igora a jeho partu za skutočných ľudí, alebo to budete brať za prepracovanú urban legendu plnú trhlín (fakt výstižný názov).

VERDIKT:

Knižný originál Jozefa Kariku je zaujímavý experiment ako prostredníctvom knihy zamotať čítateľovi hlavu a ako jedna z málá Slovenských kníh sa dokázala vynoriť z toho obrovského mora podpriemerných a priemerných kníh vydaných na Slovensku.

Keď to, ale zhrniem tak dokázal Karika znova zobudiť umierajúci príbeh a dokázal upovedomiť o Slovenskom Bermúdskom trojuholníku aj v zahraničí. Preto knihe za obrovskú béčkovosť prevedenú do originality udeľujem 80% a Známku: B ... Ako kritik Slovenských kníh vrúcne odporúčam!

02.04.2020 4 z 5

Reštaurácia na konci vesmíru Reštaurácia na konci vesmíru Douglas Adams

Druhý diel mi príde ako ťažký krok dozadu.
Nejedná sa o zlé pokračovanie, ale ani o nadšení písať nemôžem.

Autor sa miesto rozprávania zdanlivo zmysluplného príbehu radšej preorientoval na náhodné absurdné scény, ktoré so sebou súvisia prakticky, len z dlhodobého hľadiska. Vtipy mi prišli zväčša nudné, alebo priam nevtipné. No našlo sa aj veľa vtipov, ktoré ma dokázali zhodiť zo stoličky. Ak ste si užili prvý diel, budete si musieť zvyknúť na autorov obsiahlejší štýl písania.

Od tohto dielu bude jeho humor čoraz viac zložitejšie a sofistikovanejšie vysvetľovaný (neraz som zachytil, že bol jeden vtip roztiahnutý aj na 3 za sebou idúce stránky), vďaka čomu sa v tom neraz dokážete stratiť.

Ak ale odignorujem všetky výhrady, stále som si knihu celkom užil, i navzdory tomu, že si ju už tak dobre nepamätám.

Z celej série sa, podľa mňa, jedná o najslabší diel, no trojka dokázala opraviť to, čo druhý diel pokazil a pridala k tomu šarm prvého dielu.

21.07.2022

Šarlátový mor Šarlátový mor Jack London

Krátke, stručné výstižné.
To sa mi na novelách a poviedkach najviac páči. Jack Londom nikdy nebol výnimkou.

Šarlátový mor som prvý raz spozoroval na svojej brigáde v kníhkupectve a na odporúčanie kolegu som tomu dal šancu.
Post-Apo z roku 2073 znie veľmi zaujímavo. A aj naozaj bolo.

Na rok 1912 sa jedná o skutočne nadčasové dielo, ktoré, ale až tak moc toho neprináša. Slabší príbeh zachraňuje forma, ktorá je práve pri dielach s kratším rozsahom hlavný ťahač.

Dej pojednáva a starom mužovi menom James Howard Smith, ktorý svojim vnukom rozpráva príbeh o tom ako pred šesťdesiatimi rokmi vyhubila väčšinu ľudstva "červená smrť" a on prežil ako jeden z mála, keďže bol pravdepodobne voči nákaze imúnny. Počas príbehu čakajú hlavnú postavu všelijaké nástrahy. Od problémom s vypuknutím paniky, existenčnej krízy, kritiky spoločnosti, morálnych dilem a mnoho ďalšieho.

Kniha v podstate končí aj tam kde začína.
Jedná sa v podstate o svedectvo, do ktorého je zakotvené celé retrospektívne rozprávanie.

Skrátka, aby som sa dlho nerozpisoval, Jack London dokáže veľmi pútavo písať a táto kniha je slušným príkladom toho, že príbehy o indiánoch a diela ako Biely Tesák či Volanie Divočiny, neboli vrchol jeho predstavivosti. Aj na sklonku života dokázal predviesť svoj talent.

Srdečne odporúčam.

.."kniha ktorá predpovedala Covid-19?" Nemyslím si.

15.02.2022 5 z 5

Alica v krajine zázrakov Alica v krajine zázrakov Lewis Carroll (p)

Lewis Carroll bol svojho času kráľom nonsensuálnej literatúry.
Preto bolo len otázkou času, kedy po tejto literárnej klasike skočím aj ja.

Knihu som prečítal jedným dychom vo vydaní s pôvodným kresbami a vôbec to neľutujem.

...Prekvapivo som nečakal, že tento príbeh vyjde, pretože je taký bežný, že netreba hovoriť, čo sa stalo...

Že vám nedávala predchádzajúca veta zmysel?
Vitajte v Krajine Zázrakov.

Narazíte tu na staré, dobré, absurdné príhody a postavy ako šialený klobučník s jeho otázkami typu: "Prečo je havran ako písací stôl", kocúra resp. mačku s večným a nemiznúcim úsmevom, červenú kráľovnú, ktorá každý konflikt chce riešiť trestom smrti či na vojsko krehké ako domček z kariet (doslova).

...Ako sa sem dostanete?
Veľmi jednoducho.
Len, podobne ako Thomas Anderson, sledujte bieleho králika...

Nejedná sa síce o žiadnu revolučnú klasiku, no ak máte radi konceptuálnu či priam umeleckú tvorbu a nadchla vás filmová vízia Tima Burtona, tak by ste sa pánu Carrollovi nemali vôbec vyhnúť.

Jeho imaginácia presahuje viac než len výslednú tvorbu.

Brať celý príbeh smrteľne vážne je ako zažiť strmhlavý pád dole králičou norou.

Jediná kniha, ktorá vás opätovne vráti do detstva...

26.12.2021 4 z 5

Koralína (komiks) Koralína (komiks) P. Craig Russell (p)

Komiks verne opisuje svoju knižnú predlohu a často sa nebojí byť ukecanejší než samotná predloha. Asi je to skôr určené pre ľudí, ktorých čítanie až tak moc neberie, no stále sa jedná o hrozivo príťažlivú literatúru, ktorej výberom pred predlohou hanbu nespravíte.

25.12.2021 4 z 5

Naslepo Naslepo Josh Malerman

[MIERNE SPOILERY]

V roku 2014 vydal Josh Malerman svoj debutový román, ktorý očividne dosť potrápil českých a slovenských prekladateľov, pretože som do dnešných dní nevidel, aby jeden príbeh bol známy v jednej krajine pod tromi názvami. Kde sa stala chyba prekladu fakt netuším. Najprv sa kniha volala ako Naslepo, neskôr V Pasci/ V pasti a teraz je známa pod pôvodným názvom - Bird Box.

Ale dosť úž rečí o preklade, ten tu nie je dôležitý.

Hneď na úvod musím podotknúť, že i keď pán Malerman, nemal pred napísaním tohto príbehu veľa skúsenosti s písaním je kniha veľmi zručne napísaná a na debut to vôbec nie je zlé.

Áno, nájdu sa tu určite nejaké spisovateľské fauly či kiksy akým je napríklad celá predposledná kapitola, ktorá by si zaslúžila na chvíľu prepnúť z Ja-rozprávania do On-rozprávania, pretože si pán spisovateľ povedal, že do jednej nezvykle dlhej kapitoly napchá štyri udalosti naraz a nejak sa to posnaží paralelne na sebe vysvetliť. Bohužiaľ táto kapitola je sama o sebe najslabší článok celej knihy.

Nemôžem, ale dielo odsúdiť na základe jednej kapitoly. To by som bol pokrytec.

Hlavne aj z toho dôvodu, že ak budem ignorovať tento jeden prešľap tak je kniha zručne napísaná, napínavá a na postavách (i keď na môj vkus ich tam bolo v jeden čas až priveľa) vám bude skutočne záležať. Príbeh skvelo stavia na pocite, že je niečo zle, ale vy netušíte, čo a kvôli tomu i rozdeleniu kapitol na cliffhangery nebudete chcieť knihu nikdy odložiť.

Takže, aby som to zhrnul Bird Box (budem brať originálny názov) je veľmi slušný debut na pomery človeka, ktorý predtým žiadnu knihu nepísal a sám by som to určite nenapísal lepšie.

Možno si zobral až priveľké sústo, ale to nič nezmení na tom, že napísať úctyhodný horor, ktorý len tak neodložíte, kde strach je postavený na tom, čo nemôžete vidieť sa len tak napísať nedá.

Osobne môžem knihu len srdečne odporučiť, ale ak ste si prišli spätne knihu dočítať po pozretí rovnomenného filmu z produkcie Netflix, možno budete mierne sklamaní. Kniha je vo veľa prípadoch skromnejšia.

Na 86% aké je tunajšie hodnotenie to nevidím. Ale je to veľmi dobre prevedený námet, ktorý ma dokázal nalákať na prečítanie pokračovania. A to je pri takejto literatúre asi aj to najdôležitejšie.

Jeden z mála hororov, ktorý ozaj za to stojí...

03.07.2021 4 z 5

Havran Havran Edgar Allan Poe

Básne od Edgara Allana Poea ma vždy desili ale zároveň aj neskutočne fascinovali. Jeho skladba je výnimočná, emotívna a skvelo sa číta (narozdiel od niektorých iných básnikov tvoriacich v Romantizme). A havran je toho krásnym príkladom.

Ak by som mohol brať len túto jednu báseň ako celok, potom by skvelo vystihla celú podstatu Poeovej tvorby. Zachytiť vás nazačiatku príbehu a ani po jeho dokončení vás nepustiť...

19.06.2021 4 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

Storočný starček má svoje veľmi ojedinelé čaro, ktoré mu naozaj pristane.

Bohužiaľ šokujúci druh absurdného humoru (,ktorý je na túto knihu riadne naviazaný) nie je práve môj šálok kávy.

No rozhodne to nie je zlá kniha.
Pán spisovateľ si dal tú prácu, aby kniha bola dobre čitateľná i pre ľudí, ktorých kniha nepritiahne pre svoj humor.
Určite tomu dám ešte niekedy šancu.

Je to skrátka kniha, ktorá sa najlepšia číta, keď ste na to pozitívne naladený...

03.07.2020 3 z 5

Budúcnosť Budúcnosť Dmitry Glukhovsky

V podstate sa dá povedať, že je to taký Ruský Blade Runner berúci si príklad hlavne z knihy Stalker plný rôznych filozofických myšlienok a hustej atmosféry.
Neodporúčam čitateľom s chronickou depresiou, alebo s inými psychickými problémami...

03.07.2020

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

Kniha, ktorá vám v 150 stranovej cenzurovanej verzii povie viac ako necenzurovaná verzia.

Krásna sci-fi fantastika pojednavajúca o vzbure človeka nad prírodnými zákonmi.

V modernej dobe sú takéto knihy naozaj potreba.
Je zaujímavé ako sa staromódny horor rokmi zmenil na depresívnu drámu.

Myslím si, že mu to dokonca aj viac svedčí v takomto kabáte.

Skrátka, kto nečítal nevie o aké unikátne dielo prichádza a kto čítal ten iba uznanlivo pokyvuje hlavou.

Aby niečo takéto napísala žena vo viktoriánskej dobe chcelo fakt poriadnu odvahu.

27.05.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je zvláštny nestarnúci kult.

Čistokrvné apokaliptické sci-fi, ktoré je významné hlavné jeho zasadením, nápadom a poriadne silným filozofickým príbehom, ktorý chytí za srdce aj človeka s poriadne kamenným srdcom.

Bude vám tuhnúť krv v žilách, veľmi rýchlo si zhnusíte podmienky, v ktorých ľudia v zamorenej Moskve žijú a budete radi za to, že máte doma teplú vodu, mäkkú postel a vlastne aj stabilnú strechu nad hlavou.

Je to jednoduchý road príbeh s pevne stanoveným cieľom okorenený svojráznym a pútavým autorovým rozprávaním i výbornou až eposovou výpravou.

Svet potreboval nástupcu Stalkera a pán Glukhovsky nám to priniesol na striebornej tácke dokonale naaranžované (niet divu, keď sa kniha písala pomaly 10 rokov).

Vo výsledku môžem povedať, že pán Dmitry napísal nezabudnuteľný príbeh, bez zatiaľ istého konca (séria ešte neskončila), ktorý do žánru prináša pre západnú kultúru nezvyklý rozprávačský um, zasadenie, skríženie hororu so smutnou drámou a celkovou tragickosťou deja.

Ak radi skúšate nové projekty, Metro si zamilujete a radi sa ponoríte do príbehu, v ktorom Arťom uteká pred monštrami často ľudskejšími ako samotní ľudia.
Táto strela naslepo sa autorovi viac ako nadpriemerne vydarila.

Len je škoda, že sú pokračovania tak príšerné...

05.05.2020 5 z 5

O písaní O písaní Stephen King

Jediná kniha, ktorú som kedy od majstra hororu dočítal až do konca.

Je pravda, že Stephen King nie je môj šálok kávy, no toto je o úplne niečom inom.
Čakal som len nejakú pofidérnu autobiografiu, kde bude pán spisovateľ hádzať nejaké chabé fakty o písaní.

Lenže nestalo sa.

Pán Spisovateľ si dal naozaj tú prácu, aby kniha sadla každému maniakovi, ktorý by sa chcel čo to nové priučiť o písaní. Kniha je podaná ako je u Kinga zvykom veľmi pútavo, a i keď opisuje prosté veci ako písanie, nie je to zahlcujúce (ak teda máte pri sebe zápisník na poznámky) a už vôbec to nevyznieva ako učebnica.
Je to skrátka prostý subjektívny názor jedného z najoceňovanejších autorov súčasnosti rozprávajúc o jeho zážitkoch pri písaní príbehov. Plus okorenené dobrými a praktickými radami ako si svoje prvácke slohy vylepšiť a niečo sa aj naučiť.

Ak by King písal len takéto knihy hneď by som si ho zamiloval :)

23.04.2020 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

I keď je kniha vo veľa sférach kontroverzná (miestami sa nedrží základných pravidiel a novému veriacemu môže zmeniť pohľad na vec, ale ak si viete odfiltrovať zavádzajúce informácie potom problém mať nebudete) a niekedy aj nepresná rýchlo som si ju zamiloval a nedám na ňu dopustiť.

Oproti iným kresťanským knihám pán Young napísal emotívny príbeh, ktorý chytí za srdce nie jedného citlivého čitateľa a vytvoril hlavnú postavu s ktorou sa dokáže stotožniť každý. Kniha je samozrejme úplne iná ako jej podobné a ak to niekomu nesadne dokážem to pochopiť (zhltnúť fakt, že spisovateľ ukázal Boha ako čiernu ženu a ducha svätého ako aziatku môže byť problém no v knihe má svoje odôvodnenie).
Je napísaná veľmi stroho a pútavo, no narazíte tu aj na témy či scény kde nebude mať jasno ani dlhoročný kresťan, nie to ešte nejaký filozof. Rovnako ako pri knihe Rady Skúseného Diabla aj tu cítim nezmazateľný presah a obrovský potenciál, ktorý bol v mojich očiach na sto percent naplnený.
William Paul Young dokázal napísať kresťanský príbeh kde sa odprostil od kostolných formalít, napísal to pohľadom moderného hľadajúceho a celú knihu ukryl do jednej obrovskej alegórie a mnoho menších inotajov.

Pán spisovateľ v knihe rozoberá témy blízke nie len ateistom ale i kresťanom, pretože každý z nás má svoju vlastnú "chatrč" (či už metaforickú alebo skutočnú), ktorá zosobňuje našu bolesť a trápenia, ktoré nás každý deň ovládajú a je len na nás či sa s tou bolesťou pokúsime niečo spraviť, vymazať ju a postaviť si na jej mieste omnoho príjemnejšiu chatrč, alebo s tým nič nespravíme a budeme si nahovárať, že to za chvíľu prejde.

Ak by som mal knihu zhrnúť nejakou vetou asi by to bolo:
Boh je dobrý, vždy všade a za akýchkoľvek osobností, len nám ľuďom sa jeho rozhodnutia môžu zdať divné nelogické a bláznivé...

A i keď táto kniha nie je dokonalá, určite si nejakú pozornosť zaslúži.

Boh s Vami...

04.04.2020 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Keď už aj práca s ľuďmi je menej nervná..

27.04.2022 5 z 5

Houby z Yuggothu Houby z Yuggothu Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft ma svojimi obskurnými nápadmi nedokáže prestať prekvapovať.

Nejedná sa síce o najlepšie napísanú hororovú báseň akú som kedy čítal (na Poea sa stále nedoťahuje) no svoje snové predstavy v tejto forme reprezentuje ako nikdy predtým.

Biblia Cthulhu mýtu? Hej!

Toto vydanie odporúčam skôr čitateľom pokročilejších v angličtine, ktorým nerobí problém ani silno archaický jazyk, keďže navzdory dobrému českému prekladu sa kontext raz za čas v preklade stratil.

Poklad, ktorý by nemal minúť žiaden Lovecraftian.

03.03.2022 4 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Príbeh síce o niečo slabší ako v prípade Skleneného domu, ale fanúšikovia Zaklínača si prídu na svoje.

03.03.2022 5 z 5

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

Cimrmanov nestarnúci humor baví aj v knižnom prevedení. Hlavne ak si pri čítaní predstavíte hlasy mužského ansámblu ako Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jan Hraběta, Petr Brukner, Miloň Čepelka a ďalší.

Večný klenot českej komédie.

25.12.2021 5 z 5

Flotila Flotila Ernest Cline

Ready Player One, ktorý viac zakladá na súčasnej popkultúre a dianí než na cyberpunkové prostredie a staré vykopávky.

Ak vám nesadla predchádzajúca kniha Ernesta Cline-a, ani jeho "nástupcom" nič nepokazíte. Možno sa pripravíte o lepšiu komediálnu jazdu, ktorá tu moc nie je a kniha zakladá hlavne na vážnom príbehu robiac si srandu hlavne z béčkových sci-fi filmoch z 90. á la Deň Nezávislosti.

Kniha je, ale ako jej predchodca pútavá, zaujímavá a za pár dní ju (prinajhoršom) máte z krku. Len tak trochu nechápem "jazykovej bariére" medzi českým a slovenským prekladom, kedy knihy nielenže sa volajú, no aj vyzerajú inak...

01.10.2020 5 z 5