Cojekomupotom Cojekomupotom komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Obsah- geniální. Slovo "geniální" podle slovníku znamená "zároveň chytrý a vtipný až k pochcání", dámy prominou. Ale původní Ladovy ilustrace jsou i na úrovni dneška stále skvělé, ne?

22.01.2023

Cujo Cujo Stephen King

Nedělejte stejnou chybu jako já, nečtěte Nezbytné věci dřív, než Cuja. Jinak to bylo opět skvělé. I ty pasáže o vločkách. To k tomu prostě patří. Jestli vás nebaví to číst, tak to nečtěte, a počkejte si na nějakou zmrvenou filmovou adaptaci, kde to nebude. Nebo nečtěte vůbec, když jste dementi. Boha jeho.

07.12.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Samozřejmě jsem "vždycky" znal stejnojmenou píseň od Ramones, ale naštěstí jsem nikdy neviděl žádnou z filmových adaptací, tak jsem si konečně (nezatížen příliš mnoha spoilery) přečetl Řbitov zviřátek, a... Bylo to skvělý, náhodou. Jasně, nebylo to To & na můj vkus to bylo moc krátké (...psal to tři roky, četl jsem to tři noci 8'(), ale bylo to hezoučké. "Půda mužskýho srdce je kamenitější, Louisi… chlap na ni pěstuje, co umí… a stará se o to." Brečíme.

29.11.2022 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Nádherný! Nářez! Knížka o (lásce ke) čtení! ...čti! Mimochodem, když tak sleduji naši domovskou planetu (a nic neposkytne člověku poznání, že demokracie je diktaturou debílků a on je ve skutečnosti světoobčanem Terry tak, jako kvalitní scifi literatura)), zdá se mi, že ze všech více-či-méně děsivých a reálných vizí jejího konce je tahle (plná "robotů-debilů" & lidí--||-) ta nejuvěřitelnější. Nádherný. Nářez. Čti.

27.06.2022 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Ohromná ostuda je, že tu mám profil skoro rok, a až teď jsem se při revizi hromad svých knih dostal k Palahniukovi. Jak můžeš zapomenout na Palahniuka, tyvole. Já myslel, že toho jsem si přidal mezi prvními. Nevadí. Když mi bylo třináct, viděl jsem film a přinutil jsem tátu, aby mi knižní Klub rváčů koupil anglicky, protože česky nešel sehnat. Vzhledem k tomu, že se rodiče rozváděli mi vyhověl, byť nevěřil, že to přečtu. Samozřejmě jsem to tehdy louskal až do doby, než to vyšlo i česky, ale díky za podporu, tati. No, jinak si nemyslím, že tu chtěl začínající autor prostě jen šokovat, podle mne je výpovědní hodnota díla trochu o něčem jiném, a taky moc nechápu, co tu o tom plkaj holky pode mnou, nějak jsem si nevšiml, že by hlavní hrdina nevěděl, jak mluvit se ženami, o žádném poselství "drogy jsou špatné, áno?" ani nemluvě, a nemyslím si, že je to jen proto, že jsem dospíval v ženské domácnosti, lol, ale kniha je to skvělá. I o takřka dvacet let později. Vlastně jsem konečně v tom "správném" věku, i když jsem se v tom našel už coby teenager.

19.02.2023

Bible Svatá Bible Svatá neznámý - neuveden

Četl jsem kdysi dávno, pouze ze zvědavosti. Klasickou Bibli Kralickou. Slovy Sklepáků: kdybych já napsal něco takovýho, taky bych se pod to nepodepsal ...velmi nekvalitní rádobyfantasy kniha, po staletí přepisovaná tak, jak se to zrovna církvi hodilo do krámu. Berete-li ji jako takovou, přidejte si hvězdičku. Jaká zvěrstva se ve jménu této knihy pohádek děla snad nemusím připomínat. Celé to stojí na chybných premisách. Lidé stvořili boha, nikoliv naopak. Nevadí. Ale když si představím, jak by byl svět hned krásnější místo, kdybychom Bibli nahradili třeba takovým Silmarillionem od Tolkiena... P. S. Božebožebože, pane Legens; potkat mne váš Béďa, zrovna radost by ze mne nejspíš neměl, nevadí; ale jinak ano, krom` jiného jsem existence převážně z vody a bílkovin, která trvá na tom, že "klasická" Bible je složena převážně ze smyšlených příběhů a více či méně záměrných chyb v překladech a přepisech. Za to, jak byla a je zneužívána nemůže, leč bylo a je nebezpečné vnímat ji jinak, než jako to, čím je- knihou pohádek. Prokažte si službu, přečtěte si toho Tolkiena... a pak klidně házejte dál cool intelektuální urážky mým směrem, diký
P.P.S. Afektovaná čeština pána nade mnou nemění nic na faktu, že příběhy typu Adam a Eva měli dva syny, jeden zabil druhého, ale nějaký zázrakem spolu posléze pravděpodobně měli nekrofilně incestní homosexuální styk, z něhož dalším zázrakem vznikl zbytek lidstva, tadá! jsou o ničem.

20.06.2022 odpad!

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Tolkien to rozhodně nebyl. Naštěstí pro mě jsem Tolkiena ani nečekal. Knížku mi coby fajn oddychovku doporučil kámoš, který byl u toho, když mi holky na gymplu říkaly Bobánku. Už chápu proč. A já myslel, že to bylo kvůli lezení po stromech, výhodám nožů před meči, kvůli Chodci a hraničářům obecně. Bastard jeden.

13.02.2023 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Normálně mi z toho bylo fyzicky špatně. A je vlastně pořád. Super kniha, která vám připomene, že být člověk je samo o sobě obrovská ostuda, o bytí čechem ani nemluvě. Někdo by Bureše měl vážně zastřelit. A všechny fízly spolu s ním. Když už bude v tom, rovnou i voliče populistického Ano. A SPD. A ODS. A ČSSD. A vlastně všechny, kteří stále naivně věří, že volby můžou cokoliv změnit (k lepšímu). Takhle se nikdy nikam nehneme. Tohle přece není demokracie. Leda že... By demokracie byla diktaturou debílků. Tomu i výjimečně věřím. No nic, doporučuji xD
P.s. Je vtipné, jak se tu zjevní Andyho voliči ohání tím, že si Kmenta své nepodložené dohady vycucal z prstu. Mimochodem... Netajím se názorem, že každý, kdo se nechal očkovat proti cowidu propadl v největším inteligenčním testu historie, prokázal nedostatek charakteru, za nepřítele naší demokracie nemůže být považován jen proto, že žijeme v oligarchické fízlokracii a měl by být utracen na náklady pozůstalých, nebo minimálně prohlášen nesvéprávným. Jenže vysvětlit to naočkovaným je jako vysvětlit voličům ANO, že jejich Vůdce je prostě jen mr*ka. Navzdory do očí bijícím důkazům nemožné! Life! It's a shame!)

28.01.2023 5 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Stručně a jasně jedna z deseti nejlepších knih, které jsem kdy četl. Doopravdy krásný. "Navzdory" tomu, že jisté scény (popis zániku kolonie) jsou vážně větší horror, než naprostá většina takzvaných horrorů. Nádherný, skvělý, úžasný. "Nepochopíte to, když jste tam nebyli."
P.S.: film byl slabý odvar, ale pro ilustraci docela ušel; "starý" seriál z dob mého dětství coby verze pro děti též, díky němu jsem od mala znal a miloval český název a v sedmadvaceti se dostal i ke knize (našel jsem ji v knihách na rozebrání, byla to nejlepší věc, co mě za ten rok potkala, myslim to vážně, a že to bylo po všech stránkách jedno z mých nejlepších životních období, zpětně vzato); zato pro Netflixáckou adaptaci nedokážu najít lepší výraz, než hraka, za to, jak to zprznili. Prostě si to přečti.

11.12.2022 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Tak tohle byla ta správná pekelná jízda. Koncentrovaný zlo z hlubin vesmíru. Nemohl jsem se odtrhnout. A tetiččina definice duchů byla geniální. Ale... (POZOR, SPOILER, EHM) už to rozdejchávám delší dobu, ale stejně je mi pořád líto Tuláka. Jasně, jeho paničky taky, ale Tulák si to vážně nezasloužil. Tuláku. Proč

11.12.2022 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Tuhle knihu jsem našel (ještě zabalenou, respektive zatavenou v plastu) v kontejneru u nás za barákem. Beze srandy. Co já vim, všude je vyprodaná. Lidi jsou neskutečný hovada xD bylo to fajn čtení, tak jsem ji pak dal otci (Ladovu fanoušku) k vánocům. Dvojitá radost.

12.02.2023 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Klub rváčů je samozřejmě úžasný a doporučuji ho též, ale tohle... Možná to nemá nějak zvlášť převratné poselství, žádný extra nečekaný dějový zvrat se také nekoná, ale je to velmi zábavné (i pro lidi, kteří nikdy neviděli Snídaňový klub, jako já)! Ve třiadvaceti jsem to četl pořád dokola. Čas na opáčko, řekl bych.

19.02.2023 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Přiznávám, že jsem do toho původně šel hlavně kvůli Joy Division, ale... Proč mi nikdo ve škole neřekl, že je to tak vtipný?

27.01.2023 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

*Byla to láska na první pohled.*

30.01.2023 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

Wan-To mě zpočátku příliš nenadchnul a po většinu knihy se to nezměnilo. Samozřejmě, že i jako "ubohá hmotná bytost" dokážu pochopit, jak byl nešťastný ve svém osamění, když nedokázal najít nikoho "na svém levelu" & ti, které stvořil (jako děti? Partnery? Prostě jako sobě rovné) mu vlastně přinesli jen smrtelné nebezpečí, místo kýženého splynutí "duší" (poučné))... Ale bohové matiky a fyziky jdou už dvě dekády mimo mě... a byť mne fascinuje vesmír, pořád mě uráží neschopnost astrofyziků přiznat, že jejich slavná věda jsou z devadesáti procent nepodložené dohady, nikoliv "slovo boží". Jasně, že nemůžu popírat základní fyzikální zákony, protože když zakopnu a neustojím to, tak spadnu a rozbiju si držku, ale Newtonovský vesmír je od dob Einsteina a spol. taky zdiskreditován, a jednou třeba budou lidi mít i toho Einsteina za nýmanda, ne? Takže jeho dějová linie byla zajímavá, ale mít rád jsem ho začal až úplně na konci. Zato Viktor S., toho jsem měl rád od první chvíle, a to neříkám jen proto, že jsme oba z pevné hmoty a máme stejné iniciály. Od dob Cardova Mistra písní jsem snad s žádnou jinou postavou neprožil tak dlouhý život, tak plný smůly a sra*ek. A nejen v porovnání s Wan-Toem jsem mu upřímně přál, aby byl šťastný, ať už to znamená cokoliv. Navzdory svému výše uvedenému kacířství plně chápu jak jeho touhu po poznání, ve které jsme oba byli vychováni, tak jeho takřka neustálé, niterné zaobírání se "láskou" (sexem, chcete-li, není to nutně úplně to samé, ale dost to spolu souvisí, lol). Trochu moc žárlil, ale všichni jsme byli mladí, lol. Zjevně jsou tu skoro všichni roboti, soudím dle předchozích komentářů, ale já si myslim, že tyhle věci ve skutečnosti řešíme všichni, velmi & často, často dost podobně, byť každý trochu po svém. Freud byl možná jen moc sjetej koksem, ale stejně. Na šťastné konce si úplně nepotrpím, ale Viktorovi jsem ho přál. Podtrženo sečteno... Skvělá knížka. Kdo říká, že ne, je astrofyzik. Ve skutečnosti ví *íču. A dobře vám tak, vy kalkulačky. P.s. Lze sehnat v Levných Knihách za polovinu ceny paklíku tabáku. Neváhej

13.02.2023 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Přiznám se, že jsem si Zarathustru koupil ve třinácti hlavně proto, že jsem se zbláznil do Doors. Ale čtu ho jednou ročně, a kupodivu mi dává smysl. Dost. Čím dál tim víc. To je jasný. Jako fakt, že za spojení s nacismem může jeho sestra a obecně vzato, ty ženy, které ho tu dissují v podstatě jen vysvětlují, že když ženám dáte volební práva, vymyslí pro zastavení ďábla alkoholismu prohibici, za které se chlastá ještě víc, akorát se navíc rozšíří mafie a vzroste počet lidí, co po samohonce oslepnou. Ehm. Jasně, že ze mě i z Nietzscheho mluví jen fakt, že úmřeme jako panicové xD "Jdeš k ženám? Nezapomeň na bič!" ...tak pravil Zarathustra. P.S. Vymetání bordelů bych neviděl jako selhání triumfu vůle, ale jako triumf inteligence. Inu, ženám vždycky nějakým způsobem platíš a rozhodně je lepší platit jim za to, aby pak vypadly, než za to, aby zůstaly a ty's je musel poslouchat, jak zpíval Šéf dětem ze South Parkské základky

07.02.2023

Mě to jako (nepříliš dávné) dítě bavilo a baví mě to stále. Tom Sawyer je klasika, ale Hucka prostě musíš mít radši, a jeho "vlastní" dobrodružství je i lepší, delší a mnohem... Řekněme hlubší sondou (nebo měrkou, po kormidelnicku? ;)) do fungování tehdejšího světa... a ruku na srdce, čert vem instagramy, zas tak moc se toho od dob jeho dětství (na které zde Mark stylově a vtipně, neboli po Twainovsku vzpomíná) nezměnilo, když dojde na lidi

21.07.2022

E. T. Blues E. T. Blues Lynn S. Hightower

S tím názvem a obálkou jsem tak trochu čekal... prostě béčko. Přinejlepším.
Čekalo mě velmi příjemné překvapení...

21.02.2023 5 z 5

Divočina: ztracené texty Divočina: ztracené texty Jim Morrison

Ó ano, v roce 2004 ji prodávali v Levných knihách kus od Bílé labutě, a já (coby mladý zamilovaný debílek) ji ještě na základce půjčil jedné slečně & logicky ji už nikdy neviděl. Trvalo mi příliš dlouho, než jsem z podobných romantických hloupostí vyrostl. Už skoro, ehm. Aspoň, že *myslím, že jsem kdysi byl, myslím, že jsme byli. Tvoje mléko je mým vínem, ty záříš mým mušelínem* si budu pamatovat navždycky

13.02.2023 5 z 5

Klíč k výběru partnera pro manželství Klíč k výběru partnera pro manželství Miroslav Plzák

Velmi poučná kniha i pro lidi, kteří manželství, tedy vztah určený primárně k výchově dětí neplánují. Třebas i jen pro zbavení se vžitých, společností a uměním obecně přijímaných, až vnucovaných, leč naivních a ve výsledku škodlivých představ o vztazích a "lásce". Vše podstatné už tu bylo řečeno v předchozích komentářích. Tak jen ocením jemnou ironii příspěvku paní Helenky, jenž sebe samu zove starou rypnou. Důchodkyně, která kritizuje fakt, že dnes rozhodují ti, kterým se ostatní skládají na jízdenku a ještě buzerují a remcaj. To se Vám povedlo. Určitě jste myslela politiky, že?)

08.02.2023 5 z 5