Človíček Človíček komentáře u knih

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četl v poslední době. Krátký, strhující a úžasný příběh, který zachycuje události z období okupace Dánska a přibližuje čtenáři hrdinné jednání Dánů, kteří zachránili před smrtí většinu dánských Židů. Příběh je psán z pozice malé dánské dívky a je perfektně srozumitelný dětem na druhém stupni ZŠ. Krom toho je čtivý (cením si i překladu). Mám zkušenost s tím, že se dětem, kterým se knížka dostala do ruky, velmi líbila - dokonce i těm, co čtení neměli do té doby příliš v oblibě.

19.09.2017 5 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Silný příběh. Ke čtení mě namotivovali mí studenti. Z počátku jsem byl poněkud kritický ke stylu, jakým je kniha napsána ("typické prostředí americké školy", typické problémy, schémata, vztahy), ale postupně jsem svůj názor přehodnotil. V tomto případě nejde o nahodilost, ale účelnost. Jak se příběh stále více a více rozkrýval a Melinda dávala proniknout do svého vnitřního světa, stupňovalo se napětí - napětí pramenící z toho, zda TO dokáže překonat a promluvit o tom... A závěr nezklamal. Postupně se ukazuje, že schémata nejsou až tak schematická a postavy nejsou tak předvídatelné a černobílé, jak se na začátku díky hodnocení hlavní hrdinky zdá... Autorka velmi dobře zpracovala vztahy (zejména mezi Melindou a Rachel). Doporučuji přečíst - ideálně 8.-9. třída.

22.01.2022 5 z 5

Dobrodružství hraběte Lydericha Dobrodružství hraběte Lydericha Alexandre Dumas, st.

Velmi dobře napsaný příběh. Obdivuji Dumase, že se mu podařilo zachovat poetiku středověké písně. Ano, kdo tady píše, že příběh je jednoduchý, předvídatelný apod., má naprostou pravdu. A v tom právě pro mne tkví půvab této knížečky - není to složitě promyšlený, propletený román. Příběh je psán takřka legendistickým stylem, člověk se jakoby přenese o několik století dozadu, zpomalí se čas... Kdo čeká Tři mušketýry, Robina Hooda či Hraběte Monte Christa, bude zklamán, ale kdo chce nasát atmosféru starých příběhů, bájí a legend, bude potěšen.
A krom toho je to náhled do předloh Tolkienových světů...

22.01.2022 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Velmi zajímavá kniha. Chvíli mi trvalo, než jsem se k ní dostal. Četl jsem dříve Spočítej hvězdy a do této knihy se mi moc nechtělo, a to především proto, že jsem věděl, že má vymyšlený svět. Bál jsem se, že poté první mě zklame, tak jsem ji dlouho odkládal. Zpočátku mi přišla zajímavá, ale nic víc. Postupně mě ale čím dál více přitahovala a nakonec si mě zcela podmanila. Je úžasně dynamická - napětí pro mě pramenilo ze zvědavosti, kam se příběh vyvine a jak Jonas vyřeší narůstající vnitřní konflikt. Překladatelka se opět osvědčila. Jinak doporučuji nesrovnávat se Spočítej hvězdy. Krom výborného stylu jde o zcela odlišné knihy.

19.09.2017 5 z 5