CleoXandra CleoXandra komentáře u knih

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Vtipná, inteligentní hra, v niž se děj odvíjí s lehkostí, zatímco v divákovi bobtná pocit, že všichni hrdinové jsou tak trochu zralí na pár facek :). Kdysi jsem si v ní zahrála jako ochotnice a musím potvrdit, že to pro divadelníky není vůbec snadná inscenace, má-li to k něčemu vypadat.

09.01.2019 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytici jsem četla několikrát a vždy se k ní ráda vracím. Navzdory určité morbidnosti, která je však velice funkční (zásadně je zde zlo potrestáno více či méně brutálním způsobem), se jedná o roztomilou poezii neobyčejně originálního ražení. Bez diskuse si zaslouží čestné místo v klenotnici našeho písemnictví.
Líbilo se mi i Brabcovo filmové pojetí. Erben by se asi trochu divil, nicméně si myslím, že film docela dobře vystihl náladu autorových veršů.
Btw, když jsme u Erbenů, chutnají mi i miletínské modlitbičky od Erbenů - vyrábí je rodinná firma z autorova příbuzenstva :)

09.01.2019 4 z 5

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Dušan Třeštík

Navzdory všem výhradám nacioálněji laděných historiků, jimž vadí Třeštíkova snaha o objektivní pohled na vliv germánského fenoménu na utváření slovanského (a potažmo českého) světa, se jedná o naprosto zásadní knihu. Neocenitelná je jako zdroj zasvěcených informací o epoše, jež je tak trochu černým místem v našich dějinách.

08.01.2019 4 z 5

Nejkrásnější ženská ve městě Nejkrásnější ženská ve městě Charles Bukowski

Kniha na mě udělala dost rozporuplný dojem. Bukowského svérázný syrový styl by mi vůbec nevadil, naopak, byl by velice atraktivní ... nebýt té vulgarity až za hranici dobrého vkusu. To už je na mě moc ... Přesto jsem knihu dočetla a ocenila její originalitu.

08.01.2019 2 z 5

Scherzo capriccioso Scherzo capriccioso Josef Škvorecký

Možná trochu netypická kniha pro J. Škvoreckého, ale rozhodně pozoruhodná. Zase jednou se setkáváme s jeho životní láskou: muzikou, tentokrát v jiné podobě. Nesmírně čtivě sepsané historky ze života jednoho z největších klasiků české hudby mě nadchly. A příběh o soudním přelíčení, během něhož A. Dvořák a jeho kumpáni vypili celý předmět doličný (sud piva) - následně nemohli být souzeni - mě fakt dostal.

08.01.2019 4 z 5

Kurýr na jih / Noční let Kurýr na jih / Noční let Antoine de Saint-Exupéry

Exupéryho myšlenkově hluboký svět si mě získal už dávno. Za všechny knížky, co jsem od něj četla, zmíním Noční let jako asi neoblíbenější věc. Hluboká člověčina s voláním po obyčejné blízkosti z toho sálá jak hřejivý ohýnek … Krása.

05.01.2019 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Hezká knížka pro fandy fotbalu i fandy starého Žižkova. Poláček do ní pěkně propsal i svůj svérázný pohled na židovství, jehož byl sám "podílníkem". Z pravdivé předpovědi, že "Židé přijdou k vyhubení", doslova mrazí.

05.01.2019 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Vzácný případ: četla jsem knihu, viděla film (několikrát) i divadelní inscenaci. Vančurova nedostižná čeština a styl vyprávění, to se nedá než chválit. Byť se to vůbec nečte lehce, je to prostě zážitek. Film má poněkud jinou atmosféru, ale přesto je nesmírně povedený a kvalitou za svou předlohou nepokulhává.

05.01.2019 4 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Stejnojmenný film jsem viděla snad 10x. A teď aktuálně jsem si přečetla jeho "literární předlohu". A dost mě šokovalo, že je úplně o něčem jiném, než film. Pár postav je podobných (jmenují s však jinak), celá zápletka (nebo spíš komplex zápletek) je zcela odlišná, podobnost je jen v několika scénách. Brdečka psal svou knížku jako mladík, tak trochu na objednávku. Měla to být série kratších parodií na historky z Divokého západu, a tak to i působí - poněkud nesourodě. Nečetlo se mi to úplně snadno, ale nakonec jsem to dotáhla :)

05.01.2019 2 z 5

Slunce v podhlavníku Slunce v podhlavníku Jiří Raichl

Básně, které chvíli hladí, chvíli mrazí, chvíli hýčkají srdce a chvíli jdou emocím až na dřeň. Navíc: ilustrovány nádhernými fotkami. Ano, opravdová poezie. Víc o tom v mé recenzi...

13.05.2021 5 z 5

Mám se dobře, ale špatně to snáším Mám se dobře, ale špatně to snáším Jiří Raichl

Zajímavý a příjemně čtivý sborník pěti povídek. Sice jsem podle názvu i podle předchozích zkušeností s tvorbou J. Raichla čekala další dávku kousavých legrácek, ale vůbec mi nevadilo, že tentokrát autor zabrnkal na vážnější strunu - ba právě naopak! Více v mé přiložené recenzi.

24.10.2020 5 z 5

6 hlasů lásky 6 hlasů lásky Jiří Raichl

V první řadě je nutno ocenit samotný záměr vydat poezii - a pak samozřejmě jeho realizaci. Moc pěkná knížka, jak po stránce grafické, tak i obsahové. Připojuji krátkou recenzi.

23.11.2019 4 z 5

Nejlepší sezona Nejlepší sezona David Bochníček

Vzhledem k tomu, že pomalu ani nerozeznám fotbal od hokeje, by se asi dalo čekat, že mě knížka fejetonů ze světa kopané nemůže zaujmout. Omyl! Více o tom v mé recenzi.

14.11.2019 4 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Knížka je postavena na hezkém vypravěčském stylu, dobře napsaných dialozích, vkusném využití nářečí a zápletce sice předvídatelné, ale přece jen zapletené. Žádné veledílo s kdovíjakým myšlenkovým nábojem to není, ale na dovolenou se s tím vyjet dá :). Více v mé recenzi ...

18.06.2019 3 z 5

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Z knihy jsem měla poněkud rozporuplné pocity, byť jí určitě nemohu upřít jisté významné kvality. Více v mé recenzi ...

09.03.2019 3 z 5

Noční směna Noční směna Michael Connelly

Taková průměrná šablonovitá oddechovka, četlo se to dobře, rychle, odložilo se to a jde se dál ...

03.03.2019 3 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Určitě silný příběh, a pokud je inspirován skutečnými událostmi, tak tuplem. Mám však trochu pocit, že podobných knih jsem četla už docela dost a vysloveně mě to nechytlo ...

03.03.2019 4 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Působivá publikace, rozhodně stojí za přečtení. Více viz moje recenze.

26.01.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Celkově mi to přišlo poněkud přitažené za vlasy, nemůžu si pomoct. Ale mnoho postřehů je opravdu velice trefných. A velice znepokojivých.

24.01.2019 3 z 5

Jáchym z Fiore Jáchym z Fiore Fabio Troncarelli

Tendenčně napsaná kniha pojatá v podstatě jako promotion Jáchyma z Fiore pro dosažení úspěchu v procesu blahořečení - což ostatně autor nepřímo uznává. Důvodů, proč bylo nutno Jáchymovu památku rehabilitovat, je více, ovšem přepjatý katolický fanatismus není nejhorším z nich - tím je bezesporu podezření z kacířství, dobově motivované právě řeholníkovou religiozní rigiditou. Jáchym proslul i svým proroctvím o konci světa (s nímž to ale není tak jednoduché), stejně jako podezřením z autorství Traktátu o třech podvodnících.

24.01.2019 2 z 5