cjucka cjucka komentáře u knih

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Tak tahle knížka byla skvělá. Přečetla jsem ji během dvou dní. Líbily se mi krátké kapitoly (většinou 2-3 strany), zajímavý námět s trochou tajemna a styl psaní. Od autorky jsem ještě nic nečetla, tak jsem nevěděla, co čekat, ale byla jsem fakt příjemně překvapená.

Děj se odehrává na Jižní Moravě v Luhačovicích, kam hlavní hrdinka Monika přijede se svým přítelem Oliverem na cyklodovolenou. Ihned po příjezdu se vydají na vyjížďku směr Vizovice. Po cestě je ale uprostřed lesa zaskočí neproniknutelná mlha, ze které, jak se zdá, není úniku.

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Mám přečtenou další knížku od Fredrika Backmana a opět byla skvělá. U čtení jsem se často smála, často se mi chtělo brečet a často obojí současně. A takhle to mám u všech jeho knih. Na začátku jsem nevěřila, že bych si mohla hlavní postavu Britt-Marii oblíbit, protože mě hrozně štvala už v knížce Babička pozdravuje a omlouvá se, ale na konci jsem ji milovala. Pokud jste od tohoto autora ještě nic nečetli, moc doporučuju. Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamaní.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nevím, co na to říct. Knížka je to skvělá, i když začátek byl trochu slabší a měla jsem problém se začíst. Bohužel, protože už jsem od autora četla 4 jiné knížky, nutí mě to srovnávat a Muž jménem Ove i Úzkosti a jejich lidé jsou za mě prostě lepší. Každopádně i tak se mi Medvědín moc líbil, nechci aby to vyznělo, že nestojí za přečtení, protože to určitě stojí!!!

Příběh se odehrává v hokejovém městečku (nebo spíše vesničce) Medvědín, které zrovna žije juniorským hokejovým mistrovstvím. Může se tedy zdát, že tématem knihy bude hlavně hokej, což by mohlo někoho odradit, ale není to tak. Hlavních postav je hned několik a každá má svůj vlastní silní příběh a opět se zde řeší důležitá témata, jako ostatně v každé autorově knize.

30.06.2023 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Tuhle knížku jsem četla na doporučení mého taťky, který je milovník umírněnějších detektivek (Agatha Christie, Michaela Klevisová a podobně). Je to středověká detektivka odehrávající se ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II., kdy královský prokurátor Oldřich vyšetřuje vraždy. Nikdy bych si takovou knížku sama od sebe nevybrala. Sice detektivky čtu v jednom kuse, ale zrovna od této jsem neočekávala extra napínavost a hlavně mě nelákalo zasazení příběhu do středověku. Musím ale říct, že mě knížka nakonec mile překvapila, četla se fakt dobře, děj hezky ubíhal a zápletky byly docela zajímavé.

30.06.2023 2 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Hodně mě baví true crime, takže tohle byla knížka přesně pro mě. Některé pasáže se mi zdály docela zbytečně zdlouhavé, ale jinak skvělá knížka dokonce i s fotografickou přílohou přímo z míst činu.

30.06.2023 4 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Ta z katovny je novinka a současně první knížka české autorky Diany Štelové.

Jedná se o trochu mysteriózní román odehrávající se na Domažlicku. Hlavní hrdinka Lucie se po rozchodu se svým přítelem přistěhuje do bývalé katovny, ve snaze utéct od svého života a především od lidí v něm. Místo klidného bydlení na samotě ji ale čeká divoké pátrání po osudu hraběnky Celestýny, která kdysi žila na nedaleké usedlosti. Ta totiž začne Lucii navštěvovat ve snech a snaží se jí vyprávět svůj tragický životní příběh.

Námět se mi moc líbil, nikdy jsem nic takového nečetla a prolínání příběhu Lucie v přítomnosti s příběhem hraběnky v minulosti mi přišlo zajímavé. Protože mi ale moje jmenovkyně nebyla moc sympatická, víc jsem si užívala části příběhu o Celestýně.

Pasáže, kde se Lucie toulá v okolí a uvnitř sídla a setkává se zde s nadpřirozenem, měly být nejspíš strašidelné, "bohužel" jsem ale přečetla tolik thrillerů, že mě už asi jen tak něco nevyděsí. Každopádně trocha toho tajemna na mě dýchla a určitě to knížce přidalo pár plusových bodů. Vytkla bych možná ještě to, že na mě bylo v knížce hodně erotických scén. To jsem fakt nečekala a klidně bych je zredukovala na polovinu, pořád by jich tam bylo až až.

Celkově hodnotím knížku kladně. Přečetla jsem ji během dvou dní a četla se mi opravdu dobře.

30.06.2023 3 z 5

Jednosměrná jízdenka Jednosměrná jízdenka Jay Forman

Před dvěma dny jsem dočetla tuhle knížku a za mě fakt zklamání. Hodnocení na Databázi knih 72%, ale pro mě to bylo neuvěřitelné trápení. Milion postav, ve kterých jsem se ztrácela, hlavní hrdinové nic moc, vůbec na mě nezapůsobili a nedokázala jsem si je oblíbit a celé to na mě moc nezapůsobilo. Zápletka byla zajímavá, ale něco mi tam bohužel chybělo.

30.06.2023 1 z 5

Až půjdeš, zavři za sebou Až půjdeš, zavři za sebou Anna Moricová

Knížka se četla dobře, ale jinak mě ničím nezaujala ani nenadchla. Ztotožňuji se s pasážemi o studiu (taky se už v 9 modlíme, abychom mohli jít domů, všichni nás na oddělení vytrvale přehlíží a největší zlo je srovnávání se se spolužáky a pocit, že všichni jsou mnohem chytřejší), ale zbytek mi přišel hrozně neuvěřitelný. Nedokážu knížku ani ohodnotit. Je mi líto jí dát málo hvězdiček, protože mám paní doktorku ráda a její příspěvky na FB mi často fakt pomůžou a povzbudí mě, ale zas nemůžu říct, že by se mi knížka líbila.

30.06.2023 1 z 5