bulat bulat komentáře u knih

Dobráci od přírody Dobráci od přírody Frans de Waal

Holandský primatológ vo svojej vynikajúcej knihe presvedčivo dokazuje, že altruizmus a morálka nie je špecifický a jedinečný ľudský vynález. Tieto vzorce chovania majú svoj jednoduchší zárodok u našich príbuzných- u primátov a najmä u šimpanzov. A netýka sa to samozrejme len morálky ale napríklad i násilia. So svojimi opičími predkami sme spojení oveľa viac, než sme si vo svojej ľudskej nadutosti ochotní pripustiť.

22.09.2018 5 z 5

Velký teror Velký teror Robert Conquest

Do detailu popísaný stalinský teror v 30-tych rokoch - predovšetkým veľké monstrprocesy s komunistickými funkcionármi- so skutočnými či častejšie domnelými Stalinovými konkurentami. Prvé vydanie knihy vyšlo hlboko v 60-tych rokoch, ešte pred Solženicynovým Súostrovím Gulag. V rámci samizdatu bolo neskôr preložené do ruštiny a tajne pašované do Sovieskeho zväzu. Po páde komunizmu z neho čerpali i mnohí ruskí historici. Jedná sa o knihu zásadného významu, ktorá vo svojej dobe hlboko zmenila pohľad na Sovietsky zväz a mnohých západných ľavičiarov a marxistov vyliečila z ich naivného svetonázoru.

21.09.2018 5 z 5

Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Ian Kershaw

O prvej i druhej svetovej vojne bol napísaný bezpočet kníh rozličnej kvality, bezpochyby i mnoho vynikajúcich. Avšak táto kniha je výnimočná v tom, že sa zaoberá "tridsaťročnou vojnou 20. storočia" v kontexte a v súvislostiach. Samotným dvom svetovým konfliktom autor venuje iba dve kapitoly z desiatich a konflikty rozoberá skôr stručne a z nadhľadu. Výnimočné na tejto knihe je, že rozoberá detailne to, čo bolo medzitým. Medzivojnovému obdobiu je venovaná polovica rozsahu knihy, takže čitateľ môže podrobne sledovať jednotlivé vlákna ťahajúce sa od prvej vojny k tej druhej. Pochopí mnohé súvislosti i motivácie jednania jednotlivých aktérov, štátov i osobností. Autor precízne pomenúva ozveny a dôsledky prvej svetovej vojny, vplyv hospodárskej krízy a boľševickej revolúcie v Rusku na vzostup pravicového autoritárstva v celej Európe, potažmo vzostup fašizmu a nacizmu. V tridsiatych rokoch Európe dominoval predovšetkým konflikt medzi dynamickým a výbojným nacistickým režimom v Nemecku a západnými demokraciami Britanie a Francúzska, zúfalo ustrašenými a bezzubými, aj keď nie tak slabými, ako si možno mysleli. Ich naprosté zlyhanie a obetovanie jediného vskutku demokratického štátu v strednej Európe- Československa, podstatne urýchlilo chuť Hitlera ovládnuť celý kontinent. (Ale aby som to trochu odľahčil, z knihy sa taktiež dozviete, prečo a akým spôsobom padol za obeť stalinského teroru i jeho papagáj.) Každopádne sa jedná o vynikajúci počin, ktorý by som sa nebál prirovnať k najlepším prácam Judta, Snydera či Hobsbawma. A určite sa teším na avizovaný druhý diel Kershawových dejín 20 storočia s názvom "Na horské dráze - Evropa v letech 1950-2017"

02.06.2018 5 z 5

Morální dilema: Dějiny druhé světové války Morální dilema: Dějiny druhé světové války Michael Burleigh

História II. svetovej vojny poňatá z morálneho a psychologického hľadiska. V čase relativizovania všetkého a všetkých je takáto kniha potrebná ako soľ. Jeden z najlepších titulov, aký sa mi z tejto oblasti dostal do rúk.

18.05.2018 5 z 5

1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce 1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce John Archibald

Vydarená a nerozvláčna kniha o vzniku eukaryotickej bunky, čiže o procese tzv. endosymbiózy. O čo sa v stručnosti jedná? V podstate ide o to, ako sa z baktérie postupne vyvinuli zložitejšie organizmy a v konečnom dôsledku i človek. Na začiatku jedna baktéria pohltila inú baktériu, nestrávila ju a vznikla mitochondria, potažmo prvá moderná (eukaryotická) bunka a vlastne prvý "živočích". Táto bunka o niečo neskôr pohltila ďalšiu baktériu, tentokrát fotosyntetizujúcu sinicu a pretvorila si ju na chloroplast. Tým sa otvorila cesta ku vzniku rastlín. Ale to nie je všetko! Uvedené príklady sú tzv. primárnou endosymbiózou. Existuje i sekundárna endosymbióza - pri ktorej jedna eukaryotická bunka pohltila INÚ eukaryotickú bunku (so sinicovým chloroplastom vo vnútri). Výsledkom je bunka vo vnútri bunky a to celé vo vnútri ďalšej bunky! Primárna endosymbióza - vznik mitochondrie a chloroplastu bola (možno) unikátnou udalosťou. Sekundárna endosymbióza vznikala opakovane a zrejme sa odohráva i v súčasnosti.

Uvedenú knihu by som porovnal z tromi inými titulmi. Prvým je Symbiotická planéta od Lynn Margulisovej- priekopníčky endosymbiotického pôvodu bunkových organel. V tejto knihe sa autor striktnejšie drží dokázaných faktov a koriguje Margulisovej prehnané nadšenie z endosymbiózy- napríklad v prípade vzniku cytoskeletu a eukaryotických bičíkov nikdy nebol preukázaný bakteriálny pôvod. Ďalšími podobnými titulmi sú knihy Vývoj života a Síla, sexualita a sebevražda - obidve od Nicka Lanea. Tieto knihy sa venujú problému raného bunkového života a mitochondrií podrobnejšie. Každopádne ako úvod do problematiky môžem knihu Johna Archibalda určite doporučiť.

12.08.2017 5 z 5

Periodické příběhy Periodické příběhy Hugh Aldersey-Williams

Uvedená kniha bola pre mňa sklamaním. Čakal som viac chémie a odbornejších informácii z úžasného sveta chemických prvkov. Miesto toho sa jedná skôr o obraz jednotlivých prvkov v spoločnosti a umení. Zopár zaujímavych informácii som sa dozvedel- napríklad že v Rusku boli v r. 1928 v obehu trojrubľové platinové mince, pretože nevedeli, čo si s týmto kovom počať. Alebo že na dvore Napoleona III jedol kráľ s vtedy vzácnym hliníkovým príborom, zatiaľčo menej urodzení sa museli uspokojiť so strieborným servisom. Avšak prehrýzť sa tým neuveriteľným množstvom informačnej vaty bolo občas na nevydržanie. Jedna z mála kníh, ktorú som odložil nedočítanú ...

01.07.2017 2 z 5

Naj, naj, naj... Naj, naj, naj... Ladislav Švihran

jedna z naj naj naj kníh mojho detstva, už vtedy ma fascinovalo, koľko váži zápalková krabička materálu z neutrónovej hviezdy či koľko by vážil človek na bielom trpaslíkovi... ku knihe som sa vracal opakovane a veru eště i v nedávnej minulosti som si nostalgicky zaspomínal...

27.07.2016 5 z 5

Původ ctnosti Původ ctnosti Matt Ridley

Odkiaľ pochádza cnosť menom altruizmus ? Čo nás núti nebyť sebcom a konať dobro iným ? Je to zásluhou spoločnosti, ktorá nás skultúrnila? Alebo je tomu naopak a vďaka altruizmu sa vyvinula spoločnosť a kultúra s ňou spojená ? Má altruizmus hlbšie, evolučno-biologické korene? Máme ho zakódovaný v našich génoch ? Prináša nám obetavé konanie a delenie sa s ostatnými nejaké výhody ? A nie je nakoniec blízko pravde onen okrídlený výrok "Stiahni z kože altruistu a odhalíš pokrytca" ?

Rozsahom neveľká ale obsahom monumentálna knižka Matta Ridleyho odpovedá na otázky, akí sme vo svojej najhlbšej podstate ...

23.02.2016 5 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Posledné dva dni trávim v podzemí Stanfordskej univerzity.

Extrémne pútavé ale i deprimujúce čítanie o tom, ako sa úplne obyčajní a náhodne povyberaní ľudia premenia pod ťarchou prostredia na sadistických bacharov a pasívnych, ponížených väzňov zbavených akejkoľvek ľudskosti. Nikto nemá patent na dobro či zlo, obe stránky sú v nás, často záleží len na okolnostiach, do ktorých nás osud zaveje...

17.01.2016 5 z 5

Příběh rodu Homo Příběh rodu Homo Robin Dunbar

Prečo sa ľudské mláďa rodí také bezbranné? Srnka či antilopa sa hneď po narodení postaví na nohy a behá v stáde. Mláďa šimpanza sa okamžite zavesí na svoju matku. Ľudský novorodenec je minimálne prvý rok života naprosto bezmocný... Zásadný rozdiel medzi nami a ostatnými cicavcami či primátmi je vývoj mozgu. Väčšina mláďat v živočíšnej ríši sa narodí s kompletne vyvinutým a dozretým mozgom, ktorý má prakticky rovnakú veľkosť ako v dospelosti. Nie tak u človeka- ľudský mozog je totižto najväčší a jeho vývoj a dozrievanie trvá najdlhšie- ak by sa malo dieťa narodiť s rovnako zrelým mozgom, ako šimpanz, muselo by tehotenstvo ženy trvať cca 21 mesiacov. Rodiť také dieťa - to by som neprial nikomu... A ešte je tu jeden ďalší problém - totižto anatómia ženskej panvy, ktorá je mimoriadne úzka a pôrod je i v 9. mesiaci mimoriadne bolestivou záležitosťou. Že je panva takto vyformovaná, je dôsledkom chôdze po dvoch končatinách. Ak by bola panva príliš široká, vzhľadom na vychyľovanie tela z ťažiska by bol ženám umožnený iba pomalý a nepríliš atraktívny "kačací" štýl chôdze. Takže na jednej strane veľky mozog, na druhej strane mimoriadne úzky pôrodný kanál- ako z toho von ? jednoducho tak, že sa urýchli porodenie dieťaťa na čo najskorší vek, v akom je novorodenec už schopný prežiť...

Len jeden z mnohých úžasných príkladov v knihe Robina Dunbara. Mimochodom po tomto pánovi je pomenované jedno pomerne známe čislo- má hodnotu približne 150 a čo znamená- to už si ráčte vygúgliť sami :-)

14.01.2016 5 z 5

V genech není všechno V genech není všechno Robert Boyd

Okrem biologickej evolúcie existuje i evolúcia kultúrna. Biologická evolúcia vyberá gény, ktoré sú úspešné (zvýhodňujú svojho nositeľa) a prenáša ich do ďalšej generácie mechanizmom slávneho Darwinovho prirodzeného výberu. Je otázne, či sa priama evolúcia génov u človeka ešte uplatňuje, zato kultúrna evolúcia beží na plné obrátky. Tento proces je špecificky ľudský a zabezpečil nám adaptáciu na široké spektrum prírodných prostredí. Kniha pojednáva o tom, akým spôsobom sa kultúra prenáša na ďalšie generácie, akým spôsobom vychádza zo psychiky človeka a ako to všetko súvisí s genetikou. Dakedy sa prenos zvrhne patologickým spôsobom a vznikne maladaptácia- najznámenším príkladom je rapidný pokles pôrodnosti v súvislosti s industiálnou modernou érou. Pre mňa osobne je najzaujímavejšia záverečná kapitola poukazujúca na súvislosť medzi kultúrnou a biologickou evolúciu- vo vzájomnom evolučnom tanci jedna ovplyvňuje druhú- čiže ľudská kultúra a kultúrne prostredie ktoré vytvára, spätne ovplyvňuje naše gény ! Kniha sa mi rozhodne nečítala ľahko, psychologické procesy a javy su dakedy ťažšie uchopiteľné, ale za tú námahu to rozhodne stálo.

13.12.2015 5 z 5

Elektrický vesmír Elektrický vesmír Donald E. Scott

no... nejeden človek si túto hlúposť kúpil- ono väčšina internetových kníhkupectiev má túto knihu v kolónke fyzika a veda.... mimo iné aj tento server. Tento titul nemá s vedou asi nič spoločné, je to znôška nezmyslov, s ktorými súdny človek nebude strácať čas. Takže kniha putovala do koša. Ale tie peniaze mi už nikto nevráti. Navrhujem preradiť do esoteriky či mytologie !

22.10.2015 odpad!

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Ak chce človek zmerať priemer zemegule, stačí mu obyčajná tyč .... a mozog - nič viac!

Vedeli ste, že už 1700 rokov pred Koperníkom vznikol prvý héliocentrický model sveta ? Prečo sa nepresadil a upadol do zabudnutia ? Ako dokázali starí Gréci vo 4. storočí pred Kr. zmerať priemer zemegule a pomýliť sa iba o 2% ? A nielen to - z priemeru Zeme odvodiť veľkosť Mesiaca a Slnka ako aj ich vzdialenosť od Zeme - iba s použitím logiky a elementárnej geometrie ! Tušíte, kto bol otcom teórie relativity ? Einstein ? Kdeže !

... viac informácii poskytne hneď prvá kapitola veľmi zaujímavej knihy :-)

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Od tejto knihy som nemal príliš veľké očakávania, ale nakoniec sa z toho vykľulo veľmi zaujímavé čítanie... vhodný titul pre zvedavcov, ktorí sa chcú dozvedieť, čo to je tá slávna "božská" častica /Higgsov bozón/, akým spôsobom získava hmota svoju hmotnosť, ako môže jedna častica zožrať druhú... ale napríklad i to, akým spôsobom dánsky fyzik Niels Bohr ukryl zlaté nobelovské medaily pred nacistami...

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Fyzika a popularizátora Michio Kaku som mal po predošlých skúsenostiach zaradeného skôr v kolónke sci-fi literatúry, avšak len dovtedy, ako som siahol po jeho knihe Hyperprostor, ktorá dlhší čas driemala v mojej knižnici ... už po prečítaní prvých 100 strán som musel tohto autora rehabilitovať a vrátiť späť do kolónky veda. Veľmi pútavo rozbehol rozprávanie o dimenzionalite priestoru (a času). Napríklad: netušil som, že Pytagorova veta neplatí len pre dvojrozmerný trojuholník, ale platí i v troch a viac rozmeroch ! Veľmi pekne načrtol základy Riemannovej geometrie, geometrie zakrivených plôch a priestorov, kde neplatia jednoduché Euklidove pravidlá, zrozumiteľne približuje, čo je to metrický tenzor, od ktorého nie je ďaleko k Einsteinovej všeobecnej relativite ... a pritom toto všetko je vďaka názorným príkladom a obrázkom plne zrozumiteľné i (matematicky) nevzdelanému laikovi.

Trhlina ve stvoření světa Trhlina ve stvoření světa Marcelo Gleiser

Nenápadná ale veľmi zaujímavá kniha pojednávajúca o asymetriách uložených v tých najzákladnejších zákonoch prírody - asymetria plynutia času, prevaha hmoty nad antihmotou, asymetria živej prírody ... Asymetria znamená nestabilitu, nestabilita prináša zmenu a vývoj, ktorý ženie všetko dopredu - od vzniku vesmíru až po evolúciu živej prírody prírody vrátane vzniku inteligentného života. Matematické symetrie sú mocný nástroj fyziky, ale bez narušenia tejto symetrie na mnohých úrovniach by sme tu neboli... vlastne by tu nebolo vôbec nič

Fyzika v potížích Fyzika v potížích Lee Smolin

Táto kniha mi vyše roka driemala na poličke než som sa k nej dostal- dlho čakala na svoju šancu a naprosto neoprávnene! Podľa môjho názoru iba človek, ktorý rozumie istej problematike naozaj do veľkej hĺbky, vie vysvetliť pomerne náročné veci zrozumiteľnou formou bez barličky náročnej a pre laika často nestráviteľnej matematiky. Ale upozorňujem, ak ste fanúšikom teórie strún, tak túto knihu nečítajte- zoberie vám ilúzie a utvrdíte sa v tom, čo si už nejakú dobu sám myslím- že táto teória je jedna veľká bublina.

Okrem podrobnej a mimoriadne vyváženej analýzy teórie superstrún autor načrtáva veľmi zrozumiteľnou formou i ďalšie špekulatívne teórie idúce nad rámec Einsteinovej špeciálnej relativity či kvantovej teórie. (veľmi elegantná je napríklad duálna špeciálna relativita).

Posledná tretina knihy je venovaná zamysleniu nad vedou ako takou a obsahuje veľa zaujímavých otázok /i odpovedí/ o tom aká je dnešná špičková veda. Prečo v dnešnej vede je veľa technicky nadupaných "robotníkov" ale žiadni vizionári typu Einsteina, Schrodingera, Diraca atd. Mal by dnes mladý začínajúci Einstein šancu vôbec sa niekde zamestnať? Platia vo vedeckých kruhoch nejaké demokratické pravidlá, či skôr prevažuje autoritatívnosť vodcov? A prečo je vo vede dôležitý filozofický prístup ?

20.10.2015 5 z 5

Globální dějiny a postliberální společnost: Budoucnost západní civilizace Globální dějiny a postliberální společnost: Budoucnost západní civilizace Ivo T. Budil

Tých 40% dávam za mimoriadne poctivo rozpracované dejiny Osmanskej, Mughalskej a Čínskej ríše ako i za dejiny Strednej Ázie. Oceňujem i ekonomické súvislosti jednotlivých dejinných fáz. Postliberálna ideologická nadstavba je však slabučká. A vlastne aj zbytočná- akoby autor násilne zlepil dve knihy do jednej väzby. Už len prezentácia veľkoruského šovinistu Dugina ako nástupcu liberálnej ideológie a apoštola budúcnosti je smiešna a svedčí o autorovej názorovej zaslepenosti. Aj keď to explicitne nepriznáva, názorovo často skĺzava k fašizmu. A hlavné problémy liberalizmu pritom vôbec nepomenúva, alebo len veľmi okrajovo, o ich riešení ani nehovoriac. Našťastie oná dejepisná časť tvorí väčšinu, čo túto objemnú knihu zrejme zachráni pred potupným výpredajom v zatuchnutej pasáži.

22.06.2022 2 z 5

Život na hraně Život na hraně Jim Al-Khalili

Z tejto knihy som mal zmiešané pocity. Ono vysvetľovať podstatu života na úrovni kvantových javov mi pripadalo asi tak užitočné, ako vysvetliť princíp parného stroja z pohľadu kvarkov. Isteže, niekde tam dolu tie kvarky sú, otázne však je, do akej miery možu byť užitočné pri vysvetlení javov o niekoľko hierarchických stupňov vyššie umiestnených.

21.08.2020 3 z 5

Triumf mesta Triumf mesta Edward Glaeser

Autor presvedčivo dokazuje, prečo je pri danom počte ľudí na Zemi ekologické bývať v nahustených mestách. A naopak prečo je vidiecky život či život na predmestiach luxus zaťažujúci životné prostredie v ďaleko vačšej miere.

25.05.2020 5 z 5