bookworm_girl bookworm_girl komentáře u knih

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Tak od této knihy jsem rozhodně nečekala nic velkého a stejně mě docela zklamala. Od Jenny Han totiž mám moc ráda sérii Všem klukům, ale toto je, jak kdyby to napsal úplně někdo jiný.

Už od začátku mi příběh přišel jako strašná nuda, v podstatě 100 stran z těch cca. 250 se nic moc nedělo, jen jsme se seznamovali s hlavními hrdinkami. Přišlo mi že ze začátku to bylo fakt jak kniha z Wattpadu a řešilo se jen který kluk je hezčí a komu který ublížil. Ale dobře, potom se naše tři hlavní hrdinky potkaly, seznámily a vymyslely plán jak se pomstít lidem kteří jim ublížili a kniha konečně začala být jakž takž zajímavá a originální. To se o ní do té doby totiž říct nedalo.

Když už jsem zmínila hlavní hrdinky, tak jsou ty tři a jejich pohledy se střídají. Což je fajn, člověk si aspoň udělá představu jak na jednotlivé situace nahlíží jednotlivé holky. Proč ne, jediné co, ze začátku se mi hodně pletly jejich příběhy, ale to je spíš drobnost. Ani jedna z nich mi nebyla extra sympatická, nejlepší z nich byla asi Mary, která se dala snést, na druhou stranu Kat byla občas vážně na facku. To stejné řekla bych většina postav v této knize no.

Co na této knize musím ocenit je fakt, že příběh byl poměrně hezky promyšlený, alespoň po té stránce co se stalo jednotlivým slečnám v hlavních rolích a jak se jejich dramatické životní přáběhy prolínaly. Mně osobně fakt, že kvůli tomu že si kluk začne s mojí mladší sestru mu rozbiju auto a snažím se mu zničit život přijde trošku zvláštní a nerealistický, pochybuji že takhle lidé reálně přemýšlejí, ale budiž.

Jinak styl psaní autorek v této knize je obyčejný, kniha ubíhá rychle a naštěstí má poměrně málo stránek, ale že by se mi do čtení vyloženě strašně chtělo a já byla napnutá co se stalo dál, to úplně ne.

Celkově bych knihu hodnotila jako lepší průměr, i když celou dobu v podstatě jen kritizuji, tak nemůžu říct, že by se mi kniha úplně nelíbila, jen mě zkrátka neoslnila. Do dalších dílů se ale pravděpodobně pustím i tak, protože knížka skončila otevřeně a ráda se dozvím, co se stalo dál. Pokud hledáte oddechovou knihu ve které není moc přeslazená romantika, tak toto může být to pravé pro vás, ale moc bych od ní neočekávala. Neurazí, nenadchne.

"You can chalk up things to coincide so many times before you have to face the truth."

- 3/5, 72%

19.02.2021 3 z 5

Láska & štěstí Láska & štěstí Jenna Evans Welch

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat, takže nějaká očekávání jsem měla v podstatě jen kvůli krásné minimalistické obálce. Obsah knihy mě bohužel tršku zklamal.

Na začátku jsem se v ději vůbec neorientovala, nevěděla jsem, co se děje a knížka mě nebavila. Prvních asi 70 stran jsem musela docela přetrpět a do čtení se nutit. Potom už příběh konečně nabral nějaký spád, začalo se něco dít a já se konečně začetla.

Příběh byl... průměrný. Takový že neurazí, ale ani nenadchne. Nic extra originálního, ale ani vyloženě klišé. Originální tu ale rozhodně bylo prostředí, protože YA knížek odehrávajících se v Irsku moc neznám a tady bylo Irsko moc hezky popsané a po přečtení knihy bych se do této země rozhodně ráda podívala.

Podle názvu by člověk řekl, že bude knížka o lásce. Tak to ale v podstatě vůbec není, romantická linka tu úplně chybí a řeší se tu spíš problémy spojené s rozchodem. To není nic proti ničemu, jen mě to překvapilo.

Když jsme u rozchodu, tak hlavní hrdinka Addie mě ze začátku pěkně štvala. Přišla mi přecitlivělá, hysterická, že pořád dělá zbytečné drama z toho, že se jen rozešla s klukem. Autorka ale minulost postav postupně odhalovala víc a víc a až ke konci jsem zjistila, že vlastně Addieiny "hysterie" a vyvádění bylo oprávněné.

Kniha se také hodně točí ohledně sourozeneckého vztahu Iana a Addie, a opět, nejdřív mi jejich hádky přišly přehnané, ale ke konci mi vše začalo dávat smysl. Ostatní postavy mi nijak nevadily, ale ani mi extrémně nepřirostly k srdci. Kdybych ale měla říct jednu postavu, kterou jsem si tu oblíbila, tak Rowan.

Celou dobu kniha byla hodně průměrná, místy skoro podprůměrná. Pak ale přišel konec, a ten můj názor o hodně zlepšil. Posledních 20-30 stránek bylo krásných, přiznám se že chvílemi jsem měla málem slzy v očích. Takže po dočtení jsem byla vlastně nadšená.

Teď když se na to dívám o den později, tak je můj názor takový, že Láska & štěstí je fajn knížka, která vás asi úplně neposadí na zadek, ale neurazí vás. Není tu žádná romantická linka, prostředí a téma knihy je svým způsobem originální, takže pokud nemáte rádi romantická klišé, tohle je přesně pro vás. Nakonec jí ale stejně dám jen 3 hvězdičky, kdyby to šlo, dala bych asi 3 a půl, protože začátek mi prostě přišel hodně nudný a na to, že kniha nemá ani 300 stran, četla jsem ji týden, což není zrovna málo.

Hodnotím tedy 3 hvězdičky a 74%.

16.11.2020 3 z 5

Má první láska Má první láska Tanja Voosen

Od téhle knížky jsem naštěstí neměla moc mvelká očekávání. Kdybych od ní čekala víc, asi bych těď byla zklamaná, ale nakonec mi dala přesně to, co jsem chtěla. Jednoduchou odpočinkovou romantiku, u které hezky vypnu a oddechnu si třeba od školy.
Na této knize mě zaujal především námět - "rozchodová agentura" a krásná obálka, ta se podle mě vážně moc povedla.
Téma, kdy hlavní hrdinka pomáhala náhodným lidem ze školy s rozchody a sama se nechtěla zamilovat je podle mě zajímavé, ale nepřišlo mi až tak dobře zpracované, jak jsem čekala. Ani nevím proč, přišlo mi, že se nakonec vše točilo jen kolem jejího zamilování, což asi dává smysl, no bylo to maličko klišé.
Když jsme u klišé, tak toho tady nebylo málo. Hlavní hrdniové se nejprve nesnášeli, pak si postupně a pomalu budovali vztah, přišlo několik velkých zvratů a zdálo se, že vše dopadne špatně, ale nakonec to stejně skončilo happyendem. Kdo by to byl čekal. Tím ale nechci říct, že by byla knížka špatná, děj byl sice hodně předvídatelný a bylo jasné, jak to dopadne, no i tak jsem si čtení užila.
Hlavní hrdinka Cassidy (miluju jméno Cassidy!) byla hodně tvrdohlavá, stála si za svým názorem, což někdy bylo trochu otravné, ale někdy takovou vlast člověk ocení. Strašně moc se mi ale líbil její vztah s Lorn. Lorn je taky moc fajn postava, která má skvělou povahu a jejich nádherný přátelský vztah byl rozhodně jedno veliké plus. Jako každý i ony dvě měly své temnější chvilky, ale o to víc reálnější to bylo. Nakonec hlavní mužská postava, respektive dvě hlavní mužské postavy. Colton, jehož neustálé hádání se a usmiřování s Cassidy mě už pěkně štvalo, stejně tak jako to že neustále měnil názory. Nejdřív ji políbil a pak se na ni zase úplně vykašlal... a to ne jen jednou. I přes to všehno jsem jejich vztahu tak nějak fandila, dalo by se říct. A pak tu byl Theo, který se nejdřív zdál jako super kamarád, pak přišel ten nejočekávanější zvrat, on se chvíli choval jako blbec a potom opět jako super kamarádský člověk. No, nevím. Nějak mi tu žádná postava úplně nepřirostla k srdci a už vůbec ne kluci, ale to jsem asi jen já.
Jak už jsem řekla, děj byl příšerně předvídatelný a jedno velké klišé. I tak se ale kniha četla příjemně, styl psaní byl jednoduchý ale fajn a nic nebylo nějak extra nudné. Pořád se ale nemůžu zbavit pocitu, že první třetinu až polovinu knihy se tam skoro nic nedělo a bylo to takové... jak z Wattpadu. Ale nic strašného.
Konec, asi posledních 30 stran, to bylo ještě o 100% větší klišé než klišé. Myslím, že na konci mohla autorka více zapracovat, bylo to takové... no strašně obyčejné, stereotypní a prostě klišoidní. Ale tak co jiného čekat u dívčího románku, než takový happyend.
Celkově knihu můžu, asi spíš pro mladší věkovou kategorii doporučit, ale němějte vysoká očekávání, protože jinak si myslím, že vás kniha zybtečně zklame. Pokud ale hledáte něco, u čeho chcete vypnout a nevadí vám romantické klišé, běžte do toho.
Já hodnotím 4/5 a 85%.

14.10.2020 4 z 5

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

Z této knížky mám takové.... rozporuplné pocity. Když se nad tím ve finále zamyslím, můžu vlastně říct, že se mi líbila, ale má své mouchy. A má jich, v porovnání s knihami Já, Simon a Holka mimo rytmus, které jsem od autorky četla dřív, hodně.
Už první, velmi zvláštní věta mě zaujala a dokázala mi, že autorka má rošku netradiční smysl pro humor.
V knížce se minimálně do půlky nic nedělo. Ale jako vážně skoro nic. Hlavní hrdinka nevěděla, jestli je zamilovaná, do koho, nebyla tu v podstatě žádná zápletka, žádný zvrat, prostě jak deník obyčejného života středoškolačky, nic zajímavého. Když si Molly - hlavní hrdinka - kousek za půlkou a vlastně reálně asi 80 stran před koncem srovnala své myšlenky a pocity a já získala naději, o pár stran dál se její názor zase změnil o 180°... Celkově bych řekla, že se autorka na myšlenky náctileté dívky hodně zaměřovala, Mollyiny pocity a myšlenky tu byly hodně popisované a mnohdy i zajímavé, takže to určitě beru jako plus. Zpět k ději. Když se Mollyin názor konečně ustálil a začalo se něco dít, bylo to už zajímavější. Zároveň mi ale celá věc ohledně Mollyina zamilování se a jejího vztahu přišla strašně taková uspěchaná. Autorka ji sice zařadila pozdě, ale tím, že už do konce knihy nezbývalo moc, tak to tak zmáčkla a uspěchala a tady mi přijde, že se naopak o pocitech mohla ještě více rozepsat.
Ale aby to nevypadalo, že jen kritizuji. Hlavní hrdinka, ačkoliv jejím pocitům jsem někdy nerozuměla, mi sedla, protože zároveň jsem se s ní často dokázala dost ztotožnit a pochopit, jak se cítí. Možná si trošku protiřečím, ale je to tak. Sama jsem ze téhle knihy trošku zmatená. Ani zbytek postav mi nevadil, Cass mě svým chováním k Molly občas trošku vytáčela a Reid mi přišel takový zvláštní. Ne že bych proti němu něco měla a nějak mi v knize vadil, ale nebyl mi úplně extra sympatický, nijak jsem si ho neoblíbila.
Je asi patrné, že je můj názor takový kostrbatý. Velkou část knihy se v podstatě nic moc nedělo a nebyla to zrovna čtivá knížka, na druhou stranu ale nemůžu říct, že by mě čtení nebavilo, že by to nebyla příjemná romantická oddechovka. Pokud bych vám knihu měla doporučit, tak k upozorňuji, ať od ní neočekáváte nic dokonalého a napínavého, protože to nedostanete. Já jsem ale ve finále asi celkem i spokojená, na večer po stresujícím dnu ve škole ideál.
Hodnotím čtyřmi hvězdičkami a 83%, kdybych dala míň, nepřišlo by mi to fér vzhledem k hodnocení, které jsem dala jiným knížkám.

15.09.2020 4 z 5

Léto, jak má být Léto, jak má být Jen Calonita

Tohle je stejná pecka, jako předešlá knížka od autorky - Léto na táboře. Tato knížka na ni volně navazuje, ale je úplně v pohodě, když před ní Léto na táboře čít nebudete.
Tuto knížku jsem přečetla za pár hodin a to především proto, že je tenoučka, čtivá, zábavná a prostě skvělá.
Hlavní hrdinka Harper mě hlavně ze začátku trošku rozčilovala, protože byla přesně hodně naivní, ufňukaná, na mě až moc princeznička. Naštěstí se postupně trošku spravila a začala se chovat jako na táboře, ne na fashion weeku.
Stejně jako v "minulém díle" jsem si tu zamilovala Sam a Courtney a pak samozřejmě Colea. Ten je božííí ♥
Z nových postav se mi zamlouvala Lina, Kyle no a Ethan, to je podobný "případ" jako Cole ♥♥
Upřímně, u této knihy mě mrzelo, že má jen nějakých 220 stran, klidně bych brala i víc, protože je to super letní čtení. Posledních 30 stránek jsem se musela jen culit, ale celou dobu to bylo neuvěřitelně veselé, pozitivní, roztomilé, vtipné i romantické čtení nejen na léto, prostě dokonalost. Tohle je přesně typ knížek, které mám nejradši, něco strašně odpočinkového.
Takovéhle prázdniny bych si rozhodně uměla představit a i když nejsem úplně táborový typ, na tento bych na 100% jela, protože kdo by tohle každé léto nechtěl znovu a znovu prožívat no ne?
Této knížce dám "jen" 99%, protože mě Harper maličko štvala, ale jinak knížce prostě nemám co vytknout! Miluju ♥

06.08.2020 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Dobré pokračování první trilogie Selekce, ale na starší díly to rozhodně nemá!
Ze začátku sem doslova nesnášela hlavní postavu Eadlyn. Její chování mě každou stránkou vytáčelo víc a víc a říkala jsem si, že pokud to bude pokračovat po celou dobu, už jen kvůli tomu knížce dám 3-4 hvězdičky. Po asi 100 stránkách se to naštěstí trochu zlepšilo, autorce/Eadlyn možná došlo, že se chová s prominutím jako blbka a už se to čtení dalo vydržet.
Nejprve jsem se taky nemohla vůbec začíst. Příběh měl hodně pomalý rozjezd a asi těch 100 prvních stran mě vůbec nebavilo, posouvala jsem se pomaličku a přišlo mi to proti předchozím dílům jako úplný propadák. Když už se ale v knize začalo něco zajímavějšího začalo dít, bylo to fajn. Nebylo to podle mě tak "napínavé" a čtivé jako první díly, ale nudné to také nebylo.
Postavy byly, kromě Eadlyn, fajn, oblíbila jsem si hlavně Ahrena, který mi byl jako Eadlynin bratr velmi sympatický, a později jsem měla ráda i Kilea.
Konec opět vylepšil můj celkový názor na knihu. MNa posledních 20-ti stranách se stalo hned několik zvratů, které nebyly zrovna nejlepší a proto kniha neměla úplně happy end, ale i tak se mi konec velmi líbil.
Celkově můžu říct že je to fajn pokračování Selekce a těším se, až si přečtu poslední díl - Korunu, ale nenadchlo mě to zas tolik.
Dávám čtyři hvězdičky a 91%

17.06.2020 4 z 5

První První Kiera Cass

Nejlepší díl trilogie Selekce. Nejen že má z původních prvních tří knih nejkrásnější obálku, ale i příběh je úžasný, i když i ty předchozí knihy jsou skvělé.
Prvních 50 stránek mi vadila nerozhodnost hlavní hrdinky, ale potom už to bylo jen úžasné. Děj byl super, bylo tam několik zvratů (zvlášť ke konci, ale k tomu se dostanu).
Kniha je, stejně jako předchozí části, napsaná čtivě, čte se strašně rychle a nejsou tam žádné zbytečné dlouhé nudné části a kapitoly.
Oblíbila jsem si tu některé postavy, které jsem v předchozích dílech opravdu ráda neměla (hlavně Celestu).
Celou dobu čtení se mi kniha moc líbila, ale nemyslela jsem si, že se mi bude líbit víc než se mi líbil druhý díl - Elita. Můj názor úplně změnil konec, který byl podle mě skvělý. Bylo tam několik docela dechberoucích zvratů, byl smutný ale i šťastný a opravdu napínavý. Autorka knihu zakončila myslím moc dobře, ale některých věcí, co se tam staly a především některých postav mi bylo a je moc líto.
Shrnula bych to tak že je to krásné ukončení této trilogie a určitě si přečtu další dva navazující díly + doplňkovou sbírku povídek.
Knize dávám 100% a 5 hvězdiček.

09.06.2020 5 z 5

Jak přežít první pusu? Jak přežít první pusu? Francine Oomen

Tato kniha se mi líbila o něco méně než předchozí část kterou jsem četla - Jak přežít svou maličkost?
Rozhodnutí Rósy mi přišly naprosto dementní a pochybuju, že by se nějaká 14-ti letá holka takto chovala. Taky Tomáše jsem už od začátku nesnášela a nepochopím, proč se Rósa vůči němu chovala tak, jako by jí na něm vůbec nic nevadilo.
Byla to taková docela oddechová kniha, kterou jsem přečetla za chvíli, ale určitě mě nenadchla a další knihy od této autorky číst nehodlám.

09.05.2020 3 z 5

Jak přežít svou maličkost? Jak přežít svou maličkost? Francine Oomen

Sice jsem asi přesně cílová skupina, ale i tak si myslím, že před dvěma lety by mě bavila o dost víc. Ze začátku se mi příběh opravdu moc nelíbil, to se po dalších přečtených stránkách změnilo a nakonec to nebylo tak strašné, ale za mě žádná bomba.
Přijde mi že Rósiny rozhodnutí byly většinou opravdu přehnané a docela rozumím jejím rodičům, že se k ní chovali tak, jak se chovali, protože Rósa byla opravdu na pěst.
Neskutečně mě vytáčely ty přezdívky, které pořád ona a její kamarádi psali na začátcích a koncích mailů, to mě fakt neskutečně iritovalo.
Takže za mě hodně průměrná kniha, rozhodně bych si ji znovu nepřečetla, ale úplně ztracený čas to také nebyl. Mám doma i další díl, který si přečtu, ale nic úžasného neočekávám.

06.05.2020 3 z 5

Léto, kdy jsme se potkali Léto, kdy jsme se potkali Robin Constantine

První asi čtvrtina kihy mě moc nebavila, příběh mi připadal dost nudný a nemohla jsem se ke čtení vůbec dostat, nelákalo mě to. Když jsem se přes prvních několik desítek stánek prokousala tak už jsem se od čtení skoro nemohla odtrhnout.

Je to sice trochu klišé příběh, ale je moc pěkně a čtivě napsaný, není tam moc nudných a zdlouhavých částí a opravdu se mi tato kniha četla dobře.

Taková pěkná, příjemná oddechovka na léto (ale tak klidně i na zimu), u které není potřeba přemýšlet. Za mě čtyři hvězdičky:)

04.04.2020 4 z 5