bookworm bookworm komentáře u knih

Šepkár Šepkár Peter Krištúfek

Úryvok z knihy som počula v Literárnej revue a celkom sa mi páčil (morbídna reality show "Last minute") svojím sarkazmom na aktuálnu tému. So samotným príbehom to už ale bolo podstatne horšie a ešte k tomu tie príšerné ilustrácie! Brrrr

20.07.2012 2 z 5

Vreckový slovník pre zaľúbených Vreckový slovník pre zaľúbených Xiaolu Guo

Na začiatku ma kniha nadchla svojím nápadom a perfektnou, nezvyčajnou prácou s textom. Mladá Číňanka sa snaží pochopiť pravidlá medziľudských vzťahov v západnom svete a paralely s rodnou krajinou jej toto úsilie len komplikujú - lebo sú "z iného sveta". Potom sa ale hlavná hrdinka zamiluje a ide to s ňou i s mojím nadšením prudko dole vodou. Nie o zaľúbenosti, ale hlavne o neuspokojenom sexuálnom apetíte mladej Číňanky o tom bola druhá polovica knihy. Škoda. A pritom začiatok bol taký sľubný... :-(.

20.07.2012 3 z 5

C.k.disident Karel Havlíček C.k.disident Karel Havlíček Jiří Morava

Nepochybne vynikajúca dizertácia, ale rozhodne nie populárne-naučná kniha pre radového čitateľa ako ja, s (pod)priemernými vedomosťami o českom národnom obrodení. Príliš mnoho detailov a dlhých dobových citátov priamo v texte, takmer žiadne vysvetlenie širších súvislostí ma donútili vzdať to ešte pred poloviciou a zamyslieť sa nad vhodnejším zdrojom o Havlíčkovi a jeho dobe.

29.03.2012 3 z 5

Historikova historie Historikova historie Aron Jakovlevič Gurevič

Asi najväčšiu pridanú hodnotu má kniha pre akademických historikov a znalcov sovietskej historiografie. Je tu veľa mien očividne známych ruských historikov, sú tu podrobne popísané ich vzájomné spory o teoretickú podstatu historického výskumu (marxistická filozofia vs. pozitivizmus a pod.), ale pre mňa ako outsidera to bolo dosť neprehľadné, vlastne nudné. Zaujímavé boli pre mňa skôr informácie o medziľudských vzťahoch, ,a problémoch vedeckého bádania. Autor pochádzajúci zo židovskej rodiny opisuje, ako kvôli tomu mal problémy na vysokej škole, všade, aj v zamestnaní mu jeho pôvod stále vyhadzovali na oči. Na druhej strane nebol ochotný bez výhrad akceptovať marxistický výklad dejín. Nebola som však schopná knihu dočítať ďalej než do obdobia 1960s. Možno ďalej bolo niečo zaujímavejšie.

26.02.2012 3 z 5

Pozdní léto Pozdní léto Adalbert Stifter

Patrím k tým, ktorí sa rozvláčnosťou textu dali odradiť. Aj keď opisy prírody v knihách mám bežne celkom rada, tých vyše 500 strán textu, v ktorom sa takmer nič nedialo, bolo na mňa trochu príliš. A to som sa na Stifterovo dielo z kraja, ktorý mám veľmi rada, veľmi tešila.

08.01.2012 3 z 5

Mimo času Mimo času Peter Krištúfek

Tieto poviedky ma príjemne prekvapili, sú to krátke, jadrné príbehy, čo vyznievajú ako zlé sny, na ktorých sa môžeme dosýta pobaviť, lebo nie sú naše. Polovica príbehu vždy vyznieva reálne a dôveryhodne "zo života", no mieša sa do neho čosi nenormálne, absurdné, no na rozdiel od sna, všetko má svoju vnútornú, síce často zvrátenú logiku. Aj keď vo väčšine príbehov tečie krv, kniha nepôsobí násilne a dokonca ani depresívne, skôr je to len škodoradostné pohrávanie sa s postavami v rôznych životných situáciách. Poviedky som si čítala po jednom, aby som si ich ušetrila :), veľmi fajn čítanie a hlavne prekvapenie po tom, čo sa mi predošlá kniha Šepkár vôbec nepáčila.

24.08.2011 5 z 5

Kameny pokání Kameny pokání Vladimír Preclík

Pekné čítanie, žiadna historiografia, jediné, čo mi chýbalo, boli obrázky daných krížov, prípadne mapka s geografickou lokáciou.

03.05.2011 5 z 5

Petr Brueghel Petr Brueghel Felix Timmermans

Životopis slávneho flámskeho maliara 16. stor., obdivovateľa Hieronyma Boscha. Pekným farbistým jazykom je tu zobrazený celý Brueghelov život, hoci vyznieva až trochu príliš jednostranne pozitívne pre maliara. Jediným negatívom pre mňa bolo, že kniha sa vôbec nevenuje analýze Brueghelových diel, hoci je v nej bohatá obrazová príloha i s detailmi obrazov (žiaľ, skoro všetky v čb prevedení). Bola to pekná kniha, ktorá mi priblížila nielen život umelca, ale aj kolorit doby, keď Brabantsko okupovali Španieli, čo bolo sprevádzané krutým prenasledovaním kacírov (nekatolíkov).

03.05.2011 4 z 5

Osmnáct Jeruzalémů Osmnáct Jeruzalémů Jiří Šotola

Po prečítaní knihy Tovaryšstvo Ježíšovo ma táto sklamala. Príbeh o zmanipulovaní detí fanatickým mníchom, aby išli na krížovú výpravu do Jeruzalema je príkladom "socialistického realizmu" a čiernobieleho videnia. Cirkevní predstavitelia sú vykreslení priamočiaro negatívne, deti sú naivné, dôverčivé a každé z nich má vlastnú predstavu o tom, kam idú a čo ich tam čaká. Detí, ktoré sa vrátili a o ktorých táto kniha je, bolo 18, a z toho vychádza i názov knihy.

03.05.2011 2 z 5

Polární záře Polární záře Drago Jančar

Temný príbeh odohrávajúci sa v Strednej Európe pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Hlavná postava prichádza do mesta, kde sa má zrejme stretnúť s nejakým agentom, ktorý nepríde, ale on tam nepochopiteľne napriek tomu zostáva a začne si s nejakou vydatou ženou. Kniha je strašne statická, dej sa nie a nie rozhýbať, samé myšlienky, žiadna priama reč a stále sa nič nedeje, pre mnohé veci mi chýbala nejaká logická pohnútka, aj keď by som bola zvedavá, ako to dopadne, nedalo sa to dočítať ďalej než do polovice.

03.05.2011 2 z 5

Komunistou z donucení Komunistou z donucení Jim Frederick

Osobná spoveď amerického dezertéra o 40 rokoch, ktoré prežil v Severnej Kórei. Rozprávanie je napísané jednoduchým spôsobom (človekom), napriek tomu zaujme, je veľmi dynamické. Aj keď Jenkins nezažil v Kórei skutočný "teror", jeho výpoveď o každodennom živote v najprísnejšej a najtajnostkárskejšej komunistickej diktatúre dnešného sveta pôsobí hrozne.

03.05.2011 4 z 5