Boogie007 Boogie007 komentáře u knih

Periklovo Řecko Periklovo Řecko Jan Bouzek

Kniha podává kompletní obraz života v Řecku. Seznamuje nás se státním zřízením, tehdejším člověkem, kulturou, každodenním životem, filozofií, prostě se vším tak typickým a krásným představující minulost. Je psaná tak, aby zaujala jak žáka, studenta, či dospěláka, který si chce oprášit vědomosti ze školních lavic.

04.03.2019 4 z 5

Krásná a slavná Krásná a slavná Věra Adlová

"Krásná a slavná - to jsou dvě slova, která věrně vystihují charakter Prahy". Od doby, kdy Praha vznikla, až do současnosti, se město velmi změnilo, hodně důležitých událostí se zde odehrálo a ovlivnilo naše dějiny. Stále se objevují nové stavby, o jejichž účelu a umístění se dá pochybovat, ale stojí zde krásné stavby, budovy, kostely, baziliky a domy z doby románské, gotiky, renezance, baroka, rokoka, ... Knize se dá jen vytknout poplatnost době ... ale co se dalo dělat, že?

04.03.2019 3 z 5

Povídky Povídky Ernest Hemingway

Báječné povídky s náměty tak blízkými Hemingwayovi, totiž toreadoři, rybaření, boxeři, válka, ... Hemingwayovo psaní je tak úžasné, že mu odpustím i to, že miluje sporty plné krve a smrti.

04.03.2019 5 z 5

O bílé lišce: Přehršle pověstí a pohádek z Orlických hor O bílé lišce: Přehršle pověstí a pohádek z Orlických hor Antonín Špinler

V Orlických horách se dobře daří různým zkazkám, ať již pravdivým nebo smyšleným, veselým nebo smutným, zkazkám o pašerácích, strašidlech, přírodě, ... Zkazky se pak předávaly (a tak uchovávaly) z generace na generaci při společných přástkách a besedách.

04.03.2019 3 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Ted Kramer je úspěšný, má krásnou ženu, roztomilého chlapce, všechno se zdá dokonalé. Pak ale nastane zvrat a Ted je postaven do nové role otec-matka. Je to něco, na co se nedá připravit a Ted se zpočátku ve všem topí. Když se spolu s chlapcem zaběhnou, přijde manželka zpět s tím, že chce syna zpátky.

Shakespeare a jeho svět Shakespeare a jeho svět Leslie Dunton-Downer

Ještě předtím, než vyšly knihy od Martina Hilského, byl tento výtisk mojí shakespearovskou biblí, souhrnným studijním materiálem. Čtivou formou je zde shrnut dramatikův život, doba ve které tvořil, informace o divadle i jazyku. Hry samé jsou přehledně rozděleny podle stylů, jsou zde vypsány postavy, děje, i s popisem pozadí hry. Vřele doporučuji všem, kteří se chtějí blíže seznámit s Mistrem a jeho obdivuhodným dílem.

Lysky na severu Lysky na severu Arthur Ransome

Nad touto knížkou mám rozporuplné pocity. Na jedné straně velký smutek, že jde o poslední, jen načrtnuté dílo mého milovaného pana Ransoma, kde mělo navíc dojít ke spojení dvou skupin dětí - hrdinů předchozích knih. O čem všem bychom se mohli ještě dočíst a následovaly by další díly? Na druhé straně je to lahůdka, která nás nechává nahlédnout přes autorovo rameno a být u toho, jak tvořil. Vše, co je zde zahrnuto (povídky i rozpracované ukázky), dokazuje, jak skvělý byl pan Ransome spisovatel.

04.03.2019 4 z 5

Velká severní? Velká severní? Arthur Ransome

Příběh o objevu a záchraně velké severní potáplice nepatří tak úplně k mým nejoblíbenějším. Možná to bude i proto, že jsem se k přečtení dostala až v dospělosti a tak zmizelo to dětské vnímání a nadšení.

20.02.2019 4 z 5

Krkonošské koledy Krkonošské koledy Josef Horák

Koledy v sobě spojují poetiku vánočního času, celý vánoční příběh a city, strasti a toužení našich předků. Krkonošské koledy mají i něco navíc - humor - to, co jak říkáme, jiného nám zbývá v těch nejtěžších situacích. A v Krkonoších to opravdu nebylo lehké. Samotné texty a notový zápis jsou doplněny o zajímavé doprovodné slovo Jana Luštince a o záznam přednášky samotného autora. Obdivuji nadšence, jako p. Horáka, díky kterému se zachovala část našeho národního pokladu.

20.02.2019 5 z 5

Dobrodružství pana Wellingtona Dobrodružství pana Wellingtona Hana Bergmannová Klímová

Kniha je primárně určena pro děti, ale pochutná si na ni lecjaký dospělák. Zajímavou formou popisuje čtenářům velmi těžké období 2. světové války a účast českých letců v řadách RAF. Dále nelehké osudy těchto letců po návratu do vlasti. Ale, protože je to dětské čtení, ne historické pojednání, je to vše zabaleno do pohádkového příběhu, kde se dětští hrdinové stávají parťáky letadel, rádií a dalších obyčejných, neobyčejných věcí.

11.02.2021 5 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Není to špatné čtení, jen nejsem moc ráda (ale s tím se dá u série počítat), že končí pootevřeným koncem. Z pohledu čtenáře, který je přítomný u obou hlavních protagonistů, jsem už cca v polovině věděla, kudy by pátrání mělo vést.

20.03.2020 4 z 5

Zlatý věk: s Janem Tůmou o životě a díle Zlatý věk: s Janem Tůmou o životě a díle Jiří Anderle

Sešli se zde dvě vzdělané osobnosti s velikým rozhledem. Já osobně jsem si knihu označila i jako filozofickou, četla po částech a přemýšlela jsem o tom, co tu bylo řečeno.

07.03.2020 5 z 5

Návrat diplomata Návrat diplomata Dick Francis (p)

Jinak čtivou záležitost mi pokazilo několik maličkostí. Zdá se mi, že autor zde nedotáhl vše do konce. Závěr byl poněkud překotný, jako by si najednou uvědomil, že mu do daného počtu stránek zbývá už moc málo, tak tempo urychlil ... Pak také překlepy ve vydání a dokonce záměna jmen. Škoda.

24.01.2020 3 z 5

Kuchařka Orlických hor Kuchařka Orlických hor Jana Galbičková

Kraj mého dětství, srdeční záležitost, několikrát vyslechnuté příběhy a pohádky zdejších autorů a kuchyně tomu přidá další dílek do celku. Určitě nevyzkouším každý recept, ale na druhé straně sáhnu po těch jídlech, která znám z vyprávění nebo které se mi prostě zalíbí.

16.01.2020 3 z 5

Mezi koly Mezi koly Dick Francis (p)

Pro mě opět jedna z top detektivek od DF. Čtivá, napínavá, s přídavkem zajímavých informací.

18.09.2019 5 z 5

Příběh pražské bible Příběh pražské bible kolektiv autorů

Mám ráda jakákoliv připomenutí toho, že český národ svou historii, tradice a historické exempláře ... vše, na co můžeme být po právu hrdí a co je potřeba stále si oživovat.

14.08.2019 5 z 5

České nebe České nebe Alena Ježková

Pro některé opáčko, pro některé seznámení s českými svatými.

06.08.2019 3 z 5

Český ženich a vietnamská nevěsta aneb jak se žije s Vietnamkou Český ženich a vietnamská nevěsta aneb jak se žije s Vietnamkou Jan Pokorný

Autor pojal knihu jako takový průřez procesem seznámení dvou lidí z rozdílných zemí a kultur, jejich sblížení, svatbou a kontaktem a přejímáním právě těch rozdílností a tradic. Zajímavý je i popis situace ve Vietnamu, jeho současnost i historie.

18.06.2019 3 z 5

O věrné Hadimršce O věrné Hadimršce Jiří Weiss

Vtipné počtení, doplněné o bonus - ilustrace Ondřeje Sekory.

12.05.2019 4 z 5

Justice Justice Friedrich Dürrenmatt

Dürrenmatt není lehkým čtením. V první polovině mě občas přepadla myšlenka knížku odložit, ale vždycky jsem se usměrnila tím, že mě čeká zvrat a že to bude stát za to. Na konci, při pohledu zpátky, do sebe všechno zapadá, i když máte nejdřív pocit, že na vás autor hází vše bez ladu a skladu.

14.03.2019 3 z 5