BobCB BobCB komentáře u knih

Udělal jsem si příjemné odpoledne :)

22.02.2017 5 z 5

Dobrodružství z lesní stráně Dobrodružství z lesní stráně Jaroslav Cingroš

Moje nejmilovanější knížka, když jsem byl malej... hlavně tedy plškové :)

01.03.2015 5 z 5

Reykjavík Reykjavík Juan Mayorga

Trochu zklamání. Ale pro člověka, který má rád šachy i divadlo bych doporučil. Jako představení by to mohlo být dobré, ale ve scénáři jsem se občas ztrácel, kterou postavu zrovna ten který aktér zpřítomňuje

20.04.2017 3 z 5

Jak život napodobuje šachy Jak život napodobuje šachy Garri Kasparov (p)

Ukazuje se, že ani nejlepší šachista všech dob nemá patent na všechno.

04.09.2016 odpad!

Koncovka Koncovka Frank Brady

Kniha by byla výborná, kdyby se neobjevil jeden problém - překlad. VLADIMÍR CINKE. Ano, šachovnice má políčka, ale když popisujeme partii, jsou to pole. Ano, můžeme někoho poslat pro figurky, ale když někdo obětuje v partii střelce, obětuje figuru, Ano, z angličtiny můžeme přeložit královna, ale po šachovnicích česky mluvících šachistů se prohání dáma, podobně game je prostě partie a ne hra. Šachový soubor je šachový souprava. Na patnáctém tahu je v patnáctém tahu. Rychlá hra jsou bleskové šachy nebo prostě bleskovky. Postavení je obvykle pozice. Zápis o partii je partiář. A další a další, na každé stránce, kde se mluví o šachu (překl. šachách). Překladatel se tvrdošíjně držel svého nového šachového jazyka a zjevně byl povznesen nad to podívat se na české šachové termíny. Bohužel ani vydavatele nenapadlo nechat knihu napřed přečíst před publikací nějakého šachistu (v překladu obvykle hráče šachů). Pasáže, kde se nemluví přímo o šachu se dají číst, ale přecejen je to kniha o jednom z největších šachistů všech dob. Pro nešachisty jedna věta z překladatelova pera o tenisu: Jeho servis byl půvabný a přesvědčivý a totéž platilo i o jeho zpětném podání.

27.06.2016

Zjevení Janovo Zjevení Janovo Jiří Mrázek

Výborný komentář, každý, kdo se chce seznámit s pohledy na Apokalypsu by si měl přečíst. Šťastné časy, kdy k nám tato poslední kniha bible nepromlouvá!

27.02.2016 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Po určitém zklamání z Krve na sněhu jsem se do ní ani nechtěl pouštět. Nakonec musím říct, že mě mile překvapila. Velkou roli v tom ovšem hrálo prostředí severního Norska, které mě hodně láká. Prostředí a reálie u mě trumfly příběh.

17.01.2016 4 z 5