bilamysicka bilamysicka komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Moc pěkná knížka, hezky použitý jazyk i atmosféra. Mám moc ráda tento typ knih, kde autor přinese do mého života téma, o kterém jsem předtím nic moc netušila. Děkuju.

17.10.2021 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Skvěle napsané, je vidět, že autorka Šumavu zná. Líbila se mi atmosféra míst i charaktery postav, které jsou silně reálné, na nic si nehrají. Není to americký ani skandinávský thriller, nečekejte potoky krve, maniaky ani sexy alkoholiky v roli policistů. Tohle byl krásný šumavský thriller, spisovatelsky kvalitní popis reality těhle zapomenutých konců světa. Detektivka zajímavá až do konce, vraha jsem netušila do posledních stránek. O příběhu koncentračního tábora na Pramenech Vltavy jsem doteď vůbec netušila. Mrzí mě, že se takhle chováme k naší minulosti, děkuji moc, že to někdo vytáhl na světlo. Přečteno za dva večery.

17.10.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Skvělé. Není co jiného napsat. Lepší nechat prostor autorce a jejím novým knihám. Opravdu dobrá práce.

24.01.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha dá přesně to, co má. To, co od ní očekává čtenář, který po ní nesáhl pouze omylem nebo z pochybovačně zvědavosti. Jede rovně po dálnici úspěchu, vítězné téma, mistrně napsaná, žádné komplikace a moc myšlení. Za mě super, když se chci jednoduše bát jako malá holka.
Jen prosím!!! SPOILER: Jsem lékařka - diabetoložka. Moc mě mrzí, že tak kvalitní autor si o nemoci, kteoru v knize používá, nedohledá správné informace. Můžu přeskočit, že se zde jednoznačně jednalo o diabetes 1. stupně ( ne ten z "vyžranosti", ale z imunitních důvodů ), hrdina byl mladý, velmi štíhlý...že by si píchal inzulín pouze 2x denně je vesmírná blbost, s cukrovkou 1. stupně je pro nemocného nutná aplikace inzulínu před každým jídlem a dále pak jednou denně injekce bazálního izulínu nutného i kdyby člověk nic nejedl. Zkrátka nemocný nemá funkční slinivku. Bez slinivky - žádný vlastní inzulín - bez vlastního inzulínu - nárust cukru v krvi s jídlem i bez - výsledek během několika dnů bez inzulínu tak vysoká hladina cukru v krvi, že člověk upadá do hypeglykemického komatu. V knize však pacient, který zůstal v horách bez inzulínu, končí v hypoglykemickém šoku, tedy má smrtelně nízkou hladinu cukrů v krvi. To se ale v realitě může stát POUZE vysokou dávkou inzulínu nepokrytou stravou. Já vím, že to málokoho zajímá, ale cukrovkářům jde z těhle věčných omylů v médiích o život. Před týdnem mi zemřel 15letý pacient, protože jeho vzdálení příbuzní při jeho omdlení místo cukru aplikovali inzulín! Takže ještě jednou, kdyby se vám to náhodou někdy mohlo hodit: 99% diabetiků v mdlobách je v těžké hypogykémii a potřebuje ihned CUKR, protože má v těle PŘÍLIŠ inzulínu! Jedná se o vteřiny, maximálně minuty!

13.06.2020 3 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Děsivé, děsivě smutné, smutně krásné. Doporučuji a jednoznačně palec nahoru. Takhle by se mělo psát.

08.08.2020 5 z 5

Podvod zlatého faraona Podvod zlatého faraona Petra Klabouchová

Přidávám ve své knihovničce mezi nejoblíbenější v posledních letech. Hezké a chytré čtení, po kterém nemám pocit, že jsem zase jen ztratila čas nad tuctovým příběhem o ničem. Zkusím si ještě dohledat informace, autorka mě k tomu dokopala. Pozor! Žádný americká trhák, co stříká krví na všechny strany. Napínavé, napsané krásnou češtinou a s láskou k tématu. Děkuju.

05.05.2020 5 z 5

To To Stephen King

Krása. Není co dodat, King s mega velkým K!

05.08.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Tak nevím. To na pana Kariku někdo tlačil, aby ze sebe rychle vypotil další kousek? Z trojice jeho hororů je tenhle nejslabší, zbytečně upocený, perverzní krvavé detajly, co bych hledala někde v brakové literatuře. Hlavní hrdina se tak usilovně snaží přesvědčit o tom, jak se každou minutu knihy pořád víc bojí, a autor tlačí na pilu a tlačí...až má z toho čtenář zácpu. Je to celé rozvleklé, pořád se tam jí rohlíky k snídani a chodí nakupovat, do toho občas někde nějaký dětské vyrvané nehty nebo zuby, v hluboké zimě tam nějaká šílená laň s rozhozenýma biologickýma hodinama porodí koloušky, jen aby je cosi zmasakrovalo... No a konec, konec jste, pane Karika, opravdu nedůstojně odfláknul. To v lepším případě. Protože jinak je to slušná pitomost.

05.08.2020 1 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Hezké čtení do letošní bouřlivé zimy. Líbilo se, jedna z těch knih, co mě chytne už na prvních stránkách. Ani jsem se nepotřebovala nijak zdlouhavě začítat a poznávat postavy a místo. Příběh mě vtáhl okamžitě. Asi by mohl být i méně komplikovaný, aby se to pak na konci nemuselo tak horem pádem všechno vysvětlovat. Tam vidím jedinou slabší stránku této hororové pohádky. Závěrečný rozhovor matky s Ruthie byl pro mě takový nějaký podivný, málo realistický, ve skutečném životě by to takhle asi nefungovalo. Ale tady jsme ve světě nemrtvých a jejich strážců, takže pro mě za čtyři hvězdičky a díky za dva hezké večery.

22.02.2022 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Jak kočička s pejskem pekli dort... Je tam úplně všechno a nic. Překombinované, absolutně nesmyslné, levně brutální, případ do sebe zapadá asi jen u příznivců sci-fi. Chápu, že italská kultura je trochu jiná, hodně emotivní a telenovelová, ale prostě tohohle kočkopsa budu trávit hodně dlouho.

24.01.2022 1 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Možná to bude jinou kulturou a italským pojetím kriminálek, ale pro mě je to moc. Ne moc drsné, ale překombinované, opakující se, zbytečné zvraty, které už ani neprovokují překvapení, ne proto, že by nebyly překvapující, ale protože je to jako být několik hodin na kolotoči. Prostě po sté zatáčce už nekřičíš nadšením ani strachem. Nebavilo.

09.08.2020 1 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

Tak tohle jsem nečekala, úplně odlišný styl, než předchozí autorčina kniha, která mě k jejímu jménu přivedla, ale stálo to opět za to. Nadějná česká spisovatelka, není co dodat. Moc bolavý příběh. Několikrát jsem si poplakala, přiznávám, prostě to prožíváte s těma dětma a jejich rodičema, brrr! Navíc je kniha vyprávěná hláskem jednoho ze ztracených chlapců, takže ta jeho dětská čistota proti nekonečnému lidskému zlu, to vás zlomí. No a konec mě dostal. Opravdu jsem za celou knížku nepochopila, co se s těma klukama ve skutečnosti stalo. Až v poslední kapitole a to už jsem bulela fest.

05.08.2020 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Jedna z mých oblíbených knížek. Pěkně i filmové zpracování, ale s knihou se nedá srovnávat. Příběh je na dobu vzniku originální, má čtenáři něco dát. To úplně nejcenější - možnost otevřít oči a zkusit doopravdy žít. Pro mě prostě srdcová záležitost.

05.05.2020

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Jám mám zkrátka tuhle autorku ráda. S každým kouskem se podle mého lepší. Baví mě.

05.08.2020 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Detektivka, co neurazí, fajn se čte a tak nějak mi díky českému prostředí a mentalitě dokonce lépe sedne než nikdy nekončící řada prvoplánovaně tvořených severských kriminálek. Autorka píše hezky česky a hezky česky se to čte.

05.08.2020 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Víc než čarodějnické fantasy spíš čarodějnická romantika a i ta je taková...jednoduchá. Asi už jsem na tyhle insta love story přílíš starý kus. Myslím ale, že slečnám tak do třiceti s romantickým založením, chutí se zasnít a nepříliš velkým očekáváním, se to může hodně líbit. Každé kniha má své čtenáře, víc reklamy má, víc má i čtenářů, ale to už je o něčem jiném.

05.05.2020 2 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Zlehka poeticky psaná detektivka, z které ale nejsem nadšená. Chybí mi jakékoliv napětí, i když vraždy jsou brutální, všechno je takové nějaké cukrkandlové. Všichni jsou pozitivní hrdinové, od staré vyšetřovatelky - neohrožené bojovnice za spravedlnost, přes mladého policistu s dobrým srdcem, až po vraha, pro kterého by měl čtenář vlastně brečet. Jako nápad dobré, zpracování ale nemá jiskru. Takový odlehčený jogurt bez cukru a tuku, co ale na obalu slibuje smetanovou bombu.

09.08.2020 2 z 5

Než jsem zemřela Než jsem zemřela S.K. Tremayne (p)

(SPOILER) Narozdíl od předchozí knihy ( Ledové sestry ) mi tahle moc nesedla. Nedokázala jsem se až hodně přes půlku začíst, pokaždé jsem po pár stranách usnula ( což není dobré znamení ). Navíc mi přišlo, že autor jede jakoby přes kopírák s předcházející knihou. Stejné prostředí, stejné pochybnosti o mentálním zdraví matky, stejně se chovající manžel, dcerka, která marně hledá kamarády, dokonce se i téměř stejně jmenuje. Jediné, co autor změnil je barva vlasů, tentokrát je děvčátko černovlasé a ne blond, no a pak konec. Mnohem horší, bohužel.

17.10.2021 3 z 5