beníček beníček komentáře u knih

Doly, hutě a Kladno Doly, hutě a Kladno Jiří Kovařík

Fundovaný a nezaujatý pohled na dějiny hornictví a hutnictví na Kladensku. Velice dobře se autoři vypořádali i s polistopadovou dobou. Škoda jen, že je kniha obtížně dostupná.

26.02.2022 5 z 5

Zpětné zakreslení cesty Zpětné zakreslení cesty Alena Zemančíková

Pohled na činohru ND skrze novinové kritiky je zajímavá věc. Jelikož je kritika nemilosrdná, tak na ND bylo vždy všechno špatně. U diváků tomu tak být nemuselo a také nebylo. Protože autorku pohled diváků vůbec nezajímá (ať už z dopisů, které došly do ND, nebo z hlediska návštěvnosti inscenací) je čtenáři předkládán jednostranný pohled na ND. Z pozice diváka musím říci, že ve sledovaném období jsem viděl převážnou většinu činoherních inscenací a pokud se jednalo o hry inscenované Ivanem Rajmontem, Otomarem Krejčou nebo Ivo Krobotem, v převážné většině jsem byl spokojen.

08.02.2021 1 z 5

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Koncepce knihy je chaotická. Dochází k opakovaní faktografie, citátů a událostí v různých kapitolách. Redakční práce byla zanedbána. Při srovnání literární úrovně citátů Juráčka a vlastního textu Horákové, jednoznačně Horáková selhává. Talentovanější byl rozhodně Juráček, ona sama mu podmínky pro práci nevytvořila, naopak preferovala sebe. K jeho destrukci přispěla notnou dávkou i ona sama, i když stále mluví o tom, jak ho zachraňovala. Nechutné pasáže o intimním životě si snad mohla odpustit, inu práce v bulvárním médiu, potom poznamená i styl psaní jiného druhu literatury. Přesto kniha poskytuje zajímavý vhled do života disidentů a emigrantů v době normalizace.

06.11.2020 2 z 5

Příběhy tisíce a jedné noci Příběhy tisíce a jedné noci Eduard Petiška

Skvěle napsaná a moudrá kniha.

06.10.2020 5 z 5

Zmizelá tvář Kralup Zmizelá tvář Kralup Josef Stupka

Autor je ukotven v době Rakouska-Uherska a první republiky. Záměrně opomíjí dobu 1948-1989.

26.09.2020 2 z 5

Krvavý podzim 1938 Krvavý podzim 1938 Jiří Padevět

V knize je opomenuta řada případů teroru a násilí v českém pohraničí v roce 1938. Obraz tehdejší situace je tak v mnohém ohledu falešný. Některé údaje jsou opsány z knihy Jana Bendy, avšak v odkazech to vůbec přiznáno není.

26.09.2020 2 z 5

Kinematografie zapomnění Kinematografie zapomnění Štěpán Hulík

Vynikající kniha, která využila řadu opomíjených pramenů k problematice. Výklad je jasný a sevřený. Koncepce knihy působí velmi dobře. Autor odvedl kvalitní práci. Škoda, že takových publikací o státním filmu není mnoho.

14.07.2020 5 z 5

Krasové oblasti střední a severní Moravy a Slezska Krasové oblasti střední a severní Moravy a Slezska Petr Zajíček

Kniha o Moravském krasu byla lepší. Tady chybí větší hloubka při popisu problematiky. Rovněž se téma tříští, protože je zkoumáno několik krasových útvarů. Jinak fotky jsou perfektní.

14.07.2020 3 z 5