Bedrich84 Bedrich84 komentáře u knih

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

Povídka o nelehkém životě v dřevařské osadě na Šumavě kolem roku 1870, působivé popisy přírody, způsobu práce a života tehdejších lidí pracujících v lese a jejich rodin. Člověk si to už ani neumí představit. Doba, kdy se čas řídil východem a západem slunce, topilo se a vařilo na otevřeném ohni v místnosti a kouř odcházel netěsným stropem. Příbuzný člověk s postižením se zavřel do oddělené kobky. Popis zimních měsíců i chování postav je chvílemi až děsivý, navíc se v osadě stane čin kriminálního charakteru. A dotčené společenství se s tím vypořádá po svém, bez úřadů. Hlavní trest připraví vyníkům až osud.

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Krátká novela analyzující vzestup a pád jednoho manželství. Z pohledu manžela. Nechává čtenáře nahlédnout do svých pocitů a myšlenek, některé z nich jsou běžné, jiné až děsivé. Dílko také ukazuje nějaké detaily a reálie z doby a místa svého vzniku. Celé je to až překvapivě aktuální a vše by se mohlo odehrát klidně dnes.
Rozhodně nedoporučuji číst, pokud se chystáte na svatbu.

V noci je každá krev černá V noci je každá krev černá David Diop

Dlouho se mi nestalo, že bych přečetl knížku za dvě dopoledne. Napínavé, strhující, primitivní.. Příběh a myšlenky vojáka ze Senegalu v první světové válce.

24.02.2024 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Co si přečíst po úmrtí autora než knihu nesoucí jméno Nesmrtelnost? Nesmrtelnost, touha po ní a její různé podoby jsou důležitým motivem knihy. Autor je zároveň vypravěčem i účastníkem některých dějových linek, které se složitě prolínají vystupují v nich historické postavy jako Goethe, Hemingway, Bach atd., krom nich také odkazuje na literární postavy a sledovat všechny návaznosti a propojení je osvěžující, ale náročné. A nedělám si iluze, že mi něco neuniklo. V knize se hojně vyskytují hluboké filozofické úvahy a zamyšlení, ale také poměrně exaktní popisy sexuálních styků a pocitů kolem nich, něco působí věrohodně, něco spíš na efekt. Dílo každopádně zajímavé a spousta myšlenek velmi originálních.

24.02.2024 3 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Jak je patrné už z názvu kniha se zabývá vyhlazovacím táborem Treblinka. Autor, pan Glazar, vypráví příběh vlastního přežití od obdržení transportního příkazu do tábora až po poválečný návrat do vlasti. Detailně popisuje jak tábor funguje, ale ne pouze oficiální a zamýšlené postupy, ale hlavně jak fungují lidé,vězni, kápové, dozorci, směna, úplatky, spekulace, šmelina. Ukazuje lidskou schopnost přizpůsobit se prakticky čemukoliv a touhu přežít za každou cenu. Další podstatná část knihy, je plánování vzpoury a útěku. Ten se nakonec podaří a shoudou okolností a náhod se autor dostane s novými doklady na nucené práce do Německa. Tam se poměrně poklidně dočká konce války a osvobození americkou armádou. Přes určité peripetie se vrací do Československa. Později je svědkem v soudním procesu s táborovými dozorci a dalším personálem.

Léto v Altamiře Léto v Altamiře Jiří Fried

Kniha o prázdninovém přátelství dvou chlapců v létě 1937. Odehrává se v Záhoří u Prachatic. Myslím, že nemálo čtenářů si vzpomene na svoje vlastní dětská dobrodružství, přestože se pravděpodobně odehrávala jinde. Z knihy je cítit nadšení pro přírodu a láska k ní. A také to okouzlení prvním přátelstvím, na které člověk nikdy nezapomeneme. Další dějová linka je sílící nacismus sudetských Němců, první konflikty s chlapci v hitlerjugend a dokonce i nějaké násilí mezi Čechy a Němci ve městě. Skvělá prázdninová četba vhodná i pro děti cca od páté třídy.

24.02.2024 4 z 5

Děs na hoře Děs na hoře Charles-Ferdinand Ramuz

Temný příběh se silnou atmosférou, odehrává se v horách, ve velmi izolované vesnici. Velmi podrobné popisy přírody, světla, stínu, hluku a celkově prostředí budují ponurou až hororovou atmosféru. A příběh samotný plyne pomalu, ale jistě k očekávané tragédii. Nepřekvapí, ale rozhodně nenudí.

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Svižná akční detektivka. Odehrává se v roce 1789 v Jizerských horách. Konkrétní časové zařazení dává možnost odhalit historické nepřesnosti, například užití lyží v Českých zemích, se obvykle datuje cca o 100 let později. Příběhu to za mě, ale neškodí. Nesourodá dvojce, bývalý jezuitský kněz a údajný vídeňský lékař, vyšetřuje případ svatokrádeže a během toho se potká s několika vraždami, sebevraždami, sérií znásilnění a sebevražd (co víc si může čtenář přát), probíhají souboje střelecké i na kordy. Občas souboje končí nebo začínají poměrně nečekaně. Občas někdo střelí někoho z dálky do hlavy jako by nic. Je to rychlé a akční. Další bonus je povedený popis Jizerek a příběh o Čarostřelci. Za mě velmi povedená prvotina.

Lední medvěd Lední medvěd Jindřich Mann

V knize se míchají vzpomínky na dětství v socialistickém Československu a NDR, autorovi dětské sny a představy a reálné události a místa té doby. Ve vyprávění je cítit trocha nostalgie po dětství a zároveň kritika tehdejšího zřízení. Jazyk je hodně barvitý. Že je autor vnuk H. Manna a syn L. Aškenazyho jsem zjistil až doma v přebalu.

Nemáte šanci Nemáte šanci Jack Black

Zábavná, poutavá, údajně autobiografická kniha z roku 1926, popisující "kariéru" muže, který se rozhodl nechodit do práce. Postupně je tulákem, zlodějem, lupičem, narkomanem, vězněm nebo různou kombinací předchozího. Opravdu spoustu času stráví ve vězení. Výborně popisuje etiku a sociální vztahy z prostředí, ve kterém se pohybuje a myslím, že ač není rozhodně hrdinou v obvyklém smyslu slova sympatie čtenáře si většinou získá. Zajímavé jsou také popisy tehdejší praxe u soudů a ve vězení a jejich postupná proměna. Celkové vyznění knihy je takové, že proti státu/systému "NEMÁTE ŠANCI"

Paci, paci, pacičky Paci, paci, pacičky František Růžička

Kniha o dětství a dospívání za socialismu z pohledu kluka, co má rád kluky. Prožívá dětství s despotickým otcem komunistou, později dospívá a ve společnosti svérázné babičky. Vyprávění je dost explicitní a trochu nesourodé, plno příběhů o masturbaci, sexu a pocitech kolem těchto věcí. Na mě občas až příliš popisné. Občas se vyskytne něco humorného, za mě je to ale především o šedi, marasmu, pokrytectví a nepochopení všude kolem.

Pod jednou střechou Pod jednou střechou Jan Werner

Brutálně obsáhlá kniha snažící se popsat příběhy, motivace a postoje lidí, kteří se v porevoluční době, rozhodli postavit rostoucímu násilí ze strany rasistických a neonacistických skinheads. A to jedinym způsobem, který jim byl srozumitelný, odpovídat na násilí stejnou mincí. Kniha je rozdělená do dvou částí, první uvádí čtenáře do problematiky, popisuje dobu a příběh očima autora tak, jak ho viděl a prožil on se svojí partou. Jedná se o v určitém okruhu legendární Bulldog Boot Boys crew, která se scházela v žižkovském klubu Propast. Kniha tak mapuje existenci téhle party v letech 1994-1998, která tak nějak zhruba odpovídá životnímu cyklu většiny uskupení tohoto typu. Pro insidery je to zajímavé, pro lidi z venčí těžko říct. Jazyk knihy je podle mě až příliš odborný na to, jaká témata se řeší, ale asi je pro autora přirozený. Druhá, možná ještě zajímavější část, jsou rozhovory s pamětníky a zúčastněnými z různých subkultur, které spojovala potřeba bránit se a bojovat proti šířícímu se neonacismu v ulicích.

24.02.2024 3 z 5

Roy Ellis: Šéf skinhead Roy Ellis: Šéf skinhead Honza Vedral (p)

Životní příběh legendy jednoho hudebního žánru. Roy Ellis (s pomocí Honzy Vedrala) popisuje svůj život a cestu k hudbě. Od tvrdého dětství na Jamajce přes útěk do Anglie až do současnosti. Protloukání se životem, boxování, móda, skinheads a hlavně hudba. Přes další a další peripetie a komplikace jde dál za svým životním snem. Pro fanoušky nutnost. Pro běžné čtenáře, zajímavý příběh jednoho muzikanta ukazující spoustu dobových reálií.

24.02.2024 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Místy vtipná, občas až bláznivá parodie na "krvavý román" se všemi dostupnými žánrovými klišé dotaženými do extrému a ještě dál. V roce 1924 to asi byla větší pecka.

06.01.2024 2 z 5