BarboraLinke BarboraLinke komentáře u knih

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Hlavní hrdinka Naty je nešťastná, že se díky nehodě ocitá v nemocnici. Navíc sdílí pokoj s ráznou stařenkou Hedou. Jenže je to právě ona stařenka, na první pohled možná chladná a nepřístupná osůbka, která dívku přinutí zamyslet se nad svým životem, a dokonce jí tak trochu pomůže najít i novou životní lásku. A to skrze vyprávění o své sestře Evě, která v době protektorátu nalezne práci, lásku a útočiště v opatrovně. Nechci příliš prozrazovat z děje, to si knihu raději sami přečtěte, protože je vážně krásně napsaná. Autorka používá slovní obraty, které mě moc bavily. Na konci Slunečnice, která také propojuje minulost s přítomností, se objeví dva nečekané zvraty a myslím, že vás nenechají chladnými. Oko nezůstane suché. Za mě 5* a velká spokojenost

25.04.2022 5 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

Ve stínu války je historický román, od kterého jsem se horko těžko dokázala odtrhnout. Od prvních řádků mě kniha vtáhla do děje…

Anotace toho příliš neprozrazuje a z mého pohledu je i trochu zavádějící. Sledujeme životní peripetie sympatického Švéda Williama, krásné dívky Lilien, jejího otce a strýce a nakonec mladého hraběte Antona. Všechny zmíněné postavy jsem si velmi oblíbila a až do konce jim fandila v boji proti nepřízni osudu i doby. Ani jeden z nich si válku nepřeje a stejně jsou okolnostmi zavlečeni přímo do středu válečného dění.

Příběh je sám o sobě skvělý, tempem a stylem vyprávění mi připomíná romány od mých oblíbených německých autorek Sabiny Ebert a Iny Lorenz. Jediné, co mě na knize iritovalo, byly poměrně časté skoky v ději. Sice jsem si pak zvykla, ale přece jen bych v textu a jednotlivých kapitolách upřednostňovala delší pasáže. Knihu bych doporučila všem milovníkům historických románů nebo těm, co se zajímají o třicetiletou válku.

PS: O kvalitě díla vypovídá i fakt, že kdyby autorka měla na svém kontě ještě další romány, už bych běžela do nejbližšího knihkupectví :-)

19.07.2022 5 z 5