Barbar225 Barbar225 komentáře u knih

Hovory s porodní bábou Hovory s porodní bábou Jana Doležalová

Knihu jsem četla v těhotenství, vše mi do sebe zapadalo. Upevnilo mě to v některých názorech a připadalo mi, že autorka není dogmatická a má zdůvodněno to, co dělá. Bohužel jsem rodila o měsíc dřív a s odůvodněním speciální péče pro předčasně narozené miminko bylo všechno jinak, než jsem si představovala. Nic nebylo přirozené, připadalo mi to spíše absurdní. Na novorozeneckém oddělení panovala averze vůči "jiným názorům", které se odlišovaly od běžné praxe v porodnici. Přišlo mi smutné, že si mě zařadili mezi ženy, které si na internetu čtou nějaké "bláboly" a nechápala jsem averzi vůči tomu, co je přirozené. Copak jako profesionální porodní asistentky a sestry nečtou takovéto knihy a nehledají východiska, jak překonat vlastní rutinu a přehodnotit postupy běžné v době socialismu? Při každém kontroverzním tématu se uchýlily hned do obranné pozice.
Asi tedy odchází z práce s pocitem, že ji udělaly dobře a některé maminky s komplikovanějším porodem se prostě jen zařadí mezi ty, co si z porodnice odnáší jednu velkou frustraci. Jako polehčující okolnost beru to, že v té době jsem byla extrémně přecitlivělá a neumím fundovaně posoudit, zda jejich postupy byly správné, či nikoliv.

16.03.2018

Přeskočit horu Přeskočit horu Zdeněk Jančařík

Tuto knihu jsem četla jako farnice a novopečený rodič. Autora knihy znám jako kazatele, který umí zaujmout, má humor a schopnost rychle reagovat, umí vystihnout podstatu, používat rozum a zahrnout do kázání naprosto všední skutečnosti i širší souvislosti z reálného života. Proto mě udivila míra jeho pochybností o sobě. Vždyť by mohl být pyšný na své schopnosti. V době, kdy usiluji o bezvadnou ranou péči a jsem přesvědčena o důležitosti prvotní citové vazby s dítětem, se divím, jakými cestami může Pán vést člověka a vy-formovat z něj osobnost. To si uvědomuji, když čtu o neutěšeném vztahu s rodiči autora knihy. Ke konci knihy mě přijdou silná zamyšlení o povolání ke kněžství. Jestliže tato témata, sebevědomí a autenticita vlastního povolán a zvolené cesty, konfrontuji sama se sebou, přijde mi to zcela zásadní a dostatečně hluboké. Jako farnici mi tato kniha pomohla lépe poznat tohoto kněze, za což jsem vděčná.

16.03.2018