Aya81 Aya81 komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Mám ráda tohle "reálné a vědecké" sci-fi. Přestože některým vědeckým vysvětlením až tak úplně nerozumím, ráda zapojuju mozek a přemýšlím o tom. Děj má spád, hezky se prolínají jednotlivé časové i jiné roviny. Jako bonus se člověk dozví i něco o čínských reáliích i nedávných dějinách. Těším se na pokračování.

17.12.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Říkám JO JO JO! a tleskám. Vestoje. Kniha plná ironie, sarkasmů a absolutně lahůdkového jazykového stylu, kde po poetické větě plné květnatých přívlastků následuje direkt přímo na solar v podobě až vulgárního vtipu. Krátké povídky, zejména skvělá titulní "Hod mrtvou labutí" svými trefnými postřehy ohledně moderní společnosti, zejména "rádoby vyšší střední třídy", cílí přesně a tnou do živého. Opravdu radost to číst! Drobné mínus za rozuzlení opakovaně tak trochu horkou jehlou, ale v absurditě zápletek poměrně pochopitelný důsledek. Ondřeji, piště dál, prosím!

24.06.2019 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Skvělá detektivka, Bryndza opět nezklamal. Nepostrádá napětí i trochu toho soukromí hlavních postav. Mám jeho styl ráda.

03.01.2019 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Knihu jsem nejdřív vůbec číst nechtěla. Mrzelo mne, že sportovkyně z mojí oblíbené disciplíny (koukám na biatlon už nejmíň 20 let..) sklouzla do roviny bulváru. Ale pak jsem si řekla, že nebudu soudit, dokud nepřečtu sama, navíc se mi hodí i do Výzvy (autobiografie normálně vůbec nečtu), takže jsem po ní sáhla.

Po přečtení jsou pocity rozporuplné. Kniha se četla lehce, je určitě čtivá. Není v ní ani zdaleka tolik "špíny" či kontroverze, jak se nám snaží namluvit bulvární novináři. Kromě rozhodně negativního názoru na trenéra Šikolu (ale nemám pocit, že by si s ním vyřizovala účty, ani to není to hlavní téma knihy) nikoho neodsuzuje, naopak se snaží hledat různé roviny pohledu. Je to osobní zpověď a nezastírá, že sdělení v ní je čistě subjektivní.
G.K. byla skvělá sportovkyně a její přínos biatlonu i sportu u nás vůbec je jednoznačná.
Bohužel nemůžu věřit všemu, co v knize píše. Přijde mi, že si dost často protiřečí, nebo podává protichůdné informace o jednotlivých obdobích svého života. Někdy mám pocit, že byly Gabriely Koukalové dvě, a každá se chovala nebo zažívala něco odlišného. Nespala/spala, nejedla/jedla, vyčerpaná zvládla jen sport a odpočinek/lítala a podnikala bůhví co... Ale nemyslím, že by se G.K. snažila čtenáře vodit za nos. Spíš z toho mám pocit, že má opravdu vnitřní problémy, které za tohle všechno můžou. Ale neumím to posoudit, nemám znalosti z psychologie, je to jen můj dojem.
Každopádně si bohužel myslím, že tato kniha neměla vyjít. Ne teď. až později. Až by se na vše G.K. podívala ještě více z dálky a až by kniha neuškodila jí ani její pověsti.

18.06.2018 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Prostě dobře napsaná oddychovka, takový hvězdičkový "béčko" jak má být. Ráda přečtu i další :)

21.11.2017 4 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Podle mne trochu opomíjená Irvingova kniha, ve stínu slavnějších sestřiček. Pro mne ale je jednou z těch top. Má klasické Irvingovské znaky (hrdina "vypravěč" tak trošku nezajímavá osoba, zmrzačení, postupné prolínání se časy a vzpomínkami, odkazy na autorova oblíbená témata, dobrý-nedobrý konec...) a pro mne ještě trochu více atmosféry než další autorova dílka. Přesně ta kniha, u které je vám líto, že končí. Na Irvingových knihách je zajímavé, jak moc stejné a přece jiné jsou...

16.08.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavá detektivka (spíš než thriller, jak byl avizováno), dobře napsané, děj měl spád. Určitě fajn kniha třeba na dovolenou nebo na dlouhé zimní večery.

16.08.2017 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tohle se nějak nepovedlo. Zajímavá myšlenka, námět, ale nic z toho. Příběh takový nijaký, styl psaní divný. Místo zápletky jen nekonečné popisování praktik v chovu, zabíjení a zpracování chovných lidí. Jestli to mělo působit na lidí, aby si pod tím představili obdobné praktiky u chovu zvířat, nebo jestli kniha měla jen šokovat? Nevím, každopádně mi to přišlo prostě jen nechutné. Absolutně zahozená myšlenka.

25.04.2024 2 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Hezky zamotané klubko několika postav, jejichž životy se v pěti dnech v lázeňském městečku osudově protnou. Kdo z toho vytěží šanci na nový život? Čí plány se podaří nebo naopak vezmou za své? Kdo za toto náhodné setkání zaplatí životem? A koho posune úplně jiným směrem? Okamžiky absurdity prolnuté s železnou zákonitostí zákona akce a reakce. Vtip, lehkost, nadhled, drama. To všechno tahle kniha obsahuje.

04.03.2024 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Kniha se četla velmi dobře. Život románové rodiny mi bůhví proč připomínal rodiny, které dnes můžeme "obdivovat" v pořadech typu Výměna manželek. Máte z nich svíravý pocit, že nic nefunguje. Z generace na generaci předávaná křivda, negativismus a odevzdanost. Touha nejmladších změnit svůj život, uchopit a žít ho jinak, kterou ale dusí zažité stereotypy. Pavlíně jsem fandila. Přesto, že to vzala radikálně a způsobem, na který i při tom všem neměla právo (a kterým mne velmi, velmi zklamala, protože člověk má právo vydat se vlastní cestou, ale ne přitom zničit cestu těch druhých, byť ji považuje za špatnou), přesto z posledních stránek cítím, že hledané štěstí nenašla a vysněný život byl nakonec také jen jinou formou iluze..

27.02.2024 4 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Chce se mi brečet, chce se mi zvracet, chce se mi křičet, chce se mi tlouct pěstí do zdi.. proč proč proč? Proč se tohle na světě musí dít? Proč musí nevinné děti trpět za hříchy mocných? Proč musí matky dělat zoufalé činy kvůli tomu, že někomu bylo jeho ego a zvrácené ideály milejší než obyčejný lidský život? Že tito (ne)mocní lidé roztočili soukolí hrůzy a nenávisti, kde strach plodí strach a násilí, a to vše vyvržené se násobí, vrací jako bumerang a cestou kosí další a další, vinné i nevinné.. pochopím násilí vzešlé z hladu a zmaru, možná i z pomsty.. ale ne aroganci a bezohlednost těch, jímž je motivací jen jejich pýcha :(

11.02.2024 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Tak to byla jízda.. nemám co dodat, napětí střídalo znechucení, skvěle vystavěné až do konce. Jen to možná chtělo začít předchozí knihou, což jsem netušila. Ale nevadí, knihu jsem si užila.

18.05.2023 5 z 5

Bylo to o malý chloupek lepší než Karanténa. To plus navíc je za mužské a ženské pohledy na jednu věc, tedy za ten nápad. Protože jinak to opět bylo slaboduché, humor školácký, klišé přehnaná do absurdity (ta asi byla cílem). Jestli se někdy budu chovat jako Nataša, prosím, propleskněte mne. Bylo mi za ni za celé ženské pokolení hanba. A prosím Ježíška, ať mi další obdobné pokusy o literaturu nenosí, díky.

12.12.2022 2 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Celá série mne moc bavila. Autor měl vše promyšlené, aby v závěru vše sedlo jak když zapadnou všechny dílky puzzle.
Bavily mne úvahy o směřování lidstva, různé pohledy na život a společnost.

28.11.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Dobře vystavěná zápletka, svižné tempo, výborné prolínání současnosti s deníkovými zápisky, napínavé.. ale něco mi brání dát 5* Asi ta až přílišná zvrácenost, zbytečná krutost. Vím, že jsou jí lidé schopni, ale není přece nutné stavět knihu na snaze čtenáře co nejvíc šokovat.

22.07.2022 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Skvěle se četlo, děj měl spád, postavy dobře propracované.. jen to bylo malinko.. méně uvěřitelné :)

23.12.2021 4 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Zajímavé prostředí, napínavé pátrání, kde se spojuje minulost a současnost, znepokojivé myšlenky na to, zda některé věci v knize zmíněné opravdu jsou v Grónsku tak běžné...? Dobře se četla a ráda si přečtu i další.

27.09.2021 4 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Nečekala jsem, že to bude až tak dobré... úžasný styl psaní, pohlcujici atmosfera, propletene vesměs horkosladke osudy zapadlé vesničky, kde musel být život drsný i malebný zároveň..

25.08.2021 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Těžká kniha. A ještě těžší doba. Ta soudobá výpověď je strhující. Jazyk je poetický, hladí i trhá zároveň. S dějem jsem měla ale velký problém. Spousta postav (a orientovat se ve jménech a jejich variantách.. ), skoky v čase, dějové linky které někam vedly a pak skončily jakoby v propasti, odbočky bez v tu chvíli většího smyslu.. první půlka se mi četla hodně špatně. Pak se to výrazně zlepšilo, jak se děj trochu ucelil a zpomalil. Odvaha s tímhle přijít ve své době - neskutečné.

20.07.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Půlku knihy jsem si říkala, že je to taková lehká, vtipná, oddechová "blbost". Konec ale ukázal, že je v tom víc. Příjemné čtení, které vás nakonec donutí se i zamyslet.

11.06.2021 4 z 5