AspiringReader AspiringReader komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Titul Jméno růže, napsán rukou Umberta Eca, jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Musím uznat, že to stálo za to. Kniha je úžasná detektivka, propletená křesťanskou historií a místy zdlouhavými filozofickými pojednáními. Každopádně, kniha vás v napětí udrží, i přes místy zdlouhavé úseky, v nichž se laik nemusí dobře orientovat.
Samotné vykreslení hierarchie v opatství a orientace v postavách je zde velmi jasná a pochopitelná. Co se týče stránky detektivní, napětí je zde velmi dobře vykresleno, takže při pasážích, kdy Vilém s Adsonem pátrají v útrobách knihovny nebo při dedukcích ohledně vraždy, je kniha velmi poutavá a jen tak jí neodložíte stranou.
Jak už jsem řekl, v rámci náboženské a filozofické stránky je kniha nesmírně obsáhlá, můžeme zde vidět odkazy na Akvinského či jeho odpůrce Rogera Bacon apod.
Když vezmu v úvahu všechny tyto aspekty, musím konstatovat, že toto dílo nemá ve světě literatury obdoby a pro vás všechny, kteří čtete tento komentář, vřele doporučuji.

21.12.2019 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Poslední království je vskutku zajímavá kniha a dlouho jsem nevěděl, jaké k ní mám zaujmout stanovisko. Co se týče samotné knihy, je velmi čtivá a poutavá.

Z hlediska příběhu mi místy vadila neúplná historická přesnost, zejména u rodinných vztahů Ragnara Lothbroka. Pokud ale odložím svůj skeptický pohled ke knize, musím konstatovat, že příběh je dobře podložen tehdejšími společenskými vztahy, také dobře znázorněný rozpor mezi Sasy a Vikingy (rozpor i v samotné hlavní postavě) a je zde výborně poukázáno na problémy, s nimiž se musela, tehdejší anglosaská společnost potýkat během vpádu Seveřanů.

Velmi se mi líbí pohled hlavní postavy - Uthreda na tento chaos a musím říct, že jsem se málokdy v knihách setkal s tak rozporuplným hrdinou, jenž myslí především na své vlastní dobro. Také se velmi dobře, skrze svůj prozíravý pohled na svět, orientuje v intrikách vládců a v neposlední řadě se vyznačuje skvělým strategickým uvažováním.

Považuji tuto knihu za velmi čtivou a ideální pro lidi, kteří si rádi čtou podobné středověké romány a libí se jim rozporuplné postavy, avšak pro obeznámené lidi s přehledem ve sféře severských výpadů či severských ság, je kniha méně vhodná. Samozřejmě však záleží na gustu člověka.

27.12.2019 4 z 5

Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa Matěj Balga

Prvotní literární počin z pera Matěje Balgy, českého cestovatele, aspirujícího filozofa a člověka odvážlivého natolik, že sjel divoké pralesní řeky jižní Ameriky na obyčejném kajaku. No považte!

Z celkového souhrnného hlediska jde o jednoznačně mistrovské dílo. Prolíná se zde životní filozofie pana Balgy, kterou zahaluje do hábitu cestovatelského vyprávění. Člověk by to mohl číst neustále dokola. Jsou zde skryty životní pravdy, které v kontrastu s nekončící cestou nabývají dynamičnosti.

Obzvláště zajímavý je finální souhrn a zamyšlení, kdy autor přichází se faktem, který říká, že vše v životě pracuje na cyklické bázi, ačkoliv jediné, co se progresivně mění a vyvíjí je náhled na tyto události. Vyrukuje s tvrzením, že díky cestě tohle vše pochopil a já mu to plně věřím, neboť společně s onou cestou máte možnost sledovat progres vypravěčova vlastního myšlení.

Zdali máte zájem o filozofické dílo, kde se snoubí cestovatelská tématika a pomyslné hledání sama sebe skrze nepohlcující prales a nekonečné duny písku, pak je to kniha stvořena právě pro vás.

26.02.2020 5 z 5