Arlesa Arlesa komentáře u knih

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Tak takhle přesně má vypadat dokonalý bildungsromán: jasná struktura, zaujmout čtenáře jazykem, stylem, vyprávěním. Četla jsem jedním dechem. Každý oddíl života dokázal předložit plný a barevný obraz toho, jak hrdina žije, proč se jak rozhodl jít po cestě dál, jak je zasazen do daného prostředí. A navíc je tohle všechno o úžasném Františku Drtikolovi. Pro mě byl vždycky hlavně fotografem neopakovatelných kompozic tvarů, světel a stínů, a pak také velkým duchovním člověkem. Teď ho vidím také jako vynikajícího řemeslníka a malíře, a jako muže stále bojujícího se svými vysokými ideály. Nedávno jsme navštívili Příbram, Svatá Hora i doly mi při četbě neustále probíhaly před očima. Zajímavý náhled do kulturního a společenského života několika období; jó Praha je Praha. S jemnou, ale nádhernou linkou na Annu Fárovou. Neříkám, že takovýhle přesně Drtikol byl a přesně takhle všechno prožíval, ale autorova interpretace je prostě úžasná. Díky moc za to potěšení z četby.

15.10.2018 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kdysi jsem viděla film, knížkou jsem se chtěla do toho pocitu vrátit. No, první dvě třetiny jsem se přemlouvala, abych četla dál. Ve poslední třetině mi došlo, že ta rozevlátá, trochu protivná a hlavně bezhlavě zamilovaná intelektuálka z Prahy se k té dospělé, vyrovnané, krásné ženě ze šumavské samoty musela prožít a protrpět. A já musela to přečíst do konce, abych příběh ocenila. Autor přesně ví, co a jak napsal, kde co vynechal, to v knížkách obdivuju. Skvělé vystavění příběhu i obou charakterů, bohatý jazyk, lyrické popisy propojující duševní stav Lu s okolní syrovu přírodou. A po dlouhé době mužský autor, který umí psát o ženských hrdinkách.

04.09.2018 3 z 5

Případy inspektora Rádla Případy inspektora Rádla Marek Skřipský

Nenáročný průvodce po společensko-politických dějinách prvních let Československa. Mám ráda tenhle typ literatury - skrz příběh zasazený do určité doby se dovídám o všedních radostech i strastech obyčejných lidí, jak fungoval stát nebo co hýbalo hospodou. Kniha obsahuje několik uzavřených kriminálních případů, jsou různorodé a mimo jiné ukazují, jak působil státní aparát a jak byl nucený reagovat na soudobou ekonomickou a politickou situaci. Dobře se čte, styl je úsporný a jasný, hrdinové vcelku sympatičtí.

03.09.2018 3 z 5

Řeka na dně jezera Řeka na dně jezera Evžen Peřina

Příjemné letní čtení o partě mladých vodáků na Lužnici. A navíc se starými dobrými vlastivědnými odbočkami, přesně můj šálek kávy. Samozřejmě je knížka ovlivněná dobou vzniku, takže husité jsou kladní hrdinové a chudáci Schwarzenbergové to od autora několikrát pěkně schytali. Ale to se dá ustát. Romantická vodácká duše ví, že takhle nějak se jezdívalo - s vařením, dělením práce, hledáním nejlepší cesty šlasjnou, hledáním vody, s jedním nemotorou, co neumí postavit stan, s letní nocí u táboráku. A že tihle lidé nejsou jenom sympatičtí a bez chyby. Měla jsem to štěstí, že jsem trochu téhle romantiky ještě zažila. Lužnice!

03.09.2018 3 z 5

Na třech řekách: Veselé i rozmarné putování po Lužnici, Otavě a Vltavě Na třech řekách: Veselé i rozmarné putování po Lužnici, Otavě a Vltavě Evžen Peřina

Nádherné vzpomínání na dobu, kdy jsem nebyla na světě, a na místa, která na vlastní oči nikdy neuvidím - protože mnohokrát viděno ve starých filmech a Čáslavského pořadech, protože už je to zatopené. Drobné postřehy z protektorátního života nebo budování přehrad na Vltavě očima skutečných účastníků, koloběh života od bezstarostného mládí k usedlosti člověka s rodinou, a s další generací pak nanovo. Konzervy, šlajsny, táborové cajdáky, vtip a ostrovtip povýšený na styl života. Mizející i zmizelá krajina - ten smutek a nostalgie člověka, který pamatuje a musí se srovnat se současným stavem. Ryzí groteskní situace, které člověk v mírné obměně sám zažil. Výjimečné táborové převyprávění rodokapsu - už chápu, proč to pan profesor ve Študácích a kantorech dal nepozornému studentovi rozebrat, to je nefalšovaný humoristický klenot.

15.10.2018 4 z 5